Právě je 19.04.2024 - 09:51

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: každodennost
PříspěvekNapsal: 27.12.2015 - 18:46 
Offline
velitel vozu
velitel vozu

Registrován: 19.04.2012 - 18:19
Příspěvky: 373
Bydliště: Litoměřice
Já se úmyslně zdržel k této práci jakéhokoliv komentáře. zaprvé jsem ji ještě nedočetl, jen zrychleně projel očima a za druhé jsem tam také nalezl několik chybiček. proto mne zajímal Trenérův a Martinův názor...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Husité a onanie
PříspěvekNapsal: 01.08.2018 - 16:52 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 01.08.2018 - 16:47
Příspěvky: 1
Dobrý den,
četl jsem na internetu v Reflexu, že "I když nemáme skoro žádné přímé důkazy, husité podle Jana z Příbrami prý trestali onanování (v tehdejší češtině: „samohana“) vykleštěním, anebo dokonce popravou hříšníka. To platilo pouze pro muže. Ženská masturbace byla beztrestná, neboť žena ve smyslu bible nevypouští žádné semeno."
Zdroj: http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/4757 ... te-se.html

Na internetu totiž už dneska píše kde kdo, a pravdivost informací se musí prověřovat, a tak se chci zeptat: je tato informace pravdivá? Víte o někom, kdo by mi tento dotaz mohl zodpovědět?

Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Husité a onanie
PříspěvekNapsal: 06.08.2018 - 11:13 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Lonlely píše:
... Na internetu totiž už dneska píše kde kdo, a pravdivost informací se musí prověřovat, a tak se chci zeptat: je tato informace pravdivá? Víte o někom, kdo by mi tento dotaz mohl zodpovědět? ...
... já o tom bohužel nic nevím,
tak jsem se zeptal odborníka na slovo vzatého prof. P. Čorneje. Ten o tom taky nic neví a navíc dodává: "Slovo samohana není v staročeském jazykovém materiálu (souhrnný elektronický Slovník staré češtiny ÚJČ AV ČR) do roku 1500 vůbec evidováno. Takže to bude pěkná blbost." (viz: http://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.aspx ...)
Ani v Jungmannově slovníku jsem nic nenašel: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShowMonograph.do?id=25714.
BTW. K tomu viz také SEM

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Husité a onanie
PříspěvekNapsal: 10.08.2018 - 13:10 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.09.2017 - 21:26
Příspěvky: 14
Citace:
"I když nemáme skoro žádné přímé důkazy, husité podle Jana z Příbrami prý trestali onanování (v tehdejší češtině: „samohana“) vykleštěním, anebo dokonce popravou hříšníka. To platilo pouze pro muže. Ženská masturbace byla beztrestná, neboť žena ve smyslu bible nevypouští žádné semeno."
Zdroj: http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/4757 ... te-se.html

Ještě předtím, než jsem si odkaz rozklikl, mi bylo jasné, kdo je autorem citovaného textu. Jan Berwid-Buquoy zveřejnil už více - jak on sám píše - "nových geniálních informací" o husitství i o jiných dějinných obdobích. Snad vůbec nejznámější je jeho opakovaně zveřejněné tvrzení, že Jan Žižka byl homosexuál. Viz např. Buquoyův článek Nejslavnější český homosexuál: Jan Žižka z Trocnova, publikovaný také na webu Reflexu. Seriózní vědci, které autor označuje za "vzdělané pitomce", ale jeho objevy zkrátka nedokážou patřičně ocenit... :wink:


Naposledy upravil David Kozler dne 10.08.2018 - 21:39, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Husité a onanie
PříspěvekNapsal: 10.08.2018 - 18:49 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
David Kozler píše:
... Ještě předtím, než jsem si odkaz rozklikl, mi bylo jasné, kdo je autorem citovaného textu. Jan Berwid-Buquoy ...
... STYDÍM SE. :!: :oops:
Teprve až po tvém upozornění jsem si všiml autora, i když vím, že plátek zvaný REFLEX se dávno bulvarizoval a přestal být seriózním mj. i proto, že obsedantně otiskuje články tohoto nýmanda. I o tom jsme obsáhle svého času debatovali na tomto DF. (Naprosto nechápu, jak jsem autora článku mohl přehlédnout. :roll: To bude věkem, jiné vysvětlení pro to nemám ... :cry: )

Citace:
... Snad vůbec nejznámější je jeho opakovaně zveřejněné tvrzení, že Jan Žižka byl homosexuál ...
Nejenom!
K tomu viz SEM a také ZDE ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Husité a onanie
PříspěvekNapsal: 10.08.2018 - 22:19 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.09.2017 - 21:26
Příspěvky: 14
Jiří Motyčka píše:
David Kozler píše:
... Ještě předtím, než jsem si odkaz rozklikl, mi bylo jasné, kdo je autorem citovaného textu. Jan Berwid-Buquoy ...
... STYDÍM SE. :!: :oops:
Teprve až po tvém upozornění jsem si všiml autora, i když vím, že plátek zvaný REFLEX se dávno bulvarizoval a přestal být seriózním mj. i proto, že obsedantně otiskuje články tohoto nýmanda. I o tom jsme obsáhle svého času debatovali na tomto DF. (Naprosto nechápu, jak jsem autora článku mohl přehlédnout. :roll: To bude věkem, jiné vysvětlení pro to nemám ... :cry: )
Nedělej z toho vědu, každý se někdy přehlédne. Já jsem třeba ve svém krátkém příspěvku přehlédl překlep a opravil jsem ho až ex post. :wink:

Jiří Motyčka píše:
K tomu viz SEM a také ZDE ...
Vida, tak o Buquoyových článcích věnovaných Žižkovi a Husovi se tu diskutovalo už dávno. Já bych k tomu připojil ještě citát z jednoho článku prof. Čorneje: "Pohled na internetové stránky i do některých nejen bulvárních tiskovin pak prozrazuje, jak hluboce zakořeněná je v myslích některých jednotlivců nechuť vůči celé husitské epoše i Janu Husovi. Výroky, že Hus byl plným právem upálen jako heretik, že měl sexuální poměr s královnou Žofií a že Jan Žižka byl homosexuál, bojující po boku řádu německých rytířů, jsou buď záměrnou provokací, postmoderní mystifikací, nebo projevem choré mysli."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: morové epidemie
PříspěvekNapsal: 17.03.2020 - 20:24 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Lehce aktuální příspěvek ...

Maně vzpomínám na dobu pozdního středověku, kdy řádily mory a kdy byly taky kostely zavřené. Na baráku, chalupě, hospodě, řemeslnické dílně ..., kde se objevil mor, se zároveň objevilo na dveřích stigma v podobě bílého úhlopříčného kříže. Za čas už bylo celkem jedno, kde bílý kříž je a kde není.
Ulicemi se jak stíny mátožně ploužily zahalené postavy se zobany a s dvoukoláky, na něž sbíraly mrtvoly, které zůstávaly ležet tam, kde padly jak chcíplé mouchy. Odvážely je do hlubokých jam hromadných hrobů, které když se naplnily, byly posypány vápnem. Když byly hodně naplněné a zasypané tenčí vrstvou hlíny, občas se stalo, že když zapršelo a pak přišla vedra, tak z hrobu najednou vykoukla vztyčená ruka jako memento. To bylo pro pověrečné lidi oné doby znamením, že ještě nic neskončilo nebo, že ještě přijde druhá vlna. Lidé se opět začínali modlit, postit se a mniši bičovat ...
Příloha:
A.Bocklin-Mor.jpg
A.Bocklin-Mor.jpg [ 118.7 KiB | Zobrazeno 4247 krát ]
Arnold Böcklin - Mor (1898)

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: vzdělání ...
PříspěvekNapsal: 13.03.2021 - 19:50 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
… v pozdním středověku probíhalo především na farních školách, kde se vyučovalo trivium (čtení, psaní, počty) a také základům latiny, dogmatiky (věrouky) a zpěvu.

Pak tu byly ještě městské školy (od 13. st., vrchol 15. a 16. st.), kde vyučovacím jazykem byla latina. Úroveň těchto škol byla velice rozdílná a závisela na erudici kantora. Na městských školách učili absolventi pražské univerzity, jejíž prestiž po vydání Dekretu kutnohorského v r. 1409 značně poklesla.

Partikulární školy představovaly jakýsi mezistupeň mezi farní školou a univerzitou. Učitelé na těchto školách nemuseli být nutně duchovními.

Jak to bylo se vzděláním dívek a žen? Ty mohly být vzdělávány pouze v rámci rodiny nebo v klášterech jako řeholnice. Čtení, ev. i psaní a základům latiny se v klášterech mohla naučit i děvčata, která byla do klášterů dána "pouze" na vychování.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ještě o orloji ...
PříspěvekNapsal: 06.06.2021 - 23:25 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Může se lehce stát, že i správce či moderátor má pochybnosti, do kterého vlákna má svůj příspěvek zařadit, a to přesně se mi právě přihodilo. No, a protože nejvíce příspěvků o pražském orloji je v tomto tématu, tak jsem neváhal ...

Tady se dozvíte, jak to bylo ve skutečnosti s orlojem na radnici v Praze na Staroměstském náměstí. Ale Mistr Jirásek nikoho nenapálil, ten věru za nic nemůže, protože on pouze(!) parafrázoval jakousi pověst či legendu. Nic víc, nic méně ...
https://www.novinky.cz/kultura/clanek/prazsky-orloj-stvoril-mistr-z-kadane-jirasek-nas-napalil-40362417
Příloha:
p.orloj.jpg
p.orloj.jpg [ 95 KiB | Zobrazeno 3421 krát ]

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: vepřová pečínka Jana Žižky
PříspěvekNapsal: 26.11.2021 - 19:05 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Podle tohoto receptu si můžete doma udělat oběd jako z 15. století. Vepřové maso tak, jak ho měl rád Jan Žižka z Trocnova:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10614805433-herbar/221544160030006/video/877975 ... :thumbup: :clap:
Příloha:
pečeně dle Žižky.jpg
pečeně dle Žižky.jpg [ 69.39 KiB | Zobrazeno 2845 krát ]

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 55 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz