Právě je 19.04.2024 - 07:58

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Odkaz Husitství v Severní Americe
PříspěvekNapsal: 18.06.2005 - 22:45 
Jan tak pro zajímavost:

www.janhus.org

Církev Jana Huse,Manhattan,New York.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Odkaz Husitství v Severní Americe
PříspěvekNapsal: 29.11.2005 - 21:42 
Vedle Jan Hus Church na Manhattanu,www.jahhus.org,jsem objevil v Bethlemen,Pensylvania církev Moravští bratři,www.moravian.org,která se hlásí k učení Jana Huse(klik na history).Zkuste navázat kontakt.Moravští bratříci jsou nejstarší osídlenci Pennsylvania.Bethlemen je dnes součást Allentown ve východní PennState.Po kliku na Where to find us najdete jejich kongregace po celé Unii,mně zaujala tato:
www.mcsp.org/who_history.htm
Good Luck!


Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: 01.12.2005 - 12:10 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Karel píše:
Vedle Jan Hus Church na Manhattanu,www.jahhus.org,jsem objevil v Bethlemen,Pensylvania církev Moravští bratři,www.moravian.org,která se hlásí k učení Jana Huse(klik na history).Zkuste navázat kontakt.Moravští bratříci jsou nejstarší osídlenci Pennsylvania.Bethlemen je dnes součást Allentown ve východní PennState.Po kliku na Where to find us najdete jejich kongregace po celé Unii,mně zaujala tato:
www.mcsp.org/who_history.htm
Good Luck!

Ano, zajímavá informace o Moravoameričanech, vycházejících z odkazu M. J. Husa. Co se týče případného navázání kontaktu, to by bylo spíše zadání pro Votana, aniž bych ho chtěl úkolovat, chraň Bože.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25.11.2010 - 22:23 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 03.11.2010 - 21:36
Příspěvky: 67
Bydliště: Zvíkovské Podhradí
Taková maličká zajímavost: v americe měli veliký vliv v koncem 17stol. Moravští Bratři a to tak veliký, že existuje dokonce kmen , moravští indiáni' , ke kterým se hlásí stále několik stovek lidí . Jsou to převážně potomci pravděpodobně Delawarů, u nichž moravští bratři měli své misie. ( Údolí řeky Ohio) Ty velmi dobře ekonomicky prosperovaly a tak se stávali trnem v oku bílým osadníkům, ale i příslušníkům okolních i přátelských kmenů které nechtěli opustit původní styl života, takže se misie relativně brzo rozpadly, ale na indiány měli vliv tak hluboký, že někteří dodnes cítí tu výše zmiňovanou příslušnost k uměle vzniklému kmenu - národu.
P.S. kalich na žádných výšivkách jsem neviděl, ale květinová motivy v rnamentální výzdobě předmětů velmi připomínají třeba malůvky na vinném sklípku :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: logo
PříspěvekNapsal: 25.11.2010 - 23:28 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Tom píše:
... kalich na žádných výšivkách jsem neviděl, ale květinová motivy v rnamentální výzdobě předmětů velmi připomínají třeba malůvky na vinném sklípku :D

Pokud budeme mluvit o Moravských bratřích (Moravská církev) resp. společenství Unitas Fratrum, tak jejich logem je beránek Boží s aureolou a s korouhvičkou s křížem: http://www.unitasfratrum.org/

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 26.11.2010 - 09:43 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 03.11.2010 - 21:36
Příspěvky: 67
Bydliště: Zvíkovské Podhradí
ano, o těch jsem mluvil, že neměli jako logo kalich jsem předpokládal, o znalost jejich loga se nyní mé poznání rozšířilo. Dík. 8)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 53 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz