Právě je 19.04.2024 - 15:52

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Jakou barevnou kombinaci preferuješ?
Červený kalich na černém. 44%  44%  [ 7 ]
Červený kalich na bílém. 13%  13%  [ 2 ]
Stříbrný (bílý) kalich na červeném. 19%  19%  [ 3 ]
Zlatý (žlutý) kalich na červeném. 25%  25%  [ 4 ]
Stříbrný kalich na černém. 0%  0%  [ 0 ]
Zlatý kalich na černém. 0%  0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 16
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Barvy na husitských praporcích
PříspěvekNapsal: 21.02.2005 - 22:58 
Offline
pavézník
pavézník

Registrován: 12.03.2004 - 08:35
Příspěvky: 160
Michal Gelbic píše:
Je zde reálná šance si nechat vyrobit husitské prapory (předpokládáme červený kalich v černém poli) ...

Já bych měl jenom poznámku, že ačkoliv je nyní tato barevná kombinace nejznámější, husité ji pravděpodobně nepoužívali.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.02.2005 - 22:56 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 06.07.2004 - 07:55
Příspěvky: 91
Bydliště: Jižní Morava
Dorful píše:
Já bych měl jenom poznámku, že ačkoliv je nyní tato barevná kombinace nejznámější, husité ji pravděpodobně nepoužívali.

By mě zajímalo odkud máš tuto informaci. Moc se mit o nezdá a i v dobových malbách je tato barevná kombinace vyobrazena, tak samo jako červený kalich na bílém pozadí a i jiné barevné varianty černá-bílá ...

_________________
Když je národu nejhůř a matka vlast krvácí ....je na čase postavit se vzpříma a chránit jí svým tělem. Teprve tehdy člověk hledá víru, sílu a ideály, které může najít v našich bohatých dějinách. Především u "Božích bojovníků".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 24.02.2005 - 10:55 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Já se musím přiznat, že jsem vlastně v žádné knize o husitství (asi 40), které jsem přečetl nezaznamenal písemnou poznámku, jak vypadali husitské prapory. Jaké měli barevné kombinace nebo rozměry. Pouze z pár dobových obrazů je možné si udělat jakousi představu. Jediné co jsem vyčetl je to, že prapor se stojící husou nebo husou pijící z kalicha je pouze znevažující propaganda jednušek.
BAD píše:
Dorful píše:
Já bych měl jenom poznámku, že ačkoliv je nyní tato barevná kombinace nejznámější, husité ji pravděpodobně nepoužívali.

By mě zajímalo odkud máš tuto informaci. Moc se mit o nezdá a i v dobových malbách je tato barevná kombinace vyobrazena, tak samo jako červený kalich na bílém pozadí a i jiné barevné varianty černá-bílá ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 24.02.2005 - 17:56 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 17.01.2005 - 22:17
Příspěvky: 101
Krajní voz z kapitoly husitská výzbroj má prapor. Je to čierno-biele, aspoň rozmer je vidno. Ako sa vlastne zdravili husiti?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 24.02.2005 - 23:09 
Offline
pavézník
pavézník

Registrován: 12.03.2004 - 08:35
Příspěvky: 160
Sabin píše:
Já se musím přiznat, že jsem vlastně v žádné knize o husitství (asi 40), které jsem přečetl nezaznamenal písemnou poznámku, jak vypadali husitské prapory. Jaké měli barevné kombinace nebo rozměry. Pouze z pár dobových obrazů je možné si udělat jakousi představu. Jediné co jsem vyčetl je to, že prapor se stojící husou nebo husou pijící z kalicha je pouze znevažující propaganda jednušek.
BAD píše:
Dorful píše:
Já bych měl jenom poznámku, že ačkoliv je nyní tato barevná kombinace nejznámější, husité ji pravděpodobně nepoužívali.

By mě zajímalo odkud máš tuto informaci. Moc se mit o nezdá a i v dobových malbách je tato barevná kombinace vyobrazena, tak samo jako červený kalich na bílém pozadí a i jiné barevné varianty černá-bílá ...

No to je přesně ono, dobové malby s černo rudou kombinací jsem neviděl.
Nesouhlas s touto kombinací vyjádřil např. i Petr Hora-Hořejš: "...I husité měli své korouhve. Jakýsi pozdější dobroděj jim mylně přiřkl černé prapory s červeným kalichem ve znaku. Musel to být protihusitsky smýšlející člověk, neboť ve své představě naprosto nepodloženě sloučil barevné symboly krve a smrti. Husité ve skutečnosti užívali na svých praporech jiných barevných kombinací. Za atribut považovali kalich s vloženou stojící hostií a ztvárňovali tento symbol přijímaní podobojí v červené, bílé, zlaté, vždy kontrastně k podkladu praporu, odění, štítu ap. Kombinace černé s černou, ač se s ní na obrazech a ilustracích dodnes setkáváme, není však autentická."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28.02.2005 - 22:59 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Po prolistování všech mých husitských knih a po prohlédnutí všech husitských filmů, jsem s hrůzou zjistil kolik málo dobových obrazů je barevně!
Takže jsem pouze objevil v Jenském kodexu z přelomu 15.a 16.století, obraz Janíčka Zmilelého z Písku. Jedná se o vyobrazení boje husitů s křižáky. V něm je vyobrazen tmavěhnědočervený kalich s hostií na červeném poli (viz. kniha Památky národní minulosti, autoři jsou J.Kočí a V.Vondruška, Praha 1989, strana 97, kniha Husitská kronika, Vavřinec z Březové, Praha 1979, strana 28, obal knihy Husitské Čechy, autor F.Šmahel, Praha 2001, obal knihy Husitské vojenství J.Durdík, Praha 1952.
Dále jsem našel v Göttingenském rukopise z 60-tých let 15.století obraz Jana Žižky jedoucího v čele vojska. Možná si jej pamatujete ze staré komunistické modré dvacetikoruny. Na obraze je opět tmavohnědý až černý kalich na červeném poli (viz. Husitská kronika, autor Vavřinec z Březové, Praha 1979, strana 195, pozadí úvodních titulků filmu Jan Žižka. Je ale zajímavé, že v černobílém provedení tohoto obrazu se prapor změní natolik (viz. kniha Husitská revoluce, autor F.Šmahel, Praha 1996, obrazová příloha č.105), že si můžete myslet, že kombinace praporu je černý kalich s hostií na červeném poli. Možná, že tohle byla příčina vzniku myšlenky o této kombinaci.
To je vše z mé docela bohaté husitské knihovny! Bohužel.
Pokud jde o prapory ve filmech, tak ve filmu Jan Žižka má jezdec na praporu žlutý kalich na červeném poli a na voze je prapor s červeným kalichem na černém poli. Odborným poradcem tohoto filmu i filmu Proti všem byl dr.Josef Macek, autor několika odborných husitských knih. Dále ve filmu Proti všem mají v Táboře na rynku prapory a to červený kalich na bílém poli, žlutý na červeném a červený na černém. Jezdci v poli i před Prahou mají opět žlutý na červeném. Tato kombinace je i na srubu na Vítkově i mezi pěšáky. Na voze na Špitálském poli je červený na černém. Ve filmu Jan Roháč z Dubé jsou pouze dvě kombinace a to červený kalich na černém poli a červený na bílém. Tu první mají jezdci i je na vozech polních vojsk. Tu druhou třímá v rukou lid (zřejmě Pražané) zdravící Jana Rokycanu po Lipanech a také jsou v kostele při Zikmundovo korunovaci. Myslím si ale, že z těchto filmů si nemůžeme vzít inspiraci, že třeba určitou kombinaci mělo jezdectvo, vozy, Táboři nebo Pražané. Kompars asi vždycky vzal ten který byl zrovna po ruce. Tak a to je vše.
Pokud ale jde o mě, nezatracoval bych variantu červený na černém. Jestli červená barva znamená krev, tak je to zcela logické, vždyť je to kalich ze kterého se podává krev Páně. No a černý podklad může znamenat cokoliv, od rodné úrodné černozemě až po zkaženost okolního světa a nebo zcela neromanticky to, že v 15.století byla mezi chudinou asi nejrozšířenější černá látka. Opravdu nevím. Hlavní je ale to, že se z žádných dobových knih písemně nedozvíte přesné kombinace husitských praporů nebo jakékoliv jejich rozdělení mezi druhy vojáků či vojsk. Jediné co jsem se zcela přesvědčivě dozvěděl, bylo to, že husité nikdy nepoužívali na své prapory symbol stojící husy nebo husy pijící z kalicha. Toto byla pouze posměšná katolická propaganda. Dokonce jsem i viděl vyobrazení šípem potrefené husy pijící z kalicha.
Pokud jde o rozměry praporů, je těžké něco odhadnout z dobových obrazů, kde je kolikrát perspektiva velice nepřesná někde i dokonce skoro zmateně obrácená, ale můj odhad by se přibližoval velikostem praporu ve zmiňovaných filmech tzn. asi 1x1m s “fáborkem“ v horní části o délce cca 1,5m.
Ještě jedna věc mě překvapila a to je to, v kolika málo vyobrazeních je v kalich umístěna hostie. Kde jsem hostii našel, tam jsem se o ní zmínil.
Toť vše. Více ze mě již bratři nevymáčknete.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ještě k husitským praporům
PříspěvekNapsal: 24.05.2005 - 17:01 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Mé informace: vozový šik skládající se z vozových řádů měl několik částí. Přední se nazývala vykřídlí, střední část (největší) se nazývala pravý resp. levý krajní řád a zadní přibližně stejně velká jako přední se nazývala zavírka. Na prvním voze vykřídlí a na posledních vozech řádu a zavírky byly vezeny korouhve znamenité, vozy řádu byly označeny praporci vozovými. Pravá strana měla korouhve a praporce bílé, levá černé.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25.05.2005 - 13:45 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Zdroj těchto informací by mě taky velice zajímal. Hned bych tu knihu zařadil do své knihovny!
BAD píše:
Jiří Motyčka: zajímavé informace. Trošku to osvětluje diskusi o barevných variacích. Odkud jsi čerpal toto objasnění?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Zdroj informací
PříspěvekNapsal: 29.05.2005 - 00:13 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
Zdroj těchto informací by mě taky velice zajímal. Hned bych tu knihu zařadil do své knihovny!
BAD píše:
Jiří Motyčka: zajímavé informace. Trošku to osvětluje diskusi o barevných variacích. Odkud jsi čerpal toto objasnění?

Přátelé, jedná se o Školní atlas československých dějin vydaný Kartografickým nakladatelstvím Praha v r. 1967! Z početného, několik desitek autorů čítajícího autorského kolektivu jmenuji pouze doc. Josefa Petráně, CSc a prof. Josefa Polišenského, DrSc. Na desítky lze počítat i recenzenty tohoto zajímavého díla.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: jeste k barvickam
PříspěvekNapsal: 22.08.2005 - 12:09 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Nevim, zda to je fakt, ale uz jsem o tom hovoril v jine casti fora. Mam kamarada, ktery se velmi podrobne zajima o heraldiku a korouhve. A ten mi rikal, ze husite pouzivali tri barevne kombinace. Cerveny kalich v bilem poli pro tusim leve kridlo bojove vozby, rudy kalich v cernem poli pro prave kridlo a zlaty kalich v cervenem poli pro stred vojska. To pri pochodu. Pri boji tyto korouhve oznacovaly rohove vozy hradby na celni strane k nepriteli. Dle meho cerny prapor s rudym kalichem stoprocentne existoval.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 11.03.2008 - 22:41 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Dovoluji si upozornit, že černá korouhev s červeným kalichem není husitská! Nevyskytuje se v žádném z písemných či obrazových pramenů doby husitské (1419-1437), ani do konce 15.století. Podle informací pracovníků Husitského muzea v Táboře se poprvé objevuje až v polovině 19.století v souvislosti s rozvojem tzv. táborového hnutí. (viz ZDE )

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ještě k tomu...
PříspěvekNapsal: 12.03.2008 - 12:33 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
Dovoluji si upozornit, že černá korouhev s červeným kalichem není husitská! ...

Heraldikou se podrobně nezabývám, ale já vycházím pouze z informací uvedených zde...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 29.01.2009 - 15:01, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ještě furt k tomu...
PříspěvekNapsal: 17.01.2009 - 13:57 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
...Husitská kronika, Vavřinec z Březové, ...
trener píše:
Vavřinec z Březové píše ve své Husitské kronice, v kapitole popisující bitvu na Vítkově o tom, že tehdy se na oblečení, zbrojích a korouhvích začaly nosit kalichy červené a bílé barvy...
Ano, doslova píše, cituji:
"A ti všichni, aby se vespolek znali, nosili na svých šatech, oděních i praporcích kalich červený nebo bílý."
Bohužel kronikář mistr Vavřinec nepíše, jaké barvy byly ony praporce, takže nelze vyloučit snad ani tu zpochybňovanou kombinaci - černý praporec s červeným kalichem ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28.01.2009 - 11:56 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Proti červenému kalichu na černém poli mluví jednak heraldická zásada nedávat barvu na barvu, ale barvu na kov a naopak (zlatý kalich na červeném poli, stříbrný kalich na červeném poli, červený kalich na stříbrném - tedy bílém - poli) a druhak absence černočervené husitské korouhve v dobových pramenech písemných i obrazových! Nejstarší je zlatý kalich na modrém štítu krále Davida (Krumlovský sborník datovaný obvykle do roku 1420) a zlatý kalich na červeném štítu umístěném na stanu uprostřed vozové hradby (Vídeňský rukopis datovaný obvykle do let 1437-1450). Pokud někdo víte o něčem jiném, sem s tím!

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ještě k barevné kombinaci ...
PříspěvekNapsal: 28.01.2009 - 14:40 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
... absence černočervené husitské korouhve v dobových pramenech písemných i obrazových! ...
Dejme tomu.
To už se probíralo nejen tady a také zde ale i jinde.
Černý prapor mohl být se žlutým, či bílým kalichem, aby nebyly porušeny heraldické konvence. Tedy zbývá ten červený kalich jako stále otevřená otázka. :?
Já jen odmítám v této souvislosti účelovou spekulaci, která se už tady taky objevila, že to byly barvy krve a smrti ...

trener píše:
Proti červenému kalichu na černém poli mluví jednak heraldická zásada nedávat barvu na barvu, ale barvu na kov a naopak (zlatý kalich na červeném poli, stříbrný kalich na červeném poli, červený kalich na stříbrném - tedy bílém - poli) ...
Setkal jsem se s názory - nedokážu je však posoudit, neb nejsem odborník v PVH heraldice - že heraldické zásady nebyly za všech okolností dodržovány, ale byly někdy i porušovány, viz např. zde atd. Husity bych z toho nevyjímal, ba právě naopak ... :idea:

P.S. Abych byl správně pochopen. Nechci se křečovitě přidržovat kombinace černý praporec s červeným kalichem, i když mi doma visí na zdi. :( :wink: Mně tato kombinace prostě připadá - jak to nejlíp pojmenovat - jako dobře se hodící do bitevní vřavy pozdního středověku. Nic víc. :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz