Právě je 19.04.2024 - 13:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 99 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Žižka byl 'vrah' a ještě taky ...
PříspěvekNapsal: 27.02.2007 - 10:42 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Čas od času se toto téma vytáhne, neboť v cizině je v dějepise běžné, zkreslovat až lhát o českém husitství. U německo-rakouských národů pak ani není divu - nikdy v minulosti snad neměli větší hrůzu z Čech, než za husitství a to tak "hrdému" národu prostě zapomenout nejde.
Včera jsem náhodou na druhé stránce jednoho bulváru narazil na článek o tom, že německá ministryně školství Anette Schavanová předkládá EU návrh na výuku společného dějepisu.
V jiných denících jsem na to nenarazil, proto odkaz na bulvár, ale snad je zárukou alespoň odkaz na citovaný zdroj ČTK...?
http://www.ahaonline.cz/cz/z-domova/114 ... byl-vrah?/

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dějepis: Žižka byl vrah
PříspěvekNapsal: 27.02.2007 - 17:21 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
Ano, byla by to pošetilost psát společnou učebnici dějepisu, jak dokládají ony uvedené citáty z německých a rakouských učebnic. Nejvíce kompromitují poznámka je však ta o J. A. Komenském. Na tohoto titána našeho národa, jehož dílo se stalo nedílnou součástí světového kulturního dědictví, nic nemaj, tak se o něm bude aspoň mlčet. Jak signifikantní!
Stejně pošetilý je i nápad paní ministryně...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 14.03.2007 - 21:19, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dějepis: Žižka byl vrah
PříspěvekNapsal: 28.02.2007 - 08:38 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
...byla by to pošetilost psát společnou učebnici dějepisu, jak dokládají ony uvedené citáty z německých a rakouských učebnic...
V jiné souvislosti - tuším, že už nějaký rok nazpátek - byly podobné perličky z německy mluvících učebnic.
V tomto případě jde o dlouhodobou záležitost a jen dokazuje, že je neustále potřeba o tomto tématu diskutovat, neboť i v Čechách se ještě pořád najdou lidé, kteří jméno Žižkovo vyslovují zároveň s přívlastkem "vrah".

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dějepis: Žižka byl vrah
PříspěvekNapsal: 28.02.2007 - 09:13 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
...neboť i v Čechách se ještě pořád najdou lidé, kteří jméno Žižkovo vyslovují zároveň s přívlastkem "vrah"...
..., na jehož rukách lpí krev nevinných obětí, dodávají mnozí. Ano, budiž.
"Ale co lpí na rukách křižáků z celé Říše, co lpí na pazourách Zikmundových Kumánů a na mozolnatých rukách německých havířů z Hor Kutných?", ptá se autor tohoto příspěvku. Zřejmě malinová šťáva ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 23.03.2009 - 18:12, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dějepis: Žižka byl vrah
PříspěvekNapsal: 28.02.2007 - 09:44 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
Kolssteyn píše:
...neboť i v Čechách se ještě pořád najdou lidé, kteří jméno Žižkovo vyslovují zároveň s přívlastkem "vrah"...
..., na jehož rukách lpí krev nevinných obětí, dodávají mnozí. Ano, budiž.
"Ale co lpí na rukách křižáků z celé Říše, co lpí na pazourách Zikmundových Kumánů a na mozolnatých rukách německých havířů z Hor Kutných?", ptá se autor tohoto příspěvku. Zřejmě malinová šťáva ...
:lol: :lol:
Tak, vystupňování tohoto příspěvku mě opravdu pobavilo. :D Škoda jen, že si nejsou schopni uvědomit jak jsou k smíchu ti, kteří bez znalosti věci kritizují :( ...a jak často já kritizuju, aniž bych měl tolik informací, že by mě dovolily zůstat nad věcí. :?

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dějepis: Žižka byl vrah
PříspěvekNapsal: 28.02.2007 - 14:08 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Ano, dokonce to někdy vypadá tak, že čím o věci vědí tito "znalci" a "fundovaní odborníci" méně, tím více polemizují a v drtivé většině neobjektivně. Já už se k těmto kontroverzním tématům nechci moc vyjadřovat, patrně vše jsem tady na fóru k tomuhle napsal.
Docela by mě však v této souvislosti zajímalo, jak by se evropská (německo-rakouská :( ) jednotná učebnice dějepisu popasovala s některými skutečnostmi uvedenými v http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?t=174 . :?: Prostě by je zamlčela ve prospěch jiných, které by se hodily více. Nejenom Palacký by se pak musel v hrobě obrátit, jaký by to byl paskvil...

Kolssteyn píše:
...Škoda jen, že si nejsou schopni uvědomit jak jsou k smíchu ti, kteří bez znalosti věci kritizují...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dějepis obecně
PříspěvekNapsal: 01.03.2007 - 14:30 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
...jednotná učebnice dějepisu...
Jednotné, unifikované, uniformní, monokulturní, geneticky uzpůsobované prvky jsou vždy bezimunní nebo jednostranně napadnutelnější.
Nevím, jestli si udržuješ nějaký přehled o vývoji a změnách husitství v pedagogické výuce, ale došlo vůbec - v porovnání s osnovami výuky českých základních škol za totality a v současnosti - k nějakým výraznějším přehodnocením směru učiva v tomto ohledu nebo ke zkvalitnění podaného pohledu?

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dějepis obecně
PříspěvekNapsal: 01.03.2007 - 16:29 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
...Nevím, jestli si udržuješ nějaký přehled o vývoji a změnách husitství v pedagogické výuce, ale došlo vůbec - v porovnání s osnovami výuky českých základních škol za totality a v současnosti - k nějakým výraznějším přehodnocením směru učiva v tomto ohledu nebo ke zkvalitnění podaného pohledu?
O tom pochopitelně nemám žádnou povědomost. Spíš o SŠ. Není to žádná sláva, dějepis stále živoří na okraji zájmu žáku i pedagogů, a to i přesto, že školy mají větší samostatnost v úpravě obsahové náplně učiva. K jednomu pokroku však přece jenom došlo. Dějiny se nevykládají tendenčně a s ideologickým akcentem na marxistické zákonitosti vývoje tříd a společenských řádů. Mělo by to velmi prospět objektivnějšímu výkladu právě husitské éry.

Svého času se uvažovalo v souvislosti se státními maturitami, že bude maturitním předmětem i matematika. Technokrati se pustili do boje za povinnou matematiku pod vlajkou s argumentem, že matematika vede k logickému uvažování a logiku ke své práci potřebují mj. např. i právníci. Velice účelový argument! Diskuse na toto téma se rozhořela i na internetu. Vzpomínám si, jak jsem kontroval proti matematice dějepisem. Přestože jsem snesl spoustu logických argumentů proč právě dějepis, nějakej pitomec tam se mnou začal polemizovat a z diskuse vyplynulo, že chudák nepochopil absolutně vůbec nic... :lol:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dějepis obecně
PříspěvekNapsal: 03.03.2007 - 16:08 
Offline
křižák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.12.2006 - 20:36
Příspěvky: 174
Zizka-vrah

_________________
Luštím známé i neznámé zločiny.
Věděním, intuicí, invencí a důvtipem musí být vybavený i podprůměrný historik nebo badatel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dějepis obecně
PříspěvekNapsal: 03.03.2007 - 18:24 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
odpurce paleni v sudech píše:
Zizka-vrah
Katolík=oběť? :D ...a ti jež se odklonili od jednoho nebo od druhého, případně využívali příležitostí jedné ze stran - vítězové!!! :lol:

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27.03.2007 - 20:21 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 19.03.2007 - 17:02
Příspěvky: 39
Bydliště: Šternberk
Nechápu nic :?: :( Společné Evropské učebnice? Hloupost ! Občas mám dojem, že mé osobní hlasování a souhlas do společné Evropy byla pěkná hloupost! :roll: Zdá se mi, že jestli se tak budou učit mé děti dějepis, řeknu jim, že je to špatně. :x Na závěr napíšu prohlášení jednoho velikána naších dějin Jana Žižky. Jsou platná v každé době, a proto bychom si je měli vrýt do paměti a věčně si je opakovat:
Kráčejte pokorně a spravedlivě po této zemi, která je vaší vlastí! Zaveďte pořádek a kázeň ve všem a všude.Ať jsou čisté duše i srdce vaše. Buďte spravedliví. Každý, i ten nejmenší z těch malých ať v bezpečí má svůj krov i což jeho jest. A hrozí-li nepřítel zvenčí - buďte všichni jedné duše a v jednom táboře.
S pozdravem R.A.F.311 HUSITA :D

_________________
Už od malinka jsem byl srdcem husita. Jsem členem CČSH. Věřím v boha našeho pána a spasitele Ježíše Krista. Věřím, že až na tomto světě nebudu, potkám se s našim svatým mistrem Janem Husem a budou tam i moje sestry a moji bratři v Ježíši Kristu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: společné učebnice
PříspěvekNapsal: 28.03.2007 - 18:35 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
R.A.F.311 HUSITA píše:
Společné Evropské učebnice? Hloupost !
Každá unifikace, zestejnění, je jistou chybou a stává se slabší, napadnutelnější, stejně jako monokulturní les nebo geneticky pozměněné organismy.
U společné evropské učebnice dějepisu nemám strach, že by to bylo nějak v dohledné době. Nejspíš šlo o impulsivní výkřik do tmy... :D Bohužel ale většinou nezůstává jen u výkřiku; vrací se ozvěna a myšlenka už jednou byla vyřčena. :(

Na druhou stranu i výuka dějepisu se mění... už dnes se v rámci republiky učí "unifikované" znění dějepisu. Ale ještě staří lidé popisují, že znají ze školy pověsti ze svého rodného místa, byli se školou na zříceninách hradů v okolí a jeden člověk nám nedávno popisoval, když jsme hledali jedno hradiště z pozdní doby bronzové, že tam byli se školou! Dnes se to místo už nepozná, ale on ví kde leží, neboť tam byl, přestože na hradiště už nic neupomíná...
Myslím si, že už jen od té doby výuka dějepisu zobecněla, a je tedy možné, že další etapa ještě většího zobecnění nás čeká... ale chvíli potrvá, než to bude v rámci celé Evropy.

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28.03.2007 - 22:01 
Offline
práče
práče

Registrován: 20.10.2006 - 13:24
Příspěvky: 11
Bydliště: Terezín
Od včerejška o tom přemýšlím anedá mi to abych se nezeptal: jaká je podle vás definice vraha- myšleno v časech válečných či revolučních ?

A pokud vás děsí společná učebnice dějin, pak jste se měli ozvat dřív než jste hlasovalo pro EU. Teď nás (doufám, že spíše už jen vás)čekají horší věci něž učebnice- ztráta vlastního platidla (a tím i základní funkce statní banky a tím možnosti zbohatnout jako stát), povinost vyvěšovat "cizí" vlajku když vyvěšujete českou (vzhledem ke svému věku jsem na to alergický), povinnost umět cizí řeč protože se s ní mluví na úřadech (to už tu bylo za rakouska), a nakonec to možná skončí povinným čipováním lidí (v USA k tomu za jistých okolností už prý přistoupili). A úřednické stupidity si užijem vrchovaně- každý úředník považuje za nutné zdůvodnit existenci své židle vymýšlením oběžníků a nařízení a myslím, že úředníků určitě neubývá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28.03.2007 - 23:24 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Doktor píše:
Od včerejška o tom přemýšlím anedá mi to abych se nezeptal: jaká je podle vás definice vraha- myšleno v časech válečných či revolučních ?...
To se musíš s důvěrou obrátit na Odpůrce pálení v sudech, ten ti to objasní, jestli tady ještě funguje...

Doktor píše:
...A pokud vás děsí společná učebnice dějin, pak jste se měli ozvat dřív než jste hlasovalo pro EU...
Myslíš jako z těch dvou špatných řešení vybrat si to ještě horší? No, nevím. To máš jako v manželství: s ženskou bejt je špatný a bez ní ještě horší... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: co je to ve válce vrah?
PříspěvekNapsal: 29.03.2007 - 15:26 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Doktor píše:
...jaká je podle vás definice vraha- myšleno v časech válečných či revolučních ?
Myslím, že je to příhodná otázka! Myslel jsem si ale, že budu hledat déle. Já osobně bych v časech válečných za vraha označil třeba "lotra Makovce", který nešlechetně zavraždil Hynka z Kolštejna r. 1427 nebo třeba neznámého vraha krále Václava III. r. 1306...
Doktor píše:
Teď nás (doufám, že spíše už jen vás)čekají horší věci něž učebnice...
A k té EU - nejsme národem natolik suverénním, abychom se chovali třeba jako Británie, která si na libru (pounds) nedá sáhnout. Tady by lidi vyvěšovali cizí vlajky i kdyby je k tomu nikdo nenutil. Třeba taková Francie je v EU členem už podstatně delší dobu, ale na svůj jazyk si také sáhnout nedá. Němci vždy byli přeborníci v pozměňování interpretace dějin pro vlastní "prospěch" a jiní nebudou ani kdyby trakaře padaly.
V Čechách se obracelo a obrací o 180° i když nás k tomu nikdo nenutí... Kdo si svého neváží, není mu souzeno zániku...? :wink:

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 99 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz