Právě je 19.04.2024 - 15:53

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 238 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pasování Žižky na rytíře
PříspěvekNapsal: 01.02.2019 - 12:41 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Jak asi probíhalo pasování Jana Žižky na rytíře? Takhle si ho představuje Kaplický v Táborské republice:

12. kapitola - Rytíř Kristův
Příštího dne Janek Tlamka oblékal správce vojska táborského a pražského, slovutného panoše Jana Žižku z Kalicha do rytířského plátového odění, připnul mu vzácný uherský meč, právě ukořistěný, jen starou lemovanou čapku Žižka nedovolil zanic vyměnit.
Pod baldachýnem, utvořeným z ukořistěných korouhví královských, byl pak správce obcí země české, plnících zákon Boží, pasován panem Bočkem z Kunštátu na rytíře.
Pan Boček lehce udeřil mečem oslavence na levé i pravé rameno, potřetí na šíji, volaje:
''Ve jménu Pánaboha, svatého Michala a svatého Jiří pasuji tě na rytíře!''
Přisluhující rytíři podali Žižkovi meč, přilbu a zlatou ostruhu.
''Hle, to jsou odznaky tvého rytířství, bratře!'' pravil pan Boček.
''Bratří!'' vydralo se z úst starého muže.
''Ptám se tě, chceš-li zachovávat všechny ctnosti, které teprve urozeného dělají rytířem?'' zvolal pan Boček.
Ozval se Žižkův pevný mužný hlas:
''Nechci a nemohu víc než jako dosud sloužit zákonu Božímu a mstít se každému, kdo pravdě Boží odporuje.''
''Amen!'' ozvalo se kolem dokola.
Žižku potom posadili na jeho bílého koně a on, mávaje mečem, projížděl celým ležením. Janek Tlamka, veda hejtmanova koně, zvedl hlavu, jako by kus té cti patřilo i jemu. A Mareš Kršňák, třeba ho rameno nepřestávalo bolet, nesl vpředu velkou bílou korouhev s červeným kalichem. Věděl, že celé ležení si na něho ukazuje.
Daleko k horám se neslo volání bratří a sester, pozdravujících rytíře Jana Žižku z Kalicha.

15. kapitola - Bratr věrný
Nejživěji bylo před velkým stanem, u jehož vchodu byly do země zatknuty dvě korouhve, jedna bílá s obrazem beránka, druhá černá s rudým kalichem a bílou hostií. Byl to stan rytíře pasovaného zde před Brodem, Jana Žižky z Kalicha.



Myslím, že na Jana Žižku sedí i znaky, kterými jsou vybaveni praví rytíři - z knížky Josefa Staňka ''Svatý Grál a energie života.''
1. Rytíř byl svobodný člověk nepřipoutaný k půdě a nepovinný službou. Analogicky rytířský duch není vazalem vládce hmotnosti - satana.
2. Rytíř byl synonymem úsilí o nadčasové hodnoty, služby vyšším než tělesným cílům.
3. Rytíř měl účinné brnění, to jest ochranu, obtížnou zasažitelnost.

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: prvá podoba(?) ...
PříspěvekNapsal: 06.02.2019 - 10:33 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Hugo Toman
O PODOBIZNÁCH
a
PRAVÉ PODOBĚ JANA ŽIŽKY Z TROCNOVA

(otištěno z "Květů" r. 1892)

zdigitalizováno zde: http://kramerius4.svkhk.cz/search/i.jsp?pid=uuid:b72309c9-f309-4da5-ac39-41bd5c64fcd3 ...

upozornil: Pavel Zany Komárek

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: rozhovor s Čornejem o Žižkovi
PříspěvekNapsal: 03.12.2019 - 10:38 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Rozhovor profesora Petra Čorneje o Janu Žižkovi na "novinky.cz".
To se polistopadovým "odborníkům" na husitství věru nebude líbit a vůbec polistopadový názorový mainstream bude zase rozhořčen spravedlivým hněvem. Někteří z nich budou možná pouze zmateni, protože Čornej je opravdovou autoritou v oblasti husitství, potažmo odborník na Žižku. :D :|

https://www.novinky.cz/kultura/clanek/historik-petr-cornej-jan-zizka-byl-polni-velitel-40305568

Obrázek

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Jan Žižka - Čornej Petr
PříspěvekNapsal: 13.12.2019 - 20:52 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Jiří Motyčka píše:
Dle skromného názoru recenzenta jednou z nejdůležitějších kapitol celého díla je ta 11. Řeší totiž zásadní otázku, proč se Žižka přidal na stranu husitskou s jejím pojetím Božího a nezůstal na té druhé straně hlubokou škarpou rozdělené společnosti (nepřipomíná nám to něco? :wink: :) ).
Lapidárně řečeno - protože se obával věčného zatracení (namísto spásy!) kvůli svým těžkým hříchům zejména z období jeho neblahého působení v lapkovských družinách, kdy se Jan Žižka pohyboval objektivně mimo zákon. Zda to byl skutečný důvod nevíme, ale je to hypotéza převelice pravdě podobná. Tento názor Petr Čornej zastává již velice dlouho, ale autor recenze se přes výše zmíněnou pravděpodobnost k Čornejově hypotéze staví skepticky. Nechce se mi to však blíže rozvádět, protože postoj mé maličkosti není v tomto ohledu až tak důležitý. (Pokud by to přesto náhodou někoho zajímalo, tak svého času se na tomto DF na toto téma rozproudila vášnivá až "lítá" diskuse, jejíž počátek naleznete zde, bod ad 6) a následná diskuse mezi recenzentem [JM] vs. Theodor ...)

Z výše uvedeného vyplývá, že se jedná o důležitou část celého díla, která uvozuje první bouřlivý revoluční rok 1419. Prof. Čornej moc dobře věděl, proč tyto veledůležité kapitoly hlavy II nemohu v recenzované knize chybět, což je velice pozitivní zjištění - jistě nejenom! - recenzenta ...

K tomuto odstavci , který pojednává o charakteru protagonisty husitské doby chci napsat, že falešné jednání i falešné postoje, to je lidské, a někdy to pro druhé lidi je velké zklamání. Myslím, že i koncilní preláti na to byli alergičtí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: hlava II
PříspěvekNapsal: 13.12.2019 - 23:08 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
... K tomuto odstavci , který pojednává o charakteru protagonisty husitské doby chci napsat, že falešné jednání i falešné postoje, to je lidské, a někdy to pro druhé lidi je velké zklamání. Myslím, že i koncilní preláti na to byli alergičtí.
Sorry, Karle,
nevím jak ostatní, ale já zase ničemu nerozumím. :? Vůbec nevidím souvislost s citovaným. Nebude to dlouho trvat a budu mít z mé nechápavosti trauma nebo depku. :lol:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jan Žižka - Čornej Petr
PříspěvekNapsal: 14.12.2019 - 08:25 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Omlouvám se Jiří, já to vysvětlím. To víš Jiří já jsem hloupý člověk, tak si někdy neuvědomuji, že tomu co píši, druhý člověk nemusí rozumět.
Tak abych se vrátil k tématu pravdivost a falešnost. Vzpomněl jsem si na Jeronýma Pražského, a jeho první odvolání, a proto jsem psal o falešnosti.
Proč se tedy Žižka přidal na husitskou stranu. Petr Čornej uvedl jako jádro příběhu o Janu Žižkovi to co je "okaté" , tedy, že on byl od dětství postižen částečnou ztrátou zraku. Pak u Rábí došlo k dalšímu poranění zbytku zraku u Jana Žižky. Žižka svoje postavení nachází v kázání kazatelů Božího slova, v kterém se ztotožňuje s pozicí Jóba. Žižka pak díky svým schopnostem vidí svůj úkol jako bojovníka za Boží pravdu, aby dosáhl spásy. On bral ty výklady písma, které slyšel od kazatelů, a sám asi neměl čas se tím více myšlenkově zabývat. U Žižky psát o falešnosti se zřejmě nedá, protože za jeho přesvědčením byly jeho skutky, ale jak souvisely s Boží pravdou je jiná věc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jan Žižka - Čornej Petr
PříspěvekNapsal: 14.12.2019 - 09:38 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
Tak abych se vrátil k tématu pravdivost a falešnost. Vzpomněl jsem si na Jeronýma Pražského, a jeho první odvolání, a proto jsem psal o falešnosti. ... Proč se tedy Žižka přidal na husitskou stranu. Petr Čornej uvedl jako jádro příběhu o Janu Žižkovi to co je "okaté" , tedy, že on byl od dětství postižen částečnou ztrátou zraku. Pak u Rábí došlo k dalšímu poranění zbytku zraku u Jana Žižky. Žižka svoje postavení nachází v kázání kazatelů Božího slova, v kterém se ztotožňuje s pozicí Jóba. Žižka pak díky svým schopnostem vidí svůj úkol jako bojovníka za Boží pravdu, aby dosáhl spásy. On bral ty výklady písma, které slyšel od kazatelů, a sám asi neměl čas se tím více myšlenkově zabývat. U Žižky psát o falešnosti se zřejmě nedá, protože za jeho přesvědčením byly jeho skutky, ale jak souvisely s Boží pravdou je jiná věc.
Myslím, že tady nikdo nepsal o falešnosti a já jsem pevně přesvědčen, že jeho rozhodnutí bylo vedeno naprosto upřímnými a čestnými úmysly. O tom přece nikdo nepochybuje, leda tak jeho současní odpůrci, kteří podstatě a étosu husitství nerozumí. Jaké byly důvody jeho rozhodnutí, je věc zcela jiná a je to jediným(!) předmětem našeho "sporu". :wink:

Karel Konečný píše:
Omlouvám se Jiří, já to vysvětlím. To víš Jiří já jsem hloupý člověk, tak si někdy neuvědomuji, že tomu co píši, druhý člověk nemusí rozumět ...
... netřeba se vůbec omlouvat a hloupý nejsi, Karle, byť to bylo míněno v nadsázce. :| 8)
Úplně postačí, když to mnou zvýrazněné v citaci si uvědomíš, než začneš psát repliku na nějaké fórum, které sleduje vícero lidí s různými povahovými vlastnostmi a mentálními schopnostmi. Nejlépe, když si to uvědomíš ještě před tím, než zmáčkneš první písmenko na klávesnici. :D

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jan Žižka - Čornej Petr
PříspěvekNapsal: 15.12.2019 - 10:29 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Jiří Motyčka píše:
Myslím, že tady nikdo nepsal o falešnosti a já jsem pevně přesvědčen, že jeho rozhodnutí bylo vedeno naprosto upřímnými a čestnými úmysly. O tom přece nikdo nepochybuje, leda tak jeho současní odpůrci, kteří podstatě a étosu husitství nerozumí. Jaké byly důvody jeho rozhodnutí, je věc zcela jiná a je to jediným(!) předmětem našeho "sporu".
...
netřeba se vůbec omlouvat a hloupý nejsi, Karle, byť to bylo míněno v nadsázce. :| 8)

Jestliže to dobře chápu, pak ta omluva je někdy namístě. O falešnosti se v komentářích skutečně nepsalo, ale přichází to v úvahu, když se ptáme, na kterou stranu se Žižka přiklonil. Vzpomněl jsem si tedy na Jeronýma Pražského a jeho odvolání, a měl jsem na mysli to, jak to vnímali Kostničtí soudci, a to mohlo být , že si mysleli, že je to falešné. To, že je falešnost běžná mezi lidmi lze snadno zjistit. Třeba dnes většina lidí zapsaných v církvích jsou pokrytci a jsou falešní. Lehce se to zjistí podle jednání a postojů těch lidí.
Mě se výraz chytrý nelíbí, raději používám výraz hloupý. Těmito výrazovými kategoriemi se navíc nezabývám, protože jsou často spojeny s vyjadřováním lidí zaostalých a nevzdělaných. Samozřejmě dobře znám hodnotící žebříčky společnosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jan Žižka - Čornej Petr
PříspěvekNapsal: 15.12.2019 - 13:04 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
Moje reakce na příspěvek z 8:38, 14.12:
... O falešnosti se v komentářích skutečně nepsalo, ale přichází to v úvahu, když se ptáme, na kterou stranu se Žižka přiklonil. Vzpomněl jsem si tedy na Jeronýma Pražského a jeho odvolání, a měl jsem na mysli to, jak to vnímali Kostničtí soudci, a to mohlo být , že si mysleli, že je to falešné. To, že je falešnost běžná mezi lidmi lze snadno zjistit. Třeba dnes většina lidí zapsaných v církvích jsou pokrytci a jsou falešní. Lehce se to zjistí podle jednání - a postojů těch lidí ...
Ano, Karle, teď tomu rozumím už naprosto přesně. :!:
Jsem rád - nejen za mne -, žes to takto doplnil a upřesnil. :thumbup:
Teď už mohu napsat, že s tím, cos napsal, souhlasím. Moje pohnutky, proč s Petrem naopak ne tak docela souhlasím, mohu být vlastně podobné, i když pochopitelně dnes už nikdo do hlavy bratru Žižkovi nevleze a jak to bylo skutečně, to ví jen Jan Žižka - a ten už nám to asi nepoví - a Bůh. To je jeden z důvodů mé skepse k tak jednoznačnému, i když naprosto logicky a velice podrobně zdůvodněnému závěru prof. Čorneje. :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Petr Čornej na ČR Vlatava
PříspěvekNapsal: 17.01.2020 - 14:34 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Jiří Motyčka píše:
V sobotu 11. 1. 2020 byl uveden na rozhlasové stanici Vltava hodinový pořad s Petrem Čornejem nad Žižkou, velice vhodně doplněný docela dlouhými čtenými ukázkami z jeho poslední monografie:

https://vltava.rozhlas.cz/charismaticky-bozi-bojovnik-na-vltave-vychazi-druhy-dotisk-zizkova-zivotopisu-od-8133729?player=on#player :thumbup: :clap:


Na uvedeném záznamu rozhovoru s Petrem Čornejem mě nejprve zaujalo udělení milosti Žižkovi, od krále Václava IV. v roce 1409, tedy v roce, kdy v lednu byl vyhlášen Kutnohorský dekret. Petr Čornej to zmínil i na Housově mlýně při představení své monografie o Žižkovi. Vedle mě sedící historik, rezolutně odmítl jakoukoli souvislost, což zřejmě tak je. Nevím však jak byla ta milost udělována, snad pouze oznámením, nebo byla třeba fyzická přítomnost dotyčného. Uvádím to v souvislosti s otázkou: Zda se Žižka mohl setkat s Janem Husem, který měl významnou podporu šlechty.
Nejsem si jist tím, že Žižka měl nějakou velkou sebereflexi, spíše se domnívám, že ve svém postavení, kdy byl spíše emočně založen, viděl tak svoji realizaci v životě, stejně jak uplatnění v životě každý člověk nějak hledá, spojenou až s velkou svéhlavostí, kdy svůj rozum, což je více méně zásobárna zkušeností, povýší nad vzdělání, což je běžné u lidí jeho charakteru. Žižkovo využití terénu při bitvách, kdy byl téměř slepý, působí nezvykle.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Petr Čornej na ČR Vlatava
PříspěvekNapsal: 17.01.2020 - 19:37 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
... mě nejprve zaujalo udělení milosti Žižkovi, od krále Václava IV. v roce 1409, tedy v roce, kdy v lednu byl vyhlášen Kutnohorský dekret. (...) Nevím však jak byla ta milost udělována, snad pouze oznámením, nebo byla třeba fyzická přítomnost dotyčného. Uvádím to v souvislosti s otázkou: Zda se Žižka mohl setkat s Janem Husem, který měl významnou podporu šlechty ...
"Souvislost" s Dekretem kutnohorským to má jen(!) jednu - bylo to ve stejném roce. :D
Milost udělená Žižkovi byla amnestie, potvrzená písemně amnestním listem. Jak byl Žižkovi doručen, není podstatné.
I když přímé doklady k tomu nejsou, jsem přesvědčen, že se Žižka s Husem znal. Ještě více nejisté je to, zda Žižka navštívil Betlémskou kapli za účelem slyšení Husova kázání, jak to vidíme ve Vávrově trilogii (Jan Hus). I když nenavštívit aspoň 1x Belém, když tam kázal Hus, je stejné, jako si dnes aspoň 1x nekoupit nejčtenější deník. :idea:

Karel Konečný píše:
... Nejsem si jist tím, že Žižka měl nějakou velkou sebereflexi, spíše se domnívám, že ve svém postavení, kdy byl spíše emočně založen, viděl tak svoji realizaci v životě, stejně jak uplatnění v životě každý člověk nějak hledá, spojenou až s velkou svéhlavostí, kdy svůj rozum, což je více méně zásobárna zkušeností, povýší nad vzdělání, což je běžné u lidí jeho charakteru. ...
Podle Čorneje sebereflexi mít musel, protože právě tohle rozhodlo o tom, že se takřka na prahu věčnosti rozhodl pro husitský program a jeho prosazování ohněm, krví a mečem. Chtěl být spasen.

Karel Konečný píše:
... Žižkovo využití terénu při bitvách, kdy byl téměř slepý, působí nezvykle.
Tak jeho "vidoucíma očima" museli být jeho pod/hejtmani, kteří mu dopodrobna popsali daný terén. No, a jistě víme nebo aspoň tušíme, že slepý člověk má daleko větší představivost než člověk vidoucí.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Petr Čornej na ČR Vlatava
PříspěvekNapsal: 18.01.2020 - 17:40 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Zajímavé pro mě by bylo vědět kdo dal králi Václavu IV. podnět k napsání té amnestie, či milosti pro Jana Žižku. Je známé, že skupinu Matěje Vůdce najednou chytili, a snad všechny popravili. Kde byl Žižka? Žižka zřejmě neuměl číst a psát, pak komu mohl věřit když dostal nějaký list. Od roku 1409 do odchodu Jana Husa z Prahy v roce 1412 se jistě mohli někde potkat.

Samozřejmě o Žižkově sebereflexi je nesnadné psát, protože představa spasení, záchrany je pro lidi přitažlivá zvláště v době života, který není snadný, nebo podle Aristotelovy teologické filosofie lidé myslí na jeho konec. Vidina jakéhosi ráje, hodně žen, harém a další vidiny je lákavá. Mimochodem harém si můžete pořídit i dnes, není to zakázáno, ale záleží na úrovni.

Popsat detailně terén snad ani nejde, člověk nevidí terén prostorově, hloubku, sklon, šíře, velikost, umístění stromů keřů, a další věci, to vše splývá v jedné rovině. Známé je, že vojáci se učí rekognoskaci terénu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Petr Čornej na ČR Vlatava
PříspěvekNapsal: 20.01.2020 - 00:31 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
Zajímavé pro mě by bylo vědět kdo dal králi Václavu IV. podnět k napsání té amnestie, či milosti pro Jana Žižku. ...
... jedna z teorií Petra Čorneje tvrdí, že jako přímluvci u krále mohli být Žižkovi přátelé, např. Jan Sokol z Lamberka ap.

Karel Konečný píše:
... Žižka zřejmě neuměl číst a psát, pak komu mohl věřit když dostal nějaký list. ...
... vidíš a já jsem pevně přesvědčen, že Žižka základy gramotnosti měl, tj. uměl min. číst. K tomu Šmahel viz tady ... :wink:

Karel Konečný píše:
... Samozřejmě o Žižkově sebereflexi je nesnadné psát, protože představa spasení, záchrany je pro lidi přitažlivá zvláště v době života, který není snadný ... Vidina jakéhosi ráje, hodně žen, harém a další vidiny je lákavá. ...
... islámistické představě ráje s harémem polonahých žen byl bratr Žižka jistě na hony vzdálen. :wink:

Karel Konečný píše:
... Popsat detailně terén snad ani nejde, člověk nevidí terén prostorově, hloubku, sklon, šíře, velikost, umístění stromů keřů, a další věci, to vše splývá v jedné rovině. ...
... myslím, že Žižkovi stačilo jen "ťuknout", tj. naznačit. Ostatní obstarali hejtmani po domluvě s Žižkou. Taková rozprava pak byla úměrně delší, než kdyby Žižka viděl. Byla to interakce vidoucích se slepým. Nic divného na tom nevidím.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Petr Čornej na ČR Vlatava
PříspěvekNapsal: 20.01.2020 - 09:03 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Jiří Motyčka píše:
Karel Konečný píše:
... Samozřejmě o Žižkově sebereflexi je nesnadné psát, protože představa spasení, záchrany je pro lidi přitažlivá zvláště v době života, který není snadný ... Vidina jakéhosi ráje, hodně žen, harém a další vidiny je lákavá. ...
... islámistické představě ráje s harémem polonahých žen byl bratr Žižka jistě na hony vzdálen. :wink: ...
Chci jen reagovat na ten oddíl o Žižkově sebereflexi.
Jistě vidíš, že to co jsem napsal je nadsazené, ale bližší lidem, kteří nejsou intelektuálně zaměření. Harém je možné také v přeneseném smyslu chápat jako společenství žen, které se vytváří při práci, kterou děláš, a se kterými ve své oblasti studia,bádání potkáváš. Žižka si asi také nějakou představu o věčném životě dělal, a intelektuální rovina nebyla jeho parketa, spíše vše odvozoval od kázání kazatelů, ale svoji přirozenost jistě nemohl popřít.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Petr Čornej na ČR Vlatava
PříspěvekNapsal: 21.01.2020 - 22:14 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
Jiří Motyčka píše:
Karel Konečný píše:
... Samozřejmě o Žižkově sebereflexi je nesnadné psát, protože představa spasení, záchrany je pro lidi přitažlivá zvláště v době života, který není snadný ... Vidina jakéhosi ráje, hodně žen, harém a další vidiny je lákavá. ...
... islámistické představě ráje s harémem polonahých žen byl bratr Žižka jistě na hony vzdálen. :wink: ...
... Jistě vidíš, že to co jsem napsal je nadsazené, ale bližší lidem, kteří nejsou intelektuálně zaměření. ...
Ano.
Ale vsadím svoje poslední boty, že lidi, "kteří nejsou intelektuálně zaměření" - jak ty jim říkáš -, to vzali doslova. :wink: :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 238 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz