Právě je 19.04.2024 - 04:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 190 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.05.2006 - 14:33 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.08.2005 - 14:29
Příspěvky: 47
Bydliště: M.Cibulkové 31
Znamená to snad,že dnešní moderní věřící připouští evoluci a Boží zásahy do přirozeného chodu dějin eliminuje na minimum? Není pak jednodušší přijmout myšlenku že ne Bůh, ale hmota je věčná? Možná je to jen věcí změny konstant.

_________________
Kdo za pravdu zemře, bude žít život věčný!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.05.2006 - 15:06 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Radek Labuťa píše:
Proč by měla být ateizace společnosti krokem zpět? Jako názor se masově ateismus šíří až ve 20 století a jeho pilíři jsou nejnovější vědecké objevy. Ateista se může o elementárních přírodních zákonitostech přesvědčit na každém kroku. Věřícímu nezbývá než věřit.

Nedávno mě překvapil jeden dokument na ČT, kolik špičkových vědců je věřících. Já jsem si myslel, že právě oni budou tou baštou ateistů, která jim dává do rukou argumenty proč nevěřit, ale právě naopak. Čím více studují, dělají pokusy a bádají, tak zjišťují, že svět okolo nás nemohl vzniknout sám od sebe. Teorie velkého třesku, Darwinova teorie, ty už přeci maji tolik trhlin, že musí bádat a hledat dál. Tolik otázek je kolem nás! Kde končí vesmír? Všechno někde končí. Co je za tím koncem? Bla bla bla, atd.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ateismus v české kotlině
PříspěvekNapsal: 23.05.2006 - 15:11 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jiří Motyčka píše:
Přátelé, zamýšleli jste se někdy nad tím, proč zrovna Češi, potomci husitů, jsou nejateističtějším národem v Evropě? Všiměte si, že úmyslně neříkám celá ČR, protože z této úvahy musím zcela vědomě vyjmout Moravu, zázemí katolické konfese.

Můj názor je ten, že se na tom podepsaly dva faktury.
První: 300 let nucené nepřirozené víry jednušek
Druhý: 40 let vlady nejnižší lůzy bez jakéhokoliv vyznání a svědomí

Tohle všechno dohromady, udělalo z českých lidí človíčky, kteří nechtěji veřejně přiznat v co věří a že vlastně vůbec v něco věří, protože tím se odkrývají pro posměch, narážky, ale i pro útoky. Naučili jsme se skrývat svoje pravé já. Naučili jsme se být šedivý a nevystupovat z řady. naučili jsme se žít s ohlou páteří.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: boj o Darwina
PříspěvekNapsal: 23.05.2006 - 15:57 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.08.2005 - 14:29
Příspěvky: 47
Bydliště: M.Cibulkové 31
Darwinova teorie přírodního výběru trhlin nemá, pouze bílá místa, pokud máš na mysli tolik diskutované mezičlánky. V Darwinově době chyběla téměř celá vývojová řada od opic k člověku, dnes známe Pithecantropa, Austalopiheka a samotný rod Hommo se nám taky pěkně rozmnožil o pár druhů. Mezi samotnými paleontology se také najdou věřící, ale je to argument? Připustíme-li myšlenku, že ku vzniku čehokoli potřeba tvořivého zásahu božího, nutně vyvstává otázka kdo stvořil Boha? Je to jen věcí konstant.

_________________
Kdo za pravdu zemře, bude žít život věčný!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.05.2006 - 18:49 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 09.04.2006 - 13:25
Příspěvky: 18
http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/18 ... 19328.html

http://granosalis.cz/ebooks/evolucniteorie.htm

Evoluce je neakceptovatelná.

_________________
Tak pozor dej na ně v té podivné době.
Vždyť při této hraně jde o krk i tobě!


Karel Kryl


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ateismus v české kotlině
PříspěvekNapsal: 23.05.2006 - 18:51 
Offline
pavézník
pavézník

Registrován: 12.03.2004 - 08:35
Příspěvky: 160
Sabin píše:
Můj názor je ten, že se na tom podepsaly dva faktury.
První: 300 let nucené nepřirozené víry jednušek
Druhý: 40 let vlady nejnižší lůzy bez jakéhokoliv vyznání a svědomí

Tohle všechno dohromady, udělalo z českých lidí človíčky, kteří nechtěji veřejně přiznat v co věří a že vlastně vůbec v něco věří, protože tím se odkrývají pro posměch, narážky, ale i pro útoky. Naučili jsme se skrývat svoje pravé já. Naučili jsme se být šedivý a nevystupovat z řady. naučili jsme se žít s ohlou páteří.


S tímhle souhlasím, protože žádný jiný národ neprodělal ani takovou rekatolizaci za monarchie ani takovou ateisaci za komunismu, nedopadl nikdo stejně jako češi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.05.2006 - 18:54 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 09.04.2006 - 13:25
Příspěvky: 18
Fascinujete mě. Tohle je otázka pro vzdělaného sociologa-psychologa.

_________________
Tak pozor dej na ně v té podivné době.
Vždyť při této hraně jde o krk i tobě!


Karel Kryl


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.05.2006 - 18:58 
Offline
pavézník
pavézník

Registrován: 12.03.2004 - 08:35
Příspěvky: 160
Case píše:
Fascinujete mě. Tohle je otázka pro vzdělaného sociologa-psychologa.


To je sice možné, ale ty dva body jsou celkem zřejmé.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.05.2006 - 19:47 
Radek Labuťa píše:
Znamená to snad,že dnešní moderní věřící připouští evoluci a Boží zásahy do přirozeného chodu dějin eliminuje na minimum? Není pak jednodušší přijmout myšlenku že ne Bůh, ale hmota je věčná?

Jako rozumnější mně přijde myšlenka, že věčný Bůh stvořil hmotu (než že by věčná hmota stvořila Boha), má ji plně pod kontrolou a taky evoluce je Jeho dílem.

Ale k tématu: Ateističnost Čech vidím jako důsledek 40 let bolševika. Kdyby byl český ateismus "vzdorem, dnes už možná podvědomým, proti katolicicmu", musel by se tento vzdor masověji projevit už za první republiky.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Důvod...
PříspěvekNapsal: 23.05.2006 - 22:58 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Protože se tento názor objevil ve více příspěvcích (a já tento názor nesdílím), opětovně se ptám již poněkolikáté. Proč se vliv bolševika a jeho totalitní vlády neprojevil na Moravě, na Slovensku, v Polsku a v pravoslavném Rusku? Přátelé, nezjednodušujte a zapomeňte všichni na tento aspekt. Těžko mě někdo přesvědčí, že 40 let totality mělo vliv jen na český ateismus. Jeho kořeny jsou hlubší a příčiny složitětší, jak jsem se snažil analyzovat v mém 2. příspěvku tohoto tématu.
strepon píše:
...Ale k tématu: Ateističnost Čech vidím jako důsledek 40 let bolševika...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Důvod...
PříspěvekNapsal: 24.05.2006 - 22:12 
Vliv bolševika se projevil všude - nemyslím, že by na tom byla česká společnost z hlediska morálky hůř než společnosti jiných postkomunistických států.
Jiná věc je, že máme minimum věřících (podle statistik, což je taky trochu rozdíl od skutečné religiozity). Proč, nevím, nejsem znalec historických poměrů, nějaké příčiny by se snad našly (třeba odlišnosti režimů v jednotlivých zemích, jiná struktura obyvatelstva apod).
Husiství a z něj plynoucí odpor ke katolictví se mi jako příčina nezdá z důvodu, který jsem uvedl v minulém příspěvku: Proč by se tenhle odpor uplatnil až v době komunismu a ne dřív?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Důvod...
PříspěvekNapsal: 25.05.2006 - 08:42 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
strepon píše:
...Proč, nevím, nejsem znalec historických poměrů, nějaké příčiny by se snad našly (třeba odlišnosti režimů v jednotlivých zemích, jiná struktura obyvatelstva apod).
Husiství a z něj plynoucí odpor ke katolictví se mi jako příčina nezdá z důvodu, který jsem uvedl v minulém příspěvku: Proč by se tenhle odpor uplatnil až v době komunismu a ne dřív?

Režimy na Moravě a Slovensku byly odlišné? :?: (Stále dokola.) NE. :!: A jakýsi "vzdor" proti katolicismu se objevil ihned po vzniku 1. republiky, kdy byla spuštěna stavidla svobody po 300leté nadvládě Habsburků. Jeden z mnoha příkladů - viz příspěvky na téma "T.G.Masaryk v. husitství" v kapitole "Husitství" a postoj opačný slovenských katolicky orientovaných hlinkovců a čs. lidovců uvedených tamtéž...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25.05.2006 - 11:40 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.08.2005 - 14:29
Příspěvky: 47
Bydliště: M.Cibulkové 31
Snad je množtví ateistů v Čechách dáno i jeho lepší stravitelností. Dospělému člověku musí samá některých obřadů připadat přinejmenším podivná. Deateizaci společnosti by mohla vyřešit jen povinná výuka náboženství. Ale kterého? Vím, pro náš region je tradiční křesťanství, ale lze mluvit ještě o tradici, máme-li tu druhou, ne-li třetí generaci ateistické většiny? Neměli by se děti rovnou měrou dozvědět také něco o islámu, budhismu a jiných náboženstvích?

_________________
Kdo za pravdu zemře, bude žít život věčný!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Výuka náboženství
PříspěvekNapsal: 25.05.2006 - 13:27 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Radek Labuťa píše:
... Deateizaci společnosti by mohla vyřešit jen povinná výuka náboženství. Ale kterého? ...

Ano, mohla, ale nepovinná výuka. To bezesporu. Cílem výuky by totiž nemělo být prvoplánové eliminování ateizmu v českých zemích, ale přirozená touha něco se o těchto věcech dovědět a pak se uvidí... Výuka jako vždy v ČR by se týkala v duchu evropské tradice pochopitelně křesťanského náboženství a konfesi by si pak každý vybral dle svého.
A pokud se někdo chce dozvědět o jiných náboženstvích, má k dispozici nepřeberné množství příležitostí, např. různé přednášky z oblasti religionistiky.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25.05.2006 - 14:29 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.08.2005 - 14:29
Příspěvky: 47
Bydliště: M.Cibulkové 31
Stále nechápu to protěžování křesťanství. Z hlediska času je jistě tradičnější animismus, který zde byl a vytrval desetitisíce let před křesťanstvím.

_________________
Kdo za pravdu zemře, bude žít život věčný!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 190 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz