Právě je 19.04.2024 - 15:01

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Landštejn
PříspěvekNapsal: 24.07.2007 - 11:54 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Zachovalá zřícenina hradu nacházejícího se téměř v centru České Kanady nedaleko Slavonic na Jindřichohradecku.

V r. 1381 získal hrad od Václava IV. rod Kajířů z Krajku. Prvním majitelem z tohoto rodu byl Konrád Krajíř. Jeho syn Lipolt, českobudějovický hejtman se stal nesmiřitelným nepřítelem Tábora. V r. 1420 s vévodou Albrechtem Habsburským obléhal Tábor. Za to mu Jan Žižka vypálil Landštejn a město Bystřici, kde zajal jeho manželku Annu i s dětmi. Po Lipoltově smrti v r. 1446 zdědil hrad Landštejn i bystřické panství syn Volfgang, jehož manželkou byla Eliška z Boskovic. Během domácí války v 60. letech 15. st. stál Volfgang Krajíř na straně utrakvistů.

Landštejn je jednou z nejzachovalejších takřka kabinetních ukázek středověkého fortifikačního systému. Románská část hradu s palácem mezi 2 obrannými věžemi je u nás opravdu velice ojedinělá. Dostavbou gotického opevnění s donjonem byl hrad rozšířen o další nádvoří. Čtyřpatrový krajířovský palác s renesančním opevněním je ukázkou těchto stavebních stylů. (Za Lipolta bylo opevnění Landštejna posíleno vybudováním brány v severozápadním nároží hradby.) Spolu s barokními dělostřeleckými baštami jsou zde názorně dokladovány 4 vývojové etapy tohoto hradu.

Prohlídka je bez průvodce, je tedy možné se volně procházet a z donjonu lze pohodlně studovat stavební fáze a architektonické styly tohoto úchvatného hradu (další foto viz http://husitstvi.cz/galerie/pamatky-a-mista/landstejn-hrad).

Příloha:
Landstejn.JPG
Landstejn.JPG [ 134.82 KiB | Zobrazeno 6210 krát ]
Pravá věž s kaplí (ochoz spojující obě věže je nepřístupný)

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 19.08.2007 - 13:18, celkově upraveno 7

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Landštejn
PříspěvekNapsal: 24.07.2007 - 15:13 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
Landštejn je jednou z nejzachovalejších takřka kabinetních ukázek středověkého fortifikačního systému...
No já si nejsem jist. :? Ač je hrad opravdu obdiv budící svojí rozlohou, byl mnohokrát zásadně přestavován a výrazných přestaveb se dočkal od druhé poloviny 15.století - tedy konce stedověku. I později byl přestavován a existoval téměř do konce 18. století :!:
Proto bych si dovolil tvrdit, že s ukázkou středověkého opevňování už tolik společné mít nebude... :)
(A co takhle fotku z vejletu...?) :wink:

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Landštejn
PříspěvekNapsal: 24.07.2007 - 15:32 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
... Proto bych si dovolil tvrdit, že s ukázkou středověkého opevňování už tolik společné mít nebude... ...
Ano, vážený pane kastelologu, proto jsem také...
... píše:
...že, jsou zde názorně dokladovány 4 vývojové etapy tohoto hradu...
:wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 26.07.2007 - 09:31 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Landštejn je opravdu pozoruhodný. Vřele doporučuji jeho návštěvu. :wink:
Pouze co mě nakrklo byla ta věc, že když jsem vylezl z auta, přilétla mi do mobilu SMS "Vítejte v Rakousku". No a mobil málem letěl proti zdi. :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: pomezí
PříspěvekNapsal: 26.07.2007 - 22:07 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
...Pouze co mě nakrklo byla ta věc, že když jsem vylezl z auta, přilétla mi do mobilu SMS "Vítejte v Rakousku". No a mobil málem letěl proti zdi. :P
Jj, pomezí s Rakouskem. Hele Sabine, to bych klidně skousnul. Ale za mého mládí kousek jižněji od Landštejna byl už vojenský prostor, kam se nesmělo. :( A dnes je tam síť cyklostezek vedoucích překrásnou českou krajinou...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pomezí
PříspěvekNapsal: 30.07.2007 - 14:53 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jiří Motyčka píše:
Jj, pomezí s Rakouskem. Hele Sabine, to bych klidně skousnul. Ale za mého mládí kousek jižněji od Landštejna byl už vojenský prostor, kam se nesmělo. :( A dnes je tam síť cyklostezek vedoucích překrásnou českou krajinou...

Jako Krumlovák to samé znám kolem Lipna. Tam byl taky prostor kam se nesmělo a teď se tam dá krásně kochat krajinou. :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pomezí
PříspěvekNapsal: 31.07.2007 - 07:57 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Sabin píše:
Tam byl taky prostor kam se nesmělo a teď se tam dá krásně kochat krajinou. :P
A že se tam dá teď kochat, je jistě zásluhout právě toho, že to bylo civilnímu stavitelství a hromadným návštěvám zapovězeno. :)

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pomezí
PříspěvekNapsal: 31.07.2007 - 08:25 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Kolssteyn píše:
A že se tam dá teď kochat, je jistě zásluhout právě toho, že to bylo civilnímu stavitelství a hromadným návštěvám zapovězeno. :)

Je to paradox, ale je to tak. :roll: Třeba v Boleticích jsou místa s neuveřitelných ekosystémem. Zase na druhou stranu jsou tam po Rusácích rybníky oleje. Byl jsem tam na vojně, takže to znám. :P
To už jsme ale opět trošku odbočili. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 53 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz