Právě je 19.04.2024 - 10:35

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Vadí vám výraz "Česko"?
Ano. 55%  55%  [ 12 ]
Ne. 41%  41%  [ 9 ]
Neřeším to. 5%  5%  [ 1 ]
Celkem hlasů : 22
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Název naší republiky (Česko ...)
PříspěvekNapsal: 24.03.2006 - 16:54 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Sabinuv prispevek v jinem tematu mne neprimo privedl na jednu otazku. Jak vnimate novodoby nazev nasi republiky "Cesko"? Ja osobne musim rici, ze mne jde pres rty jen velmi spatne a snazim se mu vyhybat jak muzu. Na jednu stranu chapu, ze vyraz "Ceska republika" je ponekud dlouhy a v urcitych pripadech problematicky pouzitelny, ale ja se rozhodne necitim obyvatelem "Ceska". Neziju v "Cesku" ale v Cechach, nebo v Ceske republice. Co treba takova JAR. To je uplne stejny pripad. Nebo Kanadsko? Argentinsko? Islandsko? atd. atd.

Pozor. Nechci aby to nekdo bral osobne. O Sabinovo vlastenectvi nemam nejmensich pochyb i kdyz pouziva vyraz "Cesko". :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Česko
PříspěvekNapsal: 24.03.2006 - 17:37 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Název Česko mi nevadí. A pozor! Do stejné kategorie patří názvy Kanada, Argentina a další. Jde zkrátka o jednoslovní název státu. A v této souvislosti je právě Česká republika název dlouhý, a proto mi Česko nevadí, jen jsme si na to ještě nezvykli, ale to je jen otázkou času. Jen mi z obou těch názvů nějak vymizelo Slezsko s Moravou. :(

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 24.03.2006 - 18:39 
Offline
vrchní hejtman
vrchní hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2004 - 20:52
Příspěvky: 173
Název Česko mi velmi vadí, jsem na něj přímo alergický... ostatně Hitler používal název Česko (Tschechei) jako pejorativní výraz pro ČSR.
Jsem pro používat jen a pouze Česká republika!

_________________
Michal Gelbič

Husité - Ktož jsú boží bojovníci
http://www.husitstvi.cz
Czechoslovak military units in the USSR (1942-45)
http://www.czechpatriots.com


Naposledy upravil Michal Gelbic dne 15.04.2006 - 10:15, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 24.03.2006 - 22:26 
Offline
pavézník
pavézník

Registrován: 12.03.2004 - 08:35
Příspěvky: 160
Nejdříve mi tento název také vadil, ale jednoslovní název má svoje výhody a nemění oficiální název země, který je stále Česká republika.
Neexistuje jiný zažitý jednoslovní název kromě Bohemia a ten s námi nemá společného už vůbec nic a Czechia je určitě lepší než Czech.
Je to problém naší země, že neexistuje jiné označení pro Čechy a pro republiku. I ve státním zanku je jeden lev za Čechy a jeden za Česko, což je dost podivné. Za symbol Čech považuji plamennou orlici a to i přes to, že byla zneužita nacisty.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 09.04.2006 - 15:49 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 09.04.2006 - 13:25
Příspěvky: 18
Je to chyba chlapců z národního obrození, že se nám takhle spojuje výraz pro historickou zemi Čechy a Česko jako název pro soustavu Čechy, Morava, Slezko (Země koruny české). Ale abych odpověděl, nevadí mi to.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10.04.2006 - 07:48 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Já jsem byl ze začátku také proti. Určitě proto, že podvědomě mi zatím Českem neco chybělo (myslím tím to Slovensko), ale nyní mi tento název nevadí. Když mluvím anglicky, tak taky používám označení Czechia (stejně jako Moravia) a ne Czech republic.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.04.2006 - 08:39 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 09.04.2006 - 13:25
Příspěvky: 18
http://aktualne.centrum.cz/veda-a-zajim ... ?id=128242

_________________
Tak pozor dej na ně v té podivné době.
Vždyť při této hraně jde o krk i tobě!


Karel Kryl


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.04.2006 - 16:08 
Offline
pavézník
pavézník

Registrován: 12.03.2004 - 08:35
Příspěvky: 160
Case píše:
http://aktualne.centrum.cz/veda-a-zajimavosti/z-domova/clanek.phtml?id=128242


Docela zajímavý článek (až na tu diskuzi). Zaujalo mě připomenutí, že stará čeština používala pro některé země podobný tvar jako jsou Čechy - Rakousy, Švýcary, Bavory, Španěly atd. Dnes přitom nikoho ani nenapadne aby nepoužíval Rakousko, Švýcarsko atd.

Česko, Czechia považuji za vhodný geografický název. Česká republika, Czech republic pak politický.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 07.07.2006 - 21:25 
Offline
práče
práče

Registrován: 07.07.2006 - 09:57
Příspěvky: 21
Bydliště: Někde na JM
Česko je dle mě bez problémů. Proč říkat Čechy? Co jako má onen člověk co toto vyslovil na mysl? Čechy jako republiku nebo jako Čechy (Moravu, Slezsko)?

Lepší než říkat Česká republika. Prostě to vystihuje Česko jako takové a bez zámeny zda jde o celek či nikoli.

_________________
Nic neskončilo ...jsme stále tady!
PRAVDA VÍTĚZÍ!
...miluj vlast, braň vlast a bojuj za vlast až do smtri!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Czechia, Czecznia, ...a slimáci
PříspěvekNapsal: 11.08.2006 - 08:55 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Sabin píše:
...Když mluvím anglicky, tak taky používám označení Czechia (stejně jako Moravia) a ne Czech republic.
Já v anglickém ekvivalentu používám Czech republic a nejmenších potíží mi to nečiní. Spíš se mi v Anglii stalo, že byli zvyklí na Czechoslovakia, ale nikde jsem nezaznamenal, že by někomu dělal nějaký problémy delší název. To mi spíš připadá jako náš národní intelektuální problém, který jsme si vymysleli, jelikož všude kolem sebe vidíme samé Polsko, Norsko, Holandsko... a dokonce i to Slovensko má svůj jednoslovný název, to nemůžem přenést přes srdce, jako národ závistivý a před okolím poddajný.

Velmi je mi sympatický někdejší názor Václava Havla, když řekl, že při slovu Česko po něm lezou slimáci a že on bude tím posledním, kdo jej začne užívat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Czechia, Czecznia, ...a slimáci
PříspěvekNapsal: 11.08.2006 - 16:57 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
...a dokonce i to Slovensko má svůj jednoslovný název, to nemůžem přenést přes srdce, jako národ závistivý a před okolím poddajný...

Myslím, že v tomto ohledu to není tím. Jsem přesvědčen, že důvod je daleko prozaičtější. "Česká republika" je "dlouhá" a pro praktické použití je přece jenom lepší "Česko", i když připouštím, zní to hrozně...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Czechia, Czecznia, ...a slimáci
PříspěvekNapsal: 12.08.2006 - 15:12 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
...."Česká republika" je "dlouhá"...
Do nedávna nikomu nevadilo, vyjadřovat se k Čechám obecně a každému bylo celkem jasné, zda-li se jedná o územní část či celou republiku a najednou to je dlouhé. :? Pokud to tedy nesouvisí s tím "kopírováním okolí", kterému se rádi oddáváme, pak to souvisí se zvýšenou pohodlností dnešní doby (kdy je u některých naobtíž i pouhé přemýšlení), čemuž významně přispívá i komolení jazyka zkratkovitými zprávami a počítačovým zrychleným (nikoliv ve smyslu kvality) vnímáním reality.
Přesto, když to shrnu, tak mě to nutí k úsměvu, jelikož se naše republika nejmenuje třeba Velkomoravské přemyslovské emiráty spojených historických uzemí Čech, Chebska, Moravy a Slezska. ....Ale Česká republika?
No, zní to dlouze. Československo bylo aspoň jednoslovné. :twisted:
Můžem být nakonec vůbec rádi, že se nenazýváme bez háčku jen Cesko, abychom předešli i problémům v počítačovém administračním jazyce. (Připomíná mi to lehce onen dopis, někde tady na fóru, s "Husovou" omluvou za diakritiku...)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Czechia, Czecznia, ...a slimáci
PříspěvekNapsal: 12.08.2006 - 18:20 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
... (Připomíná mi to lehce onen dopis, někde tady na fóru, s "Husovou" omluvou za diakritiku...)

Jo, dobrá připomínka.
Autor dopisu si s ním musel dát úžasnou práci, ale zcela zbytečně, protože naprosto nic nepochopil, a dostal se mimo mísu, aniž pochopitelně chtěl. Ve své naivitě se domníval, jak to nandal těm, kdo po staletí píší hlásky s háčky a čárkami a potažmo tak i Husovi, kterému onen počítačový technokrat nesahá ani po kotníky... :lol:
A proto Cesko by opravdu byl už nepoužitelný extrém :( ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Czechia, Czecznia, ...a slimáci
PříspěvekNapsal: 15.08.2006 - 16:56 
Offline
pavézník
pavézník

Registrován: 12.03.2004 - 08:35
Příspěvky: 160
Kolssteyn píše:
Jiří Motyčka píše:
...."Česká republika" je "dlouhá"...
Do nedávna nikomu nevadilo, vyjadřovat se k Čechám obecně a každému bylo celkem jasné, zda-li se jedná o územní část či celou republiku a najednou to je dlouhé. :? Pokud to tedy nesouvisí s tím "kopírováním okolí", kterému se rádi oddáváme, pak to souvisí se zvýšenou pohodlností dnešní doby (kdy je u některých naobtíž i pouhé přemýšlení), čemuž významně přispívá i komolení jazyka zkratkovitými zprávami a počítačovým zrychleným (nikoliv ve smyslu kvality) vnímáním reality.
Přesto, když to shrnu, tak mě to nutí k úsměvu, jelikož se naše republika nejmenuje třeba Velkomoravské přemyslovské emiráty spojených historických uzemí Čech, Chebska, Moravy a Slezska. ....Ale Česká republika?
No, zní to dlouze. Československo bylo aspoň jednoslovné. :twisted:
Můžem být nakonec vůbec rádi, že se nenazýváme bez háčku jen Cesko, abychom předešli i problémům v počítačovém administračním jazyce. (Připomíná mi to lehce onen dopis, někde tady na fóru, s "Husovou" omluvou za diakritiku...)


Česko je prostě náhrada za ono Československo. Také se nepoužívalo Československá republika apod. Je prostě zvykem z různých důvodů používat jednoslovné názvy vedle plných názvů zemí a pokud náš stát vznikl vpodstatě nedávno, bylo nutné zvolit název stejně jako název oficiální, vlajku, znak apod.(Který je mimochodem také problematický...).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Czechia, Czecznia, ...a slimáci
PříspěvekNapsal: 16.08.2006 - 14:52 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Dorful píše:
...bylo nutné zvolit název stejně jako název oficiální, vlajku, znak apod.(Který je mimochodem také problematický...).
Možná to je tím, že jsem v některých věcech příliš konzervativní. Mám úctu k historickým věcem a novodobé ekvivalenty mi někdy připadají příliš násilné a logiky zbavené. Pokud začínáme od začátku, pak samozřejmě musíme i od formálních prezentačních znaků. Státnímu znaku dominuje lev a pokud se vůbec zobrazí v celé nádheře, opět má svojí duplicitou převahu nad ostatními bratrskými zeměmi.
Stejně můžem řešit naše zvolené národní barvy ve vlajce, ke kterým náleží rudá a bílá. Modrá je památkou na někdejší přítomnost Slovenska.
A samozřejmě že by bylo vhodné i upravit jméno republiky, abychom nevybočovali z evropského návyku jednoslovnosti...
Ale pokud za těmito atributy naší země vidím nějaký historický vývoj, je mi toto počínání krajně nepochopitelné.
Stejně absurdní mi připadá, že ti, kteří šlechtu rušili a případně i pronásledovali, s o to větší obzvláštností dál užívali jejich heraldiku... (přitom státní znak není nic jiného než heraldická zvyklost dob, nad kterou se následující režimy povyšovaly.)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz