Právě je 20.04.2024 - 00:40

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 377 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 26  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Odpověď
PříspěvekNapsal: 24.11.2009 - 15:51 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Vladimír Volkmann píše:
Do svých příkladů (které jste chtěl po mně uvést) jsem psal pouze fakta a skutky s odkazy na přikázání, která porušují. Pokud něco z toho není pravda, budu rád, když mi napíšete co a proč. Nemyslím, že by se o tomto měly vést teologické diskuze, jsou to jasně napsaná slova s jasným významem, očekával bych tedy stejně jasné argumenty protistrany, proč tomu tak není. Jinými slovy, ať jsou tyto skutky "praktikovány" a myšleny jakkoliv, stále zůstávají stejnými skutky.
Co se týká upalování, nejsem jeho příznivcem u jakékoliv církve, tedy ani u té Vaší.
Tak se tedy pokusím to trošku osvětlit. S těmi přikázáními.
- "výroba svatých" - jejich úcta je doložena už od dob prvotní Církve, tedy ještě z dob pronásledování věřících. Tehdy při katakombálních bohoslubách sloužily jako oltáře hroby mučedníků. A i u nás platí, že Bohu náleží nejvyšší pocta, ti svatí jsou až pod ním a ve srovnání s Ním jen jako zrnka prachu.
- "svatý otec" - souvisí to s ustanovením Petrova primátu, který ustavil sám Kristus.
- "upalování lidí" - to dělali i protestanti, ti takzvaně "lepší", v tomhle ohledu si nemáme co vyčítat.
- "nezobrazíš si" - zpodobení Boha je možné, pokud není vysloveně nevhodně ztvárněno. Když se podíváme na originální text, tak otrockým překladem tam není "neuděláš si žádné zpodobení", ale "neuděláš si jakékoliv zpodobení". Jakékoliv a žádné není totéž. Jakékoliv připouští, že nějaké zobrazení je možné. A sice zobrazení důstojné. "Nezobrazíš si" ostatně ani u protestantů není dnes striktně dodržováno.

Dáša Nová píše:
Dnes vyšlo v trafice DVD "LUTHER - historický film se skvělým obsazením, strhující příběh muže, který se vzepřel církvi a tím změnil svět...jeho kázání a kritika nakonec odstartují reformaci."
Tak nevím, kdo psal ten komentář, ale reformace přece už byla dávno odstartovaná v Čechách, kde vojska husitů "bila jako žito" mnohonásobně početnější armády křižáků.
Lutheráni jsou, abych tak řekl, mezinárodnější. Více známí a významní. Dnešní husitské společenství (CČSH) nepřesahuje svým dosahem hranice někdejšího Československa. Troufám si říci, že někde dejme tomu v jižní Evropě, kdyby se někdo někoho zeptal, co ví o CČSH, tak by dotazovaný nevěděl nic, kdežto o lutriánech by nějaké povědomí mohl mít. Ostatně Luther na Husa navazoval, takže jej můžeš chápat jako jakéhosi Husova pokračovatele a to Ti budiž útěchou.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 24.11.2009 - 16:01 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Prý že "svatý otec" - souvisí to s ustanovením Petrova primátu, který ustanovil sám Kristus ... to jako je tím Petrem myšlen ten, který Ježíše třikrát zradil než kohout ráno zakokrhal? A podle toho se řídí papežové?
To, co ale píše Jan o CČSH, je pravda pravdoucí.
Pokud jde o zobrazování Boha, tak to snad doslova dodržují jenom muslimové, kteří zdobí svatá písma pouze ornamenty.

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: zobrazení
PříspěvekNapsal: 24.11.2009 - 18:22 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Dáša Nová píše:
... Pokud jde o zobrazování Boha, tak to snad doslova dodržují jenom muslimové ...
Tak to bych se neodvážil tvrdit - že jen muslimové ... :wink:

Dáša Nová píše:
... To, co ale píše Jan o CČSH, je pravda pravdoucí ...
Tedy pokud jde o zobrazení Boha, záleží to kostel od kostela ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 24.11.2009 - 18:26, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odpověď (...ale moje)
PříspěvekNapsal: 24.11.2009 - 18:24 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
... "nezobrazíš si" - zpodobení Boha je možné, pokud není vysloveně nevhodně ztvárněno. Když se podíváme na originální text, tak otrockým překladem tam není "neuděláš si žádné zpodobení", ale "neuděláš si jakékoliv zpodobení" ...
Tak to je velice matoucí lingvistická ekvilibristika a svérázný výklad, navíc obracející se ve své podstatě proti(!) autorovi citovaného.

Jan píše:
... Jakékoliv a žádné není totéž ...
Tak to je pravda!
Jenže v tebou naznačeném porovnání je to úplně jedno. Slůvko "jakékoliv" totiž představuje absolutně nejširší výběr např. zpodobení ... :wink: :D

Jan píše:
... Lutheráni jsou, abych tak řekl, mezinárodnější. Více známí a významní. Dnešní husitské společenství (CČSH) nepřesahuje svým dosahem hranice někdejšího Československa. Troufám si říci, že někde dejme tomu v jižní Evropě, kdyby se někdo někoho zeptal, co ví o CČSH, tak by dotazovaný nevěděl nic, kdežto o lutriánech by nějaké povědomí mohl mít ...
Myslím, že už minimálně jednou jsem tě zdvořile žádal, aby sis podobné zavádějící "výklady", hraničící až s mentorováním, na takto tématicky zaměřeném fóru laskavě odpustil. Jak je vidět, marně. :(
V tomto "sporu" totiž nejde o žádné církve, tím méně o CČSH a už vůbec ne o nějakou jejich povědomost ve světě, ale "jen" a "pouze" o REFORMACI, o níž - jestli se nemýlím - Dáša psala.

P.S. Ale když už jsi se těch církví dotkl, tak bych tě rád důrazně upozornil na to, že např. o Českobratrské církvi evangelické nejen v Evropě a USA povědomost existuje. A to už vůbec nemluvím o misijní činnosti Moravských bratří, potomků Jednoty bratrské, v Africe, Střední a Jižní Americe, kde i indiáni mají povědomost např. o Husovi a Komenském.
Ale nepleť si moravský bratry s jezuitama ... :D

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odpověď (...ale moje)
PříspěvekNapsal: 24.11.2009 - 20:30 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jenže já nepsal o ČCE, ale o CČSH. :D

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odpověď
PříspěvekNapsal: 24.11.2009 - 22:24 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2009 - 13:03
Příspěvky: 103
Bydliště: Louny
Citace:
- "výroba svatých" - jejich úcta je doložena už od dob prvotní Církve, tedy ještě z dob pronásledování věřících. Tehdy při katakombálních bohoslubách sloužily jako oltáře hroby mučedníků. A i u nás platí, že Bohu náleží nejvyšší pocta, ti svatí jsou až pod ním a ve srovnání s Ním jen jako zrnka prachu.
Nezáleží na tom, v jaké době je uctívání svatých doloženo, nejsem si vědom, že by Ježíš učinil někoho svatým. Svatý je jen Bůh, Syn Boží a Duch Svatý. Také nezáleží na tom, na jakém stupni žebříčku se "vytvoření svatí" nacházejí. Toto oslovení patří jen Bohu a takto oslovovat někoho jiného je jen hrubé snižování Stvořitele a hrubé rouhání. K poslední větě: Bohu má patřit veškerá a jediná pocta, neboť z Boha vzešlo vše a bez Něho by nebylo nic!

Citace:
- "svatý otec" - souvisí to s ustanovením Petrova primátu, který ustavil sám Kristus.
Ježíš Kristus učinil Petra svatým?! Když pominu, že i Ježíš musel a musí ctít Boží zákony, protože jsou dokonalé a není dokonalejších, nikdy by se jim nepokoušel protivit, neboť je Syn Boží a je dokonalý! Mimochodem... jak osoba Petra souvisí s papeži? No, vzhledem k výše uvedenému je to stejně bezpředmětná otázka.

Citace:
- "upalování lidí" - to dělali i protestanti, ti takzvaně "lepší", v tomhle ohledu si nemáme co vyčítat.
... a ještě mučení za dovolávání se Boha. No, nicméně... spletl jsem se, když jsem tyto skutky uvedl ve výčtu skutků katolické církve? A to, že tyto skutky porušují uvedená přikázání, je zcela jasné. Ještě k této větě: nejsem členem žádné církve.

Citace:
- "nezobrazíš si" - zpodobení Boha je možné, pokud není vysloveně nevhodně ztvárněno. Když se podíváme na originální text, tak otrockým překladem tam není "neuděláš si žádné zpodobení", ale "neuděláš si jakékoliv zpodobení". Jakékoliv a žádné není totéž. Jakékoliv připouští, že nějaké zobrazení je možné. A sice zobrazení důstojné. "Nezobrazíš si" ostatně ani u protestantů není dnes striktně dodržováno.
Toto v mém příspěvku nebylo uvedeno, ale zcela souhlasím s vysvětlením Jiřího, slovo jakékoliv znamená každé. Kromě toho je jakékoliv pozemské zpodobňování Boha jen Jeho hrubým snižováním, neboť my nikdy nemůžeme a nebudeme moci spatřit Jeho krásu a velikost, pro kterou neexistuje pozemské ztvárnění, poněvadž není pozemská.

_________________
Bůh je dokonalý. Jeho zákony jsou dokonalé. V Jeho lásce je obsažena přísná spravedlnost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odpověď (...ale moje)
PříspěvekNapsal: 24.11.2009 - 22:47 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
Jenže já nepsal o ČCE, ale o CČSH. :D
Ano, ty většinou píšeš jenom o tom, co se ti hodí. :D Chápu. Je to tak jednodušší.

Vlastně i tato tvoje replika byla v tomto duchu. Znova vopakuju: my s Dášou nepsali o církvích, ale o reformaci (už nevím, jak to více zvýraznit), resp. o tom, co předcházelo té evropské. O tom psala Dáša, jejíž příspěvek jsi do svého příspěvku celý ocitoval. Tak se laskavě ve své replice vyjadřuj k citovanému a bude to O.K.
A to, co jsem ke svému příspěvku přiložil jaksi navíc, bylo uvozeno zkratkou "P.S.", víme ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 26.11.2009 - 09:49 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Kniha Jan Hus od E. Kantůrkové odstartovala mé husitství. Zní to možná divně, ale je to tak.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ???
PříspěvekNapsal: 26.11.2009 - 10:41 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
... Zní to možná divně, ale je to tak.
:shock: Ano, zní to poněkud podivně. Aspoň pro mne.
Husitství otce zakladatele tohoto serveru tedy startovalo až v r. 2000, kdy tuším kniha vyšla oficiálně poprvé, nebo jsi Husa Kantůrkové četl, už když vycházel v samizdatu? ... :?

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 26.11.2009 - 22:05, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ???
PříspěvekNapsal: 26.11.2009 - 10:47 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jiří Motyčka píše:
... Husitství otce zakladatele tohoto serveru tedy startovalo až v r. 2000, kdy tuším kniha vyšla oficiálně poprvé, nebo jsi Husa Kantůrkové četl, už když vycházel v samizdatu? ... :?

Kdepak, já jsem teprve 10-ti letý husita, od svých 25-ti let. Proto o husitství a českém středověku vím ještě tak málo. Je ale skvělé, že je stále co studovat. :wink:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: rozdíly? ...
PříspěvekNapsal: 26.11.2009 - 11:36 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
JM píše:
Ale přesto si myslím, že je to jen o úhlu pohledu.
Tak to je a vždycky bude. Papeženci budou stále obhajovat Habsburáky a monarchii a protestanti to ostatní vlastenecké, husitské a evangelické.

JM píše:
"Rakatolizátoři" měli českou reformaci v hluboké neúctě a nenávisti, proto ji bylo třeba vykořenit, jak jedovatý bejlí
A co se nepovedlo jezuitům a dominikánským psům, tak to dokončili Habsburáci záměrnými bitvami vedenými na území Českého království. Čeští mladíci byly 300 let potravou pro děla nepřátel.
Stále se nepřestanu divit, že tu vlastně ještě jsme.


A objektivní, vyvážený a netendeční historik aby si z toho všeho hodil věšák ... :cry: :lol: :lol: :lol:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: DVD Luther
PříspěvekNapsal: 27.11.2009 - 04:30 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Stačí mi Jan Hus ve Vávrovsko-Jiráskovské verzi. Co se týče investic, lépe je investovat 2x 49 Kč za dva díly Sienkiewiczova zfilmovaného románu Potopa. Zvláště mám rád druhý díl, kdy Lutheráni obléhají Čenstochovou (zpívá se tam "Ein feste Burg ist unser Gott") a katolíci jim za zpěvu Mariánské písně a při Eucharistickém průvodu odolávají...

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27.11.2009 - 09:18 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Opět pouze Janovo plky o ničem.
Píši o filmu Luther, který jsi ani neviděl a ty tu zvracíš úplně o něčem jiném.
Opět komické a bezvýznamné prokázaní tvého bezmozkového: "Já jsem katolík a kdo je víc" a "Nevím sice proč, ale rozhodně jsem proti!" :roll:
Čoveče někdy zkus dříve přemýšlet, než-li něco napíšeš. :lol: :lol: :lol:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27.11.2009 - 09:31 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jan píše:
http://pms.ofm.cz/historie/hist14.htm - todle je "kontroverze" podle mojeho gusta. 14 františkánských řeholníků, které bezdůvodně zmasakrovali protestanti v roce 1611 má být blahořečeno. Už aby to bylo brzy.

Pouhá další zlatá telata, kterým budeš olizovat cecíky. Tyto akty nemají žádné opodstatnění z Písma svatého.
Bůh to vidí a Kristus pláče nad tvou bezbožností.
Je mi tě líto, Jane. Jsi smutný příklad toho, kam až lze zajít, když se člověk nechá slepě vodit.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: příklady táhnou
PříspěvekNapsal: 27.11.2009 - 10:10 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Irsko to je taky taková "příkladná" katolická země a teď nemám na mysli zdaleka jen její katolicky klérus, ale především podporu státního aparátu:
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/185421-ctyri-arcibiskupove-tajili-zneuzivani-deti-v-irsku.html ...

k tomu ještě a dříve taky tady na fóru:
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?p=0#p8000
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?p=1#p8001

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 377 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 26  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz