Právě je 19.04.2024 - 07:52

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 270 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Václav Turinský
PříspěvekNapsal: 06.12.2011 - 03:37 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
milavs píše:
...po boku Jana Žižky několikrát zmíněn Vacslav Turinský kněz Táborský. Velice rád bych se o Turinském dozvěděl více. Mám nějakou šanci?
Tato otázka nějak zůstala zapadnuta, nepovšimnuta, nebo jsem si jen nevšiml odpovědi v jiné části fora? :)
Rozhodně já jsem něco literatury prošel a na toto jméno jsem nikde nenarazil....

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Václav Turinský
PříspěvekNapsal: 06.12.2011 - 11:32 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
... Tato otázka nějak zůstala zapadnuta, nepovšimnuta, nebo jsem si jen nevšiml odpovědi v jiné části fora? ...
Nezapadla, pouze na ni zatím nikdo neodpověděl.
Já jsem na ni odpověď ani nehledal, neb se domnívám, že se jedná o beletrii ... :?

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 07.12.2011 - 17:40, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Václav Turinský
PříspěvekNapsal: 06.12.2011 - 20:50 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
Já jsem na ni odpověď ani nehledal, neb se domnívám, že se jedná o beletrii ... :?
Mě teda ani nenapadlo zjišťovat původ knihy. Vlastně jsem ani na beletrii nepomyslel, protože v poslední době byla Rožmberkům věnována veliká pozornost a vyšlo na toto téma několik knih. Ale asi máš pravdu.
Přesto jsem se po něm porozhlédl a bez výsledku. Zas na druhou stranu jsme tu kdysi řešili podobnou věc s literárně-historickou postavou: Ctiborem z Hvozdna. 8)

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Václav Turinský
PříspěvekNapsal: 06.12.2011 - 22:38 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
... Zas na druhou stranu jsme tu kdysi řešili podobnou věc s literárně-historickou postavou: Ctiborem z Hvozdna. 8)
... ano, to je pravda.
Ale Jirásek je přece jenom jiná kategorie a hned to doložím jiným, názorným příkladem, i když to bude zdánlivě OT:
Čornej na str. 173 (pozn. 53) usvědčil svoji učitelku z FF UK Jaroslavu Janáčkovou, naši největší znalkyni života a díla A. Jiráska, z lehkého omylu. O co šlo? V Jiráskově dramatu Jan Roháč se vyskytují dvě postavy s legračními a kontrastně znějícími jmény Baba a Hrdinka. Literární historička prof. Janáčková se domnívala, že si tato dvě jména Jirásek vymyslel. Její žák Petr Čornej dokládá, že se jedná o skutečné postavy, které dle Bartoška z Drahonic byly popraveny s Janem Roháčem.
Ano, takový byl Mistr Jirásek. :!:

Ale zpět k věci! Neboj, bratře Kolssteyne, vědom si těchto skutečností a nechtě nic podcenit, taky jsem se po Vacslavu Turinském, knězi táborském, poohlédl. A výsledek? Čistý ZERO ... :wink: :D

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Václav Turinský
PříspěvekNapsal: 08.12.2011 - 23:30 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 26.11.2011 - 21:40
Příspěvky: 3
Tak vám bratři děkuji.
Turynský Jan *cca 1515 (Libišany, Vysoké na Pardubicku) je můj předek. V sedmnáctém století jsou Turinští v Praze a v jížních Čechách na Bechyňsku kam přišli od Přelouče. Pak jsem narazil na knihu Páni z Ruže a ejhle, tam je Turinský o sto let dříve než mám doloženo já.
Tak to nechám být, ale bylo to velmi lákavé, že by můj předek debatoval s Janem Žižkou u jednoho stolu. :lol: . Jsem rád, že jsem aspoň našel tyto stránky, které jsou velmi zajímavé a také naučné. Díky Miloslav Turyna.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Václav Turinský
PříspěvekNapsal: 09.12.2011 - 00:13 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
milavs píše:
V knize Heršlově VEŠKERY SPISY. Díl třetí PÁNI Z RUŽE je po boku Jana Žižky několikrát zmíněk Vacslav Turinský kněz Táborský ...
milavs píše:
Tak vám bratři děkuji ...
Obávám se, Miloslave, že nemáš zač. A to doslova.
Bohužel, moc jsme ti v tvém hledání nepomohli a nazveme-li věci pravým jménem, tak vlastně vůbec.

Bylo by však vhodné si to celé jaksi shrnout, alespoň z mého pohledu.
Dnes již vím, ze Karel Herloš (1804 - 1849), tedy nikoli Heršl, byl spisovatelem a novinářem, který napsal mj. několik historických románů s husitskou tématikou.
Jak především bratr Kolssteyn naznačil a já doložil na 2. Jiráskově příkladu, nelze skutečnost, že se jedná o beletrii podceňovat. I v literárním díle vystupují skutečné historické postavy. To neobjevuji ameriku, pouze konstatuji v daných souvislostech.
Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že spisovatel si taky postavu může vymyslet a že se takový vyfabulovaný románový hrdina musí nějak jmenovat a jeho jméno, když se shoduje s jiným, může být jen pouhá náhoda.
Závěr: přesto, pokud bych cokoli zjistil ohledně této postavy, dám vědět sem na toto fórum ... :wink: :|

P.S. My zase, Miloslave, děkujeme za ocenění našich stránek.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 09.12.2011 - 00:36, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Václav Turinský
PříspěvekNapsal: 09.12.2011 - 00:31 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
milavs píše:
...bylo to velmi lákavé, že by můj předek debatoval s Janem Žižkou u jednoho stolu.
Tak všechno ztraceno ještě není, nejcennější pro genealogii v této době jsou občas zachované urbáře, kde lze někde najít i jména osadníků, nebo pak nejlépe soudní pře, v nichž figurují svědci. Jenže svědci z řad poddaných nebo jejich výčet není příliš častý, spíše naopak a většinou se jednalo o důležitější poddanské persóny typu mlynář, krčmář ap. Z rožmberských panství existuje urbář už ze 14. století. :)
Ale o tom asi genealoga nemusím poučovat a hlavně.... doufám, že to taky není poslední návštěva našeho serveru. :wink:

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Čeněk z Vartenberka
PříspěvekNapsal: 05.01.2012 - 16:54 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
O Čeňkovi z Vartenberka si právě píšeme v protagonistech, a tak jsem i objevila knihu od Jiřího Stibrala Čeněk z Vartenberka.
http://knihy.abz.cz/prodej/cenek-z-vartenberka

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 05.01.2012 - 17:18 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 30.03.2011 - 21:08
Příspěvky: 7
Bydliště: Litoměřice
Ta vyšla před dvěma lety. A pro vážnější zájemce-není to odborná ani naučná literatura, ale beletrie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: "nový Šmahel"
PříspěvekNapsal: 14.02.2012 - 00:33 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
V nejbližších dnech vyjde kniha Františka Šmahela Basilejská kompaktáta
http://www.nln.cz/knihy/kniha/basilejska-kompaktata ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: a další knihy ...
PříspěvekNapsal: 15.02.2012 - 12:16 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Bohuslava Bílejovského Kronika česká
a
Pavel Soukup Reformní kazatelství a Jakoubek ze Stříbra

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 15.02.2012 - 13:47 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 30.03.2011 - 21:08
Příspěvky: 7
Bydliště: Litoměřice
Nedávno jsem objevil zajímavé věci ke stažení. Je to sice starší, ale doufám, že to někoho potěší jako mne.

http://www.antikvariatcz.com/dobroslava ... ra,90.html

Ale zajímavé jsou i další odkazy: http://www.antikvariatcz.com/roman-cikh ... a,116.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: "nový Šmahel"
PříspěvekNapsal: 08.03.2012 - 16:25 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
JM píše:
V nejbližších dnech vyjde kniha Františka Šmahela Basilejská kompaktáta ...
... tak už vyšla:
http://stavitele-katedral.cz/praha-basi ... a-smahela/

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: "nový Šmahel"
PříspěvekNapsal: 28.03.2012 - 09:16 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Jiří Motyčka píše:
JM píše:
V nejbližších dnech vyjde kniha Františka Šmahela Basilejská kompaktáta ...
... tak už vyšla:
http://stavitele-katedral.cz/praha-basi ... a-smahela/

Tato kniha znovu ukazuje jak obtížně kompaktáta vznikala, jak s nimi nebyli Táboři i Rokycana stále spokojeni a kromě toho z nich vysvítá, jak úžasnou byly podporou pro český jazyk (kázání v českém jazyce a ne v němčině). Je i určitá pravděpodobnost, že kdyby bylo vše podle katolíků, tak se zde dnes mluví německy (německá menšina či většina). :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: umění v husitské době
PříspěvekNapsal: 15.05.2012 - 10:50 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Prof. Mileně Bartlové, spoluautorce tohoto dílu VDZKČ, právě vyšla kniha Skutečná přítomnost s podtitulem "Středověký obraz mezi ikonou a virtuální realitou".
Vydalo Argo, Praha 2012 ...

"... Dochází k závěru (M. Bartlová - pozn. JM), že Češi nejsou schopni ztotožnit se s vlastním středověkem, za což mohou několikery ideologicky ovlivněné interpretace husitství. Představujeme tak podle ní zvláštní výjimku - národ, který nechápe své vlastní dějiny ...", píše mj. ve své recenzi Tomáš Pospiszyl v LN ze dne 11. 5. 2012 na str. 8.

BTW. Našel by se snad někdo, kdo by s paní profesorkou nesouhlasil? ... :wink: :)

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 270 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 123 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz