Právě je 19.04.2024 - 16:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jan Hus - reference na Martina Luthera
PříspěvekNapsal: 22.11.2014 - 13:44 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 21.11.2014 - 01:52
Příspěvky: 1
Zdravím,

při konverzaci se známým z Anglie jsme se dostali na téma Jana Husa, při té příležitosti jsme se dostali k citátu Martina Luthera, který se považoval za Husova nástupce kvůli jeho slovům "Dnes pečete hus, ale přijde labuť, kterou nebudete moci upéci."
Viz zde, kde se píše, že se tato věta objevila v dopisech psaných Husem z vězení. Při procházení těchto dopisů jsem ale nenašel jedinou zmínku o téhle větě, ani nic vzdáleně podobného. Jako zdroj dopisů jsem vycházel odtud. Má někdo tušení kde se tento citát vzal? Hledal jsem na internetu zdroje v češtině a našel sem jenom jednu vážnější zmínku tady, je tedy možné že jde buď o chybu překladu, nebo jsem hledal na špatných místech a tato věta se objevila jinde než v dopisech z vězení. Další zajímavostí je, že tato věta bývá někdy nesprávně považována za Husova poslední slova.

Jaký je Váš názor?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 23.11.2014 - 23:23 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Nejprve je třeba uvést, že žádný z Husových listů se nedochoval v originále. Všechny Husovi listy jsou jen opisy, případně opisy opisů někdy ze 16. století. On sám se v některých listech z Kostnice vyjadřuje souvětích jako: Vysvobodí-li Bůh husu, ...ubohá husa..., ...husu dali na krmník... Uváděný citát by, ale mohl být v monografii:
M. Jan Hus - Flajšhans, Václav, kde jsou také listy z Kostnice (1414/1415)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 27.11.2014 - 18:35 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
ROFL píše:
... při konverzaci se známým z Anglie jsme se dostali na téma Jana Husa, při té příležitosti jsme se dostali k citátu Martina Luthera, který se považoval za Husova nástupce kvůli jeho slovům "Dnes pečete hus, ale přijde labuť, kterou nebudete moci upéci."...
Luther se za Husova pokračovatele považoval pochopitelně ze zcela jiných důvodů.

Karel Konečný píše:
Nejprve je třeba uvést, že žádný z Husových listů se nedochoval v originále. Všechny Husovi listy jsou jen opisy, případně opisy opisů někdy ze 16. století. ...
ROFL píše:
... Hledal jsem na internetu zdroje v češtině a našel sem jenom jednu vážnější zmínku tady, je tedy možné že jde buď o chybu překladu, nebo jsem hledal na špatných místech a tato věta se objevila jinde než v dopisech z vězení. ... Jaký je Váš názor?
Tak v odkazovaném textu se jasně píše o tom, že to Hus řekl před svou smrtí.
Ale podle relace Petra z Mladoňovic Hus před svou smrtí pravil toto (... a pak zazpíval 2x "Kriste, synu Boha živého, smiluj se nad námi ... Jenž jsi se narodil z Marie Panny").

Ale budu pátrat dál. Samozřejmě mohou i další ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: výklad Husova snu
PříspěvekNapsal: 03.12.2014 - 13:21 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
ROFL píše:
... při konverzaci se známým z Anglie jsme se dostali na téma Jana Husa, při té příležitosti jsme se dostali k citátu Martina Luthera, který se považoval za Husova nástupce kvůli jeho slovům "Dnes pečete hus, ale přijde labuť, kterou nebudete moci upéci."
Viz zde, kde se píše, že se tato věta objevila v dopisech psaných Husem z vězení. Při procházení těchto dopisů jsem ale nenašel jedinou zmínku o téhle větě, ani nic vzdáleně podobného. ...
Také jsem nic nenašel, snad jen toto.
V dopise z 5. března 1415, který Hus píše panu Janovi z Chlumu, chce vyložit tento sen: "Zdálo se mi, že v Betlémě chtěli preláti zničiti všechny obrazy Kristovy a vskutku je ničili. Já jsem druhého dne vstal a spatřil mnoho malířů, kteří zhotovili obrazy krásnější a početnější. Radostně jsem se na ně díval a malíři s hojným lidem říkali: 'Ať jen přijdou biskupové a kněží a nám je zničí!' Když se to stalo, mnoho lidu se radovalo v Betlémě a já s nimi. A probudiv se zpozoroval jsem, že se usmívám."
V následujícím dopisu Petrovi z Mladoňovic se Hus zmiňuje o výkladu výše uvedeného snu, který od svých přátel obdržel, když píše: "... život Kristův, který jsem v Betlémě jeho slovem kreslil v srdcích lidí a který chtěli v Betlémě zničiti, zprvu příkazem, aby se nekázalo v kaplích a Betlémě (zákaz papeže Alexandra V. z 20. 12. 1409 - pozn. JM), potom aby byl Betlém srovnám se zemí (nařízení o zboření kaple z r. 1412 - pozn. JM), že ten život Kristův lépe vykreslí mnoho kazatelů lepších než já, k radosti lidu, který miluje život Kristův - a já se z toho budu radovati ... 'až procitnu', tj. až vstanu z mrtvých."

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.12.2014 - 12:31 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Václav Flajšhans ve své knize M. Jan Hus uvádí, že v dopise Kardinálova (mistr Jan z Rejštejna) Čechům z 16. 11. 1414, připsal na konec listu mistr Jan Hus: Hus nebyla ještě upečena.
Z vězení už zřejmě nic takového nepsal, to už k tomu nebyla "nálada".
Ten Váš údajný citát z dopisu z vězení je zřejmě smyšlený.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11.12.2014 - 12:15 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
Václav Flajšhans ve své knize M. Jan Hus uvádí, že v dopise Kardinálova (mistr Jan z Rejštejna) Čechům z 16. 11. 1414, připsal na konec listu mistr Jan Hus: Hus nebyla ještě upečena. ...
... v relaci Petra z Mladoňovic je uveden list mistra Jana Kardinála, ale z 10. listopadu 1414 (v sobotu před sv. Martinem), který obsahuje text
"Husa není ještě upečena a nebojí se upečení, protože v tomto roce v sobotu, před svátkem Marina, připadá jeho slavná vigilie, kdy se husy nejedí."
... protože byl velký půst.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11.12.2014 - 13:19 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Jiří Motyčka píše:
... v relaci Petra z Mladoňovic je uveden list mistra Jana Kardinála, ale z 10. listopadu 1414 (v sobotu před sv. Martinem), který obsahuje text
"Husa není ještě upečena a nebojí se upečení, protože v tomto roce v sobotu, před svátkem Marina, připadá jeho slavná vigilie, kdy se husy nejedí."
... protože byl velký půst.

Mám knihu: Zpráva o mistru Janu Husovi v Kostnici od Petra z Mladoňovic, vydanou Karlovou Univerzitou 1965, ale tohle jsem tam marně hledal.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11.12.2014 - 13:26 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
... Mám knihu: Zpráva o mistru Janu Husovi v Kostnici od Petra z Mladoňovic, vydanou Karlovou Univerzitou 1965, ale tohle jsem tam marně hledal.

Ze zpráv a kronik doby husitské, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, str. 38

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.12.2014 - 21:39 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Možná, že to rčení vzniklo následně. Jan Agricola přední z obnovitelů památky mistra Jana Husa byl roku 1525 svědkem nalezení latinského rukopisu o upálení Husově od Petra z Mladoňovic v Žicicích v knihovně lékaře Pavla Rockenbacha. Posléze sepsal ve verších tragédii Jan Hus. Jeden verš pak zní:

    Na nevinném spáchali jste zrádný kus,
    když upekli jste ubohoučkou hus.
    Její křik byl vám z duše protivný.
    Já zvěstuji vám zcela jiné dny:
    Do dne a stého do roku,
    pravím vám hlasem proroků.
    Bílá labuť znovu bude pět
    píseň, již uslyší širý svět
    .


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.12.2017 - 15:31 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Také na tohle téma mnohé zaznělo v tomto televizním pořadu na ČT24 ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.02.2019 - 20:45 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 06.02.2019 - 20:37
Příspěvky: 1
Taky mě to zajímalo, nejstarší výskyt jsem zatím našel u Petra Litoměrického v Jistých a patrných církve svaté znameních (Litomyšl 1593, s. 257). Je však dost možné, že to vymyslel někdo jiný už předtím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: husa (Hus) & labuť (Luther)
PříspěvekNapsal: 15.08.2020 - 10:38 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Dovolím se ještě k tomuto "problému" vrátit odkazem na přednášku Johannese Ehmanna, která byla přednesena na Katedře církevních dějin Evangelické teologické fakulty Univerzity v Heidelbergu (SRN) v letním semestru 2015.
Název přednášky(?): J. Hus. Kacíř - mučedník - reformátor? Od české husy k wittenberské labuti

citace z českého překladu Lukáše Klímy:
"V r. 1531 Luther píše: 'Jan Hus o mně prorokoval, tam z vězení v Čechách. Budou nyní péct husu, ale za 100 let uslyší zpívat labuť, kterou musí snést. Tedy nemohou ji popravit. ... r. 1541 Luther říká, že Hus prorokoval ... Budou péct husu. Přijde však labuť, která nebude upečena.'
Husovská tradice zná také jiné obrazy: Přijde jiný pták, sokol nebo orel. Je však plausibilní
(použitelné, přijatelné - pozn. JM), že se sumarizovala tradice o labuti. Moudrá husa byla krotké zvíře, které se peklo. Existuje ale pták, který létá výš než husa; moudrá labuť se jeví být podobná huse a zároveň má výrazné odlišnosti.
Pro nás je důležité, že husovská tradice o huse a labuti v Lutherově hledání identity a v reformaci přežila.

(...)
V 16. století pak povstala tradice husy a labutě. V 17. a 18. století se často znázorňovala labuť Luthera společně s husou Husa také přímo ve vesnických kostelích. Proč právě tito? Pravda jejich proroctví se zdála zjevná. A znázornění prostřednictvím dvou ptáků didaktické a skrze nástěnné tabule jednoduše proveditelné.
Že byl tento obraz nosný také v širším smyslu, ukazuje jeho přijetí v herrnhutském pietizmu (Moravští bratři) a také politicky důležité dobré vztahy německé evangelické církve s českými protestanty.
"

BTW. Moc nechybělo a labuť byla upečena také, nebýt masivní podpory, které se Luther dočkal od vysoké saské šlechty. :idea:

zdroj: časopis Křesťanská revue, č. 1/2017, str. 34, 35
zvýraznění: JM

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz