Právě je 19.04.2024 - 05:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 13.09.2005 - 10:00 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Sabin píše:
Během Taborských setkání jsem také navštívil Husitské muzeum. Byl jsem velice překvapen novými věcmi. Většina exponátů je tam již delší dobu, ale objevili se tam nové a to včetně celé nové místnosti (!!!), která byla věnována vlvu husitství na dobu legionářů, 1.republiky, 2.republiky i komunismu a také na různé vzpomínkové akce a podobně. Dále jsou v muzeu doplněný 2 modely bitev (sudoměř a dobývání jakéhosi hradu). Přes svou expřítelkyni jsem poslal poděkování kurátorovi této výstavy. Dále jsem mu ale také sdělil, že by měl sundat prapor s husou z průjezdu muzea, protože jej Husité nikdy nepouživali a jenom tím mate navštěvníky. Jsem opravdu zvědav na jeho reakci.

Jo taky jsem tam zabehl. :wink:
Jen mne trochu zarazilo sice paradne udelane, lec ne prilis historicky verne diorama bitvy u Sudomere. Na muj "vkus" tam bylo prilis mnoho vozu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 16.09.2005 - 09:42 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jestli jsem je dobře spočítal, tak jich bylo 12, což by odpovídalo. Spíš mě u toho zarazilo, ža byly vozy umístěny i na hrázy, kde přeci byli pouze pavézníci, střelci z kuší a pěší záloha. Jenomže! Kdo přesně může vědět, jak v té době vypadala hráz, rybníky a jáké bylo přesné rozestavění vojska?
Jachym Hrabec píše:
Jo taky jsem tam zabehl. :wink:
Jen mne trochu zarazilo sice paradne udelane, lec ne prilis historicky verne diorama bitvy u Sudomere. Na muj "vkus" tam bylo prilis mnoho vozu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 16.09.2005 - 09:59 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Sabin píše:
Jestli jsem je dobře spočítal, tak jich bylo 12, což by odpovídalo. Spíš mě u toho zarazilo, ža byly vozy umístěny i na hrázy, kde přeci byli pouze pavézníci, střelci z kuší a pěší záloha. Jenomže! Kdo přesně může vědět, jak v té době vypadala hráz, rybníky a jáké bylo přesné rozestavění vojska?
Jachym Hrabec píše:
Jo taky jsem tam zabehl. :wink:
Jen mne trochu zarazilo sice paradne udelane, lec ne prilis historicky verne diorama bitvy u Sudomere. Na muj "vkus" tam bylo prilis mnoho vozu.


Aha. Tak to ja je nepocital. Jen jsem na ne koukl a rekl, tech je nejak moc. :wink: Mel jsem za to, ze u Sudomere mel Zizka vozu 9. Nevim proc. Musim se doma podivat. No a s tim rozmistnenim mas pravdu. Ale jinak smekam pred trpelivosti cloveka co se s tim delal. A hlavne pred tim, co se delal s tim dobyvanim hradu. To mi normalne spadla celist.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ještě k Sudoměři
PříspěvekNapsal: 16.09.2005 - 15:00 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Zdroj: Čornej, Šmahel, Palacký
Všichni 3 historici se shodují na počtu husitů: 400 vč. žen i dětí, 9 jezdců, 12 vozů.
Jachym Hrabec píše:
... Mel jsem za to, ze u Sudomere mel Zizka vozu 9. Nevim proc. Musim se doma podivat...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ještě k Sudoměři
PříspěvekNapsal: 19.09.2005 - 16:08 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jako zdroj doplňuji i naše stránky.
Jiří Motyčka píše:
Zdroj: Čornej, Šmahel, Palacký
Všichni 3 historici se shodují na počtu husitů: 400 vč. žen i dětí, 9 jezdců, 12 vozů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 19.09.2005 - 17:43 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Chlapci ja uz zacinam mit mindrak, ze tu nemam co delat. :wink:
Splest si pocet jezdcu s poctem bojovych vozu... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 20.09.2005 - 08:22 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Klídek. Splést se přeci může každý. Já tady už několikrát.
Jachym Hrabec píše:
Chlapci ja uz zacinam mit mindrak, ze tu nemam co delat. :wink:
Splest si pocet jezdcu s poctem bojovych vozu... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Tvoje místo!
PříspěvekNapsal: 20.09.2005 - 17:10 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Ne, Jáchyme, jseš tu na správné adrese, neboj. A říkám to s veškerou zodpovědností, alespoň za sebe a myslím, že nejen za sebe!
Jachym Hrabec píše:
Chlapci ja uz zacinam mit mindrak, ze tu nemam co delat. :wink:
Splest si pocet jezdcu s poctem bojovych vozu... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Návštěva
PříspěvekNapsal: 15.10.2006 - 13:35 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Po dlouhé době jsem včera opět zavítal do Husitského muzea v Táboře. Na základě doporučení pana kolegy Mgr. Smrčky, historika muzea, jsem byl velice zvědav na plastický model dobývání hradu husity (tábory, pražany a sirotky). Musím se přiznat, že jsem u této expozice strávil značnou část své prohlídky fascinován propracovanými detaily a množstvím cínových figurek vojáčků a modýlků vozů, praků, bombard, pušek, stanů, přechodných táborových příbytků, etc. Z tohoto exponátu je pro pozorného diváka patrná akce a dějová linie zachycená úžasným miniaturním divadlem středověkého bojiště. Jedná se především o částečně zničené podsebití hradební brány, rozstřílenou část hradeb vedle brány již provizorně vyspravenou obléhanými, nakladené hatě, po nichž byla dopravena obléhací věž až k hradbám, dobývání hradeb prostřednictvím žebříků, palebná postavení střelců z kuší, pokročilá fáze podkopu k bergfritu, atd. Na jedné scéně vidíte život uvnitř hradu, na bojišti a v táboře. Je to vskutku úžasná podívaná, kterou stojí za to vidět a všem příznivcům husitství ji vřele doporučuji. Také je třeba vyjádřit dík autorům exponátu a ocenit práci jemu věnovanou…

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 16.10.2006 - 19:39 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Díky za tip, zítra se podíváme!

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Návštěva...
PříspěvekNapsal: 18.10.2006 - 07:02 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
Díky za tip, zítra se podíváme!

A nezapomeň se zde podělit o dojmy ... :)

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 18.10.2006 - 10:56 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Tak o dojmy z Husitského muzea v Táboře se zatím nepodělím, neboť díky dokonale propracovaném systému objížděk, zpomalovacích jednosměrných semaforů a dalších lahůdek jsme nakonec dorazili do Tábora sotva půl hodiny před přednáškou pana Klučiny, takže na muzeum samotné nám nezbyl čas. Snad se tam vypravíme někdy v průběhu zimy s dětmi.
Nicméně přednáška samotná nám to vynahradila, byla velmi zajímavá, byť v jejím úvodu pan Klučina prohlásil, že se husitskému válečnictví již cca 20 let nevěnuje, stále toho o něm ví velmi mnoho. Zde se věnoval především oné "atomizaci" vědění a bádání, tedy čím více toho víme, tím víc dalších otázek před námi vyvstává :-)
Nastínil velké množství otázek a směrů dalšího výzkumu v této oblasti, včetně míst, kde je možno hledat některé odpovědi.
V závěru velmi ochotně odpovídal na dotazy, na poslední ještě pozdě večer , už venku, před muzeem.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: muzeum
PříspěvekNapsal: 14.11.2009 - 12:05 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Přátelé a příznivci husitské doby,

nevím, zda jste zaznamenali, že v období 02/200906/2010 je provoz Husitského muzea v Táboře v souvislosti s projektem CZ 0118 radikálně omezen.
Připouším, že toto oznámení se na našem fóru objevuje poněkud se zpožděním, ale přece. :oops:

Podrobněji k tomu tady.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: muzeum
PříspěvekNapsal: 14.11.2009 - 21:19 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
Přátelé a příznivci husitské doby,

nevím, zda jste zaznamenali, že v období 02/200906/2010 je provoz Husitského muzea v Táboře v souvislosti s projektem CZ 0118 radikálně omezen.
Oh to je tragedie. Roním slzy.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: muzeum
PříspěvekNapsal: 14.11.2009 - 23:54 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
JM píše:
Přátelé a příznivci husitské doby,
nevím, zda jste zaznamenali, že v období 02/200906/2010 je provoz Husitského muzea v Táboře v souvislosti s projektem CZ 0118 radikálně omezen.
Oh to je tragedie. Roním slzy.
To nebyl z mé strany lítostivý povzdech, to bylo pouze oznámení, jestli tedy vůbec víš, co si pod tímto pojmem představit. :lol: Důvod tohoto oznámení je pro chápavé celkem nasnadě.
Např. třeba ten, že kdyby někdo chtěl i se svými dětmi vážit dlouhou cestu do Tábora za poučením o historii (představ si, že i tací lidé ještě existují), tak aby nebyl nepříjemně překvapen. Víš? ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 56 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz