Právě je 19.04.2024 - 10:38

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Palcát Jana Žižky
PříspěvekNapsal: 06.02.2006 - 16:56 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Kromě toho bubnu je tu ještě pověst o Žižkově palcátu, který je ve sbírkách kabinetu kuriozit knížete Metternicha a ten se nachází na zámku... kruci díra v paměti. Mám to doma, až to najdu, dokončím to.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14.04.2006 - 15:57 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Už jsem si vzpomněl, zámek Kynžvart.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Legendární palcát
PříspěvekNapsal: 16.04.2006 - 12:07 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
Kromě toho bubnu je tu ještě pověst o Žižkově palcátu, který je ve sbírkách kabinetu kuriozit knížete Metternicha a ten se nachází na zámku... kruci díra v paměti. Mám to doma, až to najdu, dokončím to.

trener píše:
Už jsem si vzpomněl, zámek Kynžvart.

To je sice hezké, že sis vzpomněl, ale mě by spíš zajímala pověst, či legenda, která se k onomu pálcátu váže. Nebo tou legendou je už samotný palcát podobně jako Žižkův legendární strom pod hradem Lichnicí, pod nímž nikdy Žižka sedět nemohl... :)

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 18.04.2006 - 15:11 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.08.2005 - 14:29
Příspěvky: 47
Bydliště: M.Cibulkové 31
Předloni jsem v Kynžvartu byl, ale s tím palcátem se mi to moc nezdá. Palcát je volně k vidění. Je šestiperý na ocelové tyči, pero má tvar trojúhelníka s trojjúhelníkovou dírou pro odlehčení. Žádná zvláštní legenda, kromě toho, že patřil Janu Žižkovi Trocnova a Kalicha se k němu neváže. Ve mně budí dojem, že bude spíše pozdějšího data výroby.

_________________
Kdo za pravdu zemře, bude žít život věčný!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Palcát Jana Žižky
PříspěvekNapsal: 10.12.2006 - 21:12 
Offline
práče
práče

Registrován: 30.07.2006 - 07:26
Příspěvky: 15
Bydliště: balasova 1251, slaný
podívejte se na tento odkaz, co tomu račte říkat, mě se to zdá nemožné už jen z toho pohledu , že některé prameny tvrdí, že žižkův palcát visel nad jeho hrobem čáslavi.

http://www.kynzvart.cz/story/storyC04.html

_________________
skype: stanislav.trsek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: palcát jana žižky
PříspěvekNapsal: 10.12.2006 - 21:30 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
stanislav trsek píše:
... žižkův palcát...
To je poměrně zajímavá historie (skoro to nápadně připomíná "šifru mistra Leonarda" :lol: ), ale jistě by i archeolog dokázal určit, z jakého období se zbraň nachází. A věřím, že jako exponát nějakou analýzou jistě prošel.
I když je Žižka s oblibou vyobrazován s palcátem v ruce, nevěřím, že by byl jedinou jeho zbraní, potažmo i palcát nemusel být jediným, který vlastnil...?

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 11.12.2006 - 12:46 
Offline
práče
práče

Registrován: 30.07.2006 - 07:26
Příspěvky: 15
Bydliště: balasova 1251, slaný
taktéž se mi to nezdá, navíc , pokud jsem se stačil všimnou, je žižka na obrázcích ze starých kronik zobrazen s dýkovým palcátem a ne s palcátem s pery. asi to bude jen "přání otcem myšlenky"

_________________
skype: stanislav.trsek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: palcát jana žižky
PříspěvekNapsal: 13.12.2006 - 19:11 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
stanislav trsek píše:
...žižkův palcát visel nad jeho hrobem čáslavi.
Při kostech Žižkových v dřevěné rakvi byly uloženy památnosti, také Žižkův palcát. Na hrobě položen kámen s vytesaným obrazem Žižkovým. Latinský nápis, který však je původu pozdějšího, zněl: „Anno 1424. Die Jovis ante festum Galii vita functus Joannes Žižka a Calice, rectorrerum publicarum laborantium in nomine et pro nomine Dei. Hoc templo conditus est.“
Když r. 1522 kostel vyhořel a potom kopány základy k nové stavbě, uhodili přitom na ostatky Žižkovy. A tu ty památnosti v rakvi nalezené zmrhány. Jen palcát se zachoval a ten „palcát železný prostřední, zdélí dvou pídi na řetízku, jako klaničník slove“ zavěšen nad hrobem Žižkovým.
(zdroj: wikisource).
Ostatně, toto téma zde bylo naťuknuto již jednou: http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic ... 2&start=15
ale jak vidno, odpovědi nebylo ani tam dobráno.... :(
Zcela jistě však původní žižkův palcát není zasazen samotnému vojevůdci do ruky, na jeho monumentálním žižkovském pomníku, který váží 52 kg. :lol:
A byl vůbec Žižka pohřben s palcátem, nebo si jej vzal nějaký jiný husitský vojevůdce?? (Snad lze uvěřit předešlému nálezu Žižkova těla...)

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: palcát jana žižky
PříspěvekNapsal: 14.12.2006 - 17:38 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
... A byl vůbec Žižka pohřben s palcátem, ...Snad lze uvěřit předešlému nálezu Žižkova těla...
To nevím. Jisté však je stoprocentně, že v čáslavském nálezu palcát už nebyl...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: palcát jana žižky
PříspěvekNapsal: 15.12.2006 - 11:55 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
...stoprocentně, že v čáslavském nálezu palcát už nebyl...
Pokud se o něm mluví při přestavbě kostela r. 1522, pak se musel ztratit někdy poté. A za jediné možné vlastníky pak přicházejí pouze dva subjekty - šlechta (majitel panství a vlastník podacího práva) nebo církev (majitel kostela a vykonavatel obročí).
V tomto případě je pak lákavé zvědět něco více o tom faráři, co jej vedlo k sepsání listiny, ponoukající dalšího vlastníka palcátu ke schraňování této "relikvie", u které bych si naopak dovedl představit, že by jej spíš měla snahu zničit...?
Myslím si však, že by mnohé ještě mohly poodhalit i pozdější tamní kroniky, k čemuž mají blíže zas tamní regionální badatelé...

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 17.12.2006 - 17:22 
Offline
práče
práče

Registrován: 30.07.2006 - 07:26
Příspěvky: 15
Bydliště: balasova 1251, slaný
pletu se, když si myslím, že jsem někde četl , že žižkův palcát byl poslán někdy na začátku třicetileté války jako dar papeži? mám za to, že tuhle informaci jsem získal z ivanovova kdy umírá vojevůdce, ale nejsem si ani trochu jitý a navíc to tam teď nemohu najít, prosím, vyveďte mne z omylu, pokud se pletu. díky.

_________________
skype: stanislav.trsek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 16.10.2009 - 21:06 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
V knížce vydané v roce pětistého výročí smrti geniálního vojevůdce je psáno o palcátu toto:
"Kronika vypravuje, jak i císaři Ferdinandu I. Habsburskému nahnal Žižka strachu. R.1582 jel Ferdinand do Prahy a zastavil se v čáslavském kostele. Když se začal modliti, spadl Žižkův palcát, který visel nad hrobem slepého hrdiny, na kostelní dlažbu. Král se velice ulekl a tázal se, čí je to hrob. Pověděli mu, že tam odpočívá Žižka. Král se velice zarazil a zvolal: -Donec terret vivos!- (Dosud straší živé!). A spěchal uděšen z chrámu, odejel na noc do Kutné Hory.
Lekali se plným právem uchvatitelé moci v Čechách ducha Žižkova, v němž viděli sílu národa.

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04.07.2012 - 14:37 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
Dáša Nová píše:
V knížce vydané v roce pětistého výročí smrti geniálního vojevůdce je psáno o palcátu toto:
"Kronika vypravuje, jak i císaři Ferdinandu I. Habsburskému nahnal Žižka strachu. R.1582 jel Ferdinand do Prahy a zastavil se v čáslavském kostele. Když se začal modliti, spadl Žižkův palcát, který visel nad hrobem slepého hrdiny, na kostelní dlažbu. Král se velice ulekl a tázal se, čí je to hrob. Pověděli mu, že tam odpočívá Žižka. Král se velice zarazil a zvolal: -Donec terret vivos!- (Dosud straší živé!). A spěchal uděšen z chrámu, odejel na noc do Kutné Hory.
Lekali se plným právem uchvatitelé moci v Čechách ducha Žižkova, v němž viděli sílu národa.

Ano, tato pověst je založena na skutečné události, kdy byl císař a král Ferdinand I. na návštěvě v Čáslavi a zalekl se Žižkova palcátu. Podrobnější verzi jsem kdysi posílal i přes SZ hejtmanovi J. M. Jen trochu poupravím, že k této události došlo už o 54 let dříve. Tedy roku 1528. Roku 1582 už byl Ferdinand I. 18 let po smrti a vládl jeho vnuk Rudolf II. :lol:

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: 28 vs. 82
PříspěvekNapsal: 04.07.2012 - 20:49 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Napo_Leon píše:
... Jen trochu poupravím, že k této události došlo už o 54 let dříve. Tedy roku 1528. Roku 1582 už byl Ferdinand I. 18 let po smrti ...
... je tedy evidentní, že došlo "pouze" k přehození číslíček.
Horší je však to, že si toho dosud nikdo nevšiml ... :( :oops:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palcát Jana Žižky
PříspěvekNapsal: 20.06.2017 - 21:43 
Offline
sudličník
sudličník
Uživatelský avatar

Registrován: 05.01.2017 - 19:11
Příspěvky: 65
trener píše:
Kromě toho bubnu je tu ještě pověst o Žižkově palcátu, který je ve sbírkách kabinetu kuriozit knížete Metternicha a ten se nachází na zámku... kruci díra v paměti. Mám to doma, až to najdu, dokončím to.

Na Kynžvartu jsem v letní sezóně 2013 pracoval jako průvodce a mohu potvrdit, že tamní "Žižkův palcát" je fejkovej, pochází cca z 16. - 17. století. Ani jsem o něm během výkladu nemluvil, ostatně Metternich měl ve svých sbírkách mnoho předmětů, o kterých byl přesvědčen, že jsou něčím jiným, než čím ve skutečnosti byly. Více o kynžvartském palcátu zde: https://www.zamek-kynzvart.eu/cs/muzeum ... jana-zizky


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz