Právě je 19.04.2024 - 05:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Historická společnost VERITAS
PříspěvekNapsal: 28.12.2008 - 11:26 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Historická společnost VERITAS (občanské sdružení) zabývající se aktualizací odkazu české reformace předala 25. října 2008 veřejnosti k užívání prostřední úsek nové naučné stezky na Dačicku, která se nazývá Cesta valdenské a české reformace.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Pardubice
PříspěvekNapsal: 25.03.2009 - 14:00 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Nejen pro zájemce o církevní dějiny pořádá HS Veritas 28. března 2009 již 29. seminář "O rané církvi – Chápání heretiků v prvních staletích".
Seminář se uskuteční v sálku fary ČCE v Pardubicích, ul. Sladkovského 638. Podrobnosti najdete na této pozvánce.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: stručný referát ze semináře
PříspěvekNapsal: 28.03.2009 - 17:30 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Semináře jsem se zúčastnil, vyslechl přednášku ThDr. Jana Rokyty, faráře CČSH v Pardubicích, i následnou diskusi.

Přestože se jedná o přece jenom poněkud odtažitější téma, dovolím si připomenout některé obecnější postřehy, které mohou zprostředkovaně souviset i s tématy, jimiž se zabývá náš server:
přístup k vážnému studiu hereze v kterémkoli období by měl být pozitivistický a jeho součástí by měla být i analýza konvencionálních znaků kacířství
při studiu herezí bychom měli důsledně rozlišoval resp. oddělovat konvencionální znaky kacířství, různá klišé, dogmata a praxi heretiků
je třeba si dát bedlivý pozor na to, že konvencionální rysy kacířství mohou směšovat kacíře, čaroděje, kouzelníky a mágy, kteří se v průběhu dějin objevují
v čarodějích, kouzelnících a mázích se již v prvních století po Kristu hledá předchůdce Antikrista
jedním z konvecionálních znaků, kterým bylo na heretiky pohlíženo, byla i "zbabělost"
Bylo to např. i proto, že se nechtěli dostavovat k inkvizičním ani jiným soudním tribunálům. Je třeba si však uvědomit, že se zpravidla nejednalo o povahový rys heretika, ale pouze o kovencionální znak, jehož prizmatem byl heretik posuzovám. A to je veliký rozdíl! Dokladem toho může být i Jan Hus.
adamité se vyznačovali mj. také nočními sešlostmi a modlením v nahotě, což je např. jeden z konvencionálních rysů hereze napříč věky
sekta Mikulášenců se objevila v dějinách ještě dříve před husitskou sektou nazvanou podle Mikuláše z Vlásenice
atd.

Na semináři také promluvila Doc. Melmuková, která se mj. ve výše uvedených souvislostech zmínila o Mikulášencích, utrakvistech, novoutrakvistech, ap.
(k této tématice v husitské době najdete podrobnosti také zde)

P.S. Příští seminář v říjnu t.r. bude věnován Jeronýmu Pražskému a to se již jedná vyloženě o "naši" tématiku. Bude se konat opět v Pardubicích a o jejím konání budou případní zájemci včas vyrozuměni prostřednictvím našich stránek i diskusního fóra.

JM píše:
... pořádá HS Veritas 28. března 2009 již 29. seminář "O rané církvi – Chápání heretiků v prvních staletích"...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ad: VERITAS
PříspěvekNapsal: 30.03.2009 - 19:38 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
K této společnosti jsem zdrženlivý, jejich články na téma Mariánského sloupu v Praze mě překvapily tím, jak jsou antikatolické, když jinak protestanti obecně maj plná ústa již zmíněné ekumeny. Nejsem zastáncem míchání svatých a politiky. Když jim vadily symboly politické moci, tak stačilo odstranit ty sochy - alegorie této moci a ne rovnou servávat celý sloup.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ad: VERITAS
PříspěvekNapsal: 31.03.2009 - 08:00 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
K této společnosti jsem zdrženlivý, jejich články na téma Mariánského sloupu v Praze mě překvapily tím, jak jsou antikatolické, když jinak protestanti obecně maj plná ústa již zmíněné ekumeny...

Přece nejlíp sám víš, že přesně to samé platí recipročně i o mnohých katolících, i když pochopitelně v jiných souvislostech, ale ve své postatě obdobných ... :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ad: VERITAS
PříspěvekNapsal: 31.03.2009 - 19:10 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
Jan píše:
K této společnosti jsem zdrženlivý, jejich články na téma Mariánského sloupu v Praze mě překvapily tím, jak jsou antikatolické, když jinak protestanti obecně maj plná ústa již zmíněné ekumeny...
Přece nejlíp sám víš, že přesně to samé platí recipročně i o mnohých katolících, i když pochopitelně v jiných souvislostech, ale ve své postatě obdobných ... :|

Na hrubý pytel hrubá záplata...

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ad: VERITAS
PříspěvekNapsal: 31.03.2009 - 22:00 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
K této společnosti jsem zdrženlivý, ...
To mne nepřekvapuje a v tvém případě to není nic nového.
Ale možná se budeš divit, členy této společnosti jsou i katolíci. Nejedná se totiž o konfesně zaměřenou společnost, ale spíše historicky ... :wink:

Jan píše:
... Na hrubý pytel hrubá záplata ...
Vidíš, a přesně touhle tvojí radou se řídili husiti skoro po celých dlouhých 15 let. :wink:
A považ, jsou ještě tací, kteří by jim to chtěli snad i vyčítat ... :roll: :) :D :lol:
... a tak furt dokola.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ad: VERITAS
PříspěvekNapsal: 30.04.2009 - 23:36 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
členy této společnosti jsou i katolíci.

Jejich mínus.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ad: VERITAS
PříspěvekNapsal: 01.05.2009 - 09:01 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
JM píše:
členy této společnosti jsou i katolíci.
Jejich mínus.
Myslíš?
No, já jsem naopak přesvědčen, že je to jejich plus. Proč? Z jednoduchého důvodu. Nevstoupili do této historické společnosti, aby vyvolávali rozmíšky a nikam nevedoucí spory, ale třeba aby si povídali o historii a předávali zkušenosti vyplývající z odlišných pohledů na kontroverzní úseky našich národních dějin. Rozhodně tam nejsou proto, aby se vzájemně uráželi v žabomyších válkách, které nemohou mít vítěze. Takový přístup k věci je pak musí vzájemně obohacovat, to mi jistě dáš za pravdu, neboť ten katolický výklad dějin nemusí být tím nejsprávnějším. A naopak.
Uznávám však, že mají výhodu v tom, že se setkávají na různých setkáních, seminářích ap., takže jejich komunikace je ve většině případů přímá, nikoli virtuální ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ad: VERITAS
PříspěvekNapsal: 01.05.2009 - 12:31 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
Jan píše:
JM píše:
členy této společnosti jsou i katolíci.
Jejich mínus.
Myslíš?
No, já jsem naopak přesvědčen, že je to jejich plus. Proč? Z jednoduchého důvodu. Nevstoupili do této historické společnosti, aby vyvolávali rozmíšky a nikam nevedoucí spory, ale třeba aby si povídali o historii a předávali zkušenosti vyplývající z odlišných pohledů na kontroverzní úseky našich národních dějin. Rozhodně tam nejsou proto, aby se vzájemně uráželi v žabomyších válkách, které nemohou mít vítěze. Takový přístup k věci je pak musí vzájemně obohacovat, to mi jistě dáš za pravdu, neboť ten katolický výklad dějin nemusí být tím nejsprávnějším. A naopak.
Uznávám však, že mají výhodu v tom, že se setkávají na různých setkáních, seminářích ap., takže jejich komunikace je ve většině případů přímá, nikoli virtuální ...

Víš, carissime, já jsem toho názoru, že by se každý měl držet svého. To znamená i své konfese. Na veritas jsem narazil před časem, když jsem se zajímal o věci kolem Mariánského sloupu v Praze. Katolíci mají mít např. jakousi úctu k papeži. Pro papeže je zažité označení "Beatisimus pater" - svatý otec. A v komentářích k "Husinecké výzvě" Anno Domini 2005 pak máme kritiku toho, že protestanté oslovili papeže "Svatý otče" (viz http://veritas.evangnet.cz/html/husincz.htm#1 ) - to by možná připouštělo, že to "svatý otče" tam dostali katolíci. Na druhou stranu tam máme kritiku iniciativy jenž by měla vést (a jak doufám brzy povede ke konečnému cíli) k znovuvybudování Mariánského sloupu v Praze. Vemme to tak, že katolický a protestantský pohled na "sloupovou problematiku" je odlišný. Zatímco katolíci v tom vidí pohanění rodičky Krista, tak strana protestantská se jak klíště drží toho, že sloup je politická záležitost (viz http://veritas.evangnet.cz/html/sloupcz.htm ) a tam se jménem celého sdružení - společnosti Veritas objevuje dopis podepsaný panem Sakařem, který jaksi jménem celé společnosti Veritas (tedy i případných v ní angažovaných katolíků) protestuje proti znovuzřízení sloupu, krom toho ještě pláče nad Vestfálským mírem, Komenského odchodem do ciziny a podobně.
To, že jménem katolíků se podepíše listina litující odchodu Komenského, to mi celkem nevadí. Problém je v tom sloupu. A jukněme se na adresu: http://www.mariaterez.ic.cz/ - zde je petice za obnovení Mariánského sloupu. Podepsala to i spousta katolického duchovenstva. Takže mi přijde, že členství katolíků ve Veritas je mínusem, protože neexistuje jednota. Máme být "jedno srdce a jedna duše" jak denně prosíme u oltáře ve Mši svaté "abychom se stali dokonalou obětí v Kristu k chvále Božího jména." (anafora 4.). A pokud jde o záležitosti týkající se Matky Pána Ježíše, tak si myslím, že by tam jednota měla být. Členství katolíků ve Veritas podle mého skrovného úsudku tuto jednotu nahlodává a boří.
Aby nedošlo k omylu: Nejsem proti tomu, aby věřící měli možnost svobodně se rozhodovat. Ale ve věcech podstatných (do kterých patří i mariánská úcta) by měla být ta jednota.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ad: VERITAS
PříspěvekNapsal: 01.05.2009 - 23:29 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
... já jsem toho názoru, že by se každý měl držet svého. To znamená i své konfese ...
Jj, to je opravdu věc názoru a já budu ten poslední, kdo by ti ho bral.

Jan píše:
... Členství katolíků ve Veritas podle mého skrovného úsudku tuto jednotu nahlodává a boří.
... Nejsem proti tomu, aby věřící měli možnost svobodně se rozhodovat. Ale ve věcech podstatných (do kterých patří i mariánská úcta) by měla být ta jednota.
Jo, tomu taky rozumím. Pod rouškou jednoty latentní zákaz. Zákaz účasti katolíka v "nekatolické" instituci, zákaz Halíkovi, aby se sešel s budhisty v katolickém kostel ap.
Čistě hypoteticky si nedovedu představit, že by mně kdokoli upíral svobodné rozhodnutí a právo účasti v nějaké nenáboženské instituci, kterou založili katolíci. To si fakt velice obtížně dovedu představit. :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ad: VERITAS
PříspěvekNapsal: 02.05.2009 - 18:23 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
Jan píše:
... já jsem toho názoru, že by se každý měl držet svého. To znamená i své konfese ...
Jj, to je opravdu věc názoru a já budu ten poslední, kdo by ti ho bral.

Jan píše:
... Členství katolíků ve Veritas podle mého skrovného úsudku tuto jednotu nahlodává a boří.
... Nejsem proti tomu, aby věřící měli možnost svobodně se rozhodovat. Ale ve věcech podstatných (do kterých patří i mariánská úcta) by měla být ta jednota.
Jo, tomu taky rozumím. Pod rouškou jednoty latentní zákaz. Zákaz účasti katolíka v "nekatolické" instituci, zákaz Halíkovi, aby se sešel s budhisty v katolickém kostel ap.
Čistě hypoteticky si nedovedu představit, že by mně kdokoli upíral svobodné rozhodnutí a právo účasti v nějaké nenáboženské instituci, kterou založili katolíci. To si fakt velice obtížně dovedu představit. :wink:


Zákaz Halíkovi: Halík je holt kontroverzní postava. Nemám nic proti tomu, aby si uspořádal nějakou sedánku s buddhistama, ale ne v kostele, kde se uchovává Nejsvětější Svátost Oltářní. - problém byl v místě, nikoliv v setkání samém. A není to můj nějaký osamocený postoj, i biskupové z toho prskali.

Veritas: Jde o uchování čistoty víry. V protestantském pojetí mi osobně imponuje důraz na Boží Slovo, ale to je tak všechno. Když se začne společně hloubat nad historií, zvláště tak jak to dělá Veritas - tedy neustálé zdůraznění jak protestanti trpěli, to může v důsledku vést k apostazi - odpadu od víry, k převedení. Zdůrazní se trápení protestantů, ale nikdo už nemluví o tom, jak katolíci trpěli za Kalvína ve Švýcarech, za Jindřicha VIII. v Anglii a vztaženo na naše poměry bych připomenul to, jak protestanti zmasakrovali františkány u Panny Marie Sněžné (někdejší "hlavní stan" Želivského), jak moravští místodržitelé brutálně umučili Jana Sarkandera, hloubš do historie zde samostatné téma mající útoky husitů na kláštery. To jim zřejmě připadá normální. Na tohle by naši (rozuměj katolíci) neměli zapomínat.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ad: VERITAS
PříspěvekNapsal: 03.05.2009 - 11:59 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
... Zdůrazní se trápení protestantů, ale nikdo už nemluví o tom, jak katolíci trpěli za Kalvína ve Švýcarech, za Jindřicha VIII. v Anglii ...
Toto je fórum především o našich národních dějinách, jimiž se jako červená nit táhne diskriminace (eufemicky řečeno) nekatolických konfesí za dobu 3 století trvající Habsburkovy vlády v Českých zemích. Kdybychom vzali v úvahu první předbělohorský evangelický exil, mohli bychom klidně ještě 1 století přidat. Ale k věci.

Katolicky orientovaná interprece naší historie se snaží všemožným způsobem období násilné rekatolizace, pobělohorského evangelického exilu, Obnoveného zřízení zemského a období temna neustále bagatelizovat a dokonce v některých ohledech i popírat. Je to nedůstojné, protože obdobným způsobem se snaží také bolševik zlehčovat svoje působení především v 50. letech minulého st. a v období normalizace.
Když moderní nezávislá historiografie přirovnala násilnou rekatolizaci k období nejkrutější rudé totality a pobělohorský evangelický exil k exilu po únoru '48 a srpnu '68, bylo to překvapením i pro ateisty ovlivněné především katolickou propagandou. Avšak pro ty, kteří se těmito dějinami zabývají podrobně a se snahou po objektivním hodnocení, to bylo potvrzením jejich dosavadních poznatků ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ad: VERITAS
PříspěvekNapsal: 03.05.2009 - 12:11 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Já ale nebagatelizuju. Poukazuju jen na to, že druhá strana na tom neni o nic líp.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ad: VERITAS
PříspěvekNapsal: 03.05.2009 - 12:26 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
... Já ale nebagatelizuju. ...
Jasně. :!: :evil:

Viz např.
Citace:
Bééé ... bééé ... béééé ...
ajv.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 48 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz