Právě je 19.04.2024 - 08:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 135 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 24.03.2006 - 11:07 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Je mi líto bratře Véno, ale nedostanu se tam.
Pokusím se s bratrem Votanem domluvit nějaký větší sraz v Praze nebo v Táboře. Bohužel je ale bratr Votan 3/4 roku zaneprázděn prací mimo Česko, takže raději nic dopředu neslibuji. Jak mi ale řekl, tak tohle by měl být jeho poslední rok mimo a pak už by měl být jenom v Česku, takže by jsme mohli rozjet nějaká roční setkání.
Vena píše:
Tak přijede někdo 25.3 do Sudoměře?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 05.04.2006 - 21:08 
Offline
práče
práče

Registrován: 27.08.2005 - 23:20
Příspěvky: 23
tak škoda :-( 25.3.jsem se byl v sudoměři u pomníku podívat a nebyla tam ani noha :-(
a pro ty co bili křižáky v dohnalicích;nebylo by stylovější v ten datum je bít v sudoměři?? :lol: :P :lol: :P :lol: :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: 15. ročník TS
PříspěvekNapsal: 17.09.2006 - 12:27 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Včera jsem se "s naší partou" zúčastnil jubilejního 15. ročníku Táborských setkání, nebo chcete-li slavností. Opět nepochybně skvělý počin magistrátu husitského města Tábora a dalších institucí, které tento podnik mají "na svědomí".
Nejdůležitější sobotní akcí byl pochod a defilé slavnostního průvodu, jehož hlavní součástí byl jako každý rok Jan Žižka jedoucí na koni a zástup božích bojovníků ve zbroji s korouhvemi a vozy. Představitelé božích bojovníků mj. skandovali heslo: "Přijímáme podobojí, proto se nás každý bojí!" :lol: Jan žižka byl opět letos jiný. Měl plnovous a jel na hnědákovi(!). Společně jsme toto organizátorům odpustili, protože jde o překrásnou tradici, která stojí za to a nikdy v budoucnu by neměla vyšumět do ztracena. Byla by to jistě velká škoda. I letos nedílnou součástí slavností byl soubor hornistů s partnerského města Kostnice. Radost slyšet jejich mohutně znějící fanfáry... Foto ze slavností viz http://www.husitstvi.cz/g76.php .
Letošní setkání bylo pro "naši partu" tak trochu i pracovní, neb jsme se setkali s historikem Husitského muzea v Táboře panem Mgr. Jakubem Smrčkou, s nímž se projednávala spolupráce našich serverů s cílem vzájemného obohacení. Nechci přátelé, příznivci husitství předjímat, ale myslím, že je na co se těšit... :D

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Slaný
PříspěvekNapsal: 04.05.2007 - 09:48 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Vážení přátelé husitstství, dovoluji si upozornit, že se valem blíží Husitské slavnosti ve Slaném (11. - 13. 5. 2007) http://www.husiti.slansko.cz/ .

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Foto: Slaný
PříspěvekNapsal: 16.05.2007 - 20:12 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Tady jsou uvedeny fotky z 9. husitských slavností ve Slaném 2007 http://www.husiti.slansko.cz/fotogalerie-sobota.html .

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 18.05.2007 - 16:41 
Offline
vrchní hejtman
vrchní hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2004 - 20:52
Příspěvky: 173
Jiří,

a měla tato akce vůbec něco společného s husitstvím? Já jen, že jsem při letmém průletu onou fotogalerií nenašel ani stopu po nějakém hmatatelném symbolu v podobě kalicha...

Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ještě Slaný...
PříspěvekNapsal: 18.05.2007 - 22:50 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Michal Gelbic píše:
... a měla tato akce vůbec něco společného s husitstvím?...
Dobrá otázka! Chtěl jsem ji položit také. Nejspíš panu Trskovi. Třeba nám jako místní objasní, proč se ona akce nazývá "husitskými slavnostmi"... :?: :?

Také by mě zajímalo, kdo je ten jezdec, pyšně jedoucí po pravici jakéhosi rytíře v renesanční zbroji ze 16. st. (viz http://www.husiti.slansko.cz/fotografie/12-02.jpg). Já bych to tipoval na pana starostu... :?: :wink: :roll:

Pro samé "husitské slavnosti" v "husitském městě" jaksi na husitskou symboliku aspoň v náznaku nezbylo patrně místo. Jsme už přece na prahu 3. tisíciletí... :(

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 21.05.2007 - 15:31 
Offline
práče
práče

Registrován: 30.07.2006 - 07:26
Příspěvky: 15
Bydliště: balasova 1251, slaný
vážení a milí, vskutku nevím co mají slánské husitské slavnosti společného s husitstvím. nedopátral jsem se. snad datem konání mají blízko k výročí obležení města tábory a sirotky v dubnu 1425. tehdy bylo město dobyto, vyrváno pražskému husitskému svazu a od té doby bylo ve svazku táborských měst až do bitvy i lipan. odtud se snad lipanské řeže zůčastnil i zikmund z vranova, slánský hejtman (v bitvě byl zabit, mám za to). městské hradby byly ztečeny po zhruba týdenním obléhání, za pomoci zevnitř. městští konšelé byly upáleni na dnešním masarykově náměstí, dodnes tuhle brutalitu připomínají kamenné kříže v dlažbě náměstí. dle mého soudu jsem zde kdysi vídal i velkou smaltovanou ceduli s popisem celého obležení. poslední obránci se stáhli na (snad) kostelní věž, kterou pod nimi sirotci a táboři zapálili. tolik o obležení slaného. jinak se slaný stalo ne příliš významným členem táborského městského svazu, slánský kontingent se zůčastnil lipanské bitvy, ale jinak žádné převratné události se zde od roku 1425 neudály( a to až do dneska!). bohužel městské knihy z tohoto období se nezachovaly, padly za obět požáru, snad někdy na počátku šestnáctého století(to nemám ověřené přesně, ale pokud to někoho bude zajímat, rád to zjistím).

k fotkám jen málo. muž s holou hlavou a zelenými rukávci je vskutku místní starosta, dr. rubik, je to veskrze rozumný člověk. ostatní fotky hodnotím jako pěkný guláš všech možných období, jen s husitstvím tu nevidím žádnou spojitost, snad až na jednoho kněze s kalichem na hrudi.

snažil jsem se získat jakékoliv informace od místního obecního úřadu, ještě před začátkem slavností, ale bohužel zůstalo jen u nenaplněného slibu. žádné fotky, žádne plakáty, nic, zhola nic. vyznělo to do prázda.

a mám-li být upřímný, nikdy jsem na téhle akci nebyl, viděl jsem pár fotek před lety a to mě stačilo. je to taková atrakce pro méně znalé turisty a místní rodáky. podtrženo a sečteno: nic moc a žádná sláva.

_________________
skype: stanislav.trsek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ještě pozn. ke Slanému
PříspěvekNapsal: 10.06.2007 - 08:46 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Velice zajímavý článek, který stojí nepochybně za přečtění, jako ohlas husitských slavností ve Slaném se objevil na serveru Militaria http://www.militaria.cz/index.php?ac=cl ... 0fd67bcd55 . Jsem přesvědčen, že se jedná o vyvážené hodnocení, přesto však ponechávám tento článek vzhledem k tom, že jsem se těchto slavností nemohl osobně zúčastnit, bez komentáře... :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Telč
PříspěvekNapsal: 07.08.2007 - 11:23 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Bratr Ježek mne upozornil, že v Telči, městě zapsaném do seznamu kulturního dědictví UNESCO se připravují na 17. a 18. 8. t.r. "Královské slavnosti aneb císař Zikmund Lucemburský v Telči po 570 letech". Viz http://www.telc-etc.cz/telc/?target=akc ... 4&timesel= ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Táborská setkání
PříspěvekNapsal: 11.09.2007 - 14:50 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Také letos se uskuteční další, již 16. ročník Táborských setkání ve dnech 14. a 15. 9. 2007.
Podrobnosti :arrow: ZDE

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Táborská setkání
PříspěvekNapsal: 28.08.2008 - 10:14 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
I v letošním roce se uskuteční již osmnáctý ročník Táborských setkání, která se konají tradičně - jaké překvapení :!: :D - opět v Táboře ve dnech 12.–14. 9. 2008.

Podrobnosti najdete ZDE ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 03.09.2008 - 12:01 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Bohužel se opět nezúčastníme, máme turnaj v Josefově. Tak tam pozdravujte i za mne. Mimochodem ten plakát je opravdu šílený!

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: plakát
PříspěvekNapsal: 03.09.2008 - 18:15 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
...Mimochodem ten plakát je opravdu šílený!

To my nééé. :D Jen jsme to převzali od města Tábor, abychom nemuseli "vyrábět" něco svýho. A ona je s nima stejně taková dohoda. :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 07.09.2008 - 21:13 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Z něčeho takového jsem vás samozřejmě nepodezíral :-) Já jen tiše pláču nad takovou zhýralostí! Proč proboha objednavatel plakátu nemohl zadat podmínky pro jeho vzhled (tak, aby měl alespoň něco společného s husity a historií).

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 135 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 49 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz