Právě je 19.04.2024 - 09:56

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Žižka u Azincourtu
PříspěvekNapsal: 31.08.2005 - 16:38 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.08.2005 - 14:29
Příspěvky: 47
Bydliště: M.Cibulkové 31
25.10.1415 se střetlo anglické vojsko s francouzským poblíž vesnice Azincourt. Proti výkvětu francouzské šlechty (asi 30000 mužů) stálo asi 6000 angličanů, vyčerpaných a sužovaných úplavicí. Pro Jindřicha V. neradostná vyhlídka na konec invaze při níž chtěl uplatnit nároky na francouzský trůn. Díky geniální volbě terénu a tradičnímu využití lučištníků se mu podařilo obrátit bitvu v triumfální vítězství, bohužel zastíněné hanebným masakrem několika set zajatých francouzů .Tolik fakta všeobecně známá. Miroslav Ivanov ve své knize "Kdy umírá vojevůdce" Zmiňuje několik anglických pramenů, které uvádí, že se bitvy na straně angličanů zůčastnil i Jan Žižka. Jestiže jeho účast u Grunwaldu je dost pravděpodobná, je možné že by nechyběl ani zde? Co si o tom myslíte?

_________________
Kdo za pravdu zemře, bude žít život věčný!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 31.08.2005 - 16:40 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Tak to slysim uplne prvne. Hodne zajimave. Ale ani bych se tomu prilis nedivil, vzhledem k Zizkovym vojenskym schopnostem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 31.08.2005 - 21:35 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
No nevím... Kolem tohoto roku je spíše přerušovaně doložen pobyt Žižky v Praze. Tím se však nevylučuje, že by si nemohl z Prahy "odskočit" a pak se zase vrátit. Tím spíše, že Ivanov není žádný fantasta, ale racionálně píšíci autor literatury faktu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 01.09.2005 - 09:00 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.08.2005 - 14:29
Příspěvky: 47
Bydliště: M.Cibulkové 31
Možná bychom našli jistou podobnost s pozdější bitvou u Sudoměře. Tak jako u Azincourtu tu sehrálo nemalou roli bahno. Zatímco u Azincourtu byly boky angličanů chráněny hustým lesem, Žižka zvolil místo v sevření rybníků.

_________________
Kdo za pravdu zemře, bude žít život věčný!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 01.09.2005 - 13:17 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Tak jsem se ted docetl zajimavou vec. V knize Husitstvi od Vladimira Lisky, na kterou se shodou okolnosti ptam v jine casti fora, tento autor uvadi, ze podle zahranicnich pramenu je skutecne mozne, ze se Jan Zizka doopravdy v radach anglicanu v roce 1415 bitvy u Azincourtu ucastnil. Takova zminka sama o sobe nicim podlozena prakticky nic neznamena, ale tento autor se docela napadite pozastavuje nad tim, ze by prave ona Zizkova ucast v teto bitve, tudiz nepritomnost v Cechach, mohla mit za nasledek to, ze jeho pecet chybela mezi 250 pecetemi ceskych panu na protestni note proti vezneni a upaleni mistra Jana Husa.
Coz zni docela logicky. Protoze paklize Zizka sympatizoval natolik s Husovym ucenim, ze se z nej potom stal husitsky vojevudce, musi existovat nejaky duvod, proc jeho pecet mezi ostatnimi neni. Zaroven ale pridava velice rozumny argument, ze pokud byl Zizka v te dobe velitelem strazi Vaclava IV, musela by o jeho pobytu ve Francii existovat nekde zminka. Stejne jako existuje v pripade jeho ucasti v bitve u Grünwaldu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 02.09.2005 - 07:58 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Možná, že jsem tuto zmínku přehlédnul, ale co si pamatuji, tak všude psali, že se Jan Žižka zúčastil této bitvy "pravděpodobně" nebo "není to vyločeno", ale nikdy nepsali, že se jí zúčastnil se 100% pravděpodobností. Budu rád když mi řekne kde bych toto našel. Díky bratři!
Jachym Hrabec píše:
Stejne jako existuje v pripade jeho ucasti v bitve u Grünwaldu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 05.09.2005 - 10:34 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Sabin píše:
Možná, že jsem tuto zmínku přehlédnul, ale co si pamatuji, tak všude psali, že se Jan Žižka zúčastil této bitvy "pravděpodobně" nebo "není to vyločeno", ale nikdy nepsali, že se jí zúčastnil se 100% pravděpodobností. Budu rád když mi řekne kde bych toto našel. Díky bratři!
Jachym Hrabec píše:
Stejne jako existuje v pripade jeho ucasti v bitve u Grünwaldu.


No omlouvam se za ten konec. Uz jsem tu domenku cetl v tolika zdrojich, ze to bylo s nejvetsi pravdepodobnosti, ze jsem to zacal brat jako jistotu. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12.09.2005 - 16:38 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Ted jsem o vikendu v Taborskem muzeu zjistil, ze tech peceti nebylo 250, nybrz 492. Takze se timto omlouvam za dezinformacni sum.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Jan Žižka
PříspěvekNapsal: 16.09.2005 - 17:15 
Ivanov píše i o tom, že v anglických encyklopediích z 18. nebo 19. století se píše o účasti Žižky v bojích proti Turkům nebo o jeho nabírání válečných zkušeností v Dánsku. Sám to však komentuje tím, že v žádných dobových pramenech to není. Otázka, kde na to angličtí "encyklopedici" přišli a taky proč to tedy psali. To samé platí o Žižkově účasti v bitvě u Azincourtu. Historikům se nedivím, že uvádí pouze Žižkovu účast v bitvě u Grunnwaldu, poněvadž jenom ta je podložitelná...


Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: 18.09.2005 - 20:46 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Já mám údaj o 452. 320 signatářů bylo z řad české šlechty, zbytek z Moravy. Ale to není podstatné, protože jich bylo zkrátka hodně. Důležitější je, že mnozí signatáři protestu postupem doby od husitství odpadli a tím pádem vlastně na Husovu potupnou smrt zapomněli!
Jachym Hrabec píše:
Ted jsem o vikendu v Taborskem muzeu zjistil, ze tech peceti nebylo 250, nybrz 492. Takze se timto omlouvam za dezinformacni sum.


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 19.09.2005 - 21:50, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.09.2005 - 17:47 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Jiří Motyčka píše:
Já mám údaj o 452. 320 signatářů bylo z řad české šlechty, zbytek z Moravy. Ale to není podstatné, protože jich bylo zkrátka hodně. Důležitější je, že mnozí signatáři protestu postupem doby od husitství odpadli a tím pádem vlastně na Husovu potupnou smrt zapomněli!
Jachym Hrabec píše:
Ted jsem o vikendu v Taborskem muzeu zjistil, ze tech peceti nebylo 250, nybrz 492. Takze se timto omlouvam za dezinformacni sum.


A co rikas tomu moznemu vysvetleni proc Zizkova pecet chybela? Mne to prijde celkem rozumne podane.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.09.2005 - 22:03 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Nesedí mi tady v této souvislosti právě data obou událostí. Protestní text má datum 2. září 1415 a bitva u Azincourtu byla až 25. 10. Že by se Žižka dozvěděl o vylodění Angličanů ve Francii a hned tam chvátal?... Dle mého názoru pouze spekulace...
Jachym Hrabec píše:
...A co rikas tomu moznemu vysvetleni proc Zizkova pecet chybela? Mne to prijde celkem rozumne podane.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.09.2005 - 13:32 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Jiří Motyčka píše:
Nesedí mi tady v této souvislosti právě data obou událostí. Protestní text má datum 2. září 1415 a bitva u Azincourtu byla až 25. 10. Že by se Žižka dozvěděl o vylodění Angličanů ve Francii a hned tam chvátal?... Dle mého názoru pouze spekulace...


No a co kdyz pobyval ve Francii prave uz pred 2. zari 1415. Pak logicky svoji pecet pripojit nemohl. A navic by v tehdejsi dobe urcite nejel do Francie na vikend a tudiz mohl bitvu u Azincourtu krasne stihnout. Predstava, ze je dva mesice ve Francii neni vubec nerealna.
Takze mne prave naopak obe data sedi.
Kazdopadne nejake vysvetleni, proc na listinach Zizkova pecet chybi byt musi.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.09.2005 - 17:06 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Určitě, ve Francii mohl být klidně půl roku před bitvou. A právě proto vysvětlit, proč jeho pečeť chybí na protestních pergamenech je složitá, jak prostý je důvod: chybí prameny, které by jednožnačně dokládaly to, kde se Žižka zdržoval na poč. záři 1415.
Jachym Hrabec píše:
...Predstava, ze je dva mesice ve Francii neni vubec nerealna.
Takze mne prave naopak obe data sedi.
Kazdopadne nejake vysvetleni, proc na listinach Zizkova pecet chybi byt musi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28.02.2006 - 12:10 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Osobně jsem k Žižkově účasti u Azincourtu poměrně skeptický. Naši záhadologové (například nechvalně známý lesní inženýr Jan Bauer) se sice rozplývají na podobností Azincourtu a Sudoměře, ale nepotvrzuje to jediný dobový pramen odkudkoliv. Informace pocházejí ze zahraničních encyklopedií 19.století.
Mimochodem existuje účetní soupis anglického vojska zachycující jména bojovníků z výše zmíněné bitvy a tam se Žižkovo jméno nevyskytuje.
Pokud ovšem nebojoval u Francouzů a nepadl :-) :-) :-)

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz