Právě je 19.04.2024 - 11:51

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 59 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04.02.2010 - 17:54 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 30.11.2007 - 23:00
Příspěvky: 145
Platnost vypršela


Naposledy upravil David dne 24.02.2011 - 19:24, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: v jakém stylu film?
PříspěvekNapsal: 04.02.2010 - 19:13 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
David píše:
... Zrovna Love story Bathory :D , tak se původně film jmenoval je podle mě velmi smutným příkladem předělávání historických skutečností, kterému je třeba se vyhnout ...
Ještě k tomu malou poznámku.
Asi nejvíc jsem o tomto filmu tady v tomto tématu psal já, přestože jsem ho dosud neviděl. Film měl být pořízen za 300 melounů (ale ne těch vodních) a rozpočet byl nakonec ještě překročen. Producentská firma Jakubiskových se nepochybně musela zadlužit, film nakonec dotočili a přesto, že film se ne zcela zaplatil, Jakubiskovi už pomýšlejí na další velký projekt z historie, kde se jim evidentně zalíbilo ...

Chtěl jsem "pouze" vyzvednout to, že historický velkofilm lze i v "našich" podmínkách natočit a že na něj jdou sehnat prachy. Chce to jen "maličkost". Nasazení, s jakým do toho především Jakubisko a Deana Horváthová šli. K filmu s tak velkým podnikatelským rizikem zřejmě čeští producenti ještě nedospěli ... :(

P.S. Pomiňme pro tuto chvíli, zda byly vynaložené prostředky adekvátně využity, to už je úplně jiná story.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.02.2010 - 20:31 
Offline
práče
práče

Registrován: 07.01.2010 - 13:59
Příspěvky: 22
Zajímavé téma. Já si myslím, že by především těch filmů mělo být více a měly by pokrývat všechny žánry. Od hraného dokumentu (Spartakus: Nesmrtelní válečníci), přes romantický horor (Romasanta: hon na vlkodlaka), historickou romantiku (Troja, Tristan a Isolda) až třeba po Troškovu pohádku. Prostě zachovat permanentní přísun různých pohledů pro celé spektrum diváků. Jeden velkofilm žije v dnešní době pár týdnů, nebo byste se někdo šel dnes znovu posadit na tři hoďky do kina na Titanic? Já teda ne. A také bych mnohem raději viděl ve filmu o Husitech nějaký odkaz, nežli přetékající kádě vyvrhnutých, křižáckých vnitřností.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.02.2010 - 20:48 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Václav.III píše:
... A také bych mnohem raději viděl ve filmu o Husitech nějaký odkaz, nežli přetékající kádě vyvrhnutých, křižáckých vnitřností ...
... a krev stříkající až do pátý řady, ne-li dál.
Ano, o to asi nikdo nestojí, i když středověké války byly kruté a krvavé.

Ten "odkaz" by tam nepochybně měl být, ale to válčení taky ...

P.S. Hezky se nám rozeběhla akademická diskuse, ale to vůbec nevadí.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 05.02.2010 - 21:54 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 30.11.2007 - 23:00
Příspěvky: 145
Platnost vypršela


Naposledy upravil David dne 24.02.2011 - 19:25, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: historická ne/věrohodnost ...
PříspěvekNapsal: 05.02.2010 - 23:05 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
David píše:
Mě vadilo to, že Alžběta Báthoryová je skutečná vražedkyně s prokázanými zločiny a ve filmu se ze skutečnosti udělala pověst ...
Možná, ale zkus tohle říci Jakubiskovi, který je přesvědčen, že tomu bylo přesně naopak a "důkazem" toho je jeho film.
Já jsem film dosud neviděl a z dějin Slovenska znám jen husitské výpravy směřující do Horních Uher a působení bratříků tamtéž. Takže já bych si opravdu netroufl soudit, jak to bylo doopravdy s Erszebet Bathory. Obávám se však, že ještě nebylo řečeno zdaleka poslední slovo. A už vůbec ne Jakubiskovým filmem ...

David píše:
... Není podle mě dobré předělávat historické skutečnosti ...
:idea: To věru není ...
U filmu o husitech by to byla zvláště citlivá záležitost, když víme, jaké názory se nám tady objevily po listopadu '89. Nejhorší situace by nastala, kdyby to nějaký režisér chtěl natočit přesně obráceně, než na to šel Vávra a podle scénáře nějakého polistopadového bořitele mýtů. To by bylo pravé neštěstí ... :twisted:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Bathory
PříspěvekNapsal: 19.09.2010 - 23:46 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Hodně se v tomto tématu mluvilo o filmu Bathory v souvislostech, které se toto téma snaží postihnout. Já se této debaty taky zúčastnil, aniž bych tento film viděl. Dnes už je tomu jinak, neboť jsem ho konečně shlédl ... :oops:

Mnozí se mnou nebudou určitě souhlasit, ale já tento film vidím celkově pozitivně. Autor (scénář + režie) tohoto filmového díla, nám chtěl cosi sděllit a jsem přesvědčen, že to se mu podařilo. Nejde o historickou pravdu - o tu ať se nadále dohadují slovenští, maďarští a třeba i čeští badatelé -, ale o umělcovu licenci, na niž má scénárista i režisér v jedné osobě nezpochybnitelné právo ... :wink:

Moje výhrady směřují jinam. Týkají se bitevních scén, protože takhle bych si je ve filmu o husitech rozhodně nepředstavoval. Tyto scény v Jakubiskově filmu však nebyly tím nejdůležitějším. No, a potom Polívka létající na "padáku" ajv. ... :lol:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 26.11.2010 - 10:32 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 03.11.2010 - 21:36
Příspěvky: 67
Bydliště: Zvíkovské Podhradí
u filmu o husitech, je velice těžké aby byl ,vyvážený'. Pohledů je mnoho a konečné vyznění může být dosti odlišné i při přísném respektování historických faktů. Zdůrazním-li vypálení města s vybytím většiny obyvatel, ničení staveb, knih, obrazů... a nebo řádění uherských vojáků, házení lidí do šachet ap. , nezpronevěřím se pravdě historické, ale vyznění je různé. Napadla mne dobrá scéna , která by jistě přivedla do kina milovníky béčkových hororů. Jak husitská chátra vylupuje hrobku českých králů a mrtvému tělu svého krále lijí do krku víno a nebo to opustit a natočit jak je král se všemi poctami ,znova ' pohřbíván. Je to holt těžké a tendečnosti se ztěží vyhne. Ale taková reálně natočená scéna Kániše a spol, odehrávající se vlahého letního podvečera na louce někde u Lužnice, na obzoru oba příběnické hrady... to by do kina přilákalo. Ale v televizi by to šlo až po 22 hodině, takže výchovný efekt nic moc :wink:
Proto se radši natočí další ,super' film typu Ať žijí rytíři. :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: vyváženost
PříspěvekNapsal: 26.11.2010 - 10:55 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Tom píše:
u filmu o husitech, je velice těžké aby byl ,vyvážený' ...
To by se mohlo podařit za předpokladu dobrého scénáře, konzultovaného s odborníky a skvělá řežie ... + to ostaní k tomu. :)

Tom píše:
... Napadla mne dobrá scéna , která by jistě přivedla do kina milovníky béčkových hororů. Jak husitská chátra vylupuje hrobku českých králů a mrtvému tělu svého krále lijí do krku víno ...
Ano, takových scén týkajících se událostí, o nichž historici dodnes nemají jasno, by bylo třeba se vyvarovat.

Tom píše:
Ale taková reálně natočená scéna Kániše a spol, odehrávající se vlahého letního podvečera na louce někde u Lužnice, na obzoru oba příběnické hrady... to by do kina přilákalo.
Nebo nevázaný sex adamitů ... :wink:
Ale vážně! Myslím, že by "postačily" skvěle natočené a pokud možno co nejvěrohodnější bitevní scény. Na to se taky hodně chodí ...

Tom píše:
... Proto se radši natočí další ,super' film typu Ať žijí rytíři :roll:
Jj, o tom se už tady taky psalo, že takhle ne.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ještě Království nebeské
PříspěvekNapsal: 21.02.2011 - 18:08 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Včera jsem již podruhé viděl film Království nebeské, tentokrát s dabingem, takže jsem se mohl soustředit na ostatní věci. Tento film tady byl již podroben zdrcující kritice, přesto ho stále řadím ke stylům, v jakém by mohl být i ten o husitech. :idea:
Odmyslíme-li si nepřesnosti v historickém ději, zbraňových systémech, odění ap. (to by ve filmu o husitech muselo býti eliminováno :wink: ), pak je to IMHO přesně ono ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: názor úplně odjinud ...
PříspěvekNapsal: 28.03.2011 - 18:19 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Docela zajímavý názor, s nímž nemám problém se ztotožnit, naleznete na diskusním fóru webu www.e-stredovek.cz . V onom tématu se však příspěvky průběžně mažou, nemělo by tedy žádný význam uvádět odkaz na daný příspěvek, a proto si ho dovolím ocitovat ...

slavicekvac tam 27. 3. 2011 v 10:42 hod. píše:
... Moc by se mi líbil historický action film podle Bratrstva od Jiráska. Řekl bych, že by to byl větší trhák než Bathory. Koprodukce Češi, Slováci a Maďaři, historická místa a nádherné souboje - Talafús a Pobera z Lomu, nevím kam domů. Dobytí Spišského hradu. Krásná ženská k tomu - Mária Uherkyně. Zápletka vrcholící v Červeném Kláštore u vedomníka. Taky litry rajské šťávy s usekanýma rukama a vyloupanýma očima. Docela echtovní historie, s vloženým romantickým příběhem Márie a Talafúsa. To je mnohem lepší látka, než obhajoba Bathoryčky. Kdo má nějakého producenta, či režizéra?

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Barbarossa
PříspěvekNapsal: 30.10.2012 - 18:18 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Také Italové umí natočit historický velkofilm ze slavného úseku svých dějin. Výpravný historický film Barbarossa (středa 24. 10. 2012 v 22:35 na ČT2) je toho více než názorným dokladem.
Velice působivě je natočena bitva u Legnana, v níž byl císař Friedrich Barbarossa dne 29. května LP 1176 na hlavu poražen italskou armádou lombardské ligy (ve filmu "Liga smrti") a kterou film vrcholí.
Především filmové záběry této bitvy, dále pak Barbarossovo obléhání a dobytí Milána ajv. jsou pro mne opět dalším dokladem toho, že zajímavý historický velkofilm lze natočit i mimo Hollywood.
Pokud ČR sama nedokáže zprodukovat podobně koncipovaný velkofilm o husitech, asi by se měla obrátit do zahraničí. Ale to by musela být vůle k tomuto filmařskému počinu a producent, či režisér, kteří by nalezli odvahu do toho jít. Zatím nic takového bohužel nehrozí ... :( :cry: :evil:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Arn
PříspěvekNapsal: 20.09.2014 - 14:37 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Včera jsem na tv. kanálu NOVA Cinema shlédl koprodukční (Švédsko, Dánsko, Anglie!, 2007) historický velkofilm "Arn" z doby počátků švédského království (12. století). Film se mi velmi líbil už jenom proto, že nekončí hollywoodským happyendem. Hlavní hrdina totiž v samém závěru filmu umírá ...
http://www.csfd.cz/film/230172-arn/

"Které 3 země, kromě ČR, by se mohly podílet na filmu o husitech?", nabízí se akademická otázka z oblasti scifi.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Bitva u Vídně 1683 ...
PříspěvekNapsal: 27.05.2017 - 23:35 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
... tento film jste viděli: https://www.csfd.cz/film/320597-bitva-u-vidne-1683/prehled ... :?:
Proč jsem tuto upoutávku umístil do tohoto vlákna, snad nemusím nijak zvlášť zdůrazňovat. :wink: :D
Příloha:
Bitva u Vídně 1683.jpg
Bitva u Vídně 1683.jpg [ 10.04 KiB | Zobrazeno 8460 krát ]

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 59 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 80 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz