Právě je 20.04.2024 - 00:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 314 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 21  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: FB Historie válek
PříspěvekNapsal: 08.06.2016 - 12:12 
Offline
práče
práče

Registrován: 23.01.2010 - 14:32
Příspěvky: 28
Na Facebook moc nechodím - ale když jsem si tam všiml komentáře k výročí bitvy u Malešova o tom, že husité byli banda vrahů... Pokusil jsem se argumentovat. Jen narychlo, mám moc práce...

Posílám odkaz:
https://www.facebook.com/groups/histori ... 2732694458

Někdy si připadám úplně zoufalý nad tím, jak jsou někteří Češi schopní stranit spíš křižákům, než husitům. Nebo jsem ten blbec já?

Tak si říkám, že se strejda Jan Sádlo ze Smilkova musí v hrobě obracet...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FB Historie válek
PříspěvekNapsal: 08.06.2016 - 22:49 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
jiggi píše:
... Nebo jsem ten blbec já? ...
Mohu-li mluvit za sebe, tak já jsem přesvědčen, že rozhodně nejsi. :!: Proč? Prostě prezentuješ svůj názor na věc, jenž je diametrálně odlišný od polistopadového názorového mainstreamu, který husitství takříkajíc nepřeje, a přijal za své katolické či jiné stereotypy.
O tom, proč tomu tak je, se snažíme rozkrývat právě v tomto tématu.

jiggi píše:
... Někdy si připadám úplně zoufalý nad tím, jak jsou někteří Češi schopní stranit spíš křižákům, než husitům ...
I tím jsme se už zabývali v tomto tématu ...
Já to přičítám české malosti, která není schopna dohlédnout za horizont okresu. Je to absence ryzího vlastenectví, které je nahrazeno jakýmsi mindrákem z toho, že tento národ kdysi porážel armády sebrané takřka po celé Evropě. A pak je tady ještě jedna důležitá věc, na níž se furt zapomíná a kterou jsem na tomto DF již mnohokrát zdůrazňoval. Totiž ta, že integrální součástí husitské epochy byla i česká reformace, která předběhla dobu o celé jedno století, nakročila směle do novověku a přinesla do české kotliny náboženskou svobodu (svobodu svědomí) do té doby nebývalého rozměru. A jak to tak v dějinách lidstva od nepaměti chodí, svoboda bývá mnohdy vykoupena krví těch, kteří o tu svobodu usilují. O tom se debata na onom zmiňovaném facebookovém profilu, tuším (nečetl jsem to celé), vůbec nezmiňuje, a to je taky signifikantní!

jiggi píše:
Na Facebook moc nechodím - ale když jsem si tam všiml komentáře k výročí bitvy u Malešova o tom, že husité byli banda vrahů... Pokusil jsem se argumentovat. Jen narychlo, mám moc práce ...
Nečetl jsem tu debatu celou, protože je to furt stejný a velice dobře předvídatelný. Mluvím o těch, co "straní křižákům". Tito lidé nepřišli s ničím novým, bez invence opakují jen ty výše zmiňované stereotypy v různých obměnách, které jsou velice průhledné. Tito lidé většinou vůbec nechápou, oč v té složité době šlo. Husité jsou pro ně vrahy a vraždící nepřátelé husitů jsou podle nich zřejmě beránci. To je to černobílé vidění světa, které jenom dláždí cestu, která nemá smysluplný cíl.
Jeden z diskutujících si vzal Čornejův rozhovor pro časopis Téma jako argument "proti husitství", bohužel si pro sebe vybral jen to, co se mu hodilo a zřejmě se mylně domníval, že pochopil filosofii dějin husitství našeho předního husitologa. Nebo ten samý člověk se ohání blogem Jana Zieglera o husitství, o němž jsme se zmínili zde a také tady (reakce na jiný Zieglerův blog).
BTW. Rád bych reagoval na onom facebooku, ale pro mne by to bylo ztrátou drahocenného času, protože bych "jen" opakoval to, co je mnohokráte uvedeno na tomto DF. A debaty s ignoranty a diletanty mě k smrti unavují. :D

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.08.2016 - 00:30 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Našla jsem ten článek od pana Staňka, proč vítězili husité nad přesilou je až na konci:
http://hledani.gnosis.cz/husitstvi-a-re ... estanstvi/

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Staňkův názor na husitství
PříspěvekNapsal: 28.08.2016 - 23:18 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Dáša Nová píše:
Našla jsem ten článek od pana Staňka, proč vítězili husité nad přesilou je až na konci:
http://hledani.gnosis.cz/husitstvi-a-re ... estanstvi/
Docela zajímavý článek i náznak analýzy v něm schovaný, i když zdaleka ne se vším bych mohl souhlasit.

Citace:
... Já vidím, že husité vítězili jen proto, že každý bojovník dostával v bitvě energii z duchovní dimenze. Agnostici říkají „z přesvědčení“. Tato energie jim dodávala sílu a mrštnost, kterou i dnes můžeme pozorovat také u šílenců. ...
Tady nevím, co tím měl přesně Staněk na mysli.
Ale vím jedno: husitům dodávala energii - jak tomu Staněk říká - především hluboká víra, biblická inspirace a ano, i ono přesvědčení, že bojují za spravedlivou věc a brání svoji vlast proti křižákům. :idea: A srovnávat husity s šílenci je přece jenom poněkud mimo. Ledaže by Staněk považoval šílenství za synonymum fanatizmu. :?

Citace:
... U přemýšlivých vzniká samozřejmě otázka, proč tak brzy umřel? ...
Proč?
Protože byl už starej. :!: V době pozdního středověku byl 60letý muž starcem nad hrobem. S tím nemá karmická zátěž vůbec nic co do činění. :crazy:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Pavel Šafr ...
PříspěvekNapsal: 26.12.2017 - 11:44 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
... na Svobodném fóru vyplodil vánoční glosu nazvanou "Husité v nás Češích stále vítězí. K naší smůle": http://forum24.cz/vanocni-glosa-husite-v-nas-cesich-stale-vitezi-k-nasi-smule ... :roll:

Proč tuto glosu nazval "vánoční", to je u Boha! Snad proto, že od svých blízkých dostal tento dárek. Nemá význam se zabývat tím, co už v tomto tématu několikrát zaznělo. Bylo by to nošením sov do Atén. Přesto mi dovolte, abych se pozastavil nad dvěma body.
1) Proč "k naší smůle"? Nevím, v kterých Češích vítězí husité, ale rozhodně to není v těch, kteří bez přemýšlení a váhání přijali za svůj ahistorický polistopadový názorový mainstream, který husitstvím opovrhuje.

2) Pan Šafr vytrhl tuto nedokončenou větu 'Husitská revoluce… byla nepochybně revolucí vítěznou.', úplně první větu odkazované publikace (str. 11), z kontextu a suše k tomu poznamenal: "Tato konstrukce, která je poplatná jak marxistickému výkladu dějin, tak tomu nejpokleslejšímu obrozeneckému kýči, je u nás stále součástí národní ideologie a má tu ještě převlek vědeckosti, neboli snůšky abstraktních blábolů o společenských procesech, v nichž by žádný z jejich účastníků nepoznal život tehdejší společnosti. Zato se autorům přitom důsledně daří zamlžit pravdu."
Šafr autorům uvedené publikace, jejichž erudici zpochybnil, nesahá ani po kotníky a touto hláškou se navíc zcela odkopal. To je potřeba bez obalu konstatovat, aby snad nedošlo k nějaké nechtěné mýlce! Jakou pravdu se snaží autoři zamlžit? To možná neví ani sám Šafr.
Obávám se, že tímto vánočním dárkem, který Šafrovi Ježíšek nadělil, se vrchovatě naplnila podstata biblického rčení o házení perel sviním.

K tomu viz také sem ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pavel Šafr ...
PříspěvekNapsal: 28.12.2017 - 07:12 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jiří Motyčka píše:
... K tomu viz také sem ...
... na facebooku se na rozdíl od tohoto DF rozproudila čilá diskuse, kterou bych raději viděl tady. No, co se dá dělat? ... :cry:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Duka
PříspěvekNapsal: 11.01.2018 - 09:03 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
V nedělním (7. 1.) speciálu Křesťanského magazínu na ČT2 poskytl rozhovor primas český, kardinál Dominik Duka. Museli na něj být dva moderátoři, aby duchovní hloubku jeho myšlenek vůbec zvládli. Pražský arcibiskup nám v rozhovoru skvěle předvedl umění, jak lze ve svých odpovědích klouzat jenom po povrchu dotazovaných problémů. Snad ani v jedné otázce nešel k meritu věci, aby řekl přímo, co si myslí. Taková "vysoká diplomacie" je celkem o ničem. Já naopak půjdu přímo k meritu věci. Pan kardinál nám sděluje, že "dějiny musíme studovat tak, jak jsou ...". Svatá pravda(!), pane kardinále. Možná by nebylo od věci, kdybyste se tím především řídil vy sám, abyste v tom neměl takový hokej, a nementoroval aspoň ty, kteří o historii vědí poněkud více, a nebo ji aspoň nevykládají v katolickém duchu. Duka měl zřejmě potřebu poučit nepoučené, kteří ho nebudou kontrolovat, když říká (20:00 min.): "Kutnohorský (náboženský – pozn. JM) mír by nebyl, kdyby nebylo Kostnického koncilu. :roll: Na Kostnickém koncilu byla deklarace Jagellonské univerzity, Pavla Wlodka (Paweł Włodkowic, zastánce Husův - pozn. JM), že nikdo nemůže být ke své víře nucen násilím." Ano, kdyby katolická církev na Kostnickém koncilu neupálila mistra Jana Husa, možná(!) by nedošlo k revoluci, potažmo k vítězné reformaci, pečetící svou vítěznou cestu ve finále Kutnohorským náboženským mírem z roku 1485. To jsou ty objektivně příčinné souvislosti, pane Duko! Všimněte si, že o husitech, kteří první přišli s náboženskou svobodou písemně deklarovanou Kutnohorským náboženským mírem už v r. 1485, štítivě mlčí. Husiti v tomhle totiž nepotřebovali od nikoho(!) opisovat, víme, pane kardinále.
Celý záznam rozhovoru naleznete ZDE ... :wink:
Příloha:
kardinal Duka.jpg
kardinal Duka.jpg [ 203.59 KiB | Zobrazeno 8826 krát ]

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: přednáška v Čáslavi
PříspěvekNapsal: 21.02.2018 - 11:03 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Včera jsem byl v Čáslavi na přednášce šéfredaktora Přítomnosti Mgr. Davida Bartoně, který byl představen jako teolog a filosof. Přednáška měla prapodivný název "REFORMACE: Jak by musela vypadat dnes, aby vůbec někoho zaujala?". Nějak jsem nepochopil, jaký účel měla ona - dle mého názoru - zcela bezkoncepční přednáška těkající z tématu do tématu (Zeman by řekl - "téma sem téma tam" :D ), z nichž málokteré bylo dotaženo k nějakému smysluplnému konci. Docela trpělivě jsem poslouchal do té doby, než se Bartoň navezl do českých historiků Šmahela, Čorneje a Vondrušky. Jak z dalšího vyplynulo, pojítkem této společnosti tří historiků bylo husitství, potažmo reformace. Grafoman Vondruška mě pochopitelně dávno nezajímá, ale zpozorněl jsem, když pan filosof začal vyprávět o těch prvně jmenovaných. P. Čornej prý někde o Ježíši napsal (budu parafrázovat), že to byl Žid, který šířil křesťanství, nebo tak nějak. A když tohle pan teolog slyší nebo čte, tak šílí. Prof. Šmahel se zase na historii dívá z jakési vysoké věže a to dle přednášejícího nelze. :D Dále pak Bartoň zpochybnil jeho tezi o první pražské defenestraci, která vůbec nekoresponduje s údajně expresivním popisem této události v podání husitského kronikáře Vavřince z Březové. Prizmatem jedné IMHO chybně a účelově citované věty, navíc vytržené z kontextu, pak vlastně znehodnotil celé čtyřsvazkové Šmahelovo dílo o husitské revoluci. :roll: Bohužel nemohu to přesně citovat, protože jsem si to nezapsal, ani nenahrál a moje paměť je velice chatrná. Kdybych to parafrázoval, ublížil bych prof. Šmahelovi taky. S velkým sebezapřením, neustále na židli poposedaje, jsem si doposlechl zbytek přednášky.

V diskusi jsem pak panu magistrovi sdělil, že by se v jeho kontroverzní a provokativní přednášce našlo máloco, s čím bych mohl souhlasit. :( Dále pak jsem mu bez obalu pověděl, že mám velký problém s jeho hodnocením profesorů Čorneje a Šmahela, s nimiž se osobně znám, a proč. (Cítil jsem velkou potřebu se jich obou zastat!) Bylo by to na dlouhé povídání, ale měl jsem z toho docela dobrý pocit, protože se ke mě přidali další z nepočetného auditoria. Když pan teolog pronesl, že reformace začala 1. pražskou defenestrací, neudržel jsem se, skočil mu do řeči a dovolil si ho upozornit na to, že defenestrací začala revoluce a reformace započala dávno před defenestrací.
Nakonec jsem mu řekl, že by se mi ulevilo, kdyby mi pan přednášející svěřil to "sladké" tajemství, o čem vlastně jeho přednáška byla. Opět jsem se dočkal od některých z auditoria zvednutých palců. Na samý závěr jsme se dozvěděli, že Ježíš byl v prvé řadě básník, protože to o něm prý prohlásil Oscar Wilde, pro pana přednášejícího zřejmě jedna z nezpochybnitelných autorit.

A tak bych mohl pokračovat ještě dlouho, ale snad si z tohoto mého velice stručného resumé laskavý čtenář udělá aspoň nějaký obrázek o této povedené přednášce. :wink: :D

Info o přednášce s fotkami, naleznete také ZDE ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Další vynález
PříspěvekNapsal: 24.03.2018 - 00:06 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Posílám odkaz, kde hned na začátku Krutina píše, že pavéza byl český vynález, nepamatuji si, že bych to někde četla, vždyť něco podobného měli i Římani atd., nebo že je to kvůli tomu tvaru a bodci dole? Oni skrz ní nějak koukali? Zas bych se potřebovala mrknout do táborského muzea a být tam jak dlouho chci...
http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/husitstvi-a-ceska-statnost.html

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: počty
PříspěvekNapsal: 31.03.2018 - 01:17 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Dáša Nová píše:
... odkaz, kde hned na začátku Krutina píše, že pavéza byl český vynález ... http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/husitstvi-a-ceska-statnost.html
... no, obávám se, že pan inženýr čte velice málo pozorně - pokud vůbec - náš web. To se týká především jeho nadnesených počtů válčících stran.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.04.2018 - 19:00 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
Jo, všechny údaje nad 50.000 mužů v období středověku pro střední Evropu jsou přemrštěná. Vždyť by takto křižáci měli v roce 1420 před Prahou asi dvakrát tolik mužů, co mohl postavit o více jak 200 let později verbuňkem po celé Evropě a s neomezenými finančními zdroji jeden z největších kondotiérů v Evropě Albrecht z Valdštejna. :mrgreen:

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Nenahraditelná ztráta
PříspěvekNapsal: 21.07.2018 - 15:46 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
V úterý 12. 6. 2018 mezí 12. a 13. hodinou nakloněný více jak 700letý dub padl a položil se do pole. Byl to památný strom u Loman v jehož stínu Jan Žižka plánoval útok na Plaský klášter, jestli je to pověst nebo pravda věděl jen dub sám, důležité ale bylo, že strom ''zločince" Jana Žižku a husity celá staletí připomínal a to i v dobách, kdy se za účelem jejich vymazání z dějin ničilo kde co. Ale na dub nikdo nevztáhl ruku - jak byl posvátný. Přijde mi jako znamení, že padl zrovna teď.

Byla jsem u něj před třemi lety: http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=12&t=2389&p=18903&hilit=dub+u+Loman#p18903 a udivilo mi, že se o něj nestarají, potřeboval podepřít, ošetřit proti dřevokazné houbě. Tupci z jedné strany ničili kořeny technikou, protože až k němu orali pole, hnojaři vesele hnojili, z druhé strany byl zase zalitý asfaltkou, cítil tíži a otřesy a hlavně ho solili, neboť cesta je vysoko a bývá tam určitě sníh. Dříve bylo dodržováno ochranné pásmo a kolem chráněného Žižkova dubu byly zasázeny ovocné stromky, ale kvůli pár metrákům obilí zmizely... Naštvalo mi, že všude píší, že dub padl přirozenou cestou. Kdyby se o něj starali, mohl ještě stát. Co na to hnutí Duha a různí zelení? Nedělali nic, i když místní lidé upozorňovali jak by se dalo stromu pomoci. Neschopní úředníci se vzpamatovali až teď a že prý vedle padlého letos na podzim zasadí malý doubek - přímého potomka Žižkova dubu. Kéž by jich vysázeli víc, padlý strom se dal nařízkovat, že by bylo na celou alej...
Ještě poslední foto - co bylo vidět zvláštního na stavení za dubem...
Příloha:
20150721_180011.jpg
20150721_180011.jpg [ 1.87 MiB | Zobrazeno 7598 krát ]

Příloha:
20150721_182008.jpg
20150721_182008.jpg [ 860.66 KiB | Zobrazeno 7598 krát ]

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: "jiný" Vonruška(?) ...
PříspěvekNapsal: 21.11.2018 - 22:59 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Názory páně Vondruškovy, historika-grafomana, na husitství se mi jeví poněkud nekonzistentní a účelově prezentované podle toho, komu je sděluje. Jsem si však vědom toho, že jeho věrní čtenáři by patrně se mnou nesouhlasili. Já k této "sociální skupině" však bohudík nepatřím.

A abych byl vyvážený, tak tentokrát použiji citaci, v níž se Vondruška o husitství vyjadřuje pozitivně, a to v rozhovoru pro deník "5 plus 2 Pardubicko a Chrudimsko", č. 42 z 16. 11. 2018.
Vondruška tam na otázku "Jak husity vlastně Češi vnímají dnes?", říká: "Nedávno jsem o husitství hovořil s jedním švédským historikem a říkal jsem mu, že u nás se neustále diskutuje o tom, jací husité vlastně byli. Chvíli mne nechápavě poslouchal a pak řekl: 'Ale vždyť ti vaši husité svůj boj vyhráli. Jako první v Evropě prosadili protestantskou víru.' … Musel jsem s ním souhlasit, ale hned jsem mu předložil u nás častý argument, že loupili, plenili a vraždili. Načež mi řekl: 'No a? To tehdy dělali všichni! Vezměte si naše Vikingy. Ti také loupili a drancovali. Na rozdíl od vašich husitů to nedělali pro víru. Jenže byli to naši předkové a byli vítězní! Kdyby vítězní nebyli, my švédský národ tady třeba nejsme. Vy Češi jste divní, že tohle nechápete.' (jak kteří, že – pozn. JM) A já si uvědomil, jak hluboká pravda to je. (pozdě, ale přece! :D – pozn. JM) … Husité se postavili celému křesťanskému světu. To je něco naprosto obdivuhodného.Někdy se mi zdá, že se my Češi stydíme za úspěch. Jako bychom měli v povaze okopávat kotníky těm úspěšným. Tedy i našim husitům," uzavírá Vondruška svoji odpověď, které je zároveň jeho malým zamyšlením nad touto věčnou otázkou.
zvýraznění: JM

O nejmenovaném švédském historikovi se Vondruška zmiňoval také, když byl v tomto díle pořadu "Na plovárně": http://www.ceskatelevize.cz/porady/1093836883-na-plovarne/215522160100006-na-plovarne-s-vlastimilem-vondruskou.
A docela shodně, tak to bude asi pravda. :D
Příloha:
Vondruška.jpg
Vondruška.jpg [ 86.24 KiB | Zobrazeno 7038 krát ]
Vondruška for president :lol: :clap:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 22.11.2018 - 08:59 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Chci jenom napsat to co Ty Jiří dobře víš. Vlastimil Vondruška je velmi schopný historik s vědeckou hodností, který také zprvu vědecky pracoval. Pak, jak sám řekl rád fabuluje a začal psát knihy s historickou tématikou. Samozřejmě se mu dostávají do rukou různé prameny, setkává se s různými názory a člověk, který je hloubavý si své názory doplňuje nebo koriguje.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 22.11.2018 - 12:09 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
Chci jenom napsat to co Ty Jiří dobře víš. Vlastimil Vondruška je velmi schopný historik s vědeckou hodností, který také zprvu vědecky pracoval. ...
Ano, vím!
Pak by se ale neměl ve svých románech dopouštět historických nepřesností - eufemisticky řečeno - i tam, kde poučený čtenář moc dobře ví, jak to s tím tehdy bylo. :wink:

Karel Konečný píše:
... Samozřejmě se mu dostávají do rukou různé prameny, setkává se s různými názory a člověk, který je hloubavý si své názory doplňuje nebo koriguje.
Asi jo, protože, jak říká náš pan president, "jen idiot nemění své názory".
Já jen, že když někdo husitství vychvaluje až do nebe, aby "vzápětí" dal do souvislosti husity s islamisty a husitské Čechy s tzv. islámským státem, tak začínám vidět rudě. :twisted:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 314 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 21  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz