Právě je 19.04.2024 - 09:02

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 85 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Petr Čornej
PříspěvekNapsal: 25.04.2016 - 18:41 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
... ale můj celkový dojem: On je tak skvělej! ...
Souhlas. :)
S Markem si moc hezky nad jedním příkladem popovídali o pozdně středověké každodennosti. Domnívám se, resp. jsem přesvědčen, že i tohle bylo pro spoustu lidí, kteří se jinak o historii moc nezajímají, velice přínosné. :idea:

trener píše:
... Ne, že bych s panem profesorem ve všem souhlasil ...
O.K.
Ale moh' bys bejt konkrétní? ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Petr Čornej
PříspěvekNapsal: 26.04.2016 - 12:07 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Ale jistě, já jsem pod vlivem mého milovaného Aloise Jiráska a proto vnímám (svého nejoblíbenějšího hrdinu) Jana Žižku z Trocnova i jako schopného politika. Není to samozřejmě pouze tímto :wink: Například pan profesor Čornej v jedné přednášce řekl, že Jan Žižka z Trocnova nebyl "mužem peněz", vyvozoval to z koupě a prodeje většího pražského domu a následného nákupu menšího, z prodeje pole v Čeřejově, atd. Já si naopak myslím, že člověk, který se spolupodílel na vybudování dvou polních vojsk, musel mít značné organizační schopnosti! Také si myslím, že hejtmanovo uhýbání před silnějším nepřítelem, které v povídání s Markem Ebenem pan profesor zmíni, bylo nedostatečně zdůrazněno. Dějiny vojenství jsou totiž plné generálů ženoucích své vojáky na jatka ve zbytečných útocích, kdežto těch, kteří dokázali nebojovat, manévrovat a dostat nepřítele kam sami potřebovali je menšina :wink:
(Toto mimochodem zmiňuje v románu Paměti krále Jiřího z Poděbrad Václava Erbena i Hynce Ptáček z Pirkštejna a také jako "slabost", přestože ve výsledku je to velmi efektivní strategie, která ovšem vyžaduje zdatného vojevůdce i motivované vojáky - ústup před silnějším nepřítelem patří k nejsložitějším manévrům! A jak to dopadlo u Kutné Hory a u Malešova víme :clap: )

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Petr Čornej
PříspěvekNapsal: 26.04.2016 - 15:26 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
Ale jistě, já jsem pod vlivem mého milovaného Aloise Jiráska a proto vnímám (svého nejoblíbenějšího hrdinu) Jana Žižku z Trocnova i jako schopného politika. Není to samozřejmě pouze tímto ...
Tento názor já sdílím s jistými výhradami.
Byla - stejně jako dnes - vnitřní a zahraniční politika. Žižka se snažil o sjednocení země a její ochranu před vnitřním i vnějším nepřítelem. A to se mu do značné míry podařilo, vždyť u Malešova zabránil předčasným Lipanům. Zcela jinak tomu však bylo, co se týče zahraniční politiky. Tady Žižka nedosáhl k horizontům svého nástupce Prokopa Holého. Jistě to bylo dáno rozdílnými intelektuálními předpoklady a venkoncem vzato i jinou geopolitickou situací.

trener píše:
... Například pan profesor Čornej v jedné přednášce řekl, že Jan Žižka z Trocnova nebyl "mužem peněz", vyvozoval to z koupě a prodeje většího pražského domu a následného nákupu menšího, z prodeje pole v Čeřejově, atd.
Ten samý Petr Čornej také o Žižkovi říká: "Já ho považuji za upřímného, čestného, statečného i odvážného člověka, který opovrhoval hmotnými statky." :wink:

trener píše:
Já si naopak myslím, že člověk, který se spolupodílel na vybudování dvou polních vojsk, musel mít značné organizační schopnosti!
Zcela nepochybně.

Citace:
Také si myslím, že hejtmanovo uhýbání před silnějším nepřítelem, které v povídání s Markem Ebenem pan profesor zmínil, bylo nedostatečně zdůrazněno. Dějiny vojenství jsou totiž plné generálů ženoucích své vojáky na jatka ve zbytečných útocích, kdežto těch, kteří dokázali nebojovat, manévrovat a dostat nepřítele kam sami potřebovali je menšina ...
Ano.
Mnozí považovali "útěk" od Hutné Hory r. 1421, resp. z Kostelce n. Labem r. 1424 za porážku, či minimálně za její počátek, avšak jak ukázal další vývoj, pravý opak byl pravdou.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Petr Čornej
PříspěvekNapsal: 13.05.2016 - 13:58 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Dnešní číslo časopisu Téma přináší obsáhlý rozhovor s panem profesorem, mimo jiné i na téma husité a muslimové. Mimochodem je pěkná i titulní stránka a pokud někdo pozná osoby z přemalovaných fotografií, má u mne hašlerku :D
Malá nápověda:
download/file.php?id=452&mode=view
:wink:

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Petr Čornej v časáku Téma
PříspěvekNapsal: 13.05.2016 - 14:51 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
Dnešní číslo časopisu Téma přináší obsáhlý rozhovor s panem profesorem ...
... Petr Čornej mi ho laskavě poskytl v autorizovaném znění, takže jsem rád, že nemusím kvačit si kvůli tomu tohle číslo kupovat.
Kdyby tě něco z toho rozhovoru zaujalo, můžeš se o to klidně podělit s námi a dáme o tom řeč ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: státní vyznamenání
PříspěvekNapsal: 02.06.2016 - 23:04 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Mezi nominovanými na státní vyznamenání za rok 2016 je i prof. Petr Čornej
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/poslanci-nabidli-na-statni-vyznamenani-cilka-grygar-navrh-odmitl/1356923
:clap:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Petr Čornej
PříspěvekNapsal: 03.06.2016 - 16:10 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
Jiří Motyčka píše:
Mezi nominovanými na státní vyznamenání za rok 2016 je i prof. Petr Čornej ...
Plně si to zasluhuje.
Avšak ani ne tak za svou badatelskou a samozřejmě mimořádnou činnost, ale zejména proto, že je po celá desetiletí úspěšným propagátorem a popularizátorem historie.

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: časopis Téma
PříspěvekNapsal: 09.06.2016 - 10:05 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
Dnešní číslo časopisu Téma přináší obsáhlý rozhovor s panem profesorem ...
... malou část tohoto rozhovoru naleznete tady:
http://kultura.zpravy.idnes.cz/petr-cornej-rozhovor-husite-islam-d55-/literatura.aspx?c=A160512_120328_literatura_ts

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: medaile
PříspěvekNapsal: 27.09.2017 - 17:30 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Dnes obdržel prof. P. Čornej Stříbrnou medaili Senátu. :thumbup:
GRATULUJEME. :!: :clap:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2255557-medaili-senatu-obdrzelo-sestnact-osobnosti-lekari-vedci-i-vyrobce-schodolezu ...

Příspěvek o této dnešní události na ČT:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/217411000100927?index%5B%5D=571394&x=67&y=16

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Petr Čornej mj. i o Bukvici
PříspěvekNapsal: 11.08.2018 - 07:23 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
David Kozler píše:
... Vida, tak o Buquoyových článcích věnovaných Žižkovi a Husovi se tu diskutovalo už dávno. Já bych k tomu připojil ještě citát z jednoho článku prof. Čorneje: "Pohled na internetové stránky i do některých nejen bulvárních tiskovin pak prozrazuje, jak hluboce zakořeněná je v myslích některých jednotlivců nechuť vůči celé husitské epoše i Janu Husovi. Výroky, že Hus byl plným právem upálen jako heretik, že měl sexuální poměr s královnou Žofií a že Jan Žižka byl homosexuál, bojující po boku řádu německých rytířů, jsou buď záměrnou provokací, postmoderní mystifikací, nebo projevem choré mysli."
:thumbup: :clap:
Díky za odkaz, Davide!

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: rozhovor s PČ staršího data ...
PříspěvekNapsal: 16.08.2018 - 15:31 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Teprve dnes jsem čirou náhodou objevil jeden rozhovor s P. Čornejem, který vyšel již 12. května 2016 v iDNES, má titulek "Čornej: Husité se proti islámu vymezovali. Za boj s Turky zasloužili uznání" a věru stojí za přečtení:

https://kultura.zpravy.idnes.cz/petr-cornej-rozhovor-husite-islam-d55-/literatura.aspx?c=A160512_120328_literatura_ts

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: rozhovor s PČ staršího data ...
PříspěvekNapsal: 17.08.2018 - 07:12 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.09.2017 - 21:26
Příspěvky: 14
Jiří Motyčka píše:
Teprve dnes jsem čirou náhodou objevil jeden rozhovor s P. Čornejem, který vyšel již 12. května 2016 v iDNES...
Ale kdeže, odkaz na ten rozhovor jsi sem dal už před oněmi dvěma lety, je o pár příspěvků výš. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: rozhovor s PČ staršího data ...
PříspěvekNapsal: 17.08.2018 - 08:02 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
David Kozler píše:
Jiří Motyčka píše:
Teprve dnes jsem čirou náhodou objevil jeden rozhovor s P. Čornejem, který vyšel již 12. května 2016 v iDNES...
Ale kdeže, odkaz na ten rozhovor jsi sem dal už před oněmi dvěma lety, je o pár příspěvků výš. :wink:
... mea culpa, mea maxima culpa! :twisted:
To by se administrátorovi a vrchnímu moderátorovi DF stávat nemělo. :thumbdown: Bohužel, lepší už to nebude. :cry:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: o výuce dějepisu
PříspěvekNapsal: 27.02.2019 - 11:52 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
V tomto rozhovoru se prof. Čornej vyjádřil k výuce dějepisu na našich školách a v něm např. na otázku: "Rozvrh ale není nafukovací. Na úkor čeho by se měla tato hodinová dotace zvyšovat ?"
odpověděl toto:
"Jen v rámci tohoto předmětu, tedy dějepisu. Vidím tam prostor. Možné by bylo omezit výuku pravěku a antického starověku. V antice by šlo výuku zaměřit zejména na záležitosti civilizační a kulturní, které přežívají a které spoluvytvářejí náš kulturní background."

Je však třeba si rozhovor přečíst celý. :!:
https://www.info.cz/cesko/prosovetske-tendence-v-ucebnicich-dejepisu-nejsou-rika-jejich-autor-petr-cornej-40512.html
:thumbup: :clap:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Petr Čornej
PříspěvekNapsal: 02.03.2019 - 20:53 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Já jsem hledal co BIS uvedla a mělo to být, že výuka historie národního obrození je zasažena proruským panslavismem.

OT. Nyní trochu odbočím z tématu. V souvislosti s ideou jednoty slovanských národů je zajímavé zjištění podle DNA vzorků na Moravě, že jen jedna třetina lidí má slovanské kořeny. Výsledek byl vztažen i na Čechy, ale vzorky brali jen na Moravě, takže se ani neví jak to v Čechách je. Navíc původ Slovanů je neznámý. Měli přijít z velké oblasti severozápadně nad Černým mořem, ale zda dosáhli i Čech není úplně jasné.
Samozřejmě s vyjádřením Prof. Petra Čorneje nijak nepolemizuji.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 85 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz