Právě je 19.04.2024 - 04:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 84 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Husitství v cizině
PříspěvekNapsal: 24.10.2005 - 22:50 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Dorful píše:
Dotyčný autor webu za to rozhodně nemůže, doporučuji se podívat na jeho velice zajímavý web. O husity se zajímá, což je za hranicemi velice vzácné.
Sám uvádí z jaké knížky ty informace čerpal a zde na webu je dokonce fotka z české akce, kde jsou tyto prapory s husou též!!!

Ano, je to velmi potěšitelné, že někdo i "venku" se zajímá o fenomén husitství. A co až naše stránky budou v angličtině, jak slibuje Votan...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 26.10.2005 - 13:28 
Offline
vrchní hejtman
vrchní hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2004 - 20:52
Příspěvky: 173
nejdřív dodělám ty čs. jednotky v SSSR, ale pak se snad konečně pustím do anglické verze...

_________________
Michal Gelbič

Husité - Ktož jsú boží bojovníci
http://www.husitstvi.cz
Czechoslovak military units in the USSR (1942-45)
http://www.czechpatriots.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Sirotčí znak
PříspěvekNapsal: 22.01.2006 - 23:18 
Zdravím,
Chci se zeptat, jestli Sirotci (dříve Orebité)... Prostě Východočeští husité měli něco jako svůj znak či erb? (je jedno jestli "polníci" nebo "posádka Hradecká")


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sirotčí znak
PříspěvekNapsal: 23.01.2006 - 10:10 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Fidžr-pán-Vrlabu píše:
Zdravím,
Chci se zeptat, jestli Sirotci (dříve Orebité)... Prostě Východočeští husité měli něco jako svůj znak či erb? (je jedno jestli "polníci" nebo "posádka Hradecká")

"Erbem", dá-li se to tak nazvat, bez ohledu na to, zda se jednalo o sirotky (orebity, východočeský svaz, Menší Tábor), tábory nebo pražský svaz byl kalich. Kalich v různých podobách (bez hostie, s hostií) a barevných kombinacích byl symbolem, který celé hnutí sjednocoval (viz Volné téma-Zakázková výroba...). Pochopitelně hejtmani z řad nížší i vysoké kališnické šlechty, kteří se střídali na velitelských postech v sirotčím svazu, si ponechávali původní erby svých šlechtických rodů...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Husa na korouhvi
PříspěvekNapsal: 08.02.2006 - 15:02 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Husa na korouhvi je záměrně zesměšňující označení husitů. Vyskytuje se pouze v zahraničních dobových pramenech, kde na iluminacích označuje husitské vojsko. Je záměrně otočena zadkem k žerdi korouhve - v heraldice nesprávné a tedy hanlivé.
Co se týká barevné kombinace červený kalich na černé korouhvi, je to také špatně. Podle heraldických pravidel (která se ovšem už ve středověku porušovala :-) ) nesmí přijít barva na barvu. Červenému kalichu tak odpovídá stříbrný (bílý) podklad, stříbrnému červený. Vavřinec z Březové ve své Husitské kronice v kapitole věnované bitvě na Vítkově píše o tom, že husité se označovali bílým a červeným kalichem na oblečení, zbrojích a korouhvích. Z téže doby je iluminace, kde má král David modrý štít se zlatým kalichem. Červené korouhve se zlatým kalichem v Jenském kodexu ilustrovaném Janíčkem Zmilelým z Písku jsou cca o 50 - 60 let mladší.
Podle sdělení pracovníků Husitského muzea v Táboře se černá korouhev s červeným kalichem začala používat v polovině devatenáctého století na táborech lidu.
Vojenský řád Václava Vlčka z Čenova, který mluví o černých a bílých znamenitých (signalizačních) korouhvích je přibližně z devadesátých let patnáctého století.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Husa na korouhvi
PříspěvekNapsal: 08.02.2006 - 16:35 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
trener píše:
Husa na korouhvi je záměrně zesměšňující označení husitů. Vyskytuje se pouze v zahraničních dobových pramenech, kde na iluminacích označuje husitské vojsko. Je záměrně otočena zadkem k žerdi korouhve - v heraldice nesprávné a tedy hanlivé.
Co se týká barevné kombinace červený kalich na černé korouhvi, je to také špatně. Podle heraldických pravidel (která se ovšem už ve středověku porušovala :-) ) nesmí přijít barva na barvu. Červenému kalichu tak odpovídá stříbrný (bílý) podklad, stříbrnému červený. Vavřinec z Březové ve své Husitské kronice v kapitole věnované bitvě na Vítkově píše o tom, že husité se označovali bílým a červeným kalichem na oblečení, zbrojích a korouhvích. Z téže doby je iluminace, kde má král David modrý štít se zlatým kalichem. Červené korouhve se zlatým kalichem v Jenském kodexu ilustrovaném Janíčkem Zmilelým z Písku jsou cca o 50 - 60 let mladší.
Podle sdělení pracovníků Husitského muzea v Táboře se černá korouhev s červeným kalichem začala používat v polovině devatenáctého století na táborech lidu.
Vojenský řád Václava Vlčka z Čenova, který mluví o černých a bílých znamenitých (signalizačních) korouhvích je přibližně z devadesátých let patnáctého století.


Pockej takze jestli tomu dobre rozumim, popiras to, ze husite pouzivali prapor v kombinaci cerveny kalich v cernem poli? To se budu hadat. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Husa na korouhvi
PříspěvekNapsal: 08.02.2006 - 16:43 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
trener píše:
Podle heraldických pravidel (která se ovšem už ve středověku porušovala :-) ) nesmí přijít barva na barvu..


Sice nejsem v heraldice az tak kovany, nicmene mi tohle pripada jako dost divne. Co treba namatkou Slezky rod Haugwitzu? Ten ma ve znaku cernou berani hlavu v cervenem poli. A spousta dalsich jako havrani, kanci hlavy, hlavy turku atd. atd. Podle toho co rikas trenere, by tedy byla hromada erbu spatnych.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Heraldika
PříspěvekNapsal: 09.02.2006 - 10:13 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Správně. Popírám, že husité používali černou korouhev s červeným kalichem. Pokud mne chcete přesvědčit o opaku, ukažte mi ji na dobové iluminaci, nebo zmínku o ní v dobových pramenech!
Například publikace z nakladatelství Osprey má v popisku iluminace z Jenského kodexu, že se jedná o černý kalich v červeném poli. Stačí se důkladně podívat na kvalitní přetisk a snadno zjistíte, že je to ztmavlé zlato.
Správně. Spousta erbů je z heraldického hlediska nesprávných. Pravidla se porušovala vždy :-)

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 09.02.2006 - 13:48 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Barevnost praporu jsme tu uz rozebirali mockrat a vsichni jsme se shodli na tech barevnych kombinacich, ktere jsem vyse popsal. Tudiz i na rudem kalichu v cernem poli. A ze slouzily k rozliseni bojovych, kridel, formaci, ci sestav at uz za pochodu, nebo primo ve vozbe.

A co se tyka publikace o husitech od nakladatelstvi Osprey, tak tu bych bral s rezervou, protoze jsem na ni zatim neslysel jedinou pochvalnou hlasku. Tim ted nechci mluvit o te konkretni iluminaci, kterou jsi uvedl. Myslim to dilko vseobecne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 09.02.2006 - 22:18 
Offline
pavézník
pavézník

Registrován: 12.03.2004 - 08:35
Příspěvky: 160
Jachym Hrabec píše:
Barevnost praporu jsme tu uz rozebirali mockrat a vsichni jsme se shodli na tech barevnych kombinacich, ktere jsem vyse popsal. Tudiz i na rudem kalichu v cernem poli. A ze slouzily k rozliseni bojovych, kridel, formaci, ci sestav at uz za pochodu, nebo primo ve vozbe.

A co se tyka publikace o husitech od nakladatelstvi Osprey, tak tu bych bral s rezervou, protoze jsem na ni zatim neslysel jedinou pochvalnou hlasku. Tim ted nechci mluvit o te konkretni iluminaci, kterou jsi uvedl. Myslim to dilko vseobecne.


Osobně jsem také zastával názor, že červený kalich na černém poli není autentický, ale nechal jsem se nakonec přesvědčit. Tento nový názor je velice hodnotný. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Korouhev
PříspěvekNapsal: 10.02.2006 - 09:50 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
V žádném případě se nechci nikoho dotknout, ale to, že se na něčem shodne větší počet lidí pro mne není argument. Tím je pro mne pouze ověřitelná citace z ověřeného dobového pramene. Dokud ji nedostanu (nebo sám nenajdu), budu dál popírat husitskou korouhev s červeným kalichem v černém poli.
Publikaci o husitech z nakladatelství Osprey jsem záměrně uvedl jako příklad komolení historické skutečnosti díky autorově nedbalosti!

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Černá korouhev
PříspěvekNapsal: 10.02.2006 - 11:18 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Já budu sveřepě zastávat korouhev černou s nevímjakým kalichem (proč ne třeba zlatým-žlutým) a víc už k tomu nemám, co dodat. Viz příspěvky http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic ... light=#p652 a 6. příspěvek za tímto předchozím.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Korouhev
PříspěvekNapsal: 10.02.2006 - 15:17 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Proč ne, každý má právo na svůj názor.
Já se snažím předvádět lidem co nejvěrněji, jak to tenkrát bylo, proto vždy budu vycházet z historické reality.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Korouhev
PříspěvekNapsal: 13.02.2006 - 15:39 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
trener píše:
Proč ne, každý má právo na svůj názor.
Já se snažím předvádět lidem co nejvěrněji, jak to tenkrát bylo, proto vždy budu vycházet z historické reality.


Nojo. Jenze to prave ono. Pojem historicka realita je bez dukazu znacne zavadejici. Dobra, uznavam, ze nikde neni transparentne ukazano nebo receno, ze rudy kalich v cernem poli existoval. Ale nikde neni recen ani opak. Dosud to nikdo nevyvratil a podle mne to zustane nezmeneno a muzeme se o tom jen vice, ci mene ohnive dohadovat na podobnych forech jako jsou tato.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 13.02.2006 - 17:26 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Napadla mne jeste takova vec. Nemusime preci v dobovych pramenech a obrazech hledat zminky pouze o praporech. Muze se treba nejit, i kdyz ja o zadne nevim, :wink: ukazka treba husitske pavezy s cervenym kalichem v cernem poli. A v takovem pripade uz by, si myslim, bylo pomerne zrejme, ze stejne tak mohli existovat i prapory v takove kombinaci.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 84 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz