Právě je 19.04.2024 - 10:12

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Hodnocení knihy (1 až 5 jako ve škole)
1 63%  63%  [ 5 ]
2 25%  25%  [ 2 ]
3 13%  13%  [ 1 ]
4 0%  0%  [ 0 ]
5 0%  0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 8
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 21.01.2006 - 12:03 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Název: Velké dějiny zemí Koruny české V.
Autor: Prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc
Vydalo: Nakladatelství Ladislav Horáček – Paseka, Praha, Litomyšl 2000
Obal:
Obrázek

Tento díl monumentálního počinu nakladatelství Paseka, který podrobně mapuje české dějiny v moderním pojetí bez ideologických předsudků, bez nánosu marxistické historiografie, je pátým v pořadí a je věnován období 1402 až 1437. Tohoto nelehkého úkolu se s nasazením sobě vlastním ujal Petr Čornej, a to pochopitelně ku prospěchu věci samé.
Tento V. díl začíná druhým zajetím krále Václava IV. a končí smrtí jeho bratra Zikmunda Lucemburského 9. 12. 1437. Aby se autor nedopustil chyb v kompoziční vyváženosti takto rozsáhlého díla, je tato odborná publikace rozdělena do 7 základních hlavních kapitol.

Hlava 1. (Krize českého soustátí v pozdním středověku) se zabývá krizovými jevy, které předcházely revoluci, odhaluje velice podrobně opět s nevšední erudicí příčiny krize, její evropské souvislosti a popisuje zrod reformace.
Hlava 2. (Pokus o reformu 1402 - 1419) obsahuje druhé Václavovo zajetí, počáteční Husovo úsilí o nápravu církve na univerzitě i mimo ni, spory o Viklefa, Husovu při a její finále v Kostnici a předrevoluční období.
Hlava 3. (Husitská revoluce I 1419 - 1427). V ní se Čornej věnuje událostem v Praze, založení Tábora, I. kruciátě, husitským tažením v Čechách, II. kruciátě, Želivskému, Korybutovi, Žižkovu odchodu z Tábora, jeho smrti a událostem, které po ní následovaly, dělení vlivu mezi tábory a sirotky, bitvě u Ústí a převratu v Praze.
Hlava 4. (Doba naplněná nejistotou) popisuje správní systém v husitských Čechách, systém moci zákonodárné, soudní, zabývá se životem v obcích, konfesní problematikou a husitským válečnictvím.
Hlava 5. (Morava a ostatní korunní země) je velice důležitou součástí publikace, protože se zabývá vývojem na Moravě, ve Slezsku, v Kladsku a obojí Lužici.
Hlava 6. (Husitská revoluce II 1427 - 1436) začíná III. kruciátou, vojenskou a diplomatickou ofenzívou husitů, pokračuje pojednáním o husitských rejsech, Domažlicemi, Chebským soudcem, Basilejským koncilem, obležením Plzně a končí Lipany, polipanským vývojem až do vyhlášení kompaktát.
Hlava 7. (Epilog 1436 – 1437) se zamýšlí na výsledky revoluce a analyzuje konsekvence porevolučního vývoje s akcentem na kompaktáta. Končí příznačně smrtí velkého nepřítele revoluce, císaře Zikmunda.

Z výše uvedeného vyplývá, že se jedná o komplexní dílo věnované husitské revoluci, ale přece jenom „přístupnější“ pro ty, které svým záběrem a rozsáhlostí odrazuje Husitská revoluce s velkým „H“ Františka Šmahela.


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 05.11.2007 - 15:43, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ocenění
PříspěvekNapsal: 30.05.2007 - 15:16 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Publikace Velké dějiny zemí Koruny české V. byla v anketě českých historiků oceněna jako nejvýznamnější historická kniha roku 2000 a za tutéž knihu byla autorovi udělena "Cena Josefa Hlávky" za původní knižní práci z oblasti vědecké a odborné literatury za r. 2001. :!:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 12.10.2007 - 18:12, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Nudná ocenění
PříspěvekNapsal: 12.10.2007 - 11:47 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
..v anketě českých historiků oceněna jako nejvýznamnější historická kniha roku 2000 a za tutéž knihu byla autorovi udělena "Cena Josefa Hlávky" za původní knižní práci z oblasti vědecké a odborné literatury za r. 2001. :!:
Tak to by mě zajímalo, kdo byl členem poroty udílejícím nominace a ocenění.
Ve mě to (snad z neznalosti?) vzbuzuje dojem, že nemáme vědeckou literaturu hodnou ocenění, že se musí ocenovat knihy obecných dějin - pokaždé jinak.
Co už bylo vydáno knih a kronik našich dějin, i od historiků zvučných jmen - od Palackého počínaje, přes první republiku po současnost. S tím se pytel roztrhl a každý popisuje obecné dějiny vždy na sto způsobů.
Sice to něco vypovídá o oblíbenosti obecného tématu, ale pak jakou má hodnotu cena, která neocení nějaký originální a průlomový počin, namísto osvědčeného (byť údajně netendenčního) pojetí?

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nudná ocenění
PříspěvekNapsal: 12.10.2007 - 18:16 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
...Tak to by mě zajímalo, kdo byl členem poroty udílejícím nominace a ocenění...
Tak to nevím a je mi to celkem šumák, protože např. "Cena Josefa Hlávky" je docela prestižní ocenění. Teda podle mě...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12.06.2008 - 16:50 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 30.11.2007 - 23:00
Příspěvky: 145
Platnost vypršela


Naposledy upravil David dne 24.02.2011 - 18:32, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: negativista
PříspěvekNapsal: 12.06.2008 - 19:26 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
David píše:
Četl jsem tento díl Velkých dějin zemí koruny České. Na něm mě zaujalo hlavně to, že autor od začátku knihy až do konce píše o husitech negativně. Nic, co by bylo v jejich prospěch neuvádí, jen samé špatné věci. Takže pro mě tato kniha vychází tendenční a poplatná dnešní době, kdy se husité musí očerňovat...
Tak to jsme četli asi každý úplně jinou knihu. :D

Vyvážené a objektivní hodnocení může někdo vnímat jako "negativní". S termíny "tendeční" a "poplatné dnešní době" bych v souvislosti s Čornejem operoval velice obezřetně. (Jó, jinak je tomu u paní stejného příjmení.)
Píšeš, "že autor od začátku knihy až do konce píše o husitech negativně". Mám tomu rozumět tak, že i o Husovi a jeho reformní skupině?... :? :roll:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 13.06.2008 - 19:09 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 30.11.2007 - 23:00
Příspěvky: 145
Platnost vypršela


Naposledy upravil David dne 24.02.2011 - 18:32, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: negace
PříspěvekNapsal: 14.06.2008 - 08:21 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jak vidno, nejsem tady jediný, kdo má nějaké připomínky k této "Velké" monumentální knize našich dějin. :D Byť u mě rozhořčení přicházelo z jiné strany...

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: negace
PříspěvekNapsal: 14.06.2008 - 10:16 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
David píše:
Ano, o Husovi a reformní skupině píše jako o ilegální skupině, která osnovala spiknutí. Také, že se Husovi v Kostnici dostalo vyjímečného přijetí, že mu rozumně domlouvali, ale že si nedal říct. Proto ho legálně upálili...
Tak to bude asi opravdu v nějakém starším vydání, které se ke mně bohužel vůbec nedostalo... :cry:

David píše:
Že není pan Čornej husitům nakloněn bylo znát už v knize Tajemství českých kronik...
Njn, teď už je mi to všechno jasný. Já si totiž furt marně lámal hlavu na tím, proč je právě tato kniha tak velice oblíbena u lidí z LH. Teď se to vysvětlilo. :idea:
BTW. Recenze této publikace je tady.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: negace
PříspěvekNapsal: 14.06.2008 - 10:26 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
...Byť u mě rozhořčení přicházelo z jiné strany...
No právě! Nejsem si jistý, zda ty jsi ten správný "posuzovatel" recenze. Tobě totiž stačí jen název "Velké dějiny..." (bez ohledu svazek) nebo uvidět jejich vazbu v typické barvě bílého kafe a rudý šátek toreadorův v koridě je rozprotřen v celé své iritující nahotě. :evil: ... :lol: 8)

P.S. Možná stačí zavolat: "Pozor, PASEKÁÁÁ!..." a ty si vůbec nepředstavíš mýtinu, ale... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: negace
PříspěvekNapsal: 14.06.2008 - 18:39 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
Tobě totiž stačí jen název "Velké dějiny..."
:D Tak nějak. Já jsem si vykopíroval z této knihy kapitolu o předhusitských bojových družinách a nestačil jsem se divit, jakou to má troufalost se považovat za "Velké", když znalost tohoto, poměrně důležitého, tématu dějin byla tak tristně povrchní. :roll:
Je pak jasné, že ztrácet čas takovouto četbou je mrháním volného času a především peněz. (Ale kdoví, třeba toto bylo jediným slabým místem celé knihy a já byl předčasně znechucen lajdáckým přístupem autorů). :D

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14.06.2008 - 20:53 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 30.11.2007 - 23:00
Příspěvky: 145
Platnost vypršela


Naposledy upravil David dne 24.02.2011 - 18:32, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: respekt k jinému názoru
PříspěvekNapsal: 15.06.2008 - 22:26 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Se vším, co jsi napsal se dá polemizovat, dokonce i respektovat jako odlišný názor, z něhož jak je vidět, nehodláš ustoupit ani o píď. Čili další diskuze by byla už jaksi bezpředmětná.
Dovolil bych si ještě upozornit, že historie vojenství je dnes už zcela samostatný a velice obsáhlý obor s mnoha subobory, takže neupírejme právo historikovi obecných dějin na z hlediska dobového vojenství třeba i "nepřesný" názor. Věř, že to nedělá ve zlém úmyslu očernit husity. :wink: :|

David píše:
...Myslím, že pan Čornej svými knihami sehrál nešťastnou roli a pak vidíme, že se na husity všude koukají jako na lotry a teroristy.
Proti tomuhle se však musím důrazně ohradit. Z toho už na hony zavání osobní zaujatost a ta nemá místo v objektivním nebo aspoň trochu vyváženém hodnocení.
To naštěstí nezpůsobil Čornej ale jiní. Zkusil jsi se zamyslet někdy nad tím, jakou "nešťastnou roli" v otázce hodnocení husistství sehrál např. minulý režim? Byla to role velice tristní a ještě dlouho budeme odstraňovat následky škod, které napáchal...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 16.06.2008 - 13:32, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: negace
PříspěvekNapsal: 15.06.2008 - 22:32 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
...nestačil jsem se divit, jakou to má troufalost se považovat za "Velké", když ...

Ano, byl-li by součástí tohoto velkolepého nakladatelského počinu pouze tento JEDEN svazek, nebyly by to Velké dějiny, ale dějiny ještě menší než malé... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 06.06.2010 - 07:35 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
V. díl VDZKČ je jeden z nejlepších dílů. Mezi jeho přednosti patří slohová a stylistická hodnota, přehledný politický přehled obohacený o množství drobných historických detailů, shrnutí hospodářských a sociálních problému husitství a autorova všudypřítomná snaha neočerňovat a neodsuzovat husitství jako celek. Kéžby takto byly všechny díly. Nakladatelství PASEKA mělo přihlédnout při zadávání "zakázek" nejen k tomu, který historik je špičkou v onom daném období, ale i k jeho schopnostem poutavě a čtivě vyprávět. :roll:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 55 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz