Právě je 19.04.2024 - 05:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 3D husité
PříspěvekNapsal: 06.03.2015 - 22:24 
Offline
práče
práče

Registrován: 06.03.2015 - 21:28
Příspěvky: 22
Bydliště: Ocelové srdce republiky
Pracuji na 3D projektu s tématem husité. Cílem je vytvořit několik 3D modelů husitů a používaných zbraní. První model je volně inspirován touto Wagnerovou kresbou: http://vaclav4.cz/vojenstvi/strelci.jpg. Chtěl bych, aby obrázky co nejvíce odpovídaly skutečnosti (ne fotorelisticky, ale z historického hlediska). Práce na modelech je, hlavně časově, celkem náročná a to nepočítám hledání podkladů.
Chtěl bych vás proto bratři poprosit o radu s detaily k tomuto obrázku (je to zatím neupravený render), které bych chtěl ještě vymodelovat:
Příloha:
hakovnice.jpg
hakovnice.jpg [ 106.97 KiB | Zobrazeno 11540 krát ]

Jedná se o střelce z hákovnice, předpokládám tedy, že měl nějakou prachovnici (z rohu?), nějaký nabiják a váček na kule. Jako zbraň nějaký jednoruční meč nebo tesák? Tarasy byly nějak zdobené? A cokoli dalšího, co vás napadne :) Hlavně mne zajímá, jak dané předměty vypadaly, abych je mohl vymodelovat. Pokud máte nějaké připomínky k obrázku, budu rád, pokud je uvedete. Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D husité
PříspěvekNapsal: 07.03.2015 - 08:32 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 454
Bydliště: Český Brod
Mojí představu o husitském střelci navržená postava příliš nesplňuje, naopak evokuje typickou postavičku ze šermířských bitev "student začátečník". Má-li zamýšlená postava představovat jakéhosi "typického" husitského střelce z hákovnice, přistupoval bych k ní trochu jinak.
Palné zbraně se v této době vyráběly převážně ve městech a byly zamýšleny apriori pro obranu opevnění. Jako příklad střelce bych tedy zvolil bojovníka z města, u kterého se předpokládá výzbroj a výstroj určité kvality, neboť několik soupisů zbroje a zbraní se dochovalo. Mohl by mít přilbu, nejlépe klobouk (protože výborně kryje tvář při nabíjení) i nějaký druh lehké zbroje (prošívanice, kroužkový pancíř, příp. jejich kombinace). Kotníčkové boty (škorně), přiléhavé nohavice (obvykle dělené), textilní kápě nebo kroužkový závěs či límec (oboječek).
Některé publikované rekonstrukce střelců považuji za zdařilé a vycházel bych z nich.
Např. kresby Jiřího Petráčka v knížce Petra Klučiny "Jak válčili husité" (Naše vojsko, Praha, 1982):
Obrázek
Obrázek

Dvě pěkné rekonstrukce jsou také v knížce Vladimíra Dolínka "Palné zbraně" (Aventinum, Praha, 1999, str. 17).

Inspiraci pro vizáž husitského střelce lze získat z dobových obrazových pramenů, kterých je k dispozici poměrně dost:
Obrázek
Obrázek

Prachovnice z rohu z doby o několik desetiletí mladší:
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Střelecká tašvice:
Obrázek

Taras (branný plášť) nemusí, avšak může, být malovaný. To záleží na typu – může jít o provizorní provedení vyrobené v rámci obléhacích prací, o rychlou válečnou výrobu a nebo také o zdobný kus charakteru velké pavézy.

Poboční zbraň - meč, tesák. Osobně bych zvolil prostý jednoruční meč v pochvě s běžným závěsem na opasek. Viz Wagner aj.

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D husité
PříspěvekNapsal: 08.03.2015 - 00:36 
Offline
práče
práče

Registrován: 06.03.2015 - 21:28
Příspěvky: 22
Bydliště: Ocelové srdce republiky
Díky Martine!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D husité
PříspěvekNapsal: 09.03.2015 - 14:38 
Offline
práče
práče

Registrován: 06.03.2015 - 21:28
Příspěvky: 22
Bydliště: Ocelové srdce republiky
Přes víkend jsem trochu pokročil. Než začnu pracovat na detailech a texturách, chtěl bych se zeptat, jestli na obrázku není něco úplně mimo, co by bylo dobré předělat, popř. jestli něco zásadního nechybí. Díky za případné připomínky.
Příloha:
hakovnice10b.jpg
hakovnice10b.jpg [ 108.77 KiB | Zobrazeno 11490 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D husité
PříspěvekNapsal: 09.03.2015 - 18:47 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 454
Bydliště: Český Brod
Dovolil bych si ještě pár připomínek :wink:
1) Přilba by měla mít podbradní řemínek, aby nespadla
Obrázek

2) Meč bych doporučil obvyklého typu a zavěšený na levém boku. Oni tento detail někteří lidé hodně řeší. Tašvice + další věci na pravém boku.
Obrázek

3) Prachovnice by měla být zavěšena na řemeni přes rameno (přes levé rameno na pravém boku, je-li meč vlevo), aby s ní šlo manipulovat. Může být též schována v brašně či tašvici a navenek se nemusí uplatňovat. Kravský roh je jednou z variant, ale existovalo více typů (tykev, dřevěná, keramická), dnes se tento detail pro 1. pol. 15. stol. poměrně obtížně dokládá.

4) Hákovnice byla těžká ručnice pro střelbu z opevnění a navržené rozměry mi přijdou příliš malé. To je samozřejmě subjektivní názor :angel:

5) Siluetě střelce ještě něco schází na přesvědčivosti. Suknice je příliš krátká, měla by sahat alespoň do půli stehen. Prošívanice nebo alespoň kápě s cípy by postavě prospěla.

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D husité
PříspěvekNapsal: 13.03.2015 - 12:01 
Offline
práče
práče

Registrován: 06.03.2015 - 21:28
Příspěvky: 22
Bydliště: Ocelové srdce republiky
Martine, díky za připomínky. Obrázek jsem doupravil. Meč jsem nahradil tesákem a nechal jsem ho vpravo (není moc vidět) a ostatní jsem nechal na levé straně. Opět budu rád za případné poznámky :thumbup:
Příloha:
hakovnice15.jpg
hakovnice15.jpg [ 122.98 KiB | Zobrazeno 11445 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D husité
PříspěvekNapsal: 13.03.2015 - 12:24 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
No, koukám, že na Martina moc nedáš. Ale to bys měl ... :wink: :) 8)

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D husité
PříspěvekNapsal: 13.03.2015 - 13:16 
Offline
práče
práče

Registrován: 06.03.2015 - 21:28
Příspěvky: 22
Bydliště: Ocelové srdce republiky
Jirko, co konkrétně myslíš? Já bych řekl, že se naopak Martinových rad držím :D , bez nich bych se moc kupředu nepohnul, ale než bych všechno přehodil na opačnou stranu, tak by bylo jednodušší to celé udělat znovu. A tesáky jsou na obrázcích nošeny u pravého boku. Je to zatím první model. Mám v plánu jich udělat více. Na další se už připravím lépe :thumbup:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D husité
PříspěvekNapsal: 13.03.2015 - 17:53 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
AdamD píše:
... Já bych řekl, že se naopak Martinových rad držím ...
... Ale jo, máš pravdu.
Ten Tvůj husita se mi líbí, ale já do odění vůbec nedělám, takže já jsem ten poslední, který by do toho měl mluvit. Přesto jsem pokušení neodolal. :oops:

AdamD píše:
Jirko, co konkrétně myslíš? ...
Pokusím se:
- měl jsem na mysli hlavně tu prošívanici, ta zelená halena mi k němu moc nepasuje
- domnívám se, že "kroužkový závěs či límec (oboječek)" by hodně toho tvého husitského puškaře zvěrohodnil. :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D husité
PříspěvekNapsal: 13.03.2015 - 20:22 
Offline
práče
práče

Registrován: 06.03.2015 - 21:28
Příspěvky: 22
Bydliště: Ocelové srdce republiky
Prošívanici bych rád udělal, ale zatím nevím jak. To, co jsem zkoušel, vypadalo hrozně. A do kroužkového závěsu jsem se radši ani nepouštěl :lol: Ale pořád zkouším ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D husité
PříspěvekNapsal: 13.03.2015 - 22:43 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
AdamD píše:
... Ale pořád zkouším ...
Tak budeme držet palce! :thumbup:
A doufám, že se nám pochlubíš s případnými dalšími výtvory. :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D husité
PříspěvekNapsal: 14.03.2015 - 10:34 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 454
Bydliště: Český Brod
Ta poslední varianta střelce je určitě použitelná a své připomínky jsem mínil pouze jako doporučení :silent: .
Jediná věc, která mne přímo "bije do očí" je fakt, že postava je evidentní levák, ale přesto odpaluje ručnici pravou rukou. Pravák by nedokázal vytáhnout tesák od pravého boku ani manipulovat s prachovnicí na levém boku.

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D husité
PříspěvekNapsal: 15.03.2015 - 10:33 
Offline
práče
práče

Registrován: 06.03.2015 - 21:28
Příspěvky: 22
Bydliště: Ocelové srdce republiky
Časem to asi předělám :). Chtěl jsem, aby na obrázku byly vidět typické "potřeby" střelce z hákovnice, proto jsem dal tesák dozadu a prachovnici dopředu. Detail pravák - levák mě vůbec nenapadl. Ještě dodělám textury a osvětlení a pak to celé vyrendruju. Martine, moc díky za Tvé poznámky, jak už jsem psal, moc bych se bez nich nepohnul. Pomalu začínám přemýšlet nad střelcem z kuše :) Teď už to ale promyslím předem. Mám první návrh na papíru (nefunguje mi skener, tak je to bráno foťákem). Chtěl bych se zeptat, jestli střelci nosili i takový klobouk s těmi průzory. A prošívanice - spíše dlouhé nebo krátké rukávy? Popř. nějaké postřehy k návrhu?
Příloha:
_MG_1371a.jpg
_MG_1371a.jpg [ 125.84 KiB | Zobrazeno 11415 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D husité
PříspěvekNapsal: 16.03.2015 - 12:41 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 454
Bydliště: Český Brod
Klobouk s jedním či dvěma průzory byl přilbou obvyklou v celém průběhu 15. století.
Obrázek
Obrázek
Pro střelce je velmi výhodný klobouk s hodně skosenou krempou a průzorem, protože dobře kryje obličej a zároveň umožňuje dostatečný výhled. Jeho protažená varianta je počítána mezi šalíře. Podle mne je v pohodě i pro první husitskou válku, ale najdou se lidé, kteří ho řadí do doby nepatrně mladší :? :
Obrázek

Po technologické stránce šlo o helmu vykovanou z jednoho kusu železného (u luxusních kusů ocelového) plechu. Krempa klobouku mohla být také přinýtována ke zvonu jako samostatná část, ale kupodivu bylo z technologického hlediska jednodušší vykovat celý klobouk z jednoho kusu.
Starší klobouky (13.-14. stol.) bývaly snýtovány z více kusů, ale v 15. století bylo platnéřské řemeslo již na vysoké úrovni a nebyl problém produkovat a zpracovávat větší kusy plechu.
Klobouk pro husitské války "typický" působil celistvým dojmem a řada nýtů po obvodu zvonu držela řemínek, ke kterému byla přišita vycpávka. Tvar zvonu mohl být různý: se středovou hranou, bez středové hrany, kónický, kónický kanelovaný ("zmrzlina") apod. Viz výše malbu z Vídeňského kodexu.

Navržená postava je v pohodě. Rukávy prošívanice dlouhé či krátké, to je jedno. Oproti trupu byly méně vycpané a tak příliš neomezovaly pohyblivost.

Opaskový hák může dvojitý i jednoduchý. Kupodivu i asymetrické napínání jednoduchým hákem nemá nijak zásadní vliv na přesnost. Ona si tětiva v ořechu "vyhoví" a větší vliv má upevnění lučiště úvazem a "zemědělské" vůle ve spoušťovém mechanismu.
Obrázek
Obrázek
Jeden nález dvojitého háku:
http://www.uni-leipzig.de/gwzo/wissensd ... 0000_2.JPG

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D husité
PříspěvekNapsal: 16.03.2015 - 16:47 
Offline
práče
práče

Registrován: 06.03.2015 - 21:28
Příspěvky: 22
Bydliště: Ocelové srdce republiky
Martine díky, díky, díky!
Měl bych ještě jeden dotaz. Meč a hák byly na samostatném opasku, nebo byly nějak přichyceny k "hlavnímu" opasku (byly tři samostatné opasky nebo jeden)?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz