Právě je 19.04.2024 - 18:08

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 69 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 12.09.2005 - 08:56 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 12.09.2005 - 08:16
Příspěvky: 3
Bydliště: Žandov - Lužická 90
Když porovnám dobu husitskou,její ideje a proč vlastně vše vzniklo,za co
bojovali,tak vzhledem k dnešku,bych se musel stydět za to,že jsem Čech.Dokonce i za Husitskou církev,kde je podle mě zcela pošlapáváno učení Mistra Jana Husa.Český národ velmi rychle zapoměl a mnozí to ani neznají,co byli Husité.Vždyť to,co se dnes děje(ale již vlastně mnohem dříve)v Českém státě,člověk nechápe.Proč nedokážeme stát za tím,co si vezmeme do hlavy,proč ke všemu potřebujeme cizí poradce,podle nichž pak vše vedeme,proč se přikláníme k ekonomice a vůbec všemu,co je kdesi v cizině.Máme nebo jsme měli chytré lidi,lidi,co umějí dělat.Máme půdu,máme krásnou zem,jenž by byla schopna dát nám vše,co potřebujeme a stačilo by nám to.Na co cizáky v Čechách.Vláda?Vláda se plus mínus podobá třeba Zikmundovi - Lišce ryšavé.Myslím,že by dnešní vládě,ale kompletně,prospěla totální defenestrace,ale to by musel český národ dnes za něco stát.Co umíme a to dobře,to je ohýbání zad,klanění se cizákům,procházet život třeba i přes "mrtvoly",jen když je to k užitku.Bohužel ale ty "mrtvoly",jsou z vlastních řad a při tom se na množství nehledí,což je přesně opak husitského chorálu,kde se nehledí na množství nepřátel.Svou zemi dokážeme solidně plenit a vůbec si nevážíme toho,co tu máme a že je toho mnoho a já vím,o čem mluvím.Do Bílé Hory jsme byli opravdu jako lvi,ale po Bílé Hoře,až dodnes - konec.To jsme Češi?Synové a dcery Mistra Jana Husa?Vědomi si jeho učení a historických odkázů vůbec?To snad né.Vždyť svou historii pouze pošlapáváme,nevážíme si jí a snad i jí pohrdáme a na mnoha místech,dokonce ničíme.[/b]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12.09.2005 - 09:57 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Cesi maji obecne velmi nizkou hodnotu narodniho uvedomeni a patriotismu. Kdyz to srovnam treba s Polaky, kam obcas jezdim se sermem, tak to je nebe a dudy. Ve chvili kdy cech mavne rukou, tak se polak uderi do vypnute hrudi a jde do toho. Obcas mi pripada, ze my cesi tohle umime jen kdyz vyhrajeme MS v hokeji. To je kazdej najednou cech jako poleno a hrdost jen kvete. A to ze tu jsou lide jako Zelezny, Krejcir a mnozi dalsi...takovi lide jsou vsude. Vzdycky je to o lidech a jejich moralce a hrdosti. Narodnost, barva pleti, vyznani, nic z toho nerozhoduje o tom, jaky clovek v jadru je. Jednou z pricin porazky husitskeho revolucniho hnuti byli prave i takovi lide, jako jsou dnes nasi politici, jako jsou ti Zelezni a Krejcirove. Ale nechtel bych zabrednout do politiky, protoze od takovych diskuzi jsou jina temata. A s tim, ze od Bile hory si nas narod ale nedokaze stat za svym a prosadit svoji uplne nesouhlasim. Co obdobi narodniho obrozeni? Co ti vsichni Palacti, Jungmannove, Fricove, Naprstkove a dalsi a dalsi? Ti neprokazali dostatek odvahy, kdyz ve stinu rakouske orlice pozvedavali ceskeho ducha z prachu a svym zpusobem se dali prirovnat k Janu Husovi? Myslim, ze ti si uctu zaslouzi. Stejne tak jako T.G. Masaryk, jako E. Benes, jako R. Stefanik. K tomu ze tito lide dokazali pozvednout cesky narod a dat mu vlastni stat. K tomu ja citim nesmirnou uctu. Stejne tak jako k nasim legionarum, kteri bojovali a umirali tisice kilometru od rodne vlasti. To jsou hodnoty, diky kterym jsem hrdy na to ze jsem cech. A jsou to hodnoty, ktere by takto mel vnimat kazdy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12.09.2005 - 15:23 
Offline
pavézník
pavézník

Registrován: 12.03.2004 - 08:35
Příspěvky: 160
Že se Čechové zachovali jako národ považuji vůbec za značný úspěch v porovnání s okolními národy. Němco zlikvidovali národy na severu i jihu, Poláci přežili jen díky svojí početnosti, Slováci to schytali od Maďarů. Po I. sv válce národ žil a uvědomovla si svojí cenu. Je to vidět z too, co se v té době psalo, že ti lidé tomu opravdu věřili, že byli v Sokolu z hrdosti a armáda byla připravena opravdu bránit republiku (nechtěl bych vidět, jak by dopadla mobilizace dnes). Mnichovská dohoda ale byla podle mě jedna z nejhorších zrad v mezinárodní politice. Naprosto beznadějná situace - rozpad státu - okupace německá následována okupací sovětskou. A znovu začlo potlačování národního uvědomění. A pak přišla nezasloužená svoboda. Komunisté totiž předali vládu lidu, ale nechali si moc a majetek. V tom vidím jeden z problémů dneška. Nikomu se nic nestalo, nikoho to nic nestálo, viníci si dále užívali toho, co nakradli nebo si díky majetku (kterým v té době žádný bezúhoný člověk neměl) dokázali nakrást více. Zjednodušeně - když nastupovali Habsburkové k moci, zajistili si ji zabíráním majetku nekatolíků, když byla vyhlášena republika, znárodňovalo se Německé šlechtě, nacisti sebrali majetek židům, komunisti všem bohatým. Jen my jsme se cítili natolik morální, že jsme jim vše nechali a začali od nuly. Záměr nebo omyl? Možná se vám bude zdát můj názor nelidský, ale já si myslím, že se mělo bojovat, brát a trestat. Poslanci, členové ÚV, politbyro a nevím čeho všeho měli být potrestáni, stejně tak příslušníci ozbrojených sil od majora výše v STB pak všichni atd. Jednoduchý a neomylný systém, který by určitě nikoho nevinného nepostihl a svět by to ani neodsoudil i kdyby se jednalo o doživotí nebo dokonce popravy. Asi by se bránili a svoboda by nebyla zadarmo, určitě by ale byla cennější.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12.09.2005 - 15:51 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Tezko rici, zda melo byt svrzeni komunismu podlozeno krvi. Na jednu stranu je fakt, ze po majetkove strance se jejich nakradenym kontum nestalo vubec nic a kdo mel penize tehdy, ma jich ted jeste vice. Ale zase to bylo v ostrem kontrastu s tim, ze se hlasila humanita a teorie, ze nebudeme jako oni. Prospechari a zlodeji se najdou vzdy a vsude a tak by to podle mne jen dopadlo tak, ze by, liove receno, zlodej okradl zlodeje. Zabavene komunisticke majetky by se ztratili na kontech novodobych zbohatliku a pro obycejne lidi by se stejne nic nezmenilo. Jen by tech par obycejnych lidi zemrelo pri krvavem prevratu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ještě k "názoru"...
PříspěvekNapsal: 12.09.2005 - 22:04 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jasně, Jáchyme. Neměli bychom rovněž zapomínat ani na naše letce v Anglii, kteří nasazovali svoje životy za vlast v době 2. svět. války. Ale hlavně na jejich osudy v 50. letech, na to, jak se k nim zachoval minulý režim, což v civilizovaném světě nemá obdoby! Rovněž souhlasím s tím, že současnou politiku bychom do fóra opravdu asi neměli zatahovat. Pouze v tom případě, pokud bezprostředně souvisí s tématikou husitství. Ale je to pouze můj názor do diskuse. :?:
Jachym Hrabec píše:
...Stejne tak jako k nasim legionarum, kteri bojovali a umirali tisice kilometru od rodne vlasti. To jsou hodnoty, diky kterym jsem hrdy na to ze jsem cech. A jsou to hodnoty, ktere by takto mel vnimat kazdy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Odpověď na příspěvky
PříspěvekNapsal: 30.09.2005 - 23:22 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 12.09.2005 - 08:16
Příspěvky: 3
Bydliště: Žandov - Lužická 90
Ano pánové,je toho v dějinách Českého národa víc,co by si měli lidé
pamatovat.Ať jsou to naši letci,ke kterým se minulý režim zachoval opravdu nepochopitelně nebo doba obrozenecká a snad i doba Masaryka.
Ikdyž právě tato doba také nebyla nejrůžovější,jak se obecně uvádí.Měl
jsem možnost mluvit ještě s pamětníky té doby a věřte,že se to v mnohém podobalo dnešním politikům a jejich jednání.Samozřejmě to nebylo v takové míře,jako dnes,ale děly se prapodivné věci v zákulisí Masarykova kabinetu.Ale vzhledem k tématu nutno uvést,že můj názor
se spíše zakládá na tom,jak v té době lidé uvažovali,jaké měli prostředky,
oproti dnešku.Že se opravdu nebáli a bili se doslova jako lvi a to dnes neumíme.Dnes jsou ve všem peníze a kdo dá víc,má vyhráno,ale tehdy byli lidé chudí a o to více je nutné si jich vážit.Dnes chudí lidé vznikají také.Jedni si za to mohou sami,jiní se do toho dostanou schodou několika
okolností a z některých to udělají samy úřady.A komunisti?Vždyť ti se nikam neztratili.Ty jsou na vedoucích místech i dnes a dokonce jich je plno
v samotné vládě a nemyslím tím zrovna ty,kteří se k nim otevřeně hlásí a jsou členy.Myslím tím takové,kteří dnes tu starou dobu odsuzují,ale tehdy
byli třeba řediteli,mistry a Bůh ví čím vším.Až rok 1989 - 90,jim umožnil
obrat a převlek do jiného kabátu.Myslím,že bych jich mohl uvést hned několik,ale toto není obsahem tohoto fóra.Rozhodně si myslím,že ony staré doby a hlavně husitská éra,o kterou ve fóru jde hlavně,by měla být
vzorem na některé věci a lidé by ji měli mít stále na paměti.Samozřejmě
i některé z tehdejších vůdců,kde vynikal hlavně Jan Žižka z Trocnova,jakož to znamenitý stratég.Teprve potom bych kladl důraz na
lidi,jenž se nebáli v dobách obrozeneckých,za první svět.války,či za druhé.
Lidi,kteří riskovali v koncentračních táborech,ale samozřejmě i mimo ně.
Atd.atd.,na ty všechny by měl být Český národ opravdu hrdý a měl by si
tyto věci uvědomovat a vštěpovat to svým dětem.Jenže pravda je jiná.
Ale husitskou dobu nutno vyzvednout,protože to byl vlastně začátek vůbec,alespoň u nás.Opravdu jsou lidé v jiných státech hrdí na svou minulost - v Polsku i v Německu,v Anglii a Irsku nebo v Americe.Jen v Čechách tu hrdost dost postrádám.[/b]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Názor...
PříspěvekNapsal: 01.10.2005 - 21:16 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Zdravím atyrhynchosi!
Se vším, co píšeš nelze než souhlasit. Určitě, ani doba první republiky nebyla žádným ideálem. Byla to doba rodící se demokracie po 300 letech habsburské nadvlády. Je třeba si však uvědomit, jak různorodé bylo zastoupení v parlamentu(!): od sudetských Němců přes celé spektrum pravicových stran, stran středu, ľuďáků,... a konče komunisty. Přátelé, nebyla to jednoduchá doba a přesto v některých ohledech má dnešní "hra" na demokracii do ní daleko... :( V této souvislosti bych pouze akcentoval Masarykův vztah k husitství, jak o tom píši v jiném příspěvku. Kdo z našich současných politiků takto obdobně nahlíží na tuto slavnou éru našich dějin. O nikom nevím, paradoxně někdo z řad komunistů, možná Ransdorf (?)!...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04.10.2005 - 13:31 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Ransdorf. Zvlastni clovek. Citim k nemu pomerne silny respekt. Hlavne diky jeho encyklopedickym znalostem a vzdelani. Jedina vada na krase je ta, ze je to ten komunista. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ransdorf
PříspěvekNapsal: 04.10.2005 - 15:08 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Uvedl jsem ho záměrně. Přednáší na vysoké škole, je europoslancem a jako historik se husitstvím musel zabývat i když spiše v duchu marxististického pojetí dějin. (viz M. Ransdorf - Mistr Jan Hus.) Ale je v tý partaji, kterou uvádíš, ale pro mne to je levicový intelektuál bez pejorativního nádechu tohoto označení.
Jachym Hrabec píše:
Ransdorf. Zvlastni clovek. Citim k nemu pomerne silny respekt. Hlavne diky jeho encyklopedickym znalostem a vzdelani. Jedina vada na krase je ta, ze je to ten komunista. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 05.10.2005 - 22:48 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 12.09.2005 - 08:16
Příspěvky: 3
Bydliště: Žandov - Lužická 90
Ano,Ransdorf je opravdu velice vzdělaný člověk.Ovšem bohužel komunista.Za komunistů mnohokrát dávali v TV i filmy s husitskou tématikou,které já osobně bych mohl sledovat často.Sice byly nafilmovány
za hlubokého komunismu a snad je to z nich trochu znát,ale jako ukázka
toho,co snad právě nějak takto v oněch dobách probíhalo,se to dá brát.
Protože se dokážu do některých filmů vžít,tak v tomto případě prožívám
děj,jako bych sám byl jeden z Husitů a byl tam mezi nimi.Ovšem potom
film zkončí a jsem v tvrdé realitě života,kde s některými věcmi nedokážu
prostě souhlasit a cítím silný odpor.Jsem takový celý život a za soudruhů
jsem měl nejeden problém,protože nedokážu mlčet.To se mi samozřejmě
několikrát vymstilo.Bohužel ale i v době po roce 1990 a to několikrát.Stejné jednání a problémy,jako za soudruhů,ale od tak zvaných
demokratů.A z těch důvodů jsem také přišel několikrát o práci - neumím
prostě mlčet a musím se ozvat,ale někdy i za jiné.Žiji v městě(město podle historických dokladů,ale velikostí a počtem lidí,větší vesnice),kde
z 90% jsou komunisté a v čele obce samozřejmě také.S nimi jsem na ostří
nože a to právě z velké části díky historii.To,co nevyjde od nich a řekne to
někdo jiný,prostě není pravda a hotovo.Zabýval jsem se zdejší historií,jezdil po archívech,ptal se lidí a dával dohromady.Ale podle nich je
vše pouhý můj výmysl.Přitom i zde protáhli Husité a díky tomu i Piccolomini.Byly tu selské bouře,před tím ale Švédové.Byli tu Prušáci i Rakušáci.Řádilo zde Lužické Šestiměstí.Proběhli tu krvavé bitky za rekatolizace,ale i jen místa farářů v kostele atd.No přitom komunisti si snad i brali příklad z Husitů,ikdyž po svém.Díky tomu po roce 1989 nějak
upadly filmy z husitskou tématikou "v zapomění".Když tak vše sleduji,tak
bych řekl,že ani ve školách nejsou děcka dostatečně o všem informovány.
Ikdyž je to v učivu,tím to také končí.Většinou z toho mají jen srandu.V tomhle národě není mezi mladými(jsou samozřejmě vyjímky)žádná úcta
k historii,k dějinám,ale ani ke starým lidem.Tady také záleží na rodičích,ale i zde jsou velké rezervy.Nebyl prostě nikdo,kdo by nás k podobným věcem vedl ve školách a to platí i pro dnešní dobu.To si myslím
je smutná pravda.No omlouvám se,trochu jsem zašel jinam,ale myslím,že
by se to k danému tématu dalo také použít.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Vztah mladých k historii své vlasti
PříspěvekNapsal: 06.10.2005 - 10:19 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Bohužel je to tak, jak o tom píšeš. Ale bohudíky jsou čestné výjimky, které potvrzují pravidlo. Ale je jich strašně málo. Ale dokladem toho, že tyto pozitivní výjimky vystupující z řady existují, jsi i Ty, i když nevím, kolik je ti let. Vztah k historii, k husitství, k velkým osobnostem naší minulosti našich mladých spoluobčanů je mizivý, pokud vůbec nějaký. Je to velice smutné, zvláště uvážíme-li, jaké životní priority dnešní mladí upřednostňují. Nechci však mentorovat, já bych se rozepsal a nosil bych dříví do lesa, protože vše už jsem vyjádřil v http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic ... light=#p802 v této kapitole diskusního fóra.
atyrhynchos píše:
...Když tak vše sleduji,tak
bych řekl,že ani ve školách nejsou děcka dostatečně o všem informovány.
Ikdyž je to v učivu,tím to také končí.Většinou z toho mají jen srandu.V tomhle národě není mezi mladými(jsou samozřejmě vyjímky)žádná úcta
k historii,k dějinám,ale ani ke starým lidem.Tady také záleží na rodičích,ale i zde jsou velké rezervy.Nebyl prostě nikdo,kdo by nás k podobným věcem vedl ve školách a to platí i pro dnešní dobu.To si myslím
je smutná pravda.No omlouvám se,trochu jsem zašel jinam,ale myslím,že
by se to k danému tématu dalo také použít.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.10.2005 - 10:41 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Jiří Motyčka píše:
Bohužel je to tak, jak o tom píšeš. Ale bohudíky jsou čestné výjimky, které potvrzují pravidlo. Ale je jich strašně málo. Ale dokladem toho, že tyto pozitivní výjimky vystupující z řady existují, jsi i Ty, i když nevím, kolik je ti let. Vztah k historii, k husitství, k velkým osobnostem naší minulosti našich mladých spoluobčanů je mizivý, pokud vůbec nějaký. Je to velice smutné, zvláště uvážíme-li, jaké životní priority dnešní mladí upřednostňují. Nechci však mentorovat, já bych se rozepsal a nosil bych dříví do lesa, protože vše už jsem vyjádřil v http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic ... light=#p802 v této kapitole diskusního fóra.
atyrhynchos píše:
...Když tak vše sleduji,tak
bych řekl,že ani ve školách nejsou děcka dostatečně o všem informovány.
Ikdyž je to v učivu,tím to také končí.Většinou z toho mají jen srandu.V tomhle národě není mezi mladými(jsou samozřejmě vyjímky)žádná úcta
k historii,k dějinám,ale ani ke starým lidem.Tady také záleží na rodičích,ale i zde jsou velké rezervy.Nebyl prostě nikdo,kdo by nás k podobným věcem vedl ve školách a to platí i pro dnešní dobu.To si myslím
je smutná pravda.No omlouvám se,trochu jsem zašel jinam,ale myslím,že
by se to k danému tématu dalo také použít.


No muj vztah k temto hodnotam je veskrze pozitivni a jeste se povazuji za mladeho. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Vztah našich k husitství
PříspěvekNapsal: 06.10.2005 - 10:48 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jasně, Jáchyme. Naše "skalní jádro" diskusního fóra se o tom memusí ubezpečovat, to jednoznačně vyzařuje z našich diskusních příspěvků. Jenže! Tys pouze vyjímka potvzující pravidlo, bohužel.


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 24.12.2005 - 18:22, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 06.10.2005 - 10:52 
Offline
pavézník
pavézník

Registrován: 12.03.2004 - 08:35
Příspěvky: 160
Jachym Hrabec píše:
Ransdorf. Zvlastni clovek. Citim k nemu pomerne silny respekt. Hlavne diky jeho encyklopedickym znalostem a vzdelani. Jedina vada na krase je ta, ze je to ten komunista. :wink:


Může být vždělaný i inteligentní a mít kladný vztah k husitství. Pokud je ale ve straně, která se otevřeně hlásí jako pokračovatelka KSČ, která pod patronací sovětských okupantů zničila tuhle zemi, je u mě špína.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 06.10.2005 - 11:01 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Dorful píše:
Jachym Hrabec píše:
Ransdorf. Zvlastni clovek. Citim k nemu pomerne silny respekt. Hlavne diky jeho encyklopedickym znalostem a vzdelani. Jedina vada na krase je ta, ze je to ten komunista. :wink:


Může být vždělaný i inteligentní a mít kladný vztah k husitství. Pokud je ale ve straně, která se otevřeně hlásí jako pokračovatelka KSČ, která pod patronací sovětských okupantů zničila tuhle zemi, je u mě špína.


No on je to takovy podobny druh respektu jako treba v pripade Richarda Lvi srdce a Sallah ad-Dina. Takovej respekt k nepriteli. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 69 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz