Právě je 19.04.2024 - 07:29

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 377 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 26  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Trocnov na prodej ...
PříspěvekNapsal: 04.12.2009 - 23:11 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
Úmyslně to "hrotím" ne proto, že sakrální stavba byla kdysi vysvěcena, ale že je to v každém případě především kulturní památka, která by měla být zachována i pro budoucí generace.
Jde o lidi a ne o památky. A kostel se dá desakralizovat a věc je vyřešená. Viz třeba tenhle kostel: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Zv% ... 5%A0umperk) ve článku je uvedeno, že slouží bohoslužbám, jenže to už dobrý 3 roky není pravda. Dělaly se tam civilní svatební obřady a další nepřístojnosti, protože to patří městu a církevní předpisy se jaksi ignorovaly, tak přijel Graubner, sloužil tam poslední Mši svatou a pak nechal z oltářů vykuchat "ostatkové kameny" plus takové ty další praktiky související s desakralizací a dnes už je to kostel jen architektonicky, ale nikoliv funkčně. Jo, je to historicky cenný, ale pro duchovní prospěch lidí už to nemá význam. I kulturní dědictví musí mít nějaký náboj.

_________________
Ut omnes unum sint.


Naposledy upravil Jan dne 04.12.2009 - 23:15, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Absurdistán - vystupte!
PříspěvekNapsal: 04.12.2009 - 23:12 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Dáša Nová píše:
Já myslela, že je to národní kulturní památka, něco, co se nedá prodat. To jsme to teda dopracovali!
Jj, Dášo!
Ale bohužel žijeme v zemi, které se čím díl častějc říká Absurdistán.
Bojím se, abychom se jedno vošklivýho dne nedožili hlášky ve vlaku, která by měla takřka hororovou podobu: "Ááábsurdistáán! Konečná stanice, vlak dál (přes to) nejede. Alou, všichni vystupte!" ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 04.12.2009 - 23:29, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: kostely
PříspěvekNapsal: 04.12.2009 - 23:23 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
.. Jo, je to historicky cenný, ale pro duchovní prospěch lidí už to nemá význam. I kulturní dědictví musí mít nějaký náboj.
Pokud se tam pořádají nějaké smysluplné kulturní akce (např. koncerty klasické hudby třeba i s varhanním doprovodem) tak to přece není nic proti ničemu. Například! A před tím se to zrekonstruuje do skoro původní podoby. :wink:
Jo, ale průšvih je, když se to architektonicky změní k nepoznání a uvnitř je z toho hospoda.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 05.12.2009 - 00:09 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
To se ani nedá srovnávat, kostelů jsou všude mraky, zřejmě je taky budou rušit, protože tady se v nemovitostech už nějaký čas prodávají fary-nejvyšší nabídce samozřejmě.
Ale TROCNOV - ten je jenom jeden na celým světě!

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 05.12.2009 - 02:28 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Dáša Nová píše:
To se ani nedá srovnávat, kostelů jsou všude mraky, zřejmě je taky budou rušit, protože tady se v nemovitostech už nějaký čas prodávají fary-nejvyšší nabídce samozřejmě.
Ale TROCNOV - ten je jenom jeden na celým světě!
Ale dá se to srovnávat. Každej kostel je v nějakým smyslu originál.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ještě kostely
PříspěvekNapsal: 05.12.2009 - 14:56 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
Dáša Nová píše:
To se ani nedá srovnávat, kostelů jsou všude mraky, zřejmě je taky budou rušit, protože tady se v nemovitostech už nějaký čas prodávají fary-nejvyšší nabídce samozřejmě.
Ale TROCNOV - ten je jenom jeden na celým světě!
Ale dá se to srovnávat. Každej kostel je v nějakým smyslu originál.
Ano, to je pravda. Dokonce i kostely CČSH, které byly postaveny po r. 1920 a vypadají jako "škatule", je každý jiný ... :wink:
Víš, Dášo, proč cizinci, který je poprvé v Praze a který se podívá na město z Hradu či směrem od Strahovského kláštera, úžasem nad tím úchvatným pohledem spadne spodní sanice?
No, vidí především Malou Stranu, Staré a Nové město s jeho desítkami věží. A ty věže, které vidí, jsou pochopitelně i věže kostelní, zejména gotické a barokní, nejblíže asi nepřehlédnutelná typická zelená kupole sv. Mikuláše. Svatovítskou katedrálu, kterou má na dosah, myslím, netřeba zvláště připomínat.
Ano, vidí pochopitelně i skvostné renesanční a barokní šlechtické paláce, vidí Zlatou kapličku, Karlův most a jeho věže a další architektonické skvosty, které představují monumenty doby, v níž byly postaveny. Prostě mezi tyto památky neodmyslitelně patří i originální sakrální stavby. Bohu díky za ně!

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ještě kostely
PříspěvekNapsal: 05.12.2009 - 15:14 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
I když by si to možná nějaký vlastizrádce možná přál, tak o Trocnov náš národ nepřijde. Jedná se národní kulturní památku, takže ať je vlastníkem stát nebo soukromá osoba, tak se o něj musí dle zákona starat.
Je ale s údivem, že místo narození jednoho z největších světových vojevůdců, které je pouze jedno a tím unikátní, je srovnáváno s kostely, kterých jsou stovky. Srovnává se tedy nesrovnatelné.
Dále tu kdosi zmínil, že by raději přispíval na něco užitečnějšího než na Trocnov, ale takticky se nezmínil (opět!), že už z našich daní bylo vysázeno několik desítek miliónů na záchranu papeženeckých kostelů a přitom provoz Trocnova si na sebe skoro vydělá sám a tedy nezatěžuje naše daně.

Ještě se zmíním o pohledu na naší matičku Prahu z Hradčan. Každým rokem mi připadá ten pohled stejnější. Jak mění staré bobrovky za nové (což maji od památkářů nařízené), tak se ten pohled stává jednolitou barvou. Nic ve zlém, pouze konstatuji co vidím. Stará Praha byla, je a bude stále zajímavý kout světa (skoro jako Krumlov :wink: :lol: ), takže tam budu vždy rád jezdit.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Naposledy upravil Sabin dne 05.12.2009 - 15:57, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ještě kostely
PříspěvekNapsal: 05.12.2009 - 15:40 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
... Je ale s údivem, že místo narození jednoho z největších světových vojevůdců, které je pouze jedno a tím unikátní, je srovnáváno s kostely, kterých jsou stovky. Srovná se tedy nesrovnatelné ...
Dejme tomu.
Ale o to přece vůbec nejde. :!: Domníval jsem se, že šlo původně o to, když se jakákoli kulturní památka (ať je to trocnovská tvrz s pomníkem neporazitelného nebo kostel) prodá a pak se začně využívat třeba ke komerčním účelům. Nikdo tady snad nechce sčítat hrušky s jabkama, nevím, jak ostatní, ale já psal furt "jen" o principu. :wink: Aspoň tak to vidí moje nepatrnost. :|

Sabin píše:
... Ještě se zmíním o pohledu na naší matičku Prahu z Hradčan. Každým rokem je ten pohled stejnější. Jak mění staré bobrovky za nové (což maji od památkářů nařízené), tak se ten pohled stává jednolitou barvou. Nic ve zlém, pouze konstatuji co vidím ...
Jasně. :roll:
Akorát jsi nám takticky zapomněl sdělit, kolikrát jsi toto panorama už viděl. Já psal o někom, kdo namlsán pohledy na evropské metropole, zavítá poprvé do Prahy a není-li to kulturní barbar, musí z toho pohledu bejt hotovej!
Já, i kdybych ten pohled absolvoval 1000x, nikdy se ho nenebažím. Mám starou Prahu nesmírně rád. Třeba proto, že se v ní (té staré) mohu projít kolem Betlémské kaple, podívat se na Vyšehrad, ke kostelíku sv. Pankráce, na místa, kde spojená husitská vojska tak skvěle zvítězila, vystoupat na Vítkov ... :wink: Ale nejenom ...

Něco jiného jsou mrakodrapy na Pankráci, žižkovská tv věž, prstenec bolševickejch sídlišť, který obepíná Prahu kolem dokola ... :wink: Teď zase vyrůstaj satelitní městečka plná podnikatelskýho baroka. :cry:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 05.12.2009 - 16:00 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Paní ty jsi dneska ale vykřičníkový. :lol:
Nic takového co tu komentuješ jsem výše nepsal. :wink: :lol:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ještě kostely
PříspěvekNapsal: 05.12.2009 - 16:24 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Sabin píše:
I když by si to možná nějaký vlastizrádce možná přál, tak o Trocnov náš národ nepřijde. Jedná se národní kulturní památku, takže ať je vlastníkem stát nebo soukromá osoba, tak se o něj musí dle zákona starat.
Je ale s údivem, že místo narození jednoho z největších světových vojevůdců, které je pouze jedno a tím unikátní, je srovnáváno s kostely, kterých jsou stovky. Srovnává se tedy nesrovnatelné.
Dále tu kdosi zmínil, že by raději přispíval na něco užitečnějšího než na Trocnov, ale takticky se nezmínil (opět!), že už z našich daní bylo vysázeno několik desítek miliónů na záchranu papeženeckých kostelů.
Mírni to s těma papežencema ty Huso v hávu mužském :D - napsal jsem, že bych přispíval na něco, co je prospěšnější lidem. Na něco důležitého pro, abych tak řekl obecné dobro. Památníky jistě mají svůj význam, ale nevnímal bych je jako nějakou veledůležitost. Když někde slyšim, co se za kolik opravilo nebo kdo si co hypermoderního postavil, kladu si pak, když o tom pouvažuju, třeba otázku: Kolik lidí by se v tý Africe za ty peníze najedlo. A podobně.
Každá stavba je vpodstatě hromada šutrů, cihel nebo jinýho materiálu, poskládanýho do nějaký podoby. Byli jsme před stavbama, budeme i po nich. Mimochodem, s daněma opatrně, ty platěj i katolíci a taky se z toho financujou věci, se kterýma nesouhlasej.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ještě kostely
PříspěvekNapsal: 05.12.2009 - 17:30 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jan píše:
ty Huso v hávu mužském
To je dobrý! :lol: To budu používat. :wink: Hnedle mám zase lepší náladu. :lol:

Jan píše:
Památníky jistě mají svůj význam, ale nevnímal bych je jako nějakou veledůležitost.
Je zajímavé, že když si tohoto názoru, tak proč ses nepostavil proti znovuvystavení mariánského sloupu v Praze.

Jan píše:
Mimochodem, s daněma opatrně, ty platěj i katolíci a taky se z toho financujou věci, se kterýma nesouhlasej.
Těmi katolíky asi myslíš papežence a určitě asi papeženci daně také platí (nikoliv platěj), ale pak stačí jedna či dvě zakázky a stát jim to zainvestuje zpátky. Pohoda, s tím jsem se vyrovnal, takže bych to tu nepsal, pokud by jsi opět nemlžil.

Jan píše:
taky se z toho financujou věci, se kterýma nesouhlasej.
Těmi věcmi se kterými nesouhlasí (nikoliv nesouhlasej) asi myslíš kondomy (už si to tu jednou k daním psal).
Větší zločinec než-li Hitler nebo Stalin je tedy dle tvého "svatého" přesvědčení vědec, který vynalezl kondom. Já sám jsem tedy větším masovým vrahem než Manson, protože kondomy používám. Doporučuji si je nechat zaslat z USA, kde jedno číslo vyjde na 5,-Kč, kdežto u nás na cca 26,-Kč. Mají i větší balení, takže vydrží déle. :wink:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ještě kostely
PříspěvekNapsal: 05.12.2009 - 20:13 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Sabin píše:
...protože kondomy používám.
Nenos své intimnosti na trh.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.12.2009 - 21:47 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
Paní ty jsi dneska ale vykřičníkový ...
(Ta "paní" byla zřejmě určena mojí nepatrnosti. :wink: )
No, já napočítal pouze dva (vykřičníky), z toho jeden velkej. Ale vomezim to a beru si to k srdci. Vykřičníkama by se asi na tomto fóru fakt mělo šetřit ... :D

Sabin píše:
... Nic takového co tu komentuješ jsem výše nepsal.
Asi jsem špatně pochopil ten 'stejnější pohled, který se stává jednolitou barvou'. :oops: :oops: :cry: Je to klidně možný, to nemohu vyloučit ... :wink: :D

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ještě kostely
PříspěvekNapsal: 05.12.2009 - 23:26 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
Dokonce i kostely CČSH, které byly postaveny po r. 1920 a vypadají jako "škatule", je každý jiný ... :wink:

Proč hned "škatule"? Já mám prvorepublikovou sakrální architekturu rád (lhostejno které konfesi ten který objekt náleží).

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.12.2009 - 15:23 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jiří Motyčka píše:
Sabin píše:
Paní ty jsi dneska ale vykřičníkový ...
Ta "paní" byla zřejmě určena mojí nepatrnosti.
Jééé, já jsem se překlepl, to mělo býti Páni. :lol:

Jiří Motyčka píše:
Sabin píše:
... Nic takového co tu komentuješ jsem výše nepsal.
Asi jsem špatně pochopil ten ´stejnější pohled, který se stává jednolitou barvou'.
To je ta nevýhoda psaného slova, že neslyšíš intonaci hlasu a mimiku těla a nebo jsem se špatně psaně vyjádřil.

Jiří Motyčka píše:
Dokonce i kostely CČSH, které byly postaveny po r. 1920 a vypadají jako "škatule", je každý jiný ...
Jedná se o prvorepublikový funkcionalismus, kterému jsem sice moc na chuť nepřišel, ale už z jeho názvu vyplývá, že se jedná o praktickou záležitost.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 377 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 26  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 94 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz