Právě je 19.04.2024 - 09:18

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nová vlajka ČR
PříspěvekNapsal: 30.04.2011 - 13:25 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Když už tu nikdo nechce měnit hymnu, tak nezačneme raději vlajkou?
http://nova-vlajka.vlast.cz/tag/husitstvi/

Líbí se mi tohle odůvodnění pod klasickou husitskou:
''Nemá ani tak spojitost s náboženstvím, jako spíš se slavnou minulostí – dobou, kdy Češi hloupě nepoklonkovali, ale dokázali se vzepřít. Symbolizuje husitství jako soustavnou snahu o zlepšení situace, a tedy pravý opak letargie.''

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nová vlajka ČR
PříspěvekNapsal: 02.05.2011 - 13:51 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Dáša Nová píše:
... Líbí se mi tohle odůvodnění pod klasickou husitskou:
''Nemá ani tak spojitost s náboženstvím, jako spíš se slavnou minulostí – dobou, kdy Češi hloupě nepoklonkovali, ale dokázali se vzepřít. Symbolizuje husitství jako soustavnou snahu o zlepšení situace, a tedy pravý opak letargie.''
Ano, s tím by se dalo i souhlasit.
Bohužel po listopadu '89 je tento a jemu podobné názory na husitství v naprosté menšině.
P.S. Nevím, jak pan Šverma přišel na to, že černá barva je symbolem husitství ... :? :o :?:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nová vlajka ČR
PříspěvekNapsal: 01.08.2011 - 14:12 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 25.07.2011 - 11:40
Příspěvky: 3
Jiří Motyčka píše:
... P.S. Nevím, jak pan Šverma přišel na to, že černá barva je symbolem husitství ... :? :o :?:

Vážený pane Motyčko,

zmiňovaný citát není "z mého pera" a stejně tak ani není "z mé hlavy", že černá barva (s červeným kalichem) byla (a je) symbolem odkazujícím na dobu husitství.

Kdyby jste alespoň trochu znal historii o vzniku Československé vlajky, popřípadě se trošku snažil si něco o tom najít v knihách či internetu, jistě by jste věděl více než jste byl schopný pochopit z daného citátu.

Zde vám přikládám něco k "prostudování":
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesko ... %A1_vlajka
http://vlast.cz/vyvoj-ceske-vlajky/
http://nova-vlajka.vlast.cz/tipy-k-vasim-navrhum/

A pokud by ostatní zajímali mé "návrhy" vlajky České republiky:
http://xetmes.euweb.cz/CZ/vlajka.htm (pouze 2 z 8 jsou "v duchu husitství" a černé barvy)

Děkuji a poprosím, příště než někoho začnete citovat, co mu prvně napsat a zkusit se zeptat na podrobnosti?
Ing. Jan Šverma


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nová vlajka ČR
PříspěvekNapsal: 01.08.2011 - 15:23 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
S.J. píše:
... Kdyby jste alespoň trochu znal historii o vzniku Československé vlajky, popřípadě se trošku snažil si něco o tom najít v knihách či internetu, jistě by jste věděl více než jste byl schopný pochopit z daného citátu ...
Omlouvám se, vážený pane inženýre,
za sníženou schopnost chápaní obsahu citovaného. :oops:

S.J. tady píše:
Vlajka, použití barev, opět vyhází z trikolory, avšak modrá je nahrazena černou, která symbolizuje husitství.
Jedná se o tři svislé (1/3 dělení) pruhy v pořadí barev z leva bílý, červený, černý. Vlajku lze použít i bez znaku.
Autor: J. Šverma
Zároveň se omlouvám i za to, že jsem si dovolil ztotožnit autora návrhu vlajky s autorem textu pod návrhem uvedeným ... :oops:

P.S. Bohužel z žádných Vámi uvedených odkazů jsem se nedozvěděl, proč by právě černá barva měla symbolizovat husitství, či na něj aspoň odkazovat.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nová vlajka ČR
PříspěvekNapsal: 01.08.2011 - 16:09 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 25.07.2011 - 11:40
Příspěvky: 3
Jiří Motyčka píše:
... Bohužel z žádných Vámi uvedených odkazů jsem se nedozvěděl, proč by právě černá barva měla symbolizovat husitství, či na něj aspoň odkazovat.

Pane Motyčko, já se s vámi nikde nepřu o tom, že jsem nenapsal, že "husitství symbolizuje na mém návrhu černý pruh"
Já pouze nechápu, proč tvrdíte, že je to "můj výmysl" - dál jsem vám několik odkazů, kde je jasně řečeno (napsáno), že černá barva použitá v návrzích ČS vlajky byla symbolem husitství. A stejně tak jako já i „dnešní grafici“ tento pojem převzali.

A proč k tomu tehdejší návrháři (prof. Benda, Jareš a jiní) přišli? - asi se nechali inspirovat některými skutečnými husitskými prapory - stejně jako jste to udělali i vy:

Michal Gelbic píše:
Takže konečně zasílám fotografie husitského praporu. Nafoceno sice amatérsky, ale pro představu myslím postačující.

Obrázek
ukázka...

Obrázek
prapor je opravdu nepřehlédnutelný...

Obrázek
na tyči by se vyjímal určitě lépe, ale to příště...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nová vlajka ČR
PříspěvekNapsal: 01.08.2011 - 18:04 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
S.J. píše:
... Já pouze nechápu, proč tvrdíte, že je to "můj výmysl" ...
:o
To že někde tvrdím, či jsem dokonce napsal? ... :roll:
Nejsem si toho vědom.

S.J. píše:
... A proč k tomu tehdejší návrháři (prof. Benda, Jareš a jiní) přišli? - asi se nechali inspirovat některými skutečnými husitskými prapory - stejně jako jste to udělali i vy ...
Ano, pane inženýre, tu červeno-černou kombinaci, kterou zobrazujete ve svém příspěvku, mám i já na svém praporu a to proto, že se mi prostě líbí a ještě se k tomu hrdě hlásím.

Kdybyste si zase Vy prohledal toto diskusní fórum, tak byste narazil na debaty např. v tomto tématu (ale i jinde ...), kde se právě výše zmiňovaná barevná kombinace s velkou skepsí probírá. Ona totiž odporuje heraldickým zásadám. To by však nebylo to nejhorší, horší je absence relevantních pramenů, které by ji potvrzovaly, či vyvracely ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 03.08.2011 - 12:47 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 25.07.2011 - 11:40
Příspěvky: 3
Takže podle vašeho příspěvku, pane Motyčko, vy smíte tvrdit, že černá vlajka s červeným kalichem je symbolem husitství (se vám to prostě líbí), ale všichni ostatní, kteří kdy prohlásí, že použití černé barvy na statní vlajce symbolizovalo či má symbolizovat husitství, jsou pomatenci a blázni?!

Pak s vámi opravdu nemám o čemkoliv diskutovat. navíc, když si ani nedokážete zapamatovat, co jste napsal o pár příspěvků výše.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: zas ...
PříspěvekNapsal: 03.08.2011 - 21:21 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
S.J. píše:
Takže podle vašeho příspěvku, pane Motyčko, vy smíte tvrdit, že černá vlajka s červeným kalichem je symbolem husitství ...
Vídíte, pane inženýre, už podruhé se mi snažíte podsunout něco, co jsem nenapsal. Ocituje mě laskavě, kde jsem napsal, že "černá vlajka s červeným kalichem je symbolem husitství". :?
Přece to, že se mi tato barevná kombinace líbí, neznamená, že červený kalich na černém praporu jsou symboly husitství. :wink:

S.J. píše:
... Pak s vámi opravdu nemám o čemkoliv diskutovat. navíc, když si ani nedokážete zapamatovat, co jste napsal o pár příspěvků výše.
Když myslíte ... :)

Obecná pozn.: Tady na tomto svobodném diskusním fóru si každý může říkat co chce, ale debaty musí být vedeny fair a v duchu těchto ZÁSAD....

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: A je to!
PříspěvekNapsal: 13.08.2011 - 10:18 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Jen pro doplnění něco z wikipedie:
''...československá vlajka se stala na základě zákona ze dne 17. prosince 1992 také českou vlajkou, ačkoliv Ústavní zákon o zániku České a Slovenské Federativní Republiky z roku 1992 používání symbolů Československa nástupnickými státy zakazuje.''

Ve škole jsme se učili, že modrý trojúhelník na vlajce znamená Tatry - tedy Slovensko. Pokud vím, v Čechách nám žádné velehory nezůstaly.
Slováci mají dvojitý kříž přímo na vlajce, tak proč by na té české nemohl být kalich.
Když jsem pak jezdila do Itálie, divili se, proč jsme se Slovákama nebojovali a nechali je odejít. Tak jsem je odbejvala tím, že kdyby Slováci měli moře, určitě by se o něj bojovalo...přitom je mi líto i těch Tater.

Podle slovenské vlajky se dá jednoduše udělat i nová česká tak, že má původní české červenobílé pruhy a veprostřed červený kalich na černém nebo zlatém poli.

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: A je to!
PříspěvekNapsal: 13.08.2011 - 13:40 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Dáša Nová píše:
Slováci mají dvojitý kříž přímo na vlajce, tak proč by na té české nemohl být kalich.
Otázkou také může být, proč by měl být? :)

Dáša Nová píše:
Nemá ani tak spojitost s náboženstvím, jako spíš se slavnou minulostí – dobou, kdy Češi hloupě nepoklonkovali, ale dokázali se vzepřít.
Myslím si, že tento citát, který jsi uvedla, není příliš šťastný a veškeré husitství popírá. Většinou se k němu uchylují ti, což o husitství vědí pouze to, že před nimi několikrát utekla celá křižácká armáda.
Můžem být tedy jen rádi, že Hitler nebyl českým rodákem, protože by byl těmito individui dnes podobně oslavován. I když si nedělám iluze, že většině z nich je také vzorem.
Husitství a lidé kolem něj měli mnohem hlubší náplň a vypreparovat si z husitství jen toto a zbytkem opovrhovat, to považuju jako pošlapání odkazu husitství toho nejhrubšího zrna.

ing.Šverma píše:
...stejně tak jako já i „dnešní grafici“ tento pojem převzali.
Ano, to se dělá velice často, že jeden málo poučený udělá kaňku na listu poznání a stádo volů to pak papouškuje ještě desítky let. Na to už upozorňoval heraldik S.Kasík, že někteří tzv. heraldici špatně pochopili některé souvislosti a tím vzniklo několik chybně pojatých obecních symbolů. To ale nemůže být příkladem. Nejdřív by si člověk opravdu měl nějaké podrobnosti zjistit. Ovšem brát za bernou minci wikipedii a internet, to není zrovna nejlepší způsob studia.

ing.Šverma píše:
A pokud by ostatní zajímali mé "návrhy" vlajky České republiky: http://xetmes.euweb.cz/CZ/vlajka.htm (pouze 2 z 8 jsou "v duchu husitství" a černé barvy)
Návrhy velice podobné, bez nějaké zvláštní nápaditosti. I v ostatních odkazovaných příkladech je však vidět, že nejde o heraldiky nebo vexilology, ale o pouhé grafiky. A tam znalost oboru není zaručena.
Spíše mi to, v kombinaci s černou barvou, připomíná německé, nacistické prapory. Proto to možná tolik imponuje ultrapravicovým extremistům.
Jen nechápu, že se ateisté domáhají husitských symbolů.

JM píše:
Bohužel z žádných Vámi uvedených odkazů jsem se nedozvěděl, proč by právě černá barva měla symbolizovat husitství, či na něj aspoň odkazovat.
Ani já jsem se nic takového nedozvěděl, dokonce kromě diskusní zmatenosti pana inženýra mám dojem, že on by si měl místo chvástání se historií o ní něco zjistit, případně se podívat o čem se tady diskutovalo, namísto takové nemístné agrese.
Ale jak říkám, jednodušším nacionalistům stačí pro vzor husitská chrabrost, víc vědět nepotřebují.

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Lev s kalichem
PříspěvekNapsal: 27.01.2012 - 22:17 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Vlajka jak pro vítěze od Lipan:
http://www.youtube.com/watch?v=hTSCuNsTyXo

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27.02.2012 - 19:48 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 27.02.2012 - 19:26
Příspěvky: 1
Nápad je to skutečně zajímavý, ale stejně jako v komentářích se mi nezdá nezapojení Moravy a Slezska, také si s tím videem mohli víc pohrát. Ty barvy té vlajky jsou do očí bijící...

_________________
Vlajky jako za starých časů.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.11.2012 - 15:06 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 14.11.2011 - 10:36
Příspěvky: 2
http://nova-vlajka.vlast.cz/

Před navrhováním a hodnocením návrhů vlajek se doporučuji nejdříve vzdělat ideálně nestrannými historickými fakty.
Jednoznačným vítězem je GENIÁLNÍ návrh vlajky od pana Ing.J.Švermy umístěný na druhém místě, viz zde: http://nova-vlajka.vlast.cz/soubory/nahrane/12.jpg

Klín, ať je jakýkoliv, je symbolem parazitů a rozvracečů, navíc pragopupkáči přehlédli, že jsou tu i další národnosti co jim husistsví přineslo jenom rozvrat. Navíc, a to je zřejmě také nepředstavitelné, ale tyto národy nepovažují za hrdost být čechmi.
Proč ostatní slovanské národy, vyjma podobně zdegenerovaných, mají vlajky podobné, s respektem k základní slovanské trikoloře:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Panslavismus
ale jenom u nás vítězí novodobé patvary bez heraldické tradice?! http://www.youtube.com/watch?v=n7MO0q-Msjg
:evil: :evil: :evil:
Doporučuji se minimálně seznámit s argumentací, proč by datum 28.září 1918 mělo být ostudou národa a nikoliv státním svátkem, viz článek na serveru: http://www.spiknuti-proti-cirkvi-a-lidstvu.com/
Zrod Československa pod egidou Židů - 28. říjen 1918 je největ. ponížením Čechů a Slováků
Ustavení Československé republiky v říjnu 1918 je dodnes zahaleno houževnatě udržovaným mýtem, vytvořeným a šířeným zednáři především v období prvních dvaceti let její existence. Vznik československého státu v říjnu 1918 tedy rozhodně nebyl obnovou české státnosti ve smyslu svatováclavské tradice, nýbrž „státem na zkoušku“ podle záměrů versailleské konference, výstižně nazvané „košer konference“. Ostatně další osudy umělého státního útvaru to jen potvrzují. Není tedy důvod k oslavování, ale mnohem spíše k vážnému zamyšlení.

A to ani nezmiňuji, kolik čechů je aktivních křesťanů, natožpak kališníků, v tomto světle proszaovaný návrh serverem husistsvi.cz chápu jako naprostou profesionální deformaci, eufemicky řečeno.

PS: Možná je ale dobré, že společnost dosud k této podobě vlajky nedozrála, aspoň nebude znehodnocena zbytečně prolitou krví opět pro cizí potřeby..[/i]


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.11.2012 - 18:12 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jiří Krejčí píše:
... v tomto světle proszaovaný návrh serverem husistsvi.cz chápu jako naprostou profesionální deformaci, eufemicky řečeno ...
Naprosto nechápu, co máte na mysli.
Jestliže se někomu něco líbí, snad ještě neznamená, že to ausgerechnet navrhuje. Navíc se tady žádný jednotný názor neobjevil. :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Návštěva pana Jiřího Krejčího
PříspěvekNapsal: 30.11.2012 - 04:48 
Offline
pavézník
pavézník
Uživatelský avatar

Registrován: 23.10.2012 - 23:31
Příspěvky: 196
Bydliště: Matka měst, Hlava republiky, Děvka babylónská
Jiří Motyčka píše:
Naprosto nechápu, co máte na mysli.
Jestliže se někomu něco líbí, snad ještě neznamená, že to ausgerechnet navrhuje. Navíc se tady žádný jednotný názor neobjevil. :wink:

Tak to zase já, domnívám se, chápu velice dobře, co všechno má pan Jiří Krejčí na mysli - a výsledkem toho je u mne stav zvaný nauzea.
Tady půjde spíš o to, že si někdo vůbec dovolil mít jiný názor než pan Jan Šverma.
A aby nikdo nebyl na pochybách, co si o tom myslím, dodávám, že se mi naše bývalá československá a dnes česká vlajka velmi líbí, nedám na ni dopustit a budu za ní stát, i kdyby v tom modrém klínu nějaký nácek viděl třeba p...u. :evil:

:?: P.S.: Smí se to takto říci, admine? Původně jsem chtěl panu JK napsat něco ve smyslu "vyliž si p...l" - jako návrh ryze osobní, ne webu husitstvi.cz!

_________________
(Kaz 1:11) čili "Vše bude zapomenuto!"


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz