Právě je 19.04.2024 - 22:52

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 69 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Vztah našich k husitství
PříspěvekNapsal: 06.10.2005 - 11:06 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Jiří Motyčka píše:
Jasně, Jáchyme. Naše "skalní jádro" diskusního fóra se o tom memusí ubezpečovat, to jednoznačně vyzařuje z našich diskusních příspěvků.

Ale clovek se pubescentum nemuze zase az tak divit. I kdyz, jak jsem psal, se povazuji za mladeho, :wink: pubertalni vek uz mam davno za sebou. Tehdy jsem se zajimal jen o holky, i kdyz...to mi vlastne vydrzelo, :wink: , auta, hudbu, apod. Az vekem jsem dosel k zaveru, ze znat neco o tom, z jakych korenu jsem vzesel a znat a ctit historii sve zeme by mel kazdy vnimat jako svoji zalibu a ne povinnost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vztah našich k husitství
PříspěvekNapsal: 06.10.2005 - 12:46 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Já bych malinko přitlačil na pilu. Nejenom zálibu, ale jakousi přirozenou, spontánní touhu dovědět se něco o půldruhého tisíciletí trvající historii svého národa. Už jsem někde psal, že studium historie je úžasné dobrodružství a to platí právě o historii našeho národa. Např. USA při vší úctě jsou pro mne "národem" takřka bez historie a navíc v té krátké době jejich historie jsou období, na něž nemohou být Američané hrdi (vyhlazování původních obyvatel kontinentu, občanská válka, rasizmus, M.L. King,...). Buďme proto hrdi my na svoje dějiny a zajímejme se o ně.
Jachym Hrabec píše:
...a znat a ctit historii sve zeme by mel kazdy vnimat jako svoji zalibu a ne povinnost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 06.10.2005 - 14:23 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
To jsi rekl presne Jirko. Prirozena touha. To je ono. Mne treba prijde hrozne fascinujici zjistovat, co tady bylo prede mnou. Proc je dnes svet takovy jaky je. To jsou otazky, na ktere nam dava odpoved prave historie. A pokud ma nekdo jen trochu koncepcni mysleni, ony souvislosti a pojitka mezi minulosti a dneskem tam najde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Poucení z historie
PříspěvekNapsal: 06.10.2005 - 21:47 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jachym Hrabec píše:
... A pokud ma nekdo jen trochu koncepcni mysleni, ony souvislosti a pojitka mezi minulosti a dneskem tam najde.

Ano, je to tak. Tolik poučení je možno nalézt v historii lidstva, národa. Historie je totiž stále o člověku, o jeho jednání v krizových situacích, o sobectví, zradě, lži, prospěchu, závisti, nespravedlnosti, porobě, otroctví, o každodenním zápase o chléb vezdejší, o tvrdé práci, o bezpočtu ozbrojených konfliktů, v nichž mnohdy pozvedl zbraň otec proti synovi, bratr pro bratrovi, o lidské malosti... Ale také o víře v křesťanské hodnoty, víře v lepší život zde na zemi, o přátelství, lásce až za hrob, slušnosti, boji za Pravdu, nezištnosti, toleranci, velkorysosti, o umění odpouštět, ... (abych byl taky pozitivní). Ano, o tom všem nás učí historie. Vždyť již staří latiníci přece říkali: "Historia est magistra vitae."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 07.10.2005 - 10:39 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
V nasich zemepisnych sirkach uz tedy tolik ne, ale treba na blizkem vychode se podle historie da celkem slusne analizovat budoucnost. Z historie se clovek dozvi o mentalite tech lidi, jakym smerem se asi ubira, co se meni a co zustava uz staleti stejne apod. A konkretne v muslimskem svete si myslim tohle presne funguje. Odhad budoucnosti na zaklade poznane historie.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 08.10.2005 - 12:29 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jo, Dorfule, respektuji tvůj vyhraněný názor a to i z toho důvodu, že právě tys byl jediným(!), kdo se mne zastal v ostré diskusi na téma "Husovo pojetí pravdy, jeho životní krédo, Husovo poselství" (kap. Jan Hus), které se právě týkalo minulého režimu v souvislosti s Husem a husitstvím.
PS: Ani po více jak 4 měsících dost dobře nerozumím tomu, že diskutujícími na toto aktuální téma a jeho souvislostech byli pouze 3 !(?)...
Dorful píše:
...Může být vždělaný i inteligentní a mít kladný vztah k husitství. Pokud je ale ve straně, která se otevřeně hlásí jako pokračovatelka KSČ, která pod patronací sovětských okupantů zničila tuhle zemi, je u mě špína.
.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.10.2005 - 16:28 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Bratře Jiří, musím se přiznat, že většinou tiše žasnu nad tvými vědomostmi, takže se někdy i stydím se svými neodbornými názory přidat k diskuzy, ale někdy i zcela normálně nestíhám sledovat nové příspěvky. Jsem velice rád, že jsi se k nám přidal a že "zahlcuješ" diskuzi svými odbornými a zcela vyčerpávajícími příspěvky. Je tak dál! Díky moc!
Jiří Motyčka píše:
Ani po více jak 4 měsících dost dobře nerozumím tomu, že diskutujícími na toto aktuální téma a jeho souvislostech byli pouze 3 !(?)...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.10.2005 - 21:48 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Sabine, není třeba žasnout, opravdu. Je třeba si "pouze" uvědomit, že se historii a hlavně historii husitství nějaký pátek věnuji. Historie mne zajímala odmala a když jsem dospěl, musel jsem se rozhodnout, na jaké období se budu specializovat. V té době mě strašně fascinovaly dějiny antického Řecka ale ještě více antického Říma. Ale byl bych špatný vlastenec, kdybych se nezajímal o dějiny vlastního národa a v tomto případě už pak nebylo co řešit a zvítězilo nejenom na poli válečném ale i v mé mysli husitství. Je toho stále mnoho, co ještě o husitství nevím, měl bych se zajímat o lokální události 1. pol. 15. st. svého bydliště a okolí, ale na to už nějak nezbývá čas.
Sabine, nestyď se a neděkuj. Není za co! Jsem vám strašně vděčný za tento Web a já jsem rád, že mohu svojí skrovnou hřivnou přispět k tomu, že třeba i náhodný surfař, který zavítá na naše stránky a zaujme ho něco z toho, co je zde uvedeno, že si to i přečte a něco se dozví o této slavné éře našich dějin. Pak jsme, přátelé, nepsali a nediskutovali nadarmo! A pak musíme zcela "sobecky" pomyslet i nás, na naše, jak já říkám, "skalní jádro" diskutérů, abychom si vyměnili názory mezi sebou. A i to je velmi poutavé a zajímavé, že.
PS: Když jsem si posteskl v předchozím příspěvku na diskusi s tématem "Husovo pojetí pravdy, jeho životní krédo, Husovo poselství", neměl jsem na mysli vůbec odbornou diskusi ale "pouze" názor na minulý režim v souvislosti s Husem a husitstvím. Podívej se schválně na toto téma a kam ta diskuse sklouzla...
Sabin píše:
Bratře Jiří, musím se přiznat, že většinou tiše žasnu nad tvými vědomostmi, takže se někdy i stydím se svými neodbornými názory přidat k diskuzy, ale někdy i zcela normálně nestíhám sledovat nové příspěvky. Jsem velice rád, že jsi se k nám přidal a že "zahlcuješ" diskuzi svými odbornými a zcela vyčerpávajícími příspěvky. Je tak dál! Díky moc!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14.10.2005 - 12:27 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Myslim Jirko, ze by jsi mohl s klidem prednaset na vysoke skole. POkud uz to samozrejme davno nedelas.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14.10.2005 - 12:41 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Ja se bez muceni priznavam, ze muj zajem o stredovek vzdy tak vice ci mene sklouzava do vojensko-valecne oblasti. Takze si myslim, ze jsem sice zbehly v tom, co se zbroji, zbrani a taktiky tyce, jejich vyvoj, kdy se co nosilo, kdo to nosil a tak, ale kuprikladu v "civilni" casti stredoveku uz je to o neco slabsi. Ale doufam, ze to neni zase az tak uplne spatne. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Jak to je...
PříspěvekNapsal: 14.10.2005 - 23:30 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jachym Hrabec píše:
Myslim Jirko, ze by jsi mohl s klidem prednaset na vysoke skole. POkud uz to samozrejme davno nedelas.

Děkuji za pochvalu, Jáchyme. Ale na VŠ nepřednáším, "pouze" jsem se minul povoláním. Jsem spíše humanitně zaměřený, to je patrné z mých koníčků, kterým se věnuji, ale bohužel jak to v životě často chodí, jsem se nakonec věnoval technické profesi. Jo to Šmahel s Čornejem a mnozí jiní měli více štěstí...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Zájem o středověk
PříspěvekNapsal: 14.10.2005 - 23:52 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jachym Hrabec píše:
Ja se bez muceni priznavam, ze muj zajem o stredovek vzdy tak vice ci mene sklouzava do vojensko-valecne oblasti. Takze si myslim, ze jsem sice zbehly v tom, co se zbroji, zbrani a taktiky tyce, jejich vyvoj, kdy se co nosilo, kdo to nosil a tak, ale kuprikladu v "civilni" casti stredoveku uz je to o neco slabsi. Ale doufam, ze to neni zase az tak uplne spatne. :wink:

Není, Jáchyme, naopak.
A když se zmiňuješ o té "vojensko-válečné oblasti", tak jistě všichni víme, jak mnoho přineslo husitské válečnictví nových a převratných prvků právě do této oblasti, v níž husité dosáhli takové dokonalosti a nebojme se říci i profesionality. A ten, kdo se zajímá o taktiku a strategii válečnictví vrcholného středověku, nemůže opominout válečnictví husitské. Ale pro nás je nepochybně ještě daleko důležitější idea, za níž husité prolévali krev a nasazovali své životy. A to je jeden z největších odkazů našich dávných husitských předků. Ne to, že válčili a jak, ale za Co...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ještě k tomu...
PříspěvekNapsal: 23.09.2007 - 18:49 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Lando.C píše:
...chtěl bych se ještě zeptat, jaké zkušenosti máte vy s vnímáním husitů a jejich významu u dnešních Čechů...
Až na drobné a čestné výjimky potvrzující pravidlo, mám zkušenosti, hlavně mezi mladou generací, velice špatné.
Lidé v české kotlině přijali polistopadovou hru na "zlé" husity, aby se jaksi svezli na vlně "módního" trendu a ve své podstatě se za každou cenu odlišili od názorů pocházejících z minulého režimu a jeho doktríny... :(

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 16.10.2009 - 22:19, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 16.10.2009 - 14:21 
Offline
velitel vozu
velitel vozu

Registrován: 31.08.2009 - 13:47
Příspěvky: 324
Bydliště: Petrovice
Dorful píše:
Že se Čechové zachovali jako národ považuji vůbec za značný úspěch v porovnání s okolními národy. Němco zlikvidovali národy na severu i jihu...

Objevuje se ovšem také názor, že za naši národní existenci de facto vděčíme bělohorské porážce, neboť politika vzbouřených českých stavů i Friedricha Falckého nepokrytě směřovala k těsnému připoutání k severu, tedy k Sasku a následně možná i k Braniborsku (budoucímu Prusku).

_________________
De omnibus est dubitandum.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ???
PříspěvekNapsal: 16.10.2009 - 22:16 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Iohannes Cladis píše:
... Objevuje se ovšem také názor, ...
... jako po listopadu '89, nebo úplně z poslední doby, nebo se dokonce objevil už za minulýho režimu? ... :?: :?

Iohannes Cladis píše:
... že za naši národní existenci de facto vděčíme bělohorské porážce, neboť politika vzbouřených českých stavů i Friedricha Falckého nepokrytě směřovala k těsnému připoutání k severu, tedy k Sasku a následně možná i k Braniborsku (budoucímu Prusku).
No to je vskutku - jak jak to kulantně napsat - neotřelý názor, s nímž jsem se dosud nesetkal.
Ale nebylo by to snad jedno - Němec jako německy mluvící rakouskej Habsburk? Ale zase je to o tom, co by bylo, kdyby ... v tomto případě, kdyby stavové vyhráli ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 69 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz