Právě je 19.04.2024 - 06:14

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 16.06.2009 - 19:18 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
V týdeníku Světlo (25/2009) vyšlo v editorialu hodnocení husitské éry. On si editorial všímá i Darwina a podobných věcí, vybírám proto výlučněto, co se našeho cílového období týká:

"Je velice příznačné, že jako nejslavnější stránky svých dějin jsme už dávno oslavovali a stále ještě oslavujeme to, co bychom střízlivě a věcně měli hodnotit spíše jako zcela zbloudilé a fanatické barbarství. Hrdě si připomínáme, jak "boží bojovníci" svým křikem zaháněli nepřátele, ale sotva kdo pomyslí, jakou spoušť oni sami po sobě zanechali ve své vlastní zemi. Likvidace klášterů, jakou komunisté provedli v dubnu 1950, měla své místo v našich dějinách již v době, kdy po celém světě tyto kláštery rozkvétaly a platily za přední průkopníky a zakladatele civilizace, pokroku, vzdělanosti a kultury. Bude dobré si na začátku července připomenout, že v letech 1421 - 1424 u nás nikoliv pohanské hordy, ale tzv. boží bojovníci zničili 14 benediktinských klášterů a 18 proboštství. Přišlo při tom brutálním způsobem o život 647 řeholníků a řeholnic. Druhý velký řád, premonstráti, byl postižen zničením šestnácti klášterů, ve kterých zahynulo 575 řeholníků a řeholnic. Největší ztráty však utrpěli cisterciáci. Jejich klášterů a proboštství bylo zničeno 33 a Žižkovi bojovníci přitom pobili bez milosti 3884 mnichů a mnišek. Scéna upálení opata na Velehradě je zobrazena v klenbě současné baziliky. Dále bylo zpustošeno 40 klášterů augustiniánů se 450 řeholníky a při boření dalších 40 klášterů dominikánů a jiných řeholí bylo povražděno 550 řeholníků a řeholnic. Je to tedy úhrnem 6106 Bohu zasvěcených osob. Plenění klášterů pokračovalo i v letech 1425 - 1430.
Na různých oslavách kolem 6. července sotva někde uslyšíte zmínku, že období husitské revoluce představovalo ve skutečnosti nikoliv slávu Čech, nýbrž jejich mezinárodní izolaci a úpadek, který značně oddálil příchod renezanční kultury. Ta se k nám mohla vrátit se značným zpožděním, a to z katolické ciziny. Nebude přitom ani zmínka, jak nenahraditelné ztráty způsobily husitské bouře kultuře,výtvarnému umění, uměleckým a literárním hodnotám, že přivodily úpadek pražské univerzity, jejíž úkoly převzaly vysoké školy v Lipsku a ve Vídni, že městské a venkovské školství postihla těžká krize. Husitská revoluce zastavila veškerou stavební činnost v Čechách, což těžce poznamenalo i výstavbu katedrály svatého Víta na Pražském hradě, o kterou se dnes chtějí pohrobci husitů a komunistů s katolickou církví hrdlovat. Celé hospodářství země upadlo v první polovině 15. století do hluboké krize, ke které přispěl jednak úplný úpadek těžby v Kutné Hoře, jadnak zátěž, jakou představovalo vydržování stálých vojsk. Tento rozvrat hospodářství se nepodařilo napravit do konce 15. ani na začátku 16. století.
Jako protiváhu hmotného a kulturního zpustošení uvádějí někteří autoři export reformačních idejí. Tím bych se nijak nechválil, neboť výsledný reformační rozkol Evropě žádné požehnání nepřinesl, právě naopak. Už jen samotný fakt roztržení Církve je závažným a neomluvitelným porušením evangelia a vůle Ježíše Krista. Byl to nástup lidské svévole, která nakonec nezná hranic a jejíž tragické minulé, současné i budoucí důsledky ani nejsme schopni dohlédnout. Není to jistě náhoda, že největší problémy a největší úbytek kněží i věřících v katolické církvi se dnes projevuje právě v těch zemích, kde tato Církev sousedí s protestanty. Ekumenismus vykročí na opravdu dobrou cestu, až se jediný Zakladatel jediné Církve dočká ode všech odloučených upřímného kajícího doznání, že k jejich odloučení nikdy nemělo dojít."


Autorem nevím kdo je, je to podepsáno -lš- a víc ani čárka. Web časopisu Světlo je www.svetlo.farnost.com a sám časák vydává MCM, čili Matice Cyrilometodějská.
K textu:
- "roztržení Církve je závažným a neomluvitelným porušením evangelia a vůle Ježíše Krista" - viz Písmo, Kristův výrok "Ut omnes unum sint." - "Aby všichni byli jedno."

Tož můžete se k tomu vyjádřit.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.06.2009 - 21:09 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
... Tož můžete se k tomu vyjádřit.
Pokud mohu psát za sebe, tak já se k tomuto jednostranně katolickému pohledu na věc vyjadřovat nebudu a ani nechci, a to z velice prostinkého důvodu.
Mojí odpovědí a mým vyjádřením k "tomu" jsou totiž desítky ba stovky příspěvků obsažených v mnoha tématech na tomto fóru, jejichž autorem je moje nepatrnost. Jakékoli další psaní by bylo pouze opakováním stále stejných argumentů v jiné podobě, které protistrana, uvádějící donekonečna a bez špetky invence furt stejné údaje, stejně nevezme v potaz, natož aby se nad nimi nadkonfesně zamyslela. Už mne to docela unavuje, je to ztráta času a naprosto zbytečné "třepení brku".

P.S. Moderní česká historigrafie nekonfesně orientovaná a reprezentovaná prof. Čornejem uvádí dokonce ještě více zdevastovaných klášterů, než jakýsi týdeník "Světlo". Pasáž, v níž se Čornej zmiňuje o těchto číslech, je citována i na tomto fóru.
Na vzpomínkových shromážděních 6. července se připomíná pouze krutá smrt kostnického mučedníka, ale nezmiňují se vůbec události husitské revoluce, která započala až 4 roky po jeho smrti. Taková je moje zkušenost z mnoha těchto vzpomínkových oslav, jak je znám já. Tak, jak to popisuje (pro mne) anonymní autor výše citovaného článku, to zřejmě funguje možná někde u katolíků, kteří tento státní svátek ČR k tomu tímto způsobem zneužijou.
Ale to jen tak mimochodem.

Tož asi takto.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 07.07.2009 - 09:55, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 18.06.2009 - 13:44 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Pokud by měla sdělit svůj názor má nejnepatrnější nepatrnost, tak bych řekl asi tolik:

- předně: Světlo není "jakýsi" časopis, ale jedno z nejčtenějších katolických periodik v ČR. Je poněkud tradičněji orientováno, ale celkově vzato je to hodnotný časopis. Editorial 25. letošního čísla se může zdát někomu problematický, ale jinak se časopis orientuje na otázky praktického žití z víry (v současnosti např. seriál o Eucharistii z pera jistého biskupa původem odněkud z Ruska či Ukrajiny), pak pozvánky na různé akce a akcičky, pokud se laik modlí hodinky (breviář), tak ocení rozpis stránek v breviáři na jednotlivé dny v následném týdnu, vždy je tam překlad nějaké papežské promluvy ("slůvko" z nedělní veřejné polední modlitbyy na námku sv. Petra) a podobně.

Avšak nyní již k editoriálu 25. čísla:

- tu "statistickou" část komentovat nebudu, protože číselné údaje se různí.
- podle mě by neškodilo 6. července (u nás památka mučednice, sv. Marie Gorettiové) připomenout i husitské aktivity, Hus totiž, ač nechtěně, poskytl k jejich činění jakýsi ideový prazáklad, teologii, jenž se pak dostala do programu prosazovaného se zbraní v ruce.
- autor editorialu píše, že reformace - tedy štěpení Církve, které z ní vzešlo, je proviněním proti vůli Krista. S tím souhlasím, protože Kristus přece chtěl jednotu těch, kdo v něj věří.
- píšeš Jiří "nadkonfesně zamyslet" se, myšlenka je to dobrá, leč žel těžko proveditelná. Kdybychom chtěli "nekonfesně", zřejmě by to neslo ssebou odpitvání náboženské stránky husitství a to dle mého skromného názoru dost dobře nejde.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.06.2009 - 21:01 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jiří Motyčka píše:
Mojí odpovědí a mým vyjádřením k "tomu" jsou totiž desítky ba stovky příspěvků obsažených v mnoha tématech na tomto fóru, jejichž autorem je moje nepatrnost. Jakékoli další psaní by bylo pouze opakováním stále stejných argumentů v jiné podobě, které protistrana, uvádějící donekonečna a bez špetky invence furt stejné údaje, stejně nevezme v potaz, natož aby se nad nimi nadkonfesně zamyslela. Už mne to docela unavuje, je to ztráta času a naprosto zbytečné "třepení brku".

Ámen bratře! Byla by to skutečně zbytečná ztráta času. No a toho, kdo má místo mozku prejt, by si stejně nikdy neuspokojil.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.07.2009 - 09:52 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Citace:
"... Na různých oslavách kolem 6. července sotva někde uslyšíte zmínku, že období husitské revoluce představovalo ve skutečnosti nikoliv slávu Čech, nýbrž jejich mezinárodní izolaci a úpadek, který značně oddálil příchod renezanční kultury." ...
JM píše:
... Na vzpomínkových shromážděních 6. července se připomíná pouze krutá smrt kostnického mučedníka, ale nezmiňují se vůbec události husitské revoluce, která započala až 4 roky po jeho smrti. Taková je moje zkušenost z mnoha těchto vzpomínkových oslav, jak je znám já. Tak, jak to popisuje (pro mne) anonymní autor výše citovaného článku, to zřejmě funguje možná někde u katolíků, kteří tento státní svátek ČR k tomu tímto způsobem zneužijou ...
Ano, je tomu skutečně tak, letos se to opět potvrdilo.
Včera jsem měl možnost vyslechnout 4 projevy/kázání na téma mistr Jan Hus. Dva se odehrály v Betlémské kapli (president republiky, biskup CČSH) a dva jsem měl možnost vyslechnout na vlastní uši od faráře ČCE a jáhna CČSH. Ani v jednom z těchto projevů či kázání nebyly ve výše uvedených souvislostech zmiňovány husitské války nebo dokonce, že by byly oslavovány jako kontinuita Husova reformního úsilí.

Katolická propaganda vznese "obvinění" jako obecné konstatování bez konkrétních důkazů a na nás pak je, abychom toto křivé nařčení vyvraceli a dokazovali opak.
A tak je to v české kotlině se vším! Žena vznese křivé obvinění proti nějakému muži, že ji znásilnil a na tom muži pak je, aby dokázal, že v onen inkriminovaný okamžik byl někde o 100 km dál a na úplně jiném místě. A když to po nezměrném úsilí naprosto věrohodně dokáže, tak s velkým překvapením zjistí, že trest za křivé obvinění je nižší než za znásilnění.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 07.07.2009 - 17:17, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 07.07.2009 - 10:06 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
To je snad logické, že když je výročí Mistra Jana, tak se mluví o Mistru Janovi. Když je výročí například bitvy u Sudoměře, mluví se o této bitvě.
Jestli papeženci říkají, že doba husitské reformace byla cesta zpět, tak je to opět překvapivě pouhá sprostá a nepodložená lež. Sami maji máslo na hlavě s zvěrstvami a zlikvidováním české elity během doby Temna, takže ať vezmou jazyk v udidla a přestanou v hrdlo lhát.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 07.07.2009 - 20:45 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Sabin píše:
To je snad logické, že když je výročí Mistra Jana, tak se mluví o Mistru Janovi. Když je výročí například bitvy u Sudoměře, mluví se o této bitvě.
Jestli papeženci říkají, že doba husitské reformace byla cesta zpět, tak je to opět překvapivě pouhá sprostá a nepodložená lež. Sami maji máslo na hlavě s zvěrstvami a zlikvidováním české elity během doby Temna, takže ať vezmou jazyk v udidla a přestanou v hrdlo lhát.
Nepodložená lež? Husitská doba např. zlikvidovala věhlas pražské university a tak by se dalo pokračovat.
Jazyk v udidla, v hrdlo lhát - vidím, že si libuješ v archaismech.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 08.07.2009 - 09:05 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
Tak, jak to popisuje (pro mne) anonymní autor výše citovaného článku, to zřejmě funguje možná někde u katolíků, kteří tento státní svátek ČR k tomu tímto způsobem zneužijou ...
V našem kalendáriu je 6. července závazná památka sv. Marie Goretti, mučednice a já jsem za celou svou dlouholetou církevní existenci se nikdá nesetkal s tim, že by někdo při Mši sv. 6. července po kostnickém rádoby mučedníkovi třebas jen vzdechl.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 08.07.2009 - 10:36 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
... já jsem za celou svou dlouholetou církevní existenci se nikdá nesetkal s tim, že by někdo při Mši sv. 6. července po kostnickém rádoby mučedníkovi třebas jen vzdechl.
Tak o tom nepochybuju. :!:
Ale já to myslel poněkud jinak, víme. Tak, že když při jakékoli příležitosti katolící hovoří o husitské revoluci, tak v drtivé většině případů jen v negativní poloze. A že k tomu využijí i datum 6. 7., tak to bych apriorii - být tebou - nevylučoval. Nemůžeš být totiž všude, že. :wink:

Ještě malou poznámku, kterou si ale nemohu odpustit.
Já jsem toho napsal docela dost o např. i o Janu Nepomuckém (z pohledu historika, nikoli religionisty), mj. taky na serveru o Středověku a jeho diskusním fóru. Psal jsem o jeho mučednictví, které však není mučednictvím zpovědního tajemství, on trpěl za něco úplně jiného, ale nikdy, zdůrazňuji NIKDY :!: jsem si o něm nedovolil napsat, že to byl
"rádoby mučedník". To bych totiž mohl napsat jedině jako cynik.
A v tom je, Jene, mezi námi dvěma tak diametrální rozdíl. Ty jsi ho dodnes zřejmě nepostřehl, ale jiní ho vnímají velice zřetelně, oni ho postřehli velice brzy. To mi můžeš věřit!
Proto ti dám v této souvislosti s dovolením jednu radu a docela zadarmo. Dávej si na tohle bacha na tomto sekulárním fóru o husitství a nebudeš se pak třeba divit radikálovi Sabinovi, že tě mnohdy - dle tvého názoru neadekvátně - "sejme" za tyhle a jim podobné hlášky.
:|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 08.07.2009 - 18:47 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Zklamu Tě, ale Hus nijak nepokrývá naše (rozuměj katolické) požadavky na titul mučedníka. Definice mučednictví, tak jak zní oficielně, zní: "Každé skutečné mučednictví v sobě zahrnuje i pronásledovatele a jím způsobenou smrt." - tomu by ještě Hus celkem odpovídal, jenže viz dál: "Jelikož martyrem non facit poena, sed causa (mučedníka nečiní trest, nýbrž příčina), je důležité stanovení pronásledovatelovy pohnutky která jej vedla k usmrcení mučedníka. Tou složkou je nenávist k víře." a Husa nikdo neusmrtil proto, že by měl nenávist k víře. Takže této podmínce neodpovídá.
Dále: "Nedá se pokládat za skutečné mučednictví třebas jen pouhé přání, zbožný život či projevy blíženské lásky jako je např. služba nemocným morem (moje pozn. proto není třeba mučedníkem sv. Alois Gonzaga). V těchto případech lze mluvit jen o mučednictví per quandam similitudinem - pro určitou podobnost."
Mnou citované pasáže lze najít v publikaci od Jaroslava Němce "Noví mučedníci" (Matice cyrilometodějská Olomouc, 1993), kap. 1. "Pojem mučednictví" (akorát jsem to mírně slohově upravil, protože původní text je psanej dost komplikovaně).

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 08.07.2009 - 22:20 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
Zklamu Tě ...
Nééé, nezklamal jsi mě. Právě naopak. :!:

Jan píše:
... ale Hus nijak nepokrývá naše (rozuměj katolické) požadavky na titul mučedníka ...
Je mi líto, ale zase jsi nic nepochopil. :? :roll: :evil:
Copak je opravdu tak těžké pochopit, že ty vaše "katolické požadavky" jsou nám ale úplně lhostejné, přesněji řečeno, jsou nám naprosto šumák.

Tvé fatální nepochopení spočívá v tom, že já psal o normálním lidském, chceš-li fyzickém utrpení, kterému byli oba mučedníci vystaveni. Nepsal jsem o mučednictví podle nějakých ideologických příruček s teoretickými konstrukcemi, můj pohled je veden krystalicky čistým humánním přístupem k meritu věci, ale ten se pochopitelně do jakési katolicko konfesijní vzorkovnice nevejde.

Podle ideologických příruček jednoho z nejzločinnějších režimů v dějinách lidstva - komunizmu Milada Horáková taky nebyla mučednicí. A jestli by se náhodou někdo domníval, že tato paralela je poněkud přitažená za vlasy, hluboce se mýlí.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.07.2009 - 01:11 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Pouze Ti osvětluju, proč používám, používal jsem a budu používat označení "rádobymučedník".

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 65 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz