Právě je 19.04.2024 - 17:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 148 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 01.04.2007 - 12:03 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Toto téma bylo založeno proto, abychom se mohli vjádřit k tomuto pozoruhodnému a ambicióznímu projektu, který se týká rekonstrukcí bojových a válečných akci z husitské éry.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 03.08.2012 - 12:52, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Jarní Dohalice - 31. 3. 2007
PříspěvekNapsal: 01.04.2007 - 12:06 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Včera jsem měl možnost (spolu s bratrem Kolssteynem a dalšími) shlédnout třetí díl projektu „Proti všem“ – rekonstrukci bitvy u Sudoměře. Mně nepřísluší se k této akci vyjadřovat kriticky po stránce odění a výzbroje, to za mě patrně udělá někdo z LH. Z mého pohledu, pokud si to mohu vůbec dovolit, bych i tuto záležitost hodnotil pozitivně. Jen mi trochu chybělo to, že „železní páni“ bojovali opěšalí. Nedovedu si dost dobře představit, že by byla v tomto duchu provedena např. rekonstrukce bitvy u Ústí, pokud jsou vůbec tyto velké bitvy součástí tohoto projektu. Předpokládal jsem, že po Sudoměři bude již následovat Vítkov. Nikoli, bude předvedena rekonstrukce dobytí Mladé Vožice. Docela by mě zajímalo, jestli mají autor/ři tohoto projektu představu, jak dlouho celý projekt potrvá při tomto „podrobném“ mapování událostí husitské revoluce a četnosti jedné akce za rok?
No a nyní k věci. Pro mne samotného to byl skvělý zážitek, za který bych chtěl všem zúčastněným ale i pořadatelům touto cestou poděkovat a vzdát jim hold, a to bez ohledu na počet zúčastněných aktérů. Byla to působivá podívaná s důsledným dodržováním sledu dílčích událostí vč. úvodu u Plzně a vlastního průběhu bitvy. Také bych velice ocenil zasvěcený komentář hejtmana Jana Žižky míšený s říznými povely, kterými řídil své boží bojovníky. Půvabné a velice působivé bylo zakomponování hudby do průběhu bitvy. Velebné tóny Smetanovy symfonické básně Tábor a husitského chorálu jakoby dodávaly ještě větší věrohodnosti této podívané. Když zahřměly výstřely hrubších kusů obsluhovaných husitskými puškaři, některé menší děti se rozplakaly a přemlouvaly své tatíky k opuštění bojiště, tedy přesněji řečeno jeviště. Ano, i to byl vlastně doklad věrohodnosti rekonstrukce. Jistě „vedlejším“ efektem těchto akcí je, že se i nezasvěcení jedinci vč. mládeže mohou dozvědět něco z naší minulosti a o hrdinství našich husitských předků, kteří bojovali za pravdu Boží. Jsem pevně přesvědčen, že i tento účel rekonstrukce bitvy u Sudoměře byl splněn.

V nebližší době se objeví fotky z této akce v naší Galerii.

(Chybné jméno kutnohorského mincmistra na lístku s nákresem bojiště je předpokládám dílem překlepu.)

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Proti všem
PříspěvekNapsal: 03.04.2007 - 17:06 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Několik odpovědí: Chybné jméno mincmistra Mikeše Divůčka (Divokého) z Jemniště (v nákresu uvedeno z Ječniště) bylo skutečně překlepem, na který jsem přišel po vytištění 250 kopií. Vzhledem k tomu, že mi to kamarád vytiskl zdarma jsem si už netroufal chtít po něm opravu. Taktéž mi způsobil mírný infarkt, když jsem zjistil, že mi hudbu k bitvě nahrál pozpátku, od závěru k prologu, naštěstí to zvukař dokázal pustit obráceně.
Absence těžké jízdy mne mrzí, ale není v silách našeho dětského kroužku ji zajistit, symbolizuje ji těžká pěchota. Koně zůstávají vyhrazeni pro husity jako průzkum (ztracenci) a pohon válečných vozů.
Jak dlouho nám projekt "Proti všem!" vydrží nevím, odhaduji, že k Vítkovu dojdeme tak někdy kolem roku 2012. Čeká nás Mladá Vožice, poté tažení k Praze s dobytím Spáleného Poříčí a noční bitvou u Benešova, obléhání Pražského Hradu, vybavení Tábora z obležení atd. Kdy dojdeme k Lipanům si odhadnout netroufám, ale mám dva mladé syny :-) Našim cílem je představit divákům i ty méně známé bitvy husitských válek.
Děkujeme za pochvalu a velmi mne mrzí, že jsem neměl před bitvou, ani po bitvě čas na rozhovor s Vámi. Bohužel jsem autor námětu, scénáře, mixu hudby, režisér, herec, vedoucí stavební a úklidové čety, tiskový mluvčí a nevím co ještě :-)

_________________
trener


Naposledy upravil trener dne 12.02.2021 - 11:43, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: shrnutí
PříspěvekNapsal: 03.04.2007 - 18:24 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Ano, všemu, co říkáš trenere, bych rozuměl až na ten rozsah projektu co do počtu rekonstrukcí. Mám vskutku obavy, aby tento ambiciózní projekt než "dokráčí" k Lipanům, nevyšuměl. A to vůbec nemluvím o válkách Jiřího z Poděbrad...
Ještě k tomu Ústí (Malešov, Lipany). To mi furt leží v hlavě, sorry. Vždy jsem měl představu zrealizovat rekonstrukci této bitvy v duchu Bílé hory, bitvy u Sadové (HK) a nebo rovnou AUSTERLITZu. A teď pronesu kacířskou myšlenku. Vůbec by mně nevadilo to komerční pozadí těchto velkých rekonstrukcí, pokud vše ostatní by bylo v souladu s konvencemi LH a vlastním průběhem skutečné bitvy. Neboť i za Sudoměř v Dohalicích bych byl např. já ochoten zaplatit daleko větší vstupné...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04.04.2007 - 17:36 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Obávám se, že akci takového rozsahu by si musel vzít na starost někdo jiný. My to děláme s dětmi proto, že nás to baví a příjmy ze vstupného nám tak akorát pokryjí náklady. Sponzorům se nebráníme, ale zatím se jich nehlásí nějak výrazné množství, jde spíše o rodiče našich dětí (jeden tatínek vyrobí několik sudlic, jiná maminka ušije korouhev a pod.).
Jak dlouho nám to vydrží je otázka. Já se po této otázce vždy podívám na mého kamaráda, který hrdinně padl u Sudoměře, vzpomenu si kolik mu je a pak si řeknu: Ještě mám aspoň dvacet let :-)

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Kdo?...
PříspěvekNapsal: 05.04.2007 - 22:45 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
Obávám se, že akci takového rozsahu by si musel vzít na starost někdo jiný...
Také já se obávám. Ale spíše toho, že se pravděpodobně nikdo jiný nenejde. A tak se to stejně jako bumerang vrátí zase k vám. A to je možná dobře, protože to děláte v rámci možností skvěle a i ten entuziasmus je tam znát...

trener píše:
...My to děláme s dětmi proto, že nás to baví...
A to je dobře, protože rekonstrukce bitev husitské revoluce - se mi zdá - není pro mnohé vaše kolegy tak atraktivní jako např. 30ti letá válka, války prusko-rakouské či války s Napoleonem. Husitské válčení asi není na pořadu dne...

trener píše:
...Jak dlouho nám to vydrží je otázka...
Jestli se chcete dostat např. až k tomu Ústí a dále, tak při této podrobnosti a četnosti za rok hóóódně dlouho... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 07.04.2007 - 23:33, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: shrnutí
PříspěvekNapsal: 06.04.2007 - 15:38 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
Neboť i za Sudoměř v Dohalicích bych byl např. já ochoten zaplatit daleko větší vstupné...
K tomu se přidávám i já! 8) Jednou tolik by ještě bylo adekvátní k takovéto akci.
Jistě by tomu prospěla lepší propagace, trochu lepší vzhled letáčků i s vyznačením ročníku akce, aby náhodným návštěvníkům bylo jasné, že to navazuje na nějakou tradici a že se napříště počítá s další akcí. :)
Jinak bitvě jako takové nic nevytýkám, jako podívaná by se mi to pro pobavení líbilo, ale...

Nebylo nejvhodněji zorganisované umístění divactva. Minimálně polovina přihlížejících, mezi nimiž jsem byl i já, :( viděla asi toto :arrow: (viz níže). A na takovou podívanou je maximální vstupné 30,- Kč myslím plně dostačující... :wink:
Obrázek

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ad Kolsstejn
PříspěvekNapsal: 11.04.2007 - 14:10 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Za to může počasí, až bude zase celé předjaří pršet, diváků bude méně a uvidí více :)

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ad Kolsstejn
PříspěvekNapsal: 11.04.2007 - 18:41 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
trener píše:
Za to může počasí, až bude zase celé předjaří pršet, diváků bude méně a uvidí více
:lol: Tak to´s mě dostal!! To jsem nečekal a opravdu mě to pobavilo!!! :lol: :lol:
I když i nad tímto tématem by bylo dobré do budoucna pouvažovat. :wink: Příští rok přijedem zkontrolovat nápravu a jako svědky si na to přiberem víc lidí. :D

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Fotky z jarních Dohalic
PříspěvekNapsal: 29.04.2007 - 17:44 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Po vítězné bitvě...
Obrázek

...a další obrázky viz http://husitstvi.cz/galerie/akce-a-slav ... 1-03-2007/ ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 05.01.2008 - 23:06 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 16.05.2007 - 06:27
Příspěvky: 99
trener píše:
Sponzorům se nebráníme, ale zatím se jich nehlásí nějak výrazné množství
Třeba se ta akce může tady (a na spřátelených serverech) nějakým grafickým proužkem propagovat. Tím si toho může všimnout víc lidí a bitva dostat celorepublikovější charakter.

Kolssteyn píše:
...I když i nad tímto tématem by bylo dobré do budoucna pouvažovat. :wink:
Kdyby bylo léto v plném proudu, tak by po vzoru jiných bitev, mohla první řada diváků sedět

Především se chci ale zeptat - už se plánuje letošní ročník?

_________________
https://www.e-stredovek.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14.01.2008 - 21:44 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Plánuje. Bitva se bude konat v sobotu 29.března 2008 od 15,00 na obvyklém místě, v Dohalicích na Kopaninách. Námětem je Žižkův přepad Mladé Vožice, dobytí tvrze v Sedlci a jarní ofenzíva v dubnu 1420.

_________________
trener


Naposledy upravil trener dne 16.02.2016 - 00:50, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 15.01.2008 - 09:38 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
trener píše:
PLánuje. Bitva se bude konat v sobotu 29.března 2008 od 15,00 na obvyklém místě, v Dohalicích na Kopaniách. Námětem je Žižkův přepad Mladé Vožice, dobytí tvrze v Sedleci a jarní ofenzíva v dubnu 1420.

Jestli jsou to Dohalice okres Hradec Králové, tak to mám 280km, takže bohužel nevím jestli dorazím. Na druhou stranu by už mohlo být relativně teplo a navíc je to sobota, tak proč si neudělat celovíkendový výlet, ne? :P Děkuji ti za tip. :wink:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Naposledy upravil Sabin dne 06.02.2008 - 09:13, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: lokalizace
PříspěvekNapsal: 15.01.2008 - 19:17 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
...Jestli jsou to Dohalice okres Hradec Králové, ...
Jj, právě ty. My, co to máme blíže, tam ale budem určitě... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: lokalizace
PříspěvekNapsal: 17.01.2008 - 10:55 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jiří Motyčka píše:
Jj, právě ty. My, co to máme blíže, tam ale budem určitě... :wink:

Takže jako já - jižní Husita, bych měl ostrouhat? :cry: Žádné takové. :lol: Pokud bude počasí přát spánku v autě, tak jsem tam. Drž mi místo. :wink:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 148 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz