Právě je 19.04.2024 - 21:29

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 291 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 22.08.2005 - 15:31 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Napadla mne takove vec. Byly jsme ted o vikendu s klukama ze skupiny sermovat v Polsku na hrade Chojnik. A kdyz mne jeden Polak videl v husitske "uniforme" :wink: , tak se mne zcela vazne ptal, zda mame v Cechach nejake organizovane sdruzeni. Jestli se jako my, kdo delame historicky serm a vystupujeme prevazne jako husite sdruzujeme v nejake nadskupinove, celorepublikove organizaci. Jestli je tu nekdo starsi, kdo dela serm, tak si bude urcite pamatovat na dnes uz neexistujici modry kriz. To bylo presne neco podobneho. Co zkusit udelat neco takoveho ale v husitskych barvach? Sjizdet se spolecne na akcich a v husitskych bitvach fungovat jako echt husitska jednotka s prapory a pavezami. Co prevest cast zdejsiho deni do skutecnosti. Treba ty hodnosti a tak?
Co na to rikate vy, kteri z vas tady delate historicky serm?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 18.10.2005 - 15:10 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
No jak tak koukam, tak jsem se mel asi nejdrive spise zeptat, zda tu nekdo delajici historicky serm vubec je. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Historický šerm...
PříspěvekNapsal: 18.10.2005 - 17:54 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Proč by ses ptal? Vždyť se podívej na návštěvnost těchto stránek... To neznamená, že když ze skalních jsi sám, že mezi ostatními návštěvníky tu šermíři nejsou, nebo se neobjeví později, neobávej se...
Jachym Hrabec píše:
No jak tak koukam, tak jsem se mel asi nejdrive spise zeptat, zda tu nekdo delajici historicky serm vubec je. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 29.10.2005 - 10:38 
Ale já bych řek, že Modrý kříž existuje. 15.10.05 se konala bitva ve Starých Křečanech u Děčína. Modrý kříž proti Plzeňskému království. Účastnilo se jí asi 80 lidí..... :)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 01.11.2005 - 13:23 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Honza z Plzně píše:
Ale já bych řek, že Modrý kříž existuje. 15.10.05 se konala bitva ve Starých Křečanech u Děčína. Modrý kříž proti Plzeňskému království. Účastnilo se jí asi 80 lidí..... :)


No je to klidne mozny. Ja mel ale za to, ze se jako zdruzeni uz rozpadl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Austerlitz
PříspěvekNapsal: 30.11.2005 - 08:59 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jáchyme, tuto neděli (27.11.) byl uveden na ČT2 dokument o přípravách rekonstrukce bitvy u Slavkova při příležitosti dvoustého výročí slavného Napoleonova vítězství v této bitvě 3 císařů. Bude to velkolepá podívaná, v níž se zúčastní na 200 jezdců(!) a další velký počet příznivců historie z celé Evropy.
Jak to souvisí s naším tématem? Docela jednoduše. Nemám žádnou povědomost (možná proto, že to tolik nesleduji) o tom, že by se realizovaly rekonstrukce husiských bitev v tak velkém rozsahu. Nabo alespoň jedné. Proč? :?: Je těm, kteří se věnují tomuto "řemeslu", resp. koníčku milejší rekonstruovat bitvy, které jsou jaksi z komerčního hlediska výnosnější? Jsou ve hře i peníze ze zahraničí? Asi jo. V září jsem shlédl na Bílé hoře v Praze rekonstrukci této bitvy v podobném duchu. Desítky vojáků, jezdců v historických uniformách, komentátor průběhu bitvy s mikrofonem stojící na pódiu a mastné vstupné. Když jsem se zeptal jednoho z účastníků proč se rekonstrukce předvádí v září, k mému úžasu jsem se dověděl, že by v listopadu bylo moc bláta a přišlo by málo lidí...
Ale zpět k husitským bitvám. Když se podívám na dobývání Rábí, při vší úctě, připadá mi to, jako když si hrají kluci na husity. Copak v ČR se nikdo nezajímá o husitské bitvy v tom duchu, jako bude Austerlitz? Nejsem si jist, zda čeští vojáci bojující u Slavkova na straně Rakušáků, umírali za svoji vlast? A husitské bitvy zřejmě nikomu nestojí za realizaci s tímto nasazením. To bylo přece tak dávno...
PS. Nebude něco podobného jako Austerlitz nabo alespoň Bílá hora v příštím roce, kdy je např. kulaté výročí bitvy u Ústí?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 30.11.2005 - 19:29 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Ackoli jsem krome zastancem husitstvi i vasnivym bonapartistou dokument jsem bohuzel nevidel.
No veci se maji tak. Stredoveke bitvy poradaji skupiny na vlastni pest. Tzn. ze sezenou pozemky, sponzory, hasice, sanitku, vodu atd. atd. a vrazi do toho vlastni penize s tim, ze se jim to, mozna, snad, vrati. Ve valne vetsine bitev je skupiny neporadaji z komercnich ucelu. Samozrejme. Neco se na tom utrzi, ale neni to o zadnem zbohatnuti. K ucasti na techto akcich nikdo nikoho nenuti a ani vetsinou nikdo nikomu nic neplati. Zpravidla se zajisti misto pro stany na prespani a jidlo pro ucastniky, vyjimecne doprava a tim to konci. Vetsina lidi, kteri na takove akce prijedou z toho nemaji nic jineho, nez jen dobry pocit z toho, ze si nekde "zabouchali" a stravili vikend ve stredovekem stylu kdesi pod hradem. Akce komercne zamerene vetsinou poradaji profesionalni skupiny a byva jich za rok pomerne malo. Jsou to ovsem akce, ktere zaroven mivaji uplne jinou uroven. Sveho casu poradala skupina Merlet takove bitvy na hrade Tocnik a vecerni stredoveka pitka na hrade plnem sermiru, plivacu ohne, kejkliru a hudcu, kde divky tancily za svitu louci na stolech a kde nebyl jediny "civil" byly naprosto nedostizne. Vsechno bohuzel stoji penize. A tak skupina slozena z amateru ani nema moznosti tak velikou akci, jako je letosni Slavkov udelat. I kdyz sezene sponzory. A konecne udelat historickou bitvu s takovym poctem lidi, jako bude letosni Slavkov (tzn. 3500) neni ani v moznost ceskych sermiru. To by museli byt prakticky vsichni lide, kteri se sermu v cechach venuji. Nejmasovejsi sermirska akce je uz leta Libusin u Kladna. Sjizdi se tam kazdy rok priblizne 1500 ucinkujicich. Bohuzel tato akce nema historicky zaklad. Nikdy se tam nic neudalo. To, ze to je dnes ovsem nejmasovejsi zalezitost je ovsem dilem nahody. V pocatku z toho nikdo takovou akci delat nechtel. Historicke slavnosti typu Slavkov 2005 uz proste neni o particce nadsencu. V tom uz figuruji mestka zatupitelstva, dotace z ministerstva kultury, mozna i z EU a tak dale. Nic takoveho se v amaterskych vodach ceskeho sermu neda ocekavat. I kdyz na druhou stranu ti musim trochu oponovat s tim sermirskym opomijenim husitsvi. Shodou okolnosti zrovna letos probeh serial bitev nesouci nazev "Husitske valky na Morave" a vice mene to byla snaha o rekostrukci bitev v tomto regionu. Od Jihlavu az po Uhersky Ostroh. Jednalo se asi o 10 bitev s ruznymi organizatory, lec pod jednou hlavickou. A co se bitvy u Usti tyce, tak pevne verim, ze se nejaka skupina na Ustecku pristi rok najde a chopi se toho. Tak to totiz v amaterskem sermu byva. Jinak v nasi skupine uz dlouho mluvime o tom, ze bychom nejakou bitvu usporadali. Bohuzel to ale stoji nejake usili, cas a penize. A ne vsichni na to tyto moznosti maji. Neco jineho je, si na vikend vyjet na akci a neco jineho je takovou akci poradat. Ale slibuji, ze pokud nejakou bitvu preci jen udelame, bude to na 100% bitva husitska. Co se Usti tyce, tak pokud by samozrejme prislo mesto Usti s tim, ze takovou akci usporada, verim tomu, ze by se sjel dostatek sermiru. Mimochodem principielne je to podobne, jako kdyby se delala kazdy rok bitva u prilezitosti Taborskych slavnosti. Coz vlastne nechapu, proc se nedela. Mimochodem ty tri fotky v galerii z historickych slavnosti na polskem hrade Chojnik, jsou z vystoupeni nasi skupiny. Znam par lidi v sermu a tak se pokusim pomalu sirit myslenku na velkou husitskou bitvu ve stylu Slavkova. Ale pochybuji, ze se to nejak vyvrbi do pristiho roku do Usti. Jinak sleduj koncem roku adresu http://herold.ujancaku.net/ coz je elektronicka podoba sermirskych listu, kde se koncem roku objevi prvni varianta kalendare akci na rok 2006. Prubezne se s priblizovanim sezony (ktera zacina v polovine dubna) bude menit a katualizovat.


Naposledy upravil Jachym Hrabec dne 05.12.2005 - 17:18, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 30.11.2005 - 19:33 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Jinak co se terminu Bile hory tyce, tak s posunem terminu se holt neda nic delat. Tak velka akce si nemuze dovolit riskovat to, ze neprijdou divaci. Je to mozna prilisny duraz na penize, ale je to tak. Pokud bude hnnusne pocasi, lide neprijdou, akce prodela a priste uz se treba konat nebude. Nemluve o tom, ze poradatel kalkuluje i s urcitym poctem ucinkujicich a protoze prihlasky nejsou zavazne, resi se potom problem toho, ze prijede jen polovina lidi velmi obtizne. Proto ten posun na priznivejsi dobu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Bitvy
PříspěvekNapsal: 30.11.2005 - 20:17 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jáchyme, děkuju za vyčerpávající odpovědi. To, co píšeš o Slavkovu je jasná věc i pro mě. Já jsem ho uváděl jako extrém, pochopitelně. Ale druhým extrémem je, když 5 zoufalců, byť nadšenců do sebě buší okovanými cepy. Já bych to viděl asi na úrovni té Bílé hory. To by mělo stačit.
Píšeš: "...Ale slibuji, ze pokud nejakou bitvu preci jen udelame, bude to na 100% bitva husitska...". Beru tě za slovo a na tato tvá slova nezapomenu, to si piš!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 01.12.2005 - 11:05 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
No na husitstvi ma nase skupina nejsirsi skalu vybaveni. Od kostymu, pres male pistaly, rucnice, hakovnice, komorovky, hradebnice az po jednu houfnici. Asi osm celkem slusne (mnou) :wink: namalovanych pavez, tarasy, praporce. Dokonce jsme meli i vuz, ale byl to takovy osizeny zebrinak. A navic nam vinou nevhodnych skladovacich prostor shnily loukote u kol, takze ted uz je celej rozstipanej a vyhucel kominem. Takze proto to taky bude urcite husitska bitva. :wink: Ale lhal bych. kdybych tvrdil, ze to je jen ten jeden duvod. Jsme i trochu patrioti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: H. bitva
PříspěvekNapsal: 01.12.2005 - 11:57 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jachym Hrabec píše:
No na husitstvi ma nase skupina nejsirsi skalu vybaveni. Od kostymu, pres male pistaly, rucnice, hakovnice, komorovky, hradebnice az po jednu houfnici. Asi osm celkem slusne (mnou) :wink: namalovanych pavez, tarasy, praporce. Dokonce jsme meli i vuz, ale byl to takovy osizeny zebrinak. A navic nam vinou nevhodnych skladovacich prostor shnily loukote u kol, takze ted uz je celej rozstipanej a vyhucel kominem. Takze proto to taky bude urcite husitska bitva. :wink: Ale lhal bych. kdybych tvrdil, ze to je jen ten jeden duvod. Jsme i trochu patrioti.

Ty hákovnice, píšťaly, zkrátka pušky jsou funkční? Do toho "vozu" byly zapřahány koně?
Jáchyme, neříkej mi, že na husitské válečnictví se zaměřujete pouze vy. Pak by tedy bylo vhodné, abyste se dali dohromady, dále nějaký "kompars", nebo jak tomu říkáte, z nadšených dobrovolníků k tomu a bitva o podstatně více účastnících a s větším nasazením je na světě. Nebo to funguje jinak?...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: H. bitva
PříspěvekNapsal: 01.12.2005 - 12:20 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Jiří Motyčka píše:
Ty hákovnice, píšťaly, zkrátka pušky jsou funkční? Do toho "vozu" byly zapřahány koně?
Jáchyme, neříkej mi, že na husitské válečnictví se zaměřujete pouze vy. Pak by tedy bylo vhodné, abyste se dali dohromady, dále nějaký "kompars", nebo jak tomu říkáte, z nadšených dobrovolníků k tomu a bitva o podstatně více účastnících a s větším nasazením je na světě. Nebo to funguje jinak?...


Jasne ze jsou vsechny kusy funkcni. Kdyz to kluci, protoze ja nestrilim, spusti, tak je to kanonada jako u Verdenu. S komparzem je to horsi. Nedela se to. Nejsou lidi. A kdyz jsou lidi, neni je do ceho obleknout. Videl jsem to snad dvakrat, ze se dav rozrostl o predem "k zabiti" odsouzene lidi, kteri nesermovali. Jinak se treba do vesnic a tak odbsazuji divky a deti sermiru. Ale tech tolik zase nebyva. No ja jsem tu zkusil mluvit o jakemsi nadskupinovem spolku sermiru, ktery by byl zameren na husitstvi. Ale nikdo na to nereagoval. Evidentne jsem se spletl a je tu mene sermiru, nez jsem cekal. Coz o to. Kdybych umel delat web stranky, tak se na sermirske servery protlacim a myslim, ze by se lide nasli. Takhle to musim zkouset hnat jedine pres dalsi lidi a co si budemem povidat, to neni nikdy prilis dobry. Jinak vetsinou v pripade poradani bitvy staci prohlasit, ze akce je husitska, a oni uz se lide vyselektuji sami. Pak uz zbyva jen zkontrolovat vernost kostymu, vyhodit "keckare" a hura na to. Ale masovou se akce stava az casem. Pokud je dobra, povede se, ma sanci se rok od roku rozrustat. Pokud se nepovede, nema cenu ji ani opakovat, protoze by pristi rok prijelo jeste mene lidi. No a kdyz se dari, tak se za par let muze sjizdet treba kolem sesti stovek ucinkujicich, coz uz je docela poradna ucast. Pokusim se kontaktovat lidi zalozit ten nadskupinovy spolek se zamerenim na husitstvi. To mne lakalo od doby, kdy jsme s klukama zalozili Korouhev zeme Ceske pod kterou se jezdi do Polska.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 01.12.2005 - 12:23 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Vlastni stranky by byly super, protoze by se o pripravovane bitve mohlo psat dlouho dopredu a vlastne delat reklamu na to, aby lide prijeli. Mohli by se pozvolna shanet lide do toho komparzu a tak. Proste dat tomu cas a do tech lidi to dostat. To, aby si sami mezi sebou zacali suskat "hele to vypada na dost zajimavou akci, tam bych zajel". Nemluve o tom, ze by si toho mohli vsimnout i potencionalni sponzori.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Kalendář akcí...
PříspěvekNapsal: 01.12.2005 - 18:46 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jáchyme, oprav si tuto adresu http://herold.ujancaku.net/ ve svém příspěvku, máš tam navíc v HTML odkazu čárku (",").
A tahali ten váš vůz koně, se ptám podruhé. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalendář akcí...
PříspěvekNapsal: 05.12.2005 - 17:02 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Jiří Motyčka píše:
Jáchyme, oprav si tuto adresu http://herold.ujancaku.net/ ve svém příspěvku, máš tam navíc v HTML odkazu čárku (",").
A tahali ten váš vůz koně, se ptám podruhé. :)


Jo carka... :wink: no ta uz patri do textu a ne od odkazu. Omlouvam se. :wink: No jestli ten nas vuz nekdy videl kone, tak to bylo uz asi hooodne davno. Za nasich casu jsme ho tahali jen my. Takze spis volove nez kone. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 291 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz