Právě je 19.04.2024 - 10:32

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Historické "akce" by se měly dělat...
... s přísnou autenticitou 29%  29%  [ 2 ]
... pro zábavu a širokou veřejnost 0%  0%  [ 0 ]
... pro studijní účely s přístupem veřejnosti 14%  14%  [ 1 ]
... jako výroční oslavy těchto spolků 0%  0%  [ 0 ]
... tak, jak kdo chce 43%  43%  [ 3 ]
... z jiných důvodů (rozvedu níže) 14%  14%  [ 1 ]
Celkem hlasů : 7
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: přední náprava
PříspěvekNapsal: 17.06.2008 - 11:29 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
...2)Jízdní vlastnosti
...Hlavním zádrhelem je absence pohyblivé přední osy (ta se objevuje až na přelomu 15. a 16. století) a nutnost strhávání vozů při zatáčení...

Tak např. já bych vám klidně tu pevnou přední nápravu odpustil. :) To mi věř. Je to pravděpodobně kacířská představa, ale kolik lidí z obecenstva asi tak ví, že přední náprava za husitů ještě nebyla otáčivá?...
Jó, ale znám lidi, kteří by tohle neodpoustili za žádných okolností... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 20.06.2008 - 15:22 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
No jo, jenže tím je dán velký rozdíl i ve tvaru korby. Pokud bych měl pevné osy na voze, může být korba ve tvaru rovnoběžné "bedny", která bude mít šířku dna cca 1 metr. To pro mne znamená, že můžu postavit do dvou řad na vůz střelce a sudličníky a střídat je podle aktuální bojové situace.
Pokud mám otočnou přední osu, podlaha je široká cca 60cm a bojovníků tam postavím jen jednu řadu a změní mi to celou taktiku.
To jsou ovšem jen takové ty drobnosti, které řešíme při našich "volných rekonstrukcích" :-)

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ad Ježek
PříspěvekNapsal: 21.06.2008 - 16:11 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 16.05.2007 - 06:27
Příspěvky: 99
trener píše:
Jinak největší míru dobové přesnosti (a nejmenšího počtu účastníků) mají právě Tebou zmiňované soukromé akce bez přístupu veřejnosti a naopak je tomu u masových podniků pro veřejnost.

Tvrdit (a činit tak), že akce, které je kvalitou vybavení (výstroje, výzbroje) na dobré úrovni se vylučuje s přístupem veřejnosti je alibism a elitaření. O to možná mnohým jde, nevím. U nás je mnoho akcí na dobré úrovni (Wotanburk třeba), jdou pořádat masověji, s poučením veřejnosti ...

_________________
https://www.e-stredovek.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 24.06.2008 - 09:48 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
To je na delší povídání. Obecně řečeno pokud připravuji (já) akci pro diváky, musím věnovat spoustu času, energie a peněz do příprav pro ně (diváky). Také mi to vnáší do celé akce riziko neúspěchu (především rázu finančního). Zvyšuje mi to také míru tolerance k účastníkům (pokud mám například scénář postavený na 100 účinkujících a polovina z nich mi přijede s nekvalitním vybavením, nemůžu je všechny vyhodit atd.).
Pokud jde o akci soukromou, pořádanou pro potěšení (například "dobové" víkendové táboření), nejsem závislý na počasí (kvalitní vybavení je záležitostí zúčastněných), na penězích (každý si platí svoje) a mé starosti s přípravami jsou minimální (každý z účastníků rád přiloží ruku k dílu - dělá to také pro sebe).
Tebou zmiňovaný Wothanburg (dovývání) je špičkou akcí tohoto typu pro veřejnost u nás, ale i zde je v jeho desetileté historii znatelný vývoj a postupné utahování šroubů (první ročníky byly přístupné i pro lidi s vybavením na 13.století, postupně se zakazovaly další dobově a místně cizí prvky, např. vikingské atd.). Nemluvím o tom, že první ročníky byly finančně ztrátové a zisk se objevil až později (to my si nemohli nikdy dovolit).

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 65 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz