Právě je 20.04.2024 - 01:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 314 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 21  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Přibský - Město hříšníků
PříspěvekNapsal: 29.01.2019 - 12:32 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Na zadní straně obalu této knížky čteme:

"HUSITSTVÍ není historická epizoda v českých dějinách, za kterou bychom se snad dneska měli stydět, nebo se za ni dokonce omlouvat. Na toto slavné období můžeme být právem hrdi, neboť to byli naši husitští předkové, kdo před šesti sty lety připomněli světu, že náplní křesťanského života není hromadění bohatství, ale život v pravdě boží.
...
Husité
(...) Zvěstovali Evropě a světu, že nikdo není neomylný, ani papež, a že žádná církev není svatá, natož aby provozovala výnosný obchod s odpouštěním hříchů. V církvi spatřovali přístav naděje pro člověka, který věří v Boha a jeho nekonečnou spravedlnost. Věřili spolu s Janem Husem, že Bůh každému z nás už v okamžiku zrození daroval jedinečnou příležitost a neopakovatelnou možnost svět zlepšit, a že je na každém člověku, jak s tímto darem naloží. ..."

Ano, to je svatá pravda a netřeba k tomu cokoli dodávat.
Snad jen to, že husitský odkaz nebát se měnit svět navzdory všem nepřátelům, je tak aktuální právě dnes, kdy lidé často se zaštiťující křesťanskými hodnotami, aniž by věděli, co se za nimi skrývá, již hmotně nestrádají a strašně zpohodlněli v duchu alibistické teze o tom, že mě se to vlastně netýká nebo, že já sám nic nezmohu ... :roll:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.01.2019 - 08:31 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Jak dobře víme, tak to husitství mělo počátek již před Janem Husem v univerzitním prostředí, takže nevycházelo ze zdola z povstání lidových mas jak se někdy traduje.
Zlepšovat svět chtějí lidé různě a není dobré když vítězí omezený rozum.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.01.2019 - 12:27 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
Jak dobře víme, tak to husitství mělo počátek již před Janem Husem ...

"... Tento příklad dobře ilustruje způsob autorova nazírání na předmět, který si pro svou knihu zvolil - reformní hnutí, nazývané až příliš samozřejmě "předhusitským". Odmítá pohlížet na Waldhausera či Milíče jako na Husovy předchůdce. Namísto aby je nechal umetat cestu k husitské revoluci, zaměřuje se na jejich odpor k mendikantům, zasazuje jej do evropského dění a dělá z něj dokonce aspekt klíčový: významnou hnací sílu reformně-kritického úsilí shledává v sebevědomí světských mistrů a kazatelů jako zájmové skupiny v rámci církve. Přestože tu poukazuje na další ze styčných bodů mezi reformními kazateli 14. století a Janem Husem, je dalek toho podlehnout při Interpretaci jakékoliv iluzi dějinné nutnosti. Genezi reformního hnutí chce zkoumat jako příběh s otevřeným koncem. ..."
úryvek ze Soukupovy recenze této knihy

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Fokus VM
PříspěvekNapsal: 13.02.2019 - 00:56 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Dnes jsem poprvé shlédl pořad "FOKUS Václava Moravce", protože se věnoval historii a tento díl byl nazván "Potíže s historií".
Kromě jiných se ho zúčastnili i dva, kteří nemají vzdělání související s historií – scénárista a spisovatel Pavel Kosatík a režisér Jiří Strach. Ten prvně jmenovaný se však historii věnuje velice intenzivně ve svých knihách a scénářích, ten druhý, praktikující katolík, má ambici natočit ten "jedině správný" film o Janu Husovi. Přestože Kosatík má někdy kontroverzní názory, tentokrát to bylo IMHO v normě. Zato Strach nezklamal. Byl jediný z pozvaných, který měl potřebu neustále se vracet k husitství, jež mu nedá spát. Tu přes jezdeckou sochu Jana Žižky na Vítkově, tu prostřednictvím koncilu v Kostnici, přes Husa. Nechci ho parafrázovat a už vůbec ne citovat, k tomu je třeba si to pustit ze záznamu, ale u jednoho bych se chtěl přesto zastavit. Strach správně říká, že pohled na historii by měl být nadkonfesní, sám je však kabinetní ukázkou pravého opaku ...
https://www.ceskatelevize.cz/porady/11054978064-fokus-vaclava-moravce/219411030530002

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.02.2019 - 15:51 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Bylo to docela zajímavé, aspoň v některých částech. Líbilo se mi vyjádření hisoričky Adély Gjuričové, která uvedla citát, že národy jsou založené na omylu.
Já se na filmy vůbec nedívám, ale když Jiří Strach mluvil od Dr. Jiřím Kejřovi, jehož knihy Ty dobře znáš tak jsem si uvědomil, že tuto vědeckou literaturu lidé běžně neznají a ani se o ni nezajímají, protože se především chtějí bavit, tak využít ji pro drama ve filmu může být jen snaha mít vešlkou návštěvnost svého filmu.
Kdyby Jiří Strach četl staré archiválie tak by poznal, že lidé tehdy byli také velmi jemní a ohleduplní.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.02.2019 - 19:48 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
... když Jiří Strach mluvil od Dr. Jiřím Kejřovi, jehož knihy Ty dobře znáš tak jsem si uvědomil, že tuto vědeckou literaturu lidé běžně neznají a ani se o ni nezajímají, protože se především chtějí bavit, tak využít ji pro drama ve filmu může být jen snaha mít velkou návštěvnost svého filmu ...
Ano.
Chytrý a pragmatický Strach se Kejře neustále dovolává proto, že ví moc dobře, že Kejř byl vyznáním protestant a spoléhá na to, že tohle ví i jiní lidé. Dále pak pan režisér možná vychází i z toho, že Kejř jako nekatolík byl vyznamenán Vatikánem. :!: Domnívám se, že tohoto vyznamenání docílil především za svůj objektivní a kritický přístup k bádání o Husově procesu. Proto se Strach neustále dovolává právě právního historika Jiřího Kejře a nikoli třeba Šmahela nebo Čorneje. :idea:

Strach nepochybně moc dobře ví o vyváženosti a objektivitě Kejřově, ale už nikdy neřekne, že Kejř zároveň poukázal na spoustu právních vad, kterými disponovala Husova kauza, jež trvala od poloviny r. 1410 až do jejího hořkého konce. Nechci se však neustále dokola opakovat, neboť o tomhle je plné naše diskusní fórum a každý si to může najíti vč. pana režiséra. :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: prof. S. Kučerová o husitství ...
PříspěvekNapsal: 21.12.2019 - 00:11 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
... "To už jste slyšeli, že vítězné tažení husitů nebyl počátek evropské reformace, zdroj demokratických tradic naší kultury a trvalý vklad do evropských dějin, nýbrž projev „úděsného, hrůzostrašného a zákeřného barbarství“? A že Žižka nebyl hrdina, ale „vrah“? A že pobělohorské baroko bylo dobou kulturního rozkvětu našeho národa a všechny ty řeči o pobělohorském neštěstí, jehož následky trvaly 300 let, stejně jako povídání o zásluhách buditelů a obrozenců „patří na smetiště dějin“?" :thumbup: :clap:
univerzitní profesorka PhDr. Stanislava Kučerová, CSc

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.12.2019 - 08:51 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Já to vnímám jako naivní podání historie, a to se někdy objevuje i z druhého názorového pólu. Vždy to působí dojmem falešnosti. Je tady otázka , která se týká vyváženosti pohledu na historii, jak interpretovat historii, když každý si ji chce přivlastnit podle své náklonosti, a podle své pravdy. Vědecké bádání v oblasti historie přináší poznatky, které ukazují především člověka se svými přednostmi a slabostmi, protože se také využívá psychologický pohled na protagonisty dějin, aby bylo možné aspoň trochu pochopit vzdálenou minulost. Samozřejmě většinu lidí nějaké bádání v minulosti nezajímá, a spokojí se s povrchním pohledem na minulost, protože mají své zájmy, které jsou především materiální.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Pekař &/vs. Žižka
PříspěvekNapsal: 31.01.2020 - 20:20 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Po listopadu '89 začaly být s plným nasazením opět oprašovány ahistorické výroky starého Schwarzenberga, předka toho současného žijícího, o tom, že husité byli předchůdci komunistů, že byli bandou lupičů a žhářů a že Hus nepřímo zapříčinil 30letou válku. :crazy: :D
Když spatřil světlo světa nelidský a ďábelský tzv. Islámský stát, začalo být najednou "IN" přirovnávat husity k džihádistům a husitské Čechy k Islámskému státu. Kdyby se tyto absurdní bláboly neobjevovaly i v některých seriózních plátcích, bylo by to k smíchu. Dost často se tito "znalci" husitské epochy oháněli a stále ještě ohánějí Pekařem a jeho obsáhlou, kritickou monografií věnovanou Žižkovi, tedy právě tomu husitskému hejtmanovi, o němž se někteří zcela vážně domnívají, že byl masovým vrahem.
Po nedávném vydání Čornejovy monumentální monografie o neporazitelném hejtmanovi, která v ledasčem Pekaře překonává a koriguje, nastává v české kotlině, plné expertů na husitství, nová éra. Postfaktická éra, v níž se tito odpůrci všeho husitského, o nichž je řeč především, začínají dovolávat Čornejova Žižky.
Bylo by to v naprostém pořádku, kdyby mezi těmito lidmi nebylo mnoho těch, kteří z Pekařova, ba i z Čornejova Žižky nepřečetli ani řádku.
Příloha:
Pekař-Čornej.jpg
Pekař-Čornej.jpg [ 108.98 KiB | Zobrazeno 5997 krát ]

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pekař &/vs. Žižka
PříspěvekNapsal: 31.01.2020 - 21:05 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Já jsem ty knihy ještě nečetl, také proto, že stále čtu předchozí Čornejovu knihu: Husitství a husité. Chci jen napsat, že je zřejmě iluze domnívat se, že většinová společnost bude mít odborný názor na Žižku i husitství. Úroveň většinové společnosti je taková, že jejich zájem je především majetek a jídlo, a k tomu patří ten známý hédonismus. To nemíním jako hanobení, to je statistika.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pekař &/vs. Žižka
PříspěvekNapsal: 01.02.2020 - 23:58 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
Já jsem ty knihy ještě nečetl ...
... ani Pekařova ani Čornejova Žižku? :shock:
Tak to ti, Karle, teda nezávidím. :!: :D Obě zásadní monografie patří do kánonu každého husitologa. :idea: :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.02.2020 - 02:07 
Offline
pavézník
pavézník
Uživatelský avatar

Registrován: 18.07.2012 - 04:41
Příspěvky: 180
Bydliště: Strakonice
A má v dnešní době ještě smysl studovat Pekařova Žižku?
To není míněno nějak hanlivě, ale přeci jen jsme o sto let dál.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pekař &/vs. Žižka
PříspěvekNapsal: 02.02.2020 - 02:11 
Offline
pavézník
pavézník
Uživatelský avatar

Registrován: 18.07.2012 - 04:41
Příspěvky: 180
Bydliště: Strakonice
Jiří Motyčka píše:
Postfaktická éra, v níž se tito odpůrci všeho husitského, o nichž je řeč především, začínají dovolávat Čornejova Žižky.

Že by se odpůrci husitství začali dovolávat profesora Čorneje? :shock: No, názorové veletoče bývají všelijaké, sám jsem byl odpůrci napaden, abych neposlouchal jenom svého Guru Čorneje :twisted:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pekař &/vs. Žižka
PříspěvekNapsal: 02.02.2020 - 08:44 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Jiří Motyčka píše:
Karel Konečný píše:
Já jsem ty knihy ještě nečetl ...
... ani Pekařova ani Čornejova Žižku? :shock:
Tak to ti, Karle, teda nezávidím. :!: :D Obě zásadní monografie patří do kánonu každého husitologa. :idea: :wink:

Já Jiří nikam nechvátám. Mám jestě další "velké koně" jako entomologii, genealogii i ostatní historii, trochu filosofii, a stále točím, a dělám filmy z přírody i z akcí ve vztahu k historii.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pekař &/vs. Žižka
PříspěvekNapsal: 02.02.2020 - 18:34 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
Jiří Motyčka píše:
Karel Konečný píše:
Já jsem ty knihy ještě nečetl ...
... ani Pekařova ani Čornejova Žižku? :shock:
Tak to ti, Karle, teda nezávidím. :!: :D Obě zásadní monografie patří do kánonu každého husitologa. :idea: :wink:
Já Jiří nikam nechvátám. ...
... to já taky ne. :)
Ale myslel jsem to jako tak, že ani jedna nich není žádnou subtilní knížečkou, kterou bys spořádal za jedno nedělné odpoledne u buchet s mákem, ba právě naopak. :D Jinak řečeno, OBĚ budou vyžadovat docela velké penzum času. :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 314 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 21  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz