Právě je 19.04.2024 - 06:18

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 99 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Volání
PříspěvekNapsal: 21.11.2012 - 19:56 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
Zajímá mne jak se vysvětluje volání: mniše vsak mniše vsak ...
... zde má být patrně "... v sak"
A "sak" ve staročeštině znamená síťová nůše, síť na ryby, měch, pytel.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Volání přes králův zákaz
PříspěvekNapsal: 21.11.2012 - 20:42 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
''Z rektorátu přišla vizitace, protože měšťané si stěžovali na žáky, že na ulicích pokřikují na mnichy posměškem: V sak, mniše v sak!, dávno králem zakázaným, neboť to příliš připomíná jeho prohřešek, jehož se před lety dopustil tím, že kázal ve Vltavě utopit vzpurného sekretáře arcibiskupské konzistoře Jana z Pomuku.''
(Česká pře, str. 82)

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volání
PříspěvekNapsal: 21.11.2012 - 21:20 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Jiří Motyčka píše:
Karel Konečný píše:
Zajímá mne jak se vysvětluje volání: mniše vsak mniše vsak ...
... zde má být patrně "... v sak"
A "sak" ve staročeštině znamená síťová nůše, síť na ryby, měch, pytel.
Ano, to vím.
Já tomu rozumím jako sak=mnišská kutna. Ale nevím jestli to tak bylo myšleno...do kutny. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: co se může
PříspěvekNapsal: 30.11.2012 - 12:49 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Theodor píše:
... Smí se to takto říci, admine? ...
Ano, smí.

Theodor píše:
... Původně jsem chtěl panu JK napsat něco ve smyslu "vyliž si p...l" - jako návrh ryze osobní, ne webu husitstvi.cz!
"vyliž si p...l" to však NE, protože to už by bylo sprostou urážkou, i když vulgární slovo je vytečkováno.
Ale použití vulgarizmu "p...l" v jakékoli jiné souvislosti např. "sedí to jako p...l na hrnku", jakožto přirovnání je možné. To vše přesně v duchu těchto ZÁSAD... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: co se může
PříspěvekNapsal: 30.11.2012 - 21:39 
Offline
pavézník
pavézník
Uživatelský avatar

Registrován: 23.10.2012 - 23:31
Příspěvky: 196
Bydliště: Matka měst, Hlava republiky, Děvka babylónská
Jiří Motyčka píše:
Theodor píše:
... Smí se to takto říci, admine? ...
Ano, smí.

Díky! Měl jsem zkrátka s odpovědí na TOTO jisté formulační potíže. :arrow: Největším problémem pana Jiřího Krejčího je totiž, jak se mi to jeví, pochopit, že někde mohou svobodní lidé svobodně diskutovat své názory, aniž by tím cokoli komukoli vnucovali. Nebyl jsem si tudíž jist, jaká forma čistě osobního vzkazu je pro něj dostatečně srozumitelná, přitom však nevybočující z rámce pravidel debaty. Snad se mi to tedy povedlo, ale toto úsilí mne natolik vyčerpalo, že zjišťuji, že je nejvyšší čas uložit si zase diskusní půst. Adventní čas je k tomu jako stvořený. Doufám, že tu mezitím nevykvetou další Baudelairovské květy a skupina témat o vlastenectví se nepromění v „čertovu zahrádku“. Plody návštěvy pana JK z 26.11.2012 mi bohatě stačily; číst nikoli kritiku, nýbrž „plivance“ na státní vlajku nemusím.

:arrow: Mimochodem, vzkaz pokud by snad tohle pan Jiří Krejčí četl: Nemusíte na mne, „soukmenovče“, vůbec reagovat, byla by to z Vaší strany ztráta času a obávám se, že pro mne jen obtěžování. Vaše ODKAZY jsem si prohlédl a názor si učinil, soudím, zcela postačující.

_________________
(Kaz 1:11) čili "Vše bude zapomenuto!"


Naposledy upravil Theodor dne 14.12.2014 - 14:25, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Zbroj
PříspěvekNapsal: 15.01.2014 - 18:46 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 15.01.2014 - 18:28
Příspěvky: 6
Bydliště: Morava
Zdravím pocházím z Markrabství Moravského rád bych se zeptal jestli by jste mi nemohli poradit ohledně repliky zbroje z dob husické hledám všude možně na internetu ale asi špatně :wtf: tak mě napadlo se zeptat zde :wave: bych si chtěl postupně jednoho vojáka poskládat :evil:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud možno co přesně všechno koupit :think: no aby byla hlavně funkční pro bojové účely :D
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuju poradit ...
PříspěvekNapsal: 15.01.2014 - 20:14 
Offline
velitel vozu
velitel vozu

Registrován: 19.04.2012 - 18:19
Příspěvky: 373
Bydliště: Litoměřice
Vřele doporučuji projít fórum na Brodci - třeba projekt války husitské. Tam jsou lidi co ti mohou pomoct. Ale pozor, nejdřív si to přečti, vyber si postavu, kterou chceš představovat - profi žoldnéř, chudší měšťan z hotovosti, střelec z kuše, kališnický šlechtic atd. a až pak se tam ptej na přesné věci. Jinak budeš oprávněně ignorován. Tenhle dotaz je příliš nekonkrétní. Navíc není jisté, zda to chceš jen "na ozdobu", do SHŠ (skupina historického šermu) nebo hodláš objíždět bitvy.

http://forum.brodec.org/

Další info můžeš najít třeba na
http://1381-1424.hys.cz/

něco možná i na
http://www.livinghistory.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Boje u Brna
PříspěvekNapsal: 17.03.2014 - 01:03 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 17.03.2014 - 00:59
Příspěvky: 24
Dobrý den,
v kronice Řečkovic se píše, že byly husity vypáleny 2. ledna 1422. Na tvrzi (?) měj tenkrát sídlit rod Házů z Černovic. V pověstech z moravských hradů se píše, že to byla husitská posádka z Černé Hory a že na tvrzi sídlil horlivý jednuška Beneda. Dá se nějak ověřit tato informace? Případně která část hustitů měla Řečkovice na "svědomí"?
Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Líšno - Bystřice u Benešova
PříspěvekNapsal: 16.05.2014 - 19:07 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 16.05.2014 - 18:47
Příspěvky: 1
Zdravím a obracím se na vás s dotazem, vám odborníkům možná směšným.
V obci Líšno sousedící s Bystřicí u Benešova je naproti Líšenskému zámku přes silnici stavení čp. 34 a v jeho zdi jsou zazděny tuším 2 velké otesané kamenné koule.
Když jsem byl jako asi 8 letý kluk s dědou na výletě v Líšně, tak mi děda povídal, že ony koule pocházejí z praku, který byl použit při nějaké bitvě v okolí Bystřice.
Po 40 letech jsem služebně projížděl Líšnem a při pohledu na ony zazděné koule jsem si na onen výlet s dědou, tenkrát před lety vzpomněl.
Napadá mě otázka, bylo to opravdu tak, respektivně je to možné, nebo je to pověra?
Předem mnohokrát děkuji za ochotu mi tuto věc objasnit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuju poradit ...
PříspěvekNapsal: 11.12.2014 - 13:24 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 17.03.2014 - 00:59
Příspěvky: 24
Po čase zdravím... Ohledně vypálení Řečkovic jsem se moc nedozvěděl tak jinak. Dá se zjistit jaké bylo počasí na přelomu roků 1421 -1422 ? Příjde mi to jako naprosto nevhodná doba na jakékoliv tažení i kdyby to bylo jen :roll: cca 40 km (Černá Hora - Brno). Leda že by byla nějaká obleva (?) nebo počasí jak teď....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Řečkovice - Černá Hora
PříspěvekNapsal: 11.12.2014 - 19:25 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Pepi1974 píše:
... Ohledně vypálení Řečkovic jsem se moc nedozvěděl ...
To není proto, že by se odpovědi nikdo nechtěl ujmout, ale že o tom zatím nikdo nic neví.

Pepi1974 píše:
... Dá se zjistit jaké bylo počasí na přelomu roků 1421 -1422 ? Příjde mi to jako naprosto nevhodná doba na jakékoliv tažení ...
Jsem přesvědčen, že husitům nedělalo vůbec žádný problém válčit v zimě, nebyli to totiž žádní zimomřivci. Namátkou uvedu drtivou porážku Zikmundova tažení z počátku roku 1422 nebo bitvu u České Skalice z ledna 1424.
Něco o počasí najdeš tady ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuju poradit ...
PříspěvekNapsal: 12.12.2014 - 19:06 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 17.03.2014 - 00:59
Příspěvky: 24
Já nechtěl kritizovat, naopak jsem tomuto fóru vděčen za mnoho.. :clap: Jen jsem původně myslel, že to nebude tak těžké, když je to kousek od Brna. No co se týče toho počasí - a to by mě zajímalo - je mi jasné že se bojovalo i v zimě ale dle různých zpráv mi přišlo (ta Markéta Lazarová mě mrzne ještě teď) že dřív bývala mnohem větší kosa...
"Nepříliš dlouhá, avšak tuhá a mrazivá zima, byla vystřídána časným jarem" No dle dnešních měřítek byla zima ale nebylo to na dlouho, takže proč nevyrazit na jih na Brno..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuju poradit ...
PříspěvekNapsal: 12.12.2014 - 19:37 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Pepi1974 píše:
Já nechtěl kritizovat ...
V pohodě!
Já tím chtěl jenom zdůraznit, že když se tady někomu nedostane odpovědi, opravdu za tím je jenom to, že to nikdo neví, není za tím to, že bychom nějak rozdělovali dotazy dle jejich obsahu. A dotazů bez odpovědi je tady povícero a vyznačují se tím všechna diskusní fóra.

Pepi1974 píše:
... naopak jsem tomuto fóru vděčen za mnoho ...
Děkujeme.
A doufám, že nejenom DF, ale i webu a jeho stránkám. :wink:

Pepi1974 píše:
... dle různých zpráv mi přišlo (ta Markéta Lazarová mě mrzne ještě teď) že dřív bývala mnohem větší kosa...
Tak rozhodně větší než byla ta během loňské zimy. :D

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuju poradit ...
PříspěvekNapsal: 13.12.2014 - 00:20 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Nějaké zprávy by se daly najít v kronikách. Teď píšu jen z hlavy, tak si vzpomínám, že Pekař ve svém Žižkovi a jeho době píše, že jaro roku 1420 přišlo neobvykle brzy, už v březnu kvetly stromy (což přesně odpovídá jaru 2007, kdy jsme dělali volnou rekonstrukci bitvy u Sudoměře :wink: ). Potom mi v paměti uvízla nějaká pasáž z Vavřince z Březové, že pražské vojsko muselo přerušit zimní tažení (1421?) právě kvůli neobvykle tuhým mrazům.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: potřebuju poradit ...
PříspěvekNapsal: 14.12.2014 - 12:37 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 454
Bydliště: Český Brod
Pepi1974 píše:
Dá se zjistit jaké bylo počasí na přelomu roků 1421 -1422 ? Příjde mi to jako naprosto nevhodná doba na jakékoliv tažení ....
V této době proběhla bitva u Kutné Hory a následně bitva u Habrů. Zdá se, že mrzlo "až praštělo".

F. Šmahel: "V Kutné Hoře si spokojení dobyvatelé vyložili ústup jako porážku, z níž se husité dlouhou dobu nevzpamatují. Zikmund proto před vánočními svátky tažení přerušil a uherským sborům povolil, aby si před mrazy vyhledaly úkryty v širokém okolí. Jeho bezstarostnost šla tak daleko, že se ani nezajímal, zda se husité připravují k odvetě.".

Kronika velmi pěkná o Janu Žižkovi: "A za Habrem, tam se vojska dostihla a bojovali pak až do Německého Brodu. A mnoho jich utonulo i s koňmi, neboť se pod nimi prolamoval led, a také všechny vozy s velikým majetkem."

Řeka Sázava byla tehdy zamrzlá a muselo být tedy dlouho silně pod nulou.

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 99 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 111 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz