Právě je 19.04.2024 - 22:33

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 130 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ..je to sranda... :-))
PříspěvekNapsal: 24.07.2007 - 15:56 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Siegfried píše:
...Pokud se dále nepletu tak podle současného stavu studií aktivních johanitologů (dle pana Motyčky těch lidí co jsou ve všem na straně řádu, přece proč by ho jinak studovali...
Já se někde zmiňoval o "aktivních johanitolozích"? :shock: :? :roll: Ňák se nepamatuju, protože johanitologové aktivní ale i neaktivní jsou mi celkem šumák...

Siegfried píše:
...Vždy je lepší se dívat pravdě do očí. Stále si někteří nejsou schopni připustit, že převaha neskutečná je v očích tehdejších i 300 těžkých a urozených na 400 drbanů, chudších měšťanů, vesničanů žen a dětí...
Já jsem ten poslední, kdo by se nechtěl pravdě podívat do očí, víme. Na základě vašich příspěvků jsem schopen připustit kde co. Avšak stále se nemohu zbavit dojmu, jakoby u Sudoměře proti Žižkovu houfci stálo jen pár senilních a chabě vyzbrojených johanitů ze Strakonic. Ale tak tomu asi opravdu nebylo, že?...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 24.07.2007 - 16:59, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Johaniti u Sudoměře
PříspěvekNapsal: 24.07.2007 - 16:04 
Offline
práče
práče

Registrován: 06.06.2006 - 11:52
Příspěvky: 40
Doporučuji pozornosti tento váš příspěvek z 15.03.2007 - 23:33, tuším že na první stránce příspěvků někde ke konci...

Jiří Motyčka píše:
No ale u Sudoměře na straně protivné proti Žižkovi nestáli přece jen Johanité ze Strakonic, že?
Nevím, zda uvedení dva pánové, právě proto, že to jsou "johanitologové", nejsou jaksi katolicky orientovaní. Pak bych musel být k jejich závěrům poněkud skeptický...

_________________
Bolest je cesta.
Xiao Ye


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Johaniti u Sudoměře
PříspěvekNapsal: 24.07.2007 - 16:14 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Siegfried píše:
Doporučuji pozornosti tento váš příspěvek z 15.03.2007 - 23:33, tuším že na první stránce příspěvků někde ke konci...
To mi netřeba připomínat, vím o něm. Domníval jsem se však, že aktivními johnitology máte na mysli úplně někoho jiného. :? Aniž bych chtěl slovíčkařit.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 24.07.2007 - 17:13, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ..je to sranda... :-))
PříspěvekNapsal: 24.07.2007 - 16:14 
Offline
práče
práče

Registrován: 06.06.2006 - 11:52
Příspěvky: 40
Jiří Motyčka píše:
Siegfried píše:
...Vždy je lepší se dívat pravdě do očí. Stále si někteří nejsou schopni připustit, že převaha neskutečná je v očích tehdejších i 300 těžkých a urozených na 400 drbanů, chudších měšťanů, vesničanů žen a dětí...
Já jsem ten poslední, kdy by se nechtěl pravdě podívat do očí, víme. Na základě vašich příspěvků jsem schopen připustit kde co. Avšak stále se nemohu zbavit dojmu, jakoby u Sudoměře proti Žižkovu houfci stálo jen pár senilních a chabě vyzbrojených johanitů ze Strakonic. Ale tak tomu asi opravdu nebylo, že?

Nikoliv, nepředpokládám že by pán na Strakonicích byl tak retardovaný že by tam hnal nějaké starce, pouze to svědčí o několika podtstatných věcech, asi ne každý johanita = rytíř, ne každý bojovník u sudoměře je těžký jezdec, není jich tam asi tolik kolik píší kroniky se svýma velkýma očima... Nikdo nezpochybňuje, že vycvičený ozbrojenec vystrojen sudlicí, prošívanicí či kroužkovou košilí a kloboukem je chudák. Je to velmi nebezpečný protivník co zná svůj chleba a proti kterému má vesničan, chudý měšťan, žena či dítě velký problém bojovat a přežít... je to voják, ti druzí jsou v lepším případě domobranci... ale mávat tu spoustou těžké jízdy proti hrstce je blbost a to chci prokázat. Jestliže se zabýváme kromě jiného vojenstvím měli bychom se jím zabývat seriozně a důsledně. Převaha tam rozhodně nebyla početní, ale spíše ve výcviku a odbornosti, či slávě (obecná známost šlechticů - tenkrát to hraje asi takovou roli jako dneska když na akci přijede nějaká pitomá celebrita a pak se o tom píše ve Spy...) to jestli a jak to velitelé na straně katolíků podělali, nebo už bylo tak pozdě, že to nešlo je na další studium, nepochybuji že husité zaujali nejlepší možné obranné postavení co mohli stihnout, jestli díky Břeňkovi nebo Jenovi se už také nedovíme, ale ani jejich protivníci nejsou pitomci.

_________________
Bolest je cesta.
Xiao Ye


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Johaniti u Sudoměře
PříspěvekNapsal: 24.07.2007 - 16:15 
Offline
práče
práče

Registrován: 06.06.2006 - 11:52
Příspěvky: 40
Jiří Motyčka píše:
Siegfried píše:
Doporučuji pozornosti tento váš příspěvek z 15.03.2007 - 23:33, tuším že na první stránce příspěvků někde ke konci...

Jiří Motyčka píše:
No ale u Sudoměře na straně protivné proti Žižkovi nestáli přece jen Johanité ze Strakonic, že?
Nevím, zda uvedení dva pánové, právě proto, že to jsou "johanitologové", nejsou jaksi katolicky orientovaní. Pak bych musel být k jejich závěrům poněkud skeptický...
To mi netřeba připomínat, vím o něm. Domníval jsem se však, že aktivními johnitology máte na mysli úplně někoho jiného. :? Aniž bych chtěl slovíčkařit.

Ještě stále jste k jejich závěrům "skeptický" i když citují prameny ??

_________________
Bolest je cesta.
Xiao Ye


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Mindrák, ego, poplácávání...
PříspěvekNapsal: 24.07.2007 - 16:21 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Siegfried píše:
...To více onanuje malé zamindrákované české ego, že ?...
No, já jsem pevně přesvědčen, že právě téma o Sudoměři bylo zase pro vás skvělou příležitostí, jak prezentovat ego, tentokrát vaše. Akorát, že vám to tady nikdo nevyčítá a snaží se s vámi trpělivě diskutovat (Kolssteyn i Ježek, na moji maličkost nehleďte, já jsem zvyklý na ledasco).

Siegfried píše:
...Tak se mějte pěkně pánové, a přeji vám krásné prožitky při vzájemném poplácávání se po ramenou...
Jo, to už jsem čet' někde na Českým šermu ( http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?p=3425#p3425), ale tam jste "poplácával" po zádech. Co ta změna?... :lol: :lol: :lol:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 27.07.2007 - 21:30, celkově upraveno 4

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Johaniti u Sudoměře
PříspěvekNapsal: 24.07.2007 - 16:28 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Siegfried píše:
...Ještě stále jste k jejich závěrům "skeptický" i když citují prameny ??
Ne. Je třeba mé příspěvky číst velice pozorně. Ony pány, přiznám se bez mučení, neznám. Proto jsem uvedl, že moje skepse by pramenila z toho, kdyby byli katolicky orientovaní. Katolicky orientovaný autor totiž nemusí být vůbec věřící a přesto je jaksi "sympatizantem" k něčemu katolickému...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Souhlas
PříspěvekNapsal: 24.07.2007 - 16:35 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Siegfried píše:
...Nikoliv, nepředpokládám že by pán na Strakonicích byl tak retardovaný že by tam hnal nějaké starce, pouze to svědčí o několika podtstatných věcech, asi ne každý johanita = rytíř, ne každý bojovník u sudoměře je těžký jezdec, není jich tam asi tolik kolik píší kroniky se svýma velkýma očima... Nikdo nezpochybňuje, že vycvičený ozbrojenec vystrojen sudlicí, prošívanicí či kroužkovou košilí a kloboukem je chudák. Je to velmi nebezpečný protivník co zná svůj chleba a proti kterému má vesničan, chudý měšťan, žena či dítě velký problém bojovat a přežít... je to voják, ti druzí jsou v lepším případě domobranci... ale mávat tu spoustou těžké jízdy proti hrstce je blbost a to chci prokázat. Jestliže se zabýváme kromě jiného vojenstvím měli bychom se jím zabývat seriozně a důsledně. Převaha tam rozhodně nebyla početní, ale spíše ve výcviku a odbornosti, či slávě ...
Ano. Konečně. :!: Myslím, že s tímhle se dá obecně souhlasit. :idea:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 24.07.2007 - 18:29 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Tak předně bych chtěl jen podotknout, že jsem se původně do této diskuse ani nechtěl namáčet. To, že jsem to udělal, považuji, vzhledem k níže popsaným důvodům, za zbytečnou ztrátu času.
Škoda Zikfrýde, že ty příspěvky nečteš, natož aby´s o nich uvažoval, ale bez rozmyslu na ně reaguješ jako na osobní útok. :( Navíc, když jsem ve většině příkladů Tvých citací vlastně s nimi částečně souhlasil a podpořil je.
Siegfried píše:
Možná vás to překvapí, ale k obraně hradu není potřeba žádných rytířů, stačí jakýkoliv ozbrojenci.
Že se hrad udržel při Žižkově obléhání nesvědčí až tak moc o počtu obránců, ale o pevnosti hradu a jejich odhodlání
Siegfried píše:
pro komendu ve Strakonicích konkrétně uvedeno slovy 4 rytíři !! a to velmi pozdního věku a zoufalého fyzického stavu.
Ano, čtyři starci nad hrobem a invalidé jsou schopni uhájit hrad! Možná by stačilo v době obléhání jen zamknout hrad, nechat tam služku na utírání prachu a odjet na dovolenou, než se to uklidní že...? :roll:
Tím malým počtem jsem poukazoval na to, že k obraně skutečně stačila hrstka zbrojné čeledi. Přesto personální zázemí hradu bylo daleko větší a celkem mě udivují i ty počty, které se uvádějí, i když se nejedná o "vojáky."
Siegfried píše:
Žádné bláboly o strachu z moře nic neřeší
Ano, myslím si totéž a považuji to z několika důvodů za absurdní. Naše lesy byly plné hejkalů a bludiček a přesto se lidé nebáli. Jen jsem naznačil, co by muselo stát za tím, z hlediska vědomostí, abychom mohli o tomto debatovat trochu na úrovni.
Siegfried píše:
Rád bych se zeptal co rozumíte pod pojmem charitativní řád..
Siegfried píše:
rychlé najmutí většího množství žoldnéřů, či že by vydržoval veliké množství těchto preventivně po delšídobu.
Ostatní dva řády co jsi jmenoval jsou také charitativního charakteru a tudíž u nich netřeba hledat žádnou stabilní vojenskou zálohu a vydržování vojska nebo nákladnou zbroj.
Siegfried píše:
Věta co johanita to rytíř mnou opravdu otřásla... že člověk s celkem serioznim historickým rozhledem může vypustit tak nehoráznou blbost je k neuvěření.
Jak dál píšeš, stát se johanitou nebylo zas tak jednoduché, vyžadovalo to nějaké předpoklady. A možná proto bych Ti rád vysvětlil moji větu, která Tebou tak překvapivě otřásla - ale můžeš mě opravit, třeba se pletu... :wink:
Podmínkou přijetí k rytířskému řádu sv. Jana Jerusalémského byl mimo jiné dobrý tělesný a duševní stav. A pak také urozenost! U rytířských duchovních řádů bylo známo, že se nezabývaly jen špitální činností, ale cvičili se i v dovednosti se zbraněmi protože také vyjížděli do boje. Jak jsem už řekl, Johanité měli také dva druhy oděvů - řeholní a bojový.
Siegfried píše:
Se řád kvůli koupi Strakonic zadlužil a musel žádat o odročení či odpuštění královské berně... nemluvě o tom že když někdo vlastní celý hrad asi ho stojí údržba více než kdyby měl jen polovinu
Tak předně si meleš svý - opravdu se strakonická komenda zadlužila nebo si to jen myslíš? Musíš jistě z něčeho vycházet, jelikož já zas slyšel, že zastavila ke koupi druhé půle svůj majetek. Zástava vlastního zboží a zadlužení bývají dvě rozdílné věci.
Zajisté vydržení hradu je finančně nákladné, ale neznamená to, že dvě půlky hradu znamenají jednou tolik nákladu co jenom polovina hradu. To jsou mi nějaké divné počty. Ke každé polovině hradu patřil nějaký majetek, nějaká práva...
Pokud by byli tak chudí, že by se ještě navíc kriticky zadlužili, jistě by si nekupovali hrad, ale zvolili méně nákladnější objekt nebo peníze utržili z prodeje hradu.
Oficiální registra, urbáře a jiné berní seznamy se často šidily, protože čím míň toho člověk přiznal, tím méně pak musel královské urbuře odvádět. Ale to jistě nemusím nosit dříví do lesa takovými informacemi. Jen je podivné, že za řádem stojí vlivní lidé, nejvyšší komenda se stěhuje z Prahy do Strakonic, je osvobozena od veškerých berní, přikupuje se druhou polovinu hradu... no nevím, taky bych chtěl bejt chudej a mít se jako prase v žitě. :lol:
Musím ale pro objektivnost říci, že řád podle oficiálních tvrzení opravdu nijak bohatý nebyl (nebudem teď srovnávat majetkovou hodnotu), jistě to byl jeden z výmluvných důvodů, proč by měl král řádu odpouštět berně. Ale také je nutno zmínit, což jsi z nějakého důvodu neudělal, že johanitský převor Markolt z Vrutice (1382-87) byl "ve veliké lásce u krále Vácslava." A právě on u krále vymohl r. 1386 osvobození od veškerých berní pro všechny svoje poddané!
Řád měl v té době 16 (!) komend v zemi a opravdu zchudnul až po té, co mu byla zabrána většina majetku za husitské éry - pak skutečně řád přestal platit berně jako celek.
Siegfried píše:
Co se týče klasického opancéřovaného rytíře se zbrojí vážící 50kg tak nic takového v té době kromě turnajů neexistuje. (jsem zděšen stejně jako v bodě (1)) Bežná středně drahá zbroj pro těžkého jezdce neváží více než 25-30 kg
Opět se Zikfrýde vůbec neděs! a přečti si ještě jednou co jsem psal já! :lol:
Kolssteyn píše:
Jinak doufám, že každý nemluví o něčem jiném v případě johanitských rytířů? Plně vyzbrojený johanita nebyl klasický opanceřovaný rytíř s 50ti-kilovou zbrojí, kterého musejí na koně nakládat.

Siegfried píše:
Jak je to s ostatními vladyky (tento výraz se mi zdá pro 15. století skutečně archaismem)
Nuže, vyjasněme si tedy, co si myslíš, že asi tak vladyka je? :D
Já k tomu řeknu asi jen to - Poprvé toho slova bylo užito ve druhé polovině 13.stol. a užívalo se až do století šestnáctého. Jeho význam se sice mírně měnil, ale v zásadě představoval "souhrn nižší šlechty" - častěji v rámci té nižší šlechty spíše její spodnější vrstvy. Můžeme jej přirovnat třeba ke slovu zeman, ale co se týče 15.tého věku, podle některých studií na základě pramenů se rovnalo titulu rytíř, který se tehdy stával spíše titulárním pojmem než do té doby tradičním stavem se všemi zvyklostmi.
A pokud se pojem "vladyka" užíval až do následujícího století, rozhodně bych nemluvil o archaismu. Možná bych vůbec nemluvil (uštěpačně), ale snažil bych se o tom nejdřív něco zjistit...
Siegfried píše:
obecná známost šlechticů - tenkrát to hraje asi takovou roli jako dneska když na akci přijede nějaká pitomá celebrita a pak se o tom píše ve Spy...
Začíná mi být jasné, proč máš tendenci se hádat. Toto svědčí o Tvé neznalosti alespoň v této oblasti. "Známost" šlechty se zásadně odvíjela od zámožnosti, titulu, zastávaných funkcí a styků u dvora. Rozhodně to nefungovalo tak, jako dnes. Na mnoze i někteří - byť byli jedněmi z nejbohatších - do většího povědomí nepřišli vůbec. Obecné mínění nemůžeš srovnávat s naší dobou. Tam to fungovalo úplně jinak.
Siegfried píše:
To více onanuje malé zamindrákované české ego, že ?
Mě osobně je celkem jedno, jestli jsem Čech nebo něco jiného. O Češích si myslím své, o nacionalismu totéž. Tábority nemám rád, sympatisuji s umírněnými utrakvisty a v některých případech i s německou katolickou šlechtou.
To spíš Ty mě Zikfrýde děsíš. Bojuješ úplně proti všem. Myslíš si že jsi nejlepší a že Ti ostatní jen chtějí ublížit - nehovoří to už samo o sobě o nějakém mindráku?
Tady se lidé historií zabývají ve volném čase, obětují tomu hodně času a polemisují ve virtuálním přátelství - učí se jeden od druhého. Po Tvých výpadech se nedivím, jestli mají strach do diskuse vůbec vkročit. 8)

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: na slova o boji
PříspěvekNapsal: 24.07.2007 - 21:51 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 16.05.2007 - 06:27
Příspěvky: 99
Jiří Motyčka píše:
Akorát, že vám to tady nikdo nevyčítá a snaží se s vámi trpělivě diskutovat.
Jenže na diskusi jsou potřeba dvě strany, které se navzájem poslouchají a neohrávají pořád jednu a tu samou písničku. Dva paralelní monology dialogem nejsou. Já k tomu již více dodat nemám, opakovat svoje názory, až se stanou pravdou, nebudu. A urážky oponentů k debatě nepatří (tak to chodí aspoň u nás), hlavně nemají s několika jihočeskými rybníky co do činění.

Siegfried píše:
Stále se mi nedaří se k tomu dobrat... pořád mi to nejak nejde... asi se málo snažím... už někdo udělal výzkum dna škaredého ? Co ten Starý kolegiát pražský, už někdo otevřel vídeňské vydání z devatenáctého století... nic nic nic... já vím, co si chci zjistit musím udělat sám... :)))
Ano, to je historická práce, prolézt archivy, přeložit pár latinských listin, ne jenom popřít dogmata nenáviděných historiků.

Siegfried píše:
Tak se mějte pěkně pánové, a přeji vám krásné prožitky při vzájemném poplácávání se po ramenou :)
Jupí, děkuji Vám za přijetí do klubu poplácávačů po ramenech. Moc si toho vážím a těším se, jak bude moje jméno špiněno na různých internetových fórech.

_________________
https://www.e-stredovek.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Únik...
PříspěvekNapsal: 27.07.2007 - 22:03 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
JM píše:
Siegfried píše:
...Ještě stále jste k jejich závěrům "skeptický" i když citují prameny ??
Ne. Je třeba mé příspěvky číst velice pozorně...

Kolssteyn píše:
...
Siegfried píše:
Co se týče klasického opancéřovaného rytíře se zbrojí vážící 50kg tak nic takového v té době kromě turnajů neexistuje. (jsem zděšen stejně jako v bodě (1)) Bežná středně drahá zbroj pro těžkého jezdce neváží více než 25-30 kg
Opět se Zikfrýde vůbec neděs! a přečti si ještě jednou co jsem psal já! :lol:
Kolssteyn píše:
Jinak doufám, že každý nemluví o něčem jiném v případě johanitských rytířů? Plně vyzbrojený johanita nebyl klasický opanceřovaný rytíř s 50ti-kilovou zbrojí, kterého musejí na koně nakládat.
...

Ano, je třeba naše příspěvky, vážený pane Siegfriede, číst ... pozorně pozorně pozorně ...
To platí dvojnásob právě v tomto tématu o Sudoměři, kde se zabíhá do tak závažných podrobností, že...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Johanité ve Strakonicích
PříspěvekNapsal: 31.07.2007 - 07:50 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Kolssteyn píše:
Plně vyzbrojený johanita nebyl klasický opanceřovaný rytíř s 50ti-kilovou zbrojí
Ještě jednou (a naposledy) musím citovat vlastní větu, jelikož na serveru livinghistory.cz záměrně překrucují smysl toho, co jsem zde v tomto tématu uvedl a na základě lživé informace pomlouvají naše fórum a urážejí přispěvatele tohoto fóra.

Původně to působilo jako nepozornost z jejich strany, ale jak vidno, tato diskuse zde nebyla vyvolána kvůli střetu argumentace, ale pravděpodobně kvůli střetu samému, aby mohl být následně přenesen jinam...
Proto tuto diskusi považuji za uzavřenou!

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 31.07.2007 - 10:48 
Offline
práče
práče

Registrován: 06.06.2006 - 11:52
Příspěvky: 40
Motyčka:
Kolštejn:
Nemám teď čas na odborné věci ale jen argumentačně, tvrzení na kterém pan Kolštejn dokazuje že ho nepozorně čteme, nám totiž svojí formulací vytváří dojem že kromě "lehkého" rytíře "johanity" zjevně existoval ještě nějaký těžký rytíř v 50ti kilové zbroji.

"Plně vyzbrojený johanita nebyl klasický opanceřovaný rytíř s 50ti-kilovou zbrojí, kterého musejí na koně nakládat."
Já tu větu chápu že znamená že existuje nějaký klasicky opancéřovaný rytíř s 50ti kilovou výzbrojí, a nějaký jiný lehčí Johanita, mýlím se ???
Moje tvrzení podložené studiem výstroje na začátek 15tého století
tvrdí dvě věci:
1. Johanitský vystrojený rytíř byl stejně vystrojen jako jakýkoliv rytíř té doby, tedy maximálně možně !
2. V té době žádná polní výstroj který by měla na těžkého jezdce (rytíře) 50 kg není.

To je jediné co tvrdím.
Pokud je význam věty jiný budu rád když bude upřesněn.

_________________
Bolest je cesta.
Xiao Ye


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Slovíčkaření
PříspěvekNapsal: 31.07.2007 - 11:12 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
ad Siegfried předchozí příspěvek:
Význam věty je jednoznačný! Problém je úplně nekde jinde. Než by někdo upřímně přiznal vědomé či nevědomé(?) přehlédnutí záporné předpony "NE", raději začne stylisticky rozebírat danou větu, slovíčkařit a křečovitě bazírovat na 50 kg v souřadnicích místa a času. Hm, taky "řešení" :roll: ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: 50kg weight
PříspěvekNapsal: 31.07.2007 - 13:04 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Tak,... - význam je opravdu jednoznačný - "johanita nebyl rytíř s 50ti-kilovou výzbrojí".tečka.
(A to jsem tu váhu plácnul bez rozmyslu...) :lol:

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 130 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 67 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz