Právě je 19.04.2024 - 09:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 59 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 10.02.2006 - 09:55 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Pokud by film měl dosahovat kvalit Statečného srdce co se týká historických reálií v oděvech a zbrojích, tak jen to ne proboha. Film se mi velice líbil jako akční podívaná, ale odborní poradci buď nebyli, nebo spali.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Statečné srdce
PříspěvekNapsal: 10.02.2006 - 10:57 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
Pokud by film měl dosahovat kvalit Statečného srdce co se týká historických reálií v oděvech a zbrojích, tak jen to ne proboha. Film se mi velice líbil jako akční podívaná, ale odborní poradci buď nebyli, nebo spali.

To já nedokážu posoudit, protože nejsem odborník ani na skotské dějiny ani na reálie té doby, místa, odění, výzbroje ap. Film o husitství by se pochopitelně všech těchto chyb musel vyvarovat. Tzn., že i kdyby ho hypoteticky realizovali Amíci, musel by mít české odborné a erudované poradce. Trenere, jsi velice nekompromisní a přísný kritik. Co tedy tvůj názor třeba na film Království nebeské?...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 10.02.2006 - 16:14, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10.02.2006 - 15:20 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Tak Království nebeské jsem zatím bohužel neviděl.
Občas jsem až přehnaně kritický a musím se krotit :-)

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10.02.2006 - 22:41 
Mohl by se zeptat co bylo na reáliích Statečného srdce špatného.?Já také nejsem odborník- rád se něco dozvím. Možná Skoti vypadají moc "barbarsky" a nejsou vyzbrojeni jako běžné vojsko té doby. Já si myslím, že žádný film nemůže být historicky úplně přesný. Stejně podle mě například bitvy nikdo lépe nenatočil.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 13.02.2006 - 16:58 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
trener píše:
Tak Království nebeské jsem zatím bohužel neviděl.
Občas jsem až přehnaně kritický a musím se krotit :-)


Kralovstvi nebeske je velkolepa podivana. Dokonala vyprava a exteriery. Po kostymni strance dotazene do pomerne velmi uspokojiveho konce. Problem se dostavil pri oblehani Jeruzalema, kdy se opet projevila filmarska magalomanie a strelba z katapultu na oblezene mesto pripominala spise delostreleckou pripravu u Berlina. Z dobovych pramenu je jasne, ze v oblasti predniho vychodu nebyl, a neni, dostatek kvalitniho dreva na stavbu velkych oblehacich stroju. To zrejme panu Scottovi bud zamerne, nebo nahodou uniklo. V roce 1996 jsem Syrii navstivil a lesy, ktere tam jsou, jsou tvoreny spise nizsimy a prilis pokroucenymi stromy, nez aby se z nich dala vytvorit takova baterie katapultu, ktera je ve filmu prezentovana. Kdyz kuprikladu prislusnici 1. krizove vypravy dobijeli v roce 1099 Jeruzalem, meli k dispozici vseho vsudy DVE! oblehaci veze. A to jeste diky tomu, ze v tesne predtim dobyte, tusim Akre, pristaly lode z Janova plne dreva. Takze jak rikam, na prvni pohled to nema chybu. Na druhy jich clovek najde mnohem vic. A hlavne ten film postrada dve nejdulezitejsi veci. Silny pribeh a charismatickou hlavni postavu. Melu Gibsonovi ve Statecnem srdci jsem byl ochoten uverit, ze bojuje z svuj narod, ze dokaze lidi vyburcovat a donutit polozit zivoty za dobrou vec. Orlando Bloom by mne nedonutil jit ani do smosky pro mliko, natoz do boje pro smrt.
Takze asi tak. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 13.02.2006 - 23:24 
Offline
pavézník
pavézník

Registrován: 12.03.2004 - 08:35
Příspěvky: 160
Jednu věc si ještě mohl odpustit a to použití historických jmen pro vymyšlené hrdiny. Např. tem Belian z Ibelinu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14.02.2006 - 12:13 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Dorful píše:
Jednu věc si ještě mohl odpustit a to použití historických jmen pro vymyšlené hrdiny. Např. tem Belian z Ibelinu.


Jak to presne myslis? Balduin z Ibelinu je skutecna historicka postava, ktera alespon castecne souhlasi s postavou, kterou hral Bloom. Po porazce u Hattinu (1187), ze ktere se Balduin i s casti sve bataile, stejne jako na opacne kridle Raimond Tripolijsky, probil, se skutecne ujal rizeni obrannych praci v Jeruzaleme. V tom ten film zase az tak mimozni nebyl. A nebyl mimozna ani v tom, ze Balduina z Ibelinu a Raimonda Tripolijskeho respektovali i samotni muslimove. Oba umeli plynne arabsky a udrzovali s araby cile, at uz obchodni, tak i pratelske styky.
A to, ze jednou je to Balduin, podruhe Balian, po treti Belian nebo po ctvrte Baudin, na to uz jsem si zvykl. Je to podmineno vsim moznym. Prameny ze kterych autor cerpa, transkripci ruznych jazyku ze kterych bylo prekladano, do kterych bylo prekaldano atd. atd.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 15.02.2006 - 20:11 
Offline
pavézník
pavézník

Registrován: 12.03.2004 - 08:35
Příspěvky: 160
Jachym Hrabec píše:
Dorful píše:
Jednu věc si ještě mohl odpustit a to použití historických jmen pro vymyšlené hrdiny. Např. tem Belian z Ibelinu.


Jak to presne myslis? Balduin z Ibelinu je skutecna historicka postava, ktera alespon castecne souhlasi s postavou, kterou hral Bloom. Po porazce u Hattinu (1187), ze ktere se Balduin i s casti sve bataile, stejne jako na opacne kridle Raimond Tripolijsky, probil, se skutecne ujal rizeni obrannych praci v Jeruzaleme. V tom ten film zase az tak mimozni nebyl. A nebyl mimozna ani v tom, ze Balduina z Ibelinu a Raimonda Tripolijskeho respektovali i samotni muslimove. Oba umeli plynne arabsky a udrzovali s araby cile, at uz obchodni, tak i pratelske styky.
A to, ze jednou je to Balduin, podruhe Balian, po treti Belian nebo po ctvrte Baudin, na to uz jsem si zvykl. Je to podmineno vsim moznym. Prameny ze kterych autor cerpa, transkripci ruznych jazyku ze kterych bylo prekladano, do kterych bylo prekaldano atd. atd.


Ovšem zkutečný Balian měl bratry a nebyl to kovář, který po vraždě kněze odcestoval do Sv. země a stal se velitelem Jeruzaléma.

http://en.wikipedia.org/wiki/Balian_of_Ibelin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Film o husitech
PříspěvekNapsal: 15.02.2006 - 22:42 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Přátelé a bratři!
Ve vší pokoře si dovoluji připomenout, že toto téma bylo založeno s úplně jiným záměrem. Když jsem zmiňoval mj. filmy Statečné srdce a Království nebeské tak jen proto, že jsem chtěl připomenout styl a monumentalitu těchto filmů a ne že budeme diskutovat o postavách v těchto filmech, které nijak s naším tématem nesouvisí. Nechci, ale musím přitlačit na pilu. Přiznám se upřímně, jsem trochu ješitný a tak bych spíše očekával reakce, třeba i negativní, na ukázku 3. obrazu (mého) námětu a jak to celé ev. prosadit do realizace. Je to "pouze" o vytrvalosti a důslednosti. Nic víc, nic méně. Pokud většina skalních dojde k závěru, že je tento záměr pouze z říše snů, čemuž nevěřím, budu tuto impotenci respektovat, Votanovi navrhnu, aby toto téma uzamkl a já jako sám voják v poli budu hledat jiná řešení, ale nevzdám to, to mi věřte! Já bohudík výše uvedené vlastnosti nepostrádám...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 16.02.2006 - 23:43, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 17.02.2006 - 12:25 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Dorful píše:
Jachym Hrabec píše:
Dorful píše:
Jednu věc si ještě mohl odpustit a to použití historických jmen pro vymyšlené hrdiny. Např. tem Belian z Ibelinu.


Jak to presne myslis? Balduin z Ibelinu je skutecna historicka postava, ktera alespon castecne souhlasi s postavou, kterou hral Bloom. Po porazce u Hattinu (1187), ze ktere se Balduin i s casti sve bataile, stejne jako na opacne kridle Raimond Tripolijsky, probil, se skutecne ujal rizeni obrannych praci v Jeruzaleme. V tom ten film zase az tak mimozni nebyl. A nebyl mimozna ani v tom, ze Balduina z Ibelinu a Raimonda Tripolijskeho respektovali i samotni muslimove. Oba umeli plynne arabsky a udrzovali s araby cile, at uz obchodni, tak i pratelske styky.
A to, ze jednou je to Balduin, podruhe Balian, po treti Belian nebo po ctvrte Baudin, na to uz jsem si zvykl. Je to podmineno vsim moznym. Prameny ze kterych autor cerpa, transkripci ruznych jazyku ze kterych bylo prekladano, do kterych bylo prekaldano atd. atd.


Ovšem zkutečný Balian měl bratry a nebyl to kovář, který po vraždě kněze odcestoval do Sv. země a stal se velitelem Jeruzaléma.

http://en.wikipedia.org/wiki/Balian_of_Ibelin


No to mas samozrejme pravdu. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Bathory
PříspěvekNapsal: 17.03.2006 - 01:27 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Juraj Jakubisko natáčí historický velkofilm s mezinárodním obsazením o hraběnce Alžbětě Bathoryové, neblaze proslulé Čachtické paní (viz. http://www.jakubiskofilm.com/cz/index.p ... inky&id=19). Všiměte si, přátelé, rozpočtu, obsazení a slova samotného režiséra. Přál bych Jakubiskovi, aby se mu jeho záměr zdařil už proto, že to vypadá na zajímavý film. Rozhodně bych mu nepřál kasovní propadák. A ani mi nevadí náznaky jeho (slovensko-)uherského nacionalimu, který z jeho slov trošinku vyčuhuje. (Natočení filmu o husitech by přece mělo být také motivováno pocitem národní hrdosti.) Už se na ten film těším, doufám, že nebudu zklamán.
Jaké mají Slováci dějiny? Tisíciletá poroba - obrovský mindrák a přesto Jakubisko, producent, režisér a scénárista v jedné osobě, s absolutně nehistorickou profesí z toho dokáže vydupat nosné téma! Přátelé, i tento film může být inspirací. Jakubisko, aniž bych chtěl chválit den před večerem, je pro mě důkazem, že když se chce, tak to jde. Jakubiskův film má už nyní jedno velké pozitivum - on chtěl strašně moc ten film natočit! A z toho pro nás vyplývá, že zbývá taková "drobná maličkost". Najít podobně, spíše ještě více zapáleného producenta nebo režiséra. Scénárista pak už nebude problémem, když podrobný námět máme, že. A na závěr porovnejme témata. Na jedné straně film o "vražedkyni" a na straně druhé film o hnutí, které lidstvu přineslo první reformaci v jeho dějinách. Doufám, že porovnánání nepotřebuje komentář.
I když se to Jakubiskovi povede, bohužel se na delší dobu odmlčí...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Tedy kdybychom přijmuli tezi
PříspěvekNapsal: 17.03.2006 - 18:43 
o tisícileté slovenské porobě,což je jako terminus technicus nesmysl,tak Alžběta Bathoryová je spíš okupant,ne?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Slováci a jejich dějiny
PříspěvekNapsal: 17.03.2006 - 23:58 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Chtěl jsem tím říci, že Slováci jako součást Uher 1000 let nebyli svébytným národem. Vyrovnat se s tím v porovnání s dějinami např. ČR není jednoduché. Proto jsem psal o mindráku. Ale to jsem odbočil. Ani můj příspěvek o tom nebyl!
Chtěl jsem psát o tom, že Slováci ztuha ve svých dějinách nacházejí období, osobnosti, o nichž by se dal natočit historický film. Jsou to možná Jánošík, Štúr, Štefánik, pro Slováky klidně i Bathory a Hlinka s Tisem. :( A točí právě film o Alžbětě Bathory.
A Češi? Spousta zajímavých údobí, nepřeberné množství osobností a netočí se nic. :( O tom byl můj předchozí příspěvek.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14.04.2006 - 16:02 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Petr píše:
Mohl by se zeptat co bylo na reáliích Statečného srdce špatného.?Já také nejsem odborník- rád se něco dozvím. Možná Skoti vypadají moc "barbarsky" a nejsou vyzbrojeni jako běžné vojsko té doby. Já si myslím, že žádný film nemůže být historicky úplně přesný. Stejně podle mě například bitvy nikdo lépe nenatočil.

Máš pravdu v tom, že žádný film nemůže být historicky věrný, ale tvůrci by se měli snažit co nejvíce.
Pokud vím, tak Skoti nosili sukně až někdy od přelomu 16.-17.století, Wiliam Wallace byl šlechtic a znám jeho obraz jako běžného rytíře v kroužkové zbroji své doby, na přelomu 13.-14. století se na jezdeckých bojových kopích nepoužívaly kotoučovité kryty, atd.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Statečné srdce
PříspěvekNapsal: 18.04.2006 - 10:51 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jiří Motyčka píše:
Trenere, jsi velice nekompromisní a přísný kritik. Co tedy tvůj názor třeba na film Království nebeské?...

Pokud pominu, dokonalého Legolase, tak mě překvapilo, jak se Království nebeské drží skutečných faktů. Jedinou, ale zato velkou výhradu mám v pojetí Templářů. V tomto filmu jsou vybravení skoro jako požírači neviňátek. Po přečtení několika knih o tomto společenství vím, že takový nebyli.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 59 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 90 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz