Právě je 19.04.2024 - 16:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 220 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Církev čs. husitská (CČSH)
PříspěvekNapsal: 19.05.2005 - 09:58 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Co říkáte na vzniklou situaci v Církvi československé hustitské? Patriarcha Schwarz odkryl podivné majetkové přesuny a praktiky s církevními úkony za finanční odměny v Brněnské diecézy. Jako hlava CČSH se snažil tuto situaci vyřešit platnými vnitřními kroky, ale protože narazil na hradbu odboru, vzniklou situaci zvěřejnil. Reakce byla ta, že ústřední rada CČSH dne 10. 5. 2005 dočasně zbavila patriarchu ThDr. Jana Schwarze všech jeho funkcí a služeb do úplného dořešení této věci. Také se z této strany ozívá, že chování patriarchy při přijímání osob do zaměstnání a způsob jejich následného propouštění, bylo zvláštní. Dále obvinili patriarchu z dlouhodobějšího a řádům církve odporujícího špatného nakládání s ústředními penězi církve, které vedlo až do závěrečného hrozivého dluhu.
A já se ptám, jak je možné, že v této církvi, která navazuje na odkaz Mistra Jana Husa, Petra Chelčického i Jana Ámose Komenského, se může toto stát. Já vím, že všichni jsme jenom lidé, ale někteří lidé mají určitou morální povinnost vůči společnosti. Proto žádám, aby patriarcha Schwarz byl ihned vrácen do své funkce a obě nařčení ihned vyšetřeny. Pokud se vše bude někde v koutku pytlíkovat, skončíme jako jednušky bez bázně před Bohem a staneme se pouze institucí, která si pouze hraje na něco morálního a vyššího.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Situace v CČSH
PříspěvekNapsal: 29.05.2005 - 10:30 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Samozřejmě neznám podrobnosti této kauzy, vím o ní pouze z Webu a médií. Nechci to jakkoliv hodnotit, protože by můj názor byl veskrze subjektivní. Ale dle toho, co vím o patriarchovi Janu Schwarzovi, jak ho zprostředkovaně znám, budu spíše věřit jemu. Mám za to, že se jedná o člověka, kterému v první řadě upřímně jde o zjednání nápravy v církvi. Prostě objevil v církvi ČSH něco, co je neslučitelné s jeho svědomím a morálním profilem a už vůbec nemluvím o duchovní dimenzi případu. A potrefené husy zakejhaly...


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 03.06.2010 - 20:51, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Situace v CČSH
PříspěvekNapsal: 30.05.2005 - 10:50 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Bohužel patriarchu Schwarze osobně neznám, ale vždycky když jsem ho viděl a slyšel, tak na mě působil velice kladně. Nejvíce na tom všem mě ale mrzí, že se dostala špína s kupčením do církve, která navázala na myšlenky Mistra Jana, který si svým dsouzením kupčení vlastně nepřímo podepsal rozsudek smrti. Co mě však ale těší, že právě hlava CČSH se snaží o nápravu i za cenu mediálního zveřejnění a ne jako hlava jednušek v Římě, která se snažila ututlat před veřejností své pedofilní podřízené.
Jiří Motyčka píše:
Samozřejmě neznám podrobnosti této kauzy, vím o ní pouze z Webu a médií. Nechci to jakkoliv hodnotit, protože by můj názor byl veskrze subjektivní. Ale dle toho, co vím o patriarchovi Janu Schwarzovi, jak ho zprostředkovaně znám, budu spíše věřit jemu. Mám za to, že se jedná o člověka, kterému v první řadě upřímně jde o zjednání nápravy v církvi. Prostě objevil v církvi ČSH něco, co je neslučitelné s jeho svědomím a morálním profilem a už vůbec nemluvím o duchovní dimenzi případu. A poterfené husy se ozvaly...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Situace v CČSH
PříspěvekNapsal: 30.05.2005 - 22:29 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
Bohužel patriarchu Schwarze osobně neznám, ale vždycky když jsem ho viděl a slyšel, tak na mě působil velice kladně. Nejvíce na tom všem mě ale mrzí, že se dostala špína s kupčením do církve, která navázala na myšlenky Mistra Jana, který si svým dsouzením kupčení vlastně nepřímo podepsal rozsudek smrti. Co mě však ale těší, že právě hlava CČSH se snaží o nápravu i za cenu mediálního zveřejnění a ne jako hlava jednušek v Římě, která se snažila ututlat před veřejností své pedofilní podřízené.
Jiří Motyčka píše:
Samozřejmě neznám podrobnosti této kauzy, vím o ní pouze z Webu a médií. Nechci to jakkoliv hodnotit, protože by můj názor byl veskrze subjektivní. Ale dle toho, co vím o patriarchovi Janu Schwarzovi, jak ho zprostředkovaně znám, budu spíše věřit jemu. Mám za to, že se jedná o člověka, kterému v první řadě upřímně jde o zjednání nápravy v církvi. Prostě objevil v církvi ČSH něco, co je neslučitelné s jeho svědomím a morálním profilem a už vůbec nemluvím o duchovní dimenzi případu. A poterfené husy se ozvaly...

Naprostý souhlas, Sabine! Hřebík trefený na hlavičku. Není třeba co dodávat více. Doufejme, že pravda nakonec zvítězí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Situace v CČSH
PříspěvekNapsal: 01.06.2005 - 10:27 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Pravda zvítezí nade vším! Modlím se za to, aby to v tomto případě bylo co nejdříve.
Jiří Motyčka píše:
Naprostý souhlas, Sabine! Hřebík trefený na hlavičku. Není třeba co dodávat více. Doufejme, že pravda nakonec zvítězí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Situace v CČSH
PříspěvekNapsal: 04.07.2005 - 11:19 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Tak to dopadlo nejhůře jak mohlo. Patriarcha byl nucen odstoupit. Z naší církve se stalo semenistě kupčení, lží a intrik. Je mi z toho smutno, bratři a sestry.
Sabin píše:
Pravda zvítezí nade vším! Modlím se za to, aby to v tomto případě bylo co nejdříve.
Jiří Motyčka píše:
Naprostý souhlas, Sabine! Hřebík trefený na hlavičku. Není třeba co dodávat více. Doufejme, že pravda nakonec zvítězí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Odstoupení ThDr. Schwarze
PříspěvekNapsal: 04.07.2005 - 16:57 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Protože se v tom, co se děje v CČSH přestávám nějak orientovat a nebudu asi sám, rád bych poprosil našeho nového registrovaného člena pana Huška, kazatele CČSH, kdyby se k nastalé situaci, pokud bude chtít, mohl vyjádřit. Jistě bychom za jeho názor byli všichni velice vděčni.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odstoupení ThDr. Schwarze
PříspěvekNapsal: 07.07.2005 - 09:44 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
K této prosbě se přidávám i já. Vím, že je to bratře Jaroslave složité a čím je v hyerarchii člověk níž a níž, tak se k němu informace dostavají tíže a i zkresleně, ale i přes to tě také prosím o zasvěcení do situace vzniklé v CČSH. Je mi z toho opravdu úzko!
Jiří Motyčka píše:
Protože se v tom, co se děje v CČSH přestávám nějak orientovat a nebudu asi sám, rád bych poprosil našeho nového registrovaného člena pana Huška, kazatele CČSH, kdyby se k nastalé situaci, pokud bude chtít, mohl vyjádřit. Jistě bychom za jeho názor byli všichni velice vděčni.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Reportáž na ČT1
PříspěvekNapsal: 12.07.2005 - 00:09 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Druhá část publicistického pořadu Reportéři ČT z dnešního dne byla věnována situaci v CČSH. Reportáž podle mne byla o dvou stranách jedné mince. Lícová strana pro mne představuje skutečnost, že patriarcha Schwarz odstoupil pod tlakem okolí a tou rubovou stranou je, že tato třetí největší církev u nás prožívá krizi. Pomoz Pán Bůh této církvi, neboť se nedá vyloučit ani její rozpad. Celou reportáž si můžete, bratři, přehrát na on-line vysílání http://www.czech-tv.cz/.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12.07.2005 - 12:51 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Sledoval jsem tuhle reportáž se zatajeným dechem a se žlučí v krku! Církev, která byla založena bratrem Farským a sposty dalších pokrokových kněží, na základě čistoty, lásky a odkazu českých velikánů, se stala katolickou sektářskou odnoží, ve které již nezáleží na Pravdě, ale na mošně. Je mi z toho opravdu smutno, lituji kněze, kteří dali této Církvi svou důvěru a nyní byli postavani do této situace. Do situace kdy musí držet hubu (promiňte mi ten výraz) a plavat a nebo odejít. Bratři a sestry kněží vydržte a pokuste se zachránit odkaz našich předků! Přeci se nenecháme zlomit skupinkou kupčíků a Farizejů! Přeci nenecháme rozpadnout tuto květinu mezi býlím!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Můžu se zeptat
PříspěvekNapsal: 22.07.2005 - 08:33 
Vážení diskutující,
jsem členem Církve Československé Husitské. Nahodou mi prišla do cesty Vaše diskuze a zaujalo mě na ní několik věcí. Prosím Vás o zodpovězení otázek. Předně Sabina - cituji:
"Patriarcha Schwarz odkryl podivné majetkové přesuny a praktiky s církevními úkony za finanční odměny v Brněnské diecézy. Jako hlava CČSH se snažil tuto situaci vyřešit platnými vnitřními kroky, ale protože narazil na hradbu odboru, vzniklou situaci zvěřejnil. Reakce byla ta, že ústřední rada CČSH dne 10. 5. 2005 dočasně zbavila patriarchu ThDr."
Z jakého zdroje pochází taho Vaše informace: "se snažil tuto situaci vyřešit platnými vnitřními kroky" mohu-li se zeptat?
A Vás ostatní jaké dojmy nebo jaké informace jste si zapamatovali z celé této kauzy?
Naoplátku Vám mohu osnadnit např. pátrání po CČSH na Slovensku ....

AA


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Můžu se zeptat
PříspěvekNapsal: 22.07.2005 - 23:08 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Anonymní bratře,
mne by spíše než „pátrání po CČSH na Slovensku“ zajímalo, co se děje v ČR. Proč držela (nebo ještě drží?) farářka CČSH Milena Tomešová za expatriarchu hladovku a zda tato církev prožívá vnitřní krizi, která nemá mezi reformovanými nebo chcete-li protestantskými církvemi obdoby, proč pozvaní delegáti na sněm třetí největší církve v ČR museli mít „delegačenky“, proč sněm nebyl veřejný? To připomíná praktiky hluboké totality, kdy se delegáti sjezdu prokazovali rudými průkazy a nikdo jiný tam nesměl. :( Přece církve by měly být příkladem demokratických principů! Proč, proč, proč … ? :?: Jak asi tato krize působí na nevěřící, kterým se snaží jít církve naproti? Je to absolutní ztráta duchovního a morálního kreditu! Co ty na to, jako řadový příslušník CČSH?

Clen CCSH - anonymní píše:
Vážení diskutující,
jsem členem Církve Československé Husitské. Nahodou mi prišla do cesty Vaše diskuze a zaujalo mě na ní několik věcí. Prosím Vás o zodpovězení otázek. Předně Sabina - cituji:
"Patriarcha Schwarz odkryl podivné majetkové přesuny a praktiky s církevními úkony za finanční odměny v Brněnské diecézy. Jako hlava CČSH se snažil tuto situaci vyřešit platnými vnitřními kroky, ale protože narazil na hradbu odboru, vzniklou situaci zvěřejnil. Reakce byla ta, že ústřední rada CČSH dne 10. 5. 2005 dočasně zbavila patriarchu ThDr."
Z jakého zdroje pochází taho Vaše informace: "se snažil tuto situaci vyřešit platnými vnitřními kroky" mohu-li se zeptat?
A Vás ostatní jaké dojmy nebo jaké informace jste si zapamatovali z celé této kauzy?
Naoplátku Vám mohu osnadnit např. pátrání po CČSH na Slovensku ....

AA


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Odpovědi.
PříspěvekNapsal: 25.07.2005 - 09:32 
Bratře Motyčko,
těší mne Vaše odpověď, protože je složena jak z otázek tak Vašich názorů a náhledů na věc.
K pí. Tomešové - tuto paní neznám poněvač je CČSH ještě dost velká na to, aby bylo možné znát všechny její členy. Po Velikonocích se tato paní později i se svým manželem začala porůznu objevovat v církevním tisku i na televizních obrazovkách. Hladovku držela 21 dní a skončila těsně po odstoupení patriarchy - psali o tom noviny. Sestra Tomešová není farářkou jako její manžel, ale kazatelkou nebo pastorační asistentkou. Farářem (mladším) je člověk, který vystudoval vysokou školu teologickou a byl následně vysvěcen na kněze a má na starosti farnost. Je známá také tím, že dělala editora u knihy "Býti farářkou". Toť fakta. K osobnímu názoru se vrátím později.
S tím, že tato krize nemá mezi reformovanými obdoby s Vámi souhlasím. Ostatní církve si totiž své spory řešili mimo televizní obrazovky, takže CČSH můžete směle přirovnat jenom k Židovské obci. A v tomto směru mi věřte, že jiné církve na tom byly hůř. Důkazem by mohly být např. Křesťanské sbory a Křesťanské společenství. :(
Proč delegačenky? Na sněmu mají právo hlasovat jenom osoby, které jsou delegáty (stejně mají delegačenku). V případě hlasování aklamací ji má delegát v ruce. Na různá valná shromáždění mají přístup všichni členové církve a většina jednání je veřejná. Sněm nikdy veřejný nebyl a to z jednoho praktického důvodu. Delegátů na sněm je 750 a Sbor v Dejvicích má tak max. 600 míst. Letos byl o sněm velký zálem přijelo 520 delegátů a bylo tam celkem plno. Kdyby se přišlo jenom 100-200 lidí z okolí podívat - tak by se tam někteří delegáti nedostali. Důvod proč, hlídala najatá agentura byl, že už před sněmem se ozvali zprávy, že různí delegáti nebudou vpuštěni nebo jim budou znehodnocovány platné delegačenky. Další důvod mohl být i ten, že po podobném shromáždění diecéze se vyskytl názor, že hlasovali neoprávnění delegáti. Obtížně totiž zabráníte tomu, když někdo řekne svojí manželce, hlasuj tak a tak já si jdu zakouřit. Proto bylo zabráněno vstupu všem bez delegačenky bez rozdílu, včetně rodiných příslušníků.
Na otázky ohledně demokracie .... víte CČSH je dost demokratická církev. A právě tato demokracie ji stála ztrátu dobré pověsti.
Já osobně určitě nejsem nejlepší člověk, kterého jste kdy mohl potkat a určitě nedělám pro církev všechno co je v mých silách, ale řeknu Vám jedno: Nenesu vinu na znevážení této církve v očích veřejnosti ať věřící či nevěřící. Štve mě to, ale jako realista vím, že s tím nic nenadělám. Vím, že viníci nebudou potrestáni. Nikdy se dokonce ani neomluví ... pokud to nedostanou soudně příkazem. Tito lidé jsou díky demokratickým principům, křesťanské lásce ostatních i díky privilegovaným pozicím doslova Nedotknutelní.
S pozdravem
AA


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odpovědi.
PříspěvekNapsal: 25.07.2005 - 15:49 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Anonymní bratr:
Nenesu vinu na znevážení této církve v očích veřejnosti ať věřící či nevěřící. Štve mě to, ale jako realista vím, že s tím nic nenadělám. Vím, že viníci nebudou potrestáni. Nikdy se dokonce ani neomluví ... pokud to nedostanou soudně příkazem. Tito lidé jsou díky demokratickým principům, křesťanské lásce ostatních i díky privilegovaným pozicím doslova Nedotknutelní.

Anonymní bratře,
ani ve skrytu duše mne nenapadlo a jistě nikoho z nás, že by vinu nesli řadoví členové církve. S ostatním se nedá než souhlasit, i když to je právě to, co bude ateisty s velkou mírou pravděpodobnosti odpuzovat a právem. V této souvislosti nejsem přesvědčen o tom, zda medializace situace v církvi je tím nejvhodnějším způsobem, jak řešit problémy. Schwarzovi odpůrci říkají, že tuto mediální kampaň spustil právě on. Nevím.
Děkuji za příspěvek, který nejen mně odpověděl na nejen moje "proč". Omlouvám se, ale nejsem si jist, zda uspokojivě. Nechci to dále rozvádět. Postrádám v odpovědi názor na odstoupení nyní již expatriarchy Schwarze. Delegačenky, pozvání na sněm, počet delegátů atd. to jsou řekněme technické věci. Dobře. To ale nemění nic na tom, že stejně situaci v CČSH stále nerozumím a snad jen Bůh ví, na čí straně je Pravda.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Proč?
PříspěvekNapsal: 25.07.2005 - 15:59 
Proč?
To je myslím ta základní otázka na kterou nedovedu odpovědět. Proč, kdo udělal to či ono... Proto jste nedostal odpověď proč držela Milena Tomešová hladovku ... to ví ona sama.
Jen se mi zdálo na místě objasnit několik skandálních informací, které vypustila televize ve snaze utrhnout senzaci. A přitom se jedná o věci prosté. Špatně řečené a pochopené dokážou divy. :(
AA


Nahoru
  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 220 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz