Právě je 19.04.2024 - 06:15

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 388 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Povídání o čemkoli
PříspěvekNapsal: 03.02.2014 - 22:19 
Offline
velitel vozu
velitel vozu

Registrován: 19.04.2012 - 18:19
Příspěvky: 373
Bydliště: Litoměřice
Bohužel vím. A ne jen odtud.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Kanovník
PříspěvekNapsal: 09.02.2014 - 10:49 
Offline
práče
práče

Registrován: 23.01.2010 - 14:32
Příspěvky: 28
Zajímavý odkaz na Tomkův Dějepis města Prahy III (náhodou jsem na to narazil, je tam zmíněn kanovník Jan Šiška):

http://kramerius.mlp.cz/kramerius/MShow ... pg&author=


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kanovník
PříspěvekNapsal: 09.02.2014 - 15:53 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
jiggi píše:
... náhodou jsem na to narazil, je tam zmíněn kanovník Jan Šiška ...
Nejednalo se o kanovníka , ale o oltářníka (kněz pověřený liturgickými úkony u daného oltáře) u oltáře sv. Blažeje ve zmiňovaném kostele ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povídání o čemkoli
PříspěvekNapsal: 26.02.2014 - 07:22 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
Pokud patříte k těm, kteří mají rádi cyklus Velké dějiny zemí Koruny české, pak by jste měli nejspíše zbystřit. Právě v těchto dnech totiž vyšel úplně poslední díl, a to XI. b (1792 - 1860). Tím se zaplnila poslední mezera a látka ustává rokem 1945. Proč právě rokem 1945? Na to odpovědí nakladatelé: http://www.velkedejiny.cz/proc-se-edice-uzavira-rokem-1945/

Ponechám záměrně nezodpovězenou otázku, jestli onen "trapný dluh české historii táhnoucí se již od Palackého" byl splacen, když dějiny nejsou kompletní, jak se nakladatel pyšně chlubí, přičemž se většina čtenářů právě na díly po roce 1945 těšila a očekávala je s velkým nadšením... :wink:

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povídání o čemkoli
PříspěvekNapsal: 26.02.2014 - 12:52 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Napo_Leon píše:
... Ponechám záměrně nezodpovězenou otázku, jestli onen "trapný dluh české historii táhnoucí se již od Palackého" byl splacen, když dějiny nejsou kompletní, jak se nakladatel pyšně chlubí, přičemž se většina čtenářů právě na díly po roce 1945 těšila a očekávala je s velkým nadšením ...
Já jsem byl především zvědavý na únor 1948, na 50. i 60. léta minulého století a na analýzu roku 1968. Aspoň ještě tohle mohly další díly obsahovat, tzn., že by projekt končil třeba nástupem normalizace! :idea:
Původně jsem se domníval, že by cyklus mohl skončit např. až rokem 2000, tzn., že by se tam objevilo ještě období normalizace (oběti normalizace, disent, Charta77, ...) a listopad '89 (tzv. "sametová revoluce", familiárně nazývaná "plyšák") s nástupem demokratického uspořádání společnosti. Ale to jsou asi opravdu moc blízké dějiny, resp. spíše vzdálenější "současnost".
Jinak ale ten rok 1945 je docela pochopitelný, aniž bych chtěl zastávat jakési obojetné stanovisko.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Halík husitou
PříspěvekNapsal: 19.03.2014 - 12:30 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
V exkluzivním rozhovoru pro přílohu Lidových novin z minulého pátku (14. 3. 2014) prof. Halík mj. říká:
"Měl jsem také husitské období, k čemuž mě přivedl strýc Josef, velký vlastenec. Vyprávěl mi o Žižkovi, já jsem pak navštěvoval husitská bojiště a sbíral prsť těch míst, knihy, pohlednice, články a dělal jsem si archiv. … Byl rád (Halíkův otec – pozn. JM), když jsem začal psát husitské romány …" :shock:
Škoda, že mu toto období nevydrželo do pozdějších let a opustilo ho zřejmě nejpozději s nástupem jeho katolické kariéry. ;-)

JM píše:
... S termínem "terorizmus" v souvislosti s husitstvím stejně jako s tím, že Žižka byl Usamou bin Ladinem středověku (prof. Halík) bych operoval velice obezřetně ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Poučení z historie
PříspěvekNapsal: 21.03.2014 - 23:45 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Docela smutný citát k zamyšlení, a schválně, co vás první po přečtení napadne?, mne napadly Lipany.
''Ti, kteří nestudují historii, jsou nuceni si ji zopakovat, avšak ti, kteří historii studují, jsou odsouzeni bezmocně přihlížet, zatímco všichni ostatní ji opakují.''

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povídání o čemkoli
PříspěvekNapsal: 05.05.2014 - 22:36 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 05.05.2014 - 22:27
Příspěvky: 3
Výstižně napsáno :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: postřeh
PříspěvekNapsal: 01.09.2014 - 15:47 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Debaty, které jsme vedli v tomto tématu i některé z jiných témat této kapitoly, se pomalu leč nezadržitelně přesouvají na sociální sítě. :|
Co s tím? Obávám se, že s tímto trendem se nenadělá vůbec nic. Jen si nejsem jist, zda se z toho mám spíš radovat nebo být nostalgicky smutný. :?

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: postřeh
PříspěvekNapsal: 12.09.2014 - 05:52 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
Jiří Motyčka píše:
Co s tím? Obávám se, že s tímto trendem se nenadělá vůbec nic. Jen si nejsem jist, zda se z toho mám spíš radovat nebo být nostalgicky smutný. :?

Prezident Miloš Zeman při své inauguraci v březnu 2013 pronesl: "Bože, dej mi odvahu ovlivňovat to, co ovlivnit mohu, pokoru neovlivňovat to, co ovlivnit nejde, a moudrost, abych dokázal rozlišit mezi obojím." :wink:

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: F. Ch. Oetinger vs. Zeman
PříspěvekNapsal: 12.09.2014 - 14:29 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Napo_Leon píše:
... Prezident Miloš Zeman při své inauguraci v březnu 2013 pronesl: "Bože, dej mi odvahu ovlivňovat to, co ovlivnit mohu, pokoru neovlivňovat to, co ovlivnit nejde, a moudrost, abych dokázal rozlišit mezi obojím." :wink:
Ano,
ale tato parafráze není z jeho hlavy, tohle dávno před Zemanem vyřkl Friedrich Ch. Oetinger, německý luteránský teolog.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: po r. 1620 ...
PříspěvekNapsal: 29.09.2014 - 08:55 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 29.09.2014 - 08:53
Příspěvky: 1
Thanks for share..../

_________________
Get free demos for CAS-001 braindumps exam and wikipedia exam with 100% guaranteed success. Our best quality Duke University prepares you well before appearing in the Isaca of ISC


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povídání o čemkoli
PříspěvekNapsal: 29.09.2014 - 21:09 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 29.09.2014 - 21:04
Příspěvky: 2
Ano, nicméně, i když to nejsou jeho originální slova, nebojí se nazývat věci pravými slovy.

_________________
Římská vexilla byla prvními prapory používanými na území starověké Evropy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malý Bor
PříspěvekNapsal: 09.10.2014 - 14:51 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Samuel 24. 6. 2014 píše:
... Využijem toto vlákno na trocha obšírnejšiu otázku. Vie niekto niečo viac o genéze a okolnostiach Vlčkovho rukopisu Naučení ? Existuje modernejšia biografia príp. monografia/článok , ktorá sa zaoberá týmto českým Kriegsmanom a jeho dielom? ...
sara736 dnes píše:
Využijem toto vlákno na trocha obšírnejšiu otázku. Vie niekto niečo viac o genéze a okolnostiach Vlčkovho rukopisu Naučení ? Existuje modernejšia biografia príp. monografia/článok , ktorá sa zaoberá týmto českým Kriegsmanom a jeho dielom?
Nejprve se zvořile zeptám:
"Je Samuel a sara736 jedna a táž osoba"? :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Betlém dnes
PříspěvekNapsal: 25.11.2014 - 12:32 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Autorka níže odkazovaného textu, se hluboce mýlí, když píše, že ...
... "Návrhářka Beata Rajská (52) má sice během roku mnoho přehlídek, ale ta nejprestižnější je vždy koncem roku v nějakých neobvyklých prostorách. Tentokrát to byla Betlémská kaple a i mistr Jan Hus, jenž tam kázával, by se určitě zálibně podíval na krásky v Beatiných modelech."
http://www.super.cz/310081-jine-modelky-predvedly-odhalena-nadra-ona-staronoveho-pritele-takhle-to-seklo-vignerove-na-modni-show.html
Obávám se, že paní Saša Šeflová neví, o čem píše, i když v tom pochopitelně nebyl zlý úmysl. Dnes Betlémská kaple patří bohužel ČVUT, která ji používá především jako slavnostní aulu. Domnívám se, že Správa účelových zařízení ČVUT by měla přece jenom poněkud pečlivěji zvažovat, k jakým účelům svoji aulu propůjčuje. Betlémská kaple je totiž především kulturní památkou.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 388 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 108 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz