Právě je 19.04.2024 - 07:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 190 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ateismus v české kotlině
PříspěvekNapsal: 11.05.2006 - 18:33 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Přátelé, zamýšleli jste se někdy nad tím, proč zrovna Češi, potomci husitů, jsou nejateističtějším národem v Evropě? Všiměte si, že úmyslně neříkám celá ČR, protože z této úvahy musím zcela vědomě vyjmout Moravu, zázemí katolické konfese.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 19.05.2006 - 17:41, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14.05.2006 - 01:00 
A já myslel, že pravě husité byli silně věřící. Ateistické Čechy jsou podle mě spíše vizitka 40 let komunismu , než nějakého odkazu husitů. Jinak křesťané nejsou snad jen katolická církev.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Ještě k ateismu
PříspěvekNapsal: 14.05.2006 - 13:41 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Petr píše:
A já myslel, že pravě husité byli silně věřící...

No jasně, byli první na evropském kontinentu, kteří začali právě s reformní očistou církve, 100(!) let pred reformací německou a evropskou. A právě tento paradox jsem měl na mysli, protože dle mého názoru je důvod úplně někde jinde, dokonce bych ho, opět paradoxně, nehledal ani ve 40 letech ateistické totality. Důkazem tohoto mého tvrzení je právě hodně katolická Morava. A nyní konečně k těm důvodům.
Již právě od husitských dob byli nejvíce proreformě zapálení Češi a do Bílé hory byly nejvíce protestantské nebo chcete-li evangelické Čechy a udržoval se zde nejvíce odkaz husitských předků. I stavovské povstání Moravané nepodporovali. Karel starší ze Žerotína dokonce velice prozíravě nabádal české stavy ke změně politiky a byl za to neprávem některými radikály označován za zrádce. Po Bílé hoře došlo postupně k dlouhodobému procesu násilné rekatolizace, který za 200 let téměř zlikvidoval evangelické konfese a potažmo české protestanty z náboženské mapy Čech i Moravy. A proto je dle mého názoru český ateismus jakýmsi "protestem" i vzdorem, dnes už možná podvědomým, proti katolicicmu. Dnešní mladí lidé vychovaní v ateistických nebo "vlažně" věřících rodinách pochopitelně ani nerozlišují různá náboženská vyznání, znají jen katolickou církev nebo, což je ještě horší, náborové kampaně Svědků Jehovových. Zde někde bych hledal kořeny českého ateismu...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14.05.2006 - 22:06 
Je to zajímavý názor, ale úplně ho určitě nesdílím. Myslím, že v dnešní době většina lidí neřeší násilnou katolizaci. 40 let bolševika udělalo své. Ono i ty ateistické Čechy jsou podle mě relativní. Nedávno když jsem psal bakalářku, tak jsem četl a použil, že podle sčítání lidu 2001 se 1/4 obyvatel hlásí ke římskokatolické církvi (2 740 780 lidí). To mě nepříjde jako tak malé číslo. Třeba se srovnávat s Polskem je trochu zavadějící. Tam je být v katolické církvy skoro samozřejmost (ale je to daný zase společenským vývojem, měli papeže). Co se týče Moravy je to podle mě spíše daný dodržováním tradic a být věřící tam přetrvává. Třeba v Německu je poměrně dost katolíků, ale v některých oblastech se už těžko rozeznavá jestli to je ještě oficiální učení katolické církve (taková zpověď se tam už moc nepraktikuje).


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Ještě k ateismu
PříspěvekNapsal: 15.05.2006 - 10:04 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Vidím, že trváte na své tezi o 40 letech totality a já ji opět musím z velké části odmítnout. A důkazem je právě ono Polsko. To není o počtech věřících, ale o přístupu k věci těchto věřících za totality. Ale nejenom Polsko. Také Morava, Slovensko a hlavně pravoslavné Rusko. Tam se na vztahu věřících k náboženství vůbec nic nezměnilo. Za totality věřící šel třeba do kostela postranní uličkou a po pádu totality hlavní ulicí. Jinak je tomu v Čechách, kde se stalo oblíbeným pejorativem pro věřícího "pámbíčkář"... :(, a křesťanské hodnoty pro tyto lidi nic neznamenají.
Pro mne je z důvodů výše uvedených příčina právě v tom, co jsem uvedl v předchozím mém příspěvku s akcentem na český protestantizmus mající původ v husitské reformaci. Již se k tomu nechci vracet.
Ještě malá poznámka ke sčítání lidu. Tato čísla zpochybňují sami představitelé jednotlivých církví. A to z jednoho prostého důvodu. Spousta lidí odpověděla např. dle toho, v které církvi byli pokřtěni, ale od křtu již svého faráře natož kostel neviděli. Takový člověk ani neví, co si pod pojmy víra a náboženství představit. Dalším zkreslujícím prvkem je to, že jiný člověk se domnívá, že byl, pokud vůbec, pokřtěn, ale už si nepamatuje v které církvi, tak něco v dotazníku zaškrtne. Sami katolíci přiznávají, že praktikujících věřících z čísla, které uvádíte, je dle jejich evidencí sotva 1/3...
Petr píše:
Je to zajímavý názor, ale úplně ho určitě nesdílím. Myslím, že v dnešní době většina lidí neřeší násilnou katolizaci. 40 let bolševika udělalo své. Ono i ty ateistické Čechy jsou podle mě relativní. Nedávno když jsem psal bakalářku, tak jsem četl a použil, že podle sčítání lidu 2001 se 1/4 obyvatel hlásí ke římskokatolické církvi (2 740 780 lidí). To mě nepříjde jako tak malé číslo. Třeba se srovnávat s Polskem je trochu zavadějící...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 16.05.2006 - 14:54 
To že v Čechách se být věřící moc nenosí je pravda. Sám jsem věřící, ale u nás je to celkem normální (jsme výjímka v podkrkonoší).
Spochybnit sčítání lidu se jistě dá, ale moc jiných způsobů nevidím (snad jen počítání lidí po mší přímo v kostele ). Poláky bych si ,ale za vzor určitě nedával. Tam je sice asi 90% katolíků, ale jestli se tak opravdu chovají to mnohdy nevím. Stačí se podívat jak většinou skončí průvod homosexuálů ( většínou po nich začnou házet odpadky a kameny). A to jejich rádio které šíří nenávist a antisemitismus taky není to pravé. Kromě toho budou mít ve vládě extrémní strany . Jinak kromě katolické církve podle sčítání ještě dvě církve mají 100 000 věřících (evangelíci a československá církev husitská) .


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Stále k tomu...
PříspěvekNapsal: 16.05.2006 - 17:57 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Petr píše:
...Poláky bych si ,ale za vzor určitě nedával. Tam je sice asi 90% katolíků, ale jestli se tak opravdu chovají to mnohdy nevím... Jinak kromě katolické církve podle sčítání ještě dvě církve mají 100 000 věřících (evangelíci a československá církev husitská) .

Nechme stranou, jak se věřící (katolíci) chovají. To by bylo na založení samostatného tématu. A to téma bylo by velice obsáhlé...
Vraťme se k původnímu tématu. Uvedené země vč. Polska jsem zmiňoval proto, že totalitní politické systémy v těchto zemích nijak neovlivnily poměr věřících k ateistům. A jsem přesvědčen, že tomu nebylo ani v Čechách, kde je však tento poměr relativně nejhorší a byl podobný i před únorem '48. Skutečné a upřímné věřící totiž nemohou totalitní ideologie nijak vykolejit a už vůbec ne přimět k tomu, aby přestali věřit.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 19.05.2006 - 15:26 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.08.2005 - 14:29
Příspěvky: 47
Bydliště: M.Cibulkové 31
Myslím si, že víra je věcí výchovy. Vštěpuje se od mala a pokud máte nevěřící, nebo vlažně věřící rodiče (jako já) těžko se dá do víry proniknout. Sám jsem ateista a má na tom jitě podíl výchova vě škole. Na duhou stranu, výuka přírodopisu a fyziky na školách mi příjde dost neutrální. Žáci bohužel bývají seznamováni s aktuálním stavem vědy asi tak před dvaceti lety...

_________________
Kdo za pravdu zemře, bude žít život věčný!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ještě k ateismu...
PříspěvekNapsal: 19.05.2006 - 17:39 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Radek Labuťa píše:
Myslím si, že víra je věcí výchovy...

Ano, bezesporu také, ale zdaleka ne jenom. Vím, o čem mluvím.
Mne, když otec poprvé přivedl do husitského kostela, vnímal jsem pouze jeho výzdobu. Ale utkvělo mi to navěky v paměti. Jak mi přibývaly roky, jako bych ztrácel onen záchytný bod. Možná paradoxně zpátky k víře mě přivedlo studium husitské revoluce, Husova učení, husitské konfese a vítězné české reformace. Proto jsem schválně a možná trochu "sobecky" formuloval v tomto duchu 1. příspěvek tohoto tématu...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 27.05.2006 - 21:06, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 22.05.2006 - 15:29 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.08.2005 - 14:29
Příspěvky: 47
Bydliště: M.Cibulkové 31
Není množtví ateistů v Čechách způsobeno tím, že Čechové prostě nejsou hluší k novým myšlenkám? Ať už jsou dobré, či nikoli... Tímto se žádným způsobem nechci dotknout věřících, komunistů z přesvědčení a jiných.

_________________
Kdo za pravdu zemře, bude žít život věčný!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Stále ještě k ateismu...
PříspěvekNapsal: 22.05.2006 - 18:15 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Nemyslím. Češi jsou spíše konzervativní a trvá jim déle než jiným, než nové a moderní myšlenky přijmou. Navíc odklon od křesťanských hodnot k ateismu je spíše krokem zpět. O tom není pochyb, protože přijmout křesťanský pohled na svět, je pochopitelně daleko přirozenější pro věřícího.
Radek Labuťa píše:
Není množtví ateistů v Čechách způsobeno tím, že Čechové prostě nejsou hluší k novým myšlenkám? Ať už jsou dobré, či nikoli...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.05.2006 - 08:46 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.08.2005 - 14:29
Příspěvky: 47
Bydliště: M.Cibulkové 31
Proč by měla být ateizace společnosti krokem zpět? Jako názor se masově ateismus šíří až ve 20 století a jeho pilíři jsou nejnovější vědecké objevy. Ateista se může o elementárních přírodních zákonitostech přesvědčit na každém kroku. Věřícímu nezbývá než věřit.

_________________
Kdo za pravdu zemře, bude žít život věčný!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Víra v. moderní věda
PříspěvekNapsal: 23.05.2006 - 11:19 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Radek Labuťa píše:
Proč by měla být ateizace společnosti krokem zpět? ...

Krokem zpět je masivní odklon od křesťanských hodnot, k nimž mají pohopitelně ve velké většině blíže věřící. Nic víc, nic méně.
Radek Labuťa píše:
...Jako názor se masově ateismus šíří až ve 20 století a jeho pilíři jsou nejnovější vědecké objevy. Ateista se může o elementárních přírodních zákonitostech přesvědčit na každém kroku. Věřícímu nezbývá než věřit.

To snad není názor, spíše bych to nazval postojem k životu a k lidskému rodu. Tvůj názor je typický pro dnešní dobu a nikomu ho neberu. Je však ve své podstatě velmi naivní. Porovnávat nejmodernější vědecké objevy z oblasti přírodních disciplin v konfrontaci s vírou je bezpředmětné, matoucí a hlavně zavádějící. Je to prostě jako sčítat hrušky s jabkama. Proč? Nejde přece o jakouci konfrontaci vědy, rozumu, racionality s vírou. Hlubokým omylem mnohých ateistů je, že podle nich si každý věřící představuje Boha jako jakéhosi dobromyslného resp. krutého staříka sedícího na mráčku a nemajícího pražádný vliv na chod světa. Tato pověrečná předstva je dávno překonaným úsměvným pohledem na Boha. Řekněme spíše a pro laiky, že Bůh je teologicko-filosofickou kategorií. Nelze pro omezený prostor zabíhat do podrobností... Dále je třeba si v této souvislosti uvědomit a připomenout, že např. náš přední astrofyzik Jiří Grygar je věřícím člověkem, jak je všeobecně známo, a při nahlížení do hlubin vesmíru a posuzování teorie velkého třesku nemá s vírou problém. Na závěr bych si ještě dovolil ocitovat zakladatele moderní fyziky Alberta Einsteina: "Mé cítění je náboženské, neboť jsem naplněn vědomím, že se lidskému rozumu nedaří hlouběji porozumět vesmírné rovnováze, kterou se pokoušíme vyjádřit ve formě 'přírodních zákonů'.". A proto, Radku, nelze dávat vědu zkoumající "elementární přírodní zákonitosti" do protikladu k víře. A věř, že víra není pouze to, v co zbývá věřit. I to je omyl, tak typický pro ateismus.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.05.2006 - 12:30 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.08.2005 - 14:29
Příspěvky: 47
Bydliště: M.Cibulkové 31
Za posledních 500 věda vyvrátila představy o tom, že je Země placatá, že je středem vesmíru, i její stáří se muselo přehodnotit... O tom, že se organismy neobjevily na Zemi v jednom momentě, ale existuje tu evoluce už snad také nemůže být pochyb. Prostor, kde hledat Boha a jeho nadpřirozené zákroky se zkrátka dramaticky zmenšil. Co se naivity ateismu týká, není snad naivní věřit mnohokrát přepisované knize, jež bere legendy jako fakta. Navíc od událostí popisovaných a mnohdy žijících jen díky ústnímu zdělení uplynuly stovky let. Pakliže je přírodovědec věřícím, je asi něco v nepřádku. Co se týká hodnot křesťanství, neporušují je sami křesťané? Stačí se podívat do minulosti, nebo třeba na americkou kruciádu dnes. Mylím, že lidé jsou dobří i zlí, jak mezi věřícími, tak mezi ateisty.

_________________
Kdo za pravdu zemře, bude žít život věčný!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Stále dokola o jednom
PříspěvekNapsal: 23.05.2006 - 14:03 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Radek Labuťa píše:
Za posledních 500 věda vyvrátila představy o tom, že je Země placatá, že je středem vesmíru, i její stáří se muselo přehodnotit... O tom, že se organismy neobjevily na Zemi v jednom momentě, ale existuje tu evoluce už snad také nemůže být pochyb. Prostor, kde hledat Boha a jeho nadpřirozené zákroky se zkrátka dramaticky zmenšil...

Nezmenšil, bohudíky. Zůstává stále stejný. A abych byl dobře pochopen, nemám vůbec na mysli katolickou pověrečnost.
Radek Labuťa píše:
...Pakliže je přírodovědec věřícím, je asi něco v nepřádku...

Ale vůbec ne. A o tom je můj předchozí příspěvek, nechci se opakovat. Nepochopitelně antagonistické postoje k vědě a víře mají pouze nesmiřitelní ateisté. Věřící vědec už dávno ví, že rozumové poznání, které zdaleka není u konce (nezpochybnitelným dokladem toho je biologie a potažmo lékařská věda), může být vedle víry a nikoli proti víře.
Radek Labuťa píše:
... Co se týká hodnot křesťanství, neporušují je sami křesťané? Stačí se podívat do minulosti, nebo třeba na americkou kruciádu dnes. Mylím, že lidé jsou dobří i zlí, jak mezi věřícími, tak mezi ateisty.

Tady naopak, bohužel, s tebou musím souhlasit. Pochopitelně platí, že ateista může mít pozitivnější vztah ke křesťanským hodnotám něž nějaký věřící. O tom není pochyb. Ale je to spíše výjimka potvrzující pravidlo, vím, o čem mluvím. Vztah ke křesťanským hodnotám není totiž pouze o tom, že občas přispěji na paraplegiky. Je to něco daleko hlubšího a komplexnějšího. Tedy právě to, za co např. husité bez patosu a s krystalicky čistou vírou neváhali prolít krev a položit život.
Nevracejme se k minulosti. Největší zločiny proti křesťanům má na svědomí sama katolická církev. Ale sám expapež Jan Pavel II. tyto zločiny proti lidskosti odsoudil a současná katolická církev tyto praktiky dávno neuplatňuje. Její názorové postoje k celibátu, homosexuálům a potratům jsou produktem její konzervativnosti a strnulosti.
Poslední "křižácké tažení" prezidenta Bushe rovněž odsuzuji, nikoli svržení tyrana.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 24.05.2006 - 08:19, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 190 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 95 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz