Právě je 16.06.2019 - 01:36

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: str. 228
PříspěvekNapsal: 08.06.2019 - 07:50 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 7186
Bydliště: Athény východních Čech
na str. 228 České otázky Masaryk mj. píše:
U Lipan padlo násilí násilím, padla demokracie česká, poražená již svou vlastní rozháraností — Prokop sám napřed s Pražskými se smlouval — a spojenou silou šlechty husitské a katolické a části měst. Avšak nebylo šlechtě dosti, vyrazit lidu meč Žižkův a palcáty, lid český všecek musil být poroben a právně zotročen. Usneseno tak v památném r. 1487. Tak tedy končila reformace, povstavší pro svobodu ducha, zotročením ducha i těla. Většina sněmu ovšem již několik let byla katolická, ale husitská šlechta s ní v tom byla za jedno — jak záhy stala se nevěrná zásadám Husovým! Tak v době, kdy v Čechách ustavovala se Jednota Bratří, vznikl a ustálil se zároveň nevolnický stát šlechtické oligarchie. Šlechta tu postavila se zřejmě proti lidu všemu, s nímž i města se cítila za jedno, pro zákon poroby na sněmě nehlasující. A podivno — stát se tak musilo za krále z Polsky ...
K této citované pasáži pana presidenta bych si dovolil býti poněkud kritický ...

Nejsem si úplně jistý, v čem byli husitští radikálové, kteří byli na lipanských pláních na hlavu poraženi, až takovými demokraty. :?
Reformace pochopitelně neskončila v r. 1487, pouze se jí mohlo přitížit. Že se tak stalo za Jagellonce není až tak divné, protože to bylo schůdnější, neb byl katolíkem. Reformace definitivně skončila až po Bílé hoře. Do té doby sice prožívala různé peripetie či drobnější proměny, ba i krize a po Lutherově vystoupeni se ocitla na křižovatce. Prokázala však i v tomto osudovém okamžiku svoji životaschopnost a toleranci. Mohlo by se zdát, že kompaktátní utrakvizmus leccos komplikoval, ale nebylo tomu tak a po zrušení kompaktát na věčné časy (r. 1567) starokališníci ještě více splynuli s evropskou reformační vlnou.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: TGM a husitství
PříspěvekNapsal: 09.06.2019 - 11:18 
Offline
střelec
střelec

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 291
Ano, také si myslím, že nejde mluvit o demokracii. Politici velmi rádi používají slovo lid, protože přízeň lidí je přivedla do jejich pozic. To, že lid žije velmi podivně je moc nezajímá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: str. 101
PříspěvekNapsal: 15.06.2019 - 20:13 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 7186
Bydliště: Athény východních Čech
na str. 101 České otázky Masaryk mj. píše:
Tím, že si Palacký uvědomoval smysl dějin národa, poznávaje příčiny, proč jsme upadli národně i politicky, představoval se mu problém český určitěji než předchůdcům také se stránky politické; a právě rok 1848 k tomu dal mocnou pobídku. Politickou stránku našeho obrození již Dobrovský postřehoval, a v tom směru i působil; přejemníci Dobrovského byli literáti, teprve Palacký zase pokračoval drahou politickou.
(...)
Vývoj našeho národního uvědomování byl téměř logický, odpovídal obecnějším zákonům sociálního vývoje. Od všeobecného a tudíž i méně určitého, od humanity pokračovali jsme ke slovanství a konečně k češství. S počátku přirozeně více odkázáni jsme byli na cizí svět, dozrávajíce nalézali jsme svět svůj vlastní. Jako dítě neví o sobě, teprve mladík a dorostlý, tak od humanity Dobrovského, od humanity a slovanství Kollárova a Šafaříkova nabývali jsme v Palackém a Havlíčkovi sebe. Proto svět ostatní se nám ztrácet nemusí ani nemůže.
Palacký ukázal nám vlastní minulost českou, ukázal nám, co v historii jsme vykonali velikého i malého, Palacký svazoval přítomnost k minulosti, a tak dotvrdil dílo Dobrovského a ostatních křisitelů.
Palacký se tím stal zakladatelem národního programu českého, stal se vůdcem a Otcem národa.
Ano, Palacký dokázal svůj historizmus aplikovat i v praktické politice ...
Tady mám Masaryk mj. předkládá ve stručnosti - a nikoli poprvé - vývoj od humanity, přes myšlenky panslavizmu až ke konečné fázi, kterou by mělo býti svébytné češství oproštěné od "balastu" všeslovanského oceánu s ruským "megamořem", v němž bychom se utopili. Maně si v této souvislosti vzpomínám na Karla Čapka, který říká (parafrázuji!), že když budeme ryze čeští, budeme i světoví. On tohle tvrdil konkrétně o spisovatelích, ale jsem přesvědčen, že to má obecnou platnost. V tom se jistě s TGM - nejen jako "pátečníci" - shodovali. :idea:

Ale zpět k Masarykovi! Víme, že synonymem humanity je pro něj právě Jednota bratrská. Kdo zná pohnutou historii Jednoty, tak ví, o čem je řeč. Otcové obrozenci, Dobrovský s Kollárem a Šafaříkem, cosi důležitého započali, ale na jejich postulátech nelze ustrnout. Proto nastupuje koncepce Palackého a Havlíčka, aby otázku české svébytnosti povýšili nad myšlenky jakési všeslovanské federace, v níž by dominovalo Rusko. František Palacký se bez příkras snažil odhalit světlé i temné stránky minulosti (husitství nevyjímaje!), abychom se z ní mohli poučit. Protože byl Palacký nejen brilantním historikem, ale též politikem, nebránil mu jeho historizmus v tom, aby aktuální dění a postavení Českého státu v rámci Rakouské monarchie posuzoval reálně, v dobových souvislostech a nakonec i se státotvornou perspektivou: "Byli jsme před Rakouskem, budeme i po něm!"

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2018 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz