Právě je 19.04.2024 - 05:34

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 619 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 42  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04.03.2009 - 11:58 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Opět musím jako vždy ocenit tvé klidné stanovisko a logické argumenty. Hluboce oceňuji bratře Jiří i tvé zastání mého názoru, protože vím co pro tebe ekumena znamená a já ti to vše komplikuji. Vždyť ale víš, že to pro mne dělat nemusíš. Znáš mě jaký jsem a my dva se už prostě nezměníme. Ty budeš vždy klídný filosof typu Mistra Jana, hledající porozumění a dialog a já budu vždy impulzivní kazatel typu Jeronýma.
Aby nedošlo k nedorozumění, tímto nechci říci, že bych se přirovnával k Jeronýmově osobě, protože svými vědomostmi mu nesahám ani ke kotníkům.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: spory a "spory" ...
PříspěvekNapsal: 04.03.2009 - 13:00 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
... já ti to vše komplikuji ...
Ale nekomplikuješ, vůbec ne. :)

Sabin píše:
... Vždyť ale víš, že to pro mne dělat nemusíš ...
O to nejde!
Jde o to, že mám zkušenosti z jiných serverů, kde se taky "střetávají" katolíci s nekatolíky. A když se tato diskuse neudrží v širokých mezích elementární slušnosti, skončí to vždy tím, že to přejde - jak jsem už naznačil - do osobní roviny a tím začne ztrácet tato diskuse na opodstatnění. Stane se jen handrkováním, které nikam nevede, diskuse se začne točit v kruhu neustálým opakovaním známých frází a otřepaných klišé, atd. A tomu chci předejít, protože moc dobře vím, o čem píšu. Jsem přesvědčen, že si tento server o HISTORII husitství nezaslouží takovýto styl debaty ...

Sabin píše:
... Znáš mě jaký jsem a my dva se už prostě nezměníme ...
Ano, vím, vím. :D
Ale já taky, setkám-li se s kontroverzním názorem na cokoli, tím spíše na husitství, protestantizmus, víru, konfesi ap., dovedu taky přitvrdit v odpovědi, jak dokládají mnohé mé repliky ... :wink:
Ale ve vší počestnosti. :D

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 04.03.2009 - 16:40, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ach ta naše povaha :-(
PříspěvekNapsal: 04.03.2009 - 17:00 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Trochu z "jiného" soudku ...

Ve včerejším pořadu Ta naše povaha česká ve 20 hod. na kanále ČT2 se hovořilo na téma ateizmus, víra, náboženství, církve, pohanství, sekty ap.
Nechci se vyjadřovat k tomuto dílu uvedeného pořadu, ale bylo tam řečeno i něco málo zajímavého. Přišlo mi ale docela zvláštní, že za křesťanské církve mluvili jen 3 katolíci (Halík, biskup Malý a jezuita Kolář), ale žádný zástupce z některé reformované církve. Jakoby automaticky "katolická církev" bylo synonymem pro křesťanskou církev.
Nebo, že by to bylo z toho důvodu, aby v tom diváci-ateisti neměli zmatek? ... :wink: :roll:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ach ta naše povaha :-(
PříspěvekNapsal: 04.03.2009 - 20:44 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
... Ve včerejším pořadu Ta naše povaha česká ve 20 hod. na kanále ČT2 se hovořilo na téma ateizmus, víra, náboženství, církve, pohanství, sekty ap.
Nechci se vyjadřovat k tomuto dílu uvedeného pořadu, ale bylo tam řečeno i něco málo zajímavého. Přišlo mi ale docela zvláštní, že za křesťanské církve mluvili jen 3 katolíci (Halík, biskup Malý a jezuita Kolář), ale žádný zástupce z některé reformované církve. Jakoby automaticky "katolická církev" bylo synonymem pro křesťanskou církev.
Nebo, že by to bylo z toho důvodu, aby v tom diváci-ateisti neměli zmatek? ... :wink: :roll:

Diváci ateisti o dělení Církve v dějinách nemaj vesměs povědomost. Kdysi asi před třemi lety vysílala TV reportáž o tom, jak jeden farář od "reformovaných" (mám pocit, že byl zrovna od CČSH a ta částka šla do tisíců) požadoval za udělení křtu - no, jaksi nemalý bakšiš. No a mě pak bylo vyčítáno, že naši kněží chtějí za křest x tisíc. Přitom naši kněží nemají s duchovenstvem reformovaných nic společného (záměrně dělám rozdíl mezi kněžstvem a duchovenstvem, protože u protestantů obecně je platnost jakýchkoliv svěcení, tedy i kněžských, přinejmenším pochybná).
Co se P. Halíka týče, tak někteří jej ani nepovažují za katolíka. Sám otec biskup Herbst mu před časem ne tak dávným vyčítal mezináboženské sedánky s buddhisty v kostele pražské akademické farnosti.
Biskupa Malého také někteří katolíci moc nemusejí, protože se míchal kolem 89. roku do politiky. Já s tímto biskupem problém nemám, i když platí pravidlo, že kněžstvo se do politiky nemá příliš plést.
Jedině P. Kolář je - můžeme li to tak říci, nenapadnutelný. Pokud na něj někdo nevyrukuje s Koniášem a tedy "dědičným hříchem" jezuitů. Osobně zastávám názor, že i Koniáš měl ve své době své opodstatnění a pohled na něj dnes je jednostraně zaujatý.

P. S. Církev katolická je největší v ČR a oproti ní CČSH je (dle wikipedie) nejrychleji se zmenšující denominací, takže i výlučně katolické obsazení pořadu může mít své opodstatnění. Media se na Církvi hodně vozí, tak kéž to něčím nahrazují.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ach ta naše povaha :-(
PříspěvekNapsal: 04.03.2009 - 22:00 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
... Přitom naši kněží nemají s duchovenstvem reformovaných nic společného (záměrně dělám rozdíl mezi kněžstvem a duchovenstvem, protože u protestantů obecně je platnost jakýchkoliv svěcení, tedy i kněžských, přinejmenším pochybná) ...
Ano, to je také jeden z typických katolických náhledů na tyto záležitosti. A to ani raději nebudu spekulovat o "meziřádkovém" významu, který v této citaci čtu.
Já se svým "duchovním", tj. svým sluhou Božím nemám problém a je mi úplně jedno, jak na něj pohlížejí rigidně ortodoxní katolící. Vím, že to dokonce nevadí ani mnohým katolickým "kněžím", tedy pokud se farizejsky nepřetvařují. Do svědomí jim pochopitelně nevlezu.
V této souvislosti je třeba připomenout, že fundamentem protestantské věrouky jsou dvě známé výchozí zásady nazvané sola fide ("pouze vírou") a sola scriptura, tj. "pouze písmo" ve významu pouze Písmo svaté.
Mimochodem z toho druhého principu vycházel již Chebský soudce, smluvně potvrzený arbitr pro jednání husitů v Basileji. Tento, dávno před reformací německou již husity přijatý princip eliminuje církevní tradici, kterou bych zase já s docela klidným svědomím mohl nazvat pochybnou, leč na tom tomto místě tak neučinim. :wink:

Jan píše:
... Co se P. Halíka týče, tak někteří jej ani nepovažují za katolíka. Sám otec biskup Herbst mu před časem ne tak dávným vyčítal mezináboženské sedánky s buddhisty v kostele pražské akademické farnosti...
Ano, vskutku těžký "zločin" a "hřích". :roll:
Nevím proč by se Prof. PhDr. Tomáš Halík Th.D. nemohl sejít s budhisty, když je vystudovný, jak je i z jeho titulu patrné, taky filosof. Nebo snad byla potíž v tom, že se sešli v kostele? ... :? :roll:

Jan píše:
Církev katolická je největší v ČR a oproti ní CČSH je (dle wikipedie) nejrychleji se zmenšující denominací, takže i výlučně katolické obsazení pořadu může mít své opodstatnění.
To si nemyslím, protože se v pořadu neobjevil ani názor někoho z druhé největší církve v ČR. :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 04.03.2009 - 22:17, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04.03.2009 - 22:06 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 10.07.2008 - 21:23
Příspěvky: 103
Bydliště: Police nad Metují
no já opravdu nechci tady někomu radit jsem proti vám amatér,ale podle mne CČSH je a bude na ústupu. Byla založena někdy v roce 1920 z a to stejně vyvoláním velkého vlastenectví v národě po válce a euforii ze založení republiky. Vlastně to byli katolíci který chtěli kázání česky a odtržení od Říma. V podstatě národní církev,která se stejně nejdříve jmenovala CÍRKEV ČESKOSLOVENSKÁ. Proto já považuji jako největší protiváhu katolíkům církve např.ČESKOBRATRSKÁ CÍRKEV EVANGELICKÁ, JEDNOTA BRATRSKÁ atd.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ach ta naše povaha :-(
PříspěvekNapsal: 05.03.2009 - 14:06 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
Nevím proč by se Prof. PhDr. Tomáš Halík Th.D. nemohl sejít s budhisty, když je vystudovný, jak je i z jeho titulu patrné, taky filosof. Nebo snad byla potíž v tom, že se sešli v kostele? ... :? :roll:

Problém nebyl v setkání samotném, problém byl právě v místě konání, takovéto aktivity do katolického kostela nepatří.

Jiří Motyčka píše:
V této souvislosti je třeba připomenout, že fundamentem protestantské věrouky jsou dvě známé výchozí zásady nazvané sola fide ("pouze vírou") a sola scriptura, tj. "pouze písmo" ve významu pouze Písmo svaté.
Mimochodem z toho druhého principu vycházel již Chebský soudce, smluvně potvrzený arbitr pro jednání husitů v Basileji.

Problém je v tom, že princip "sola fide" - pouze vírou, byl odsouzen tridentským koncilem jako blud, protože je nebiblický (jaký paradox u protestantů) - v listu sv. Jakuba v NZ přece čteme, že víra bez skutků je sama o sobě mrtvá. - podobně to další.
Podle mě se tradice nedá eliminovat, protože pokud by zbylo pouze Písmo, tak by tedy zbyl vpodstatě samotný text a s tím by si mohl každý dělat co by chtěl. Tradice slouží jako pomůcka k výkladu a bez ní by to dopadlo jako u jehovistů, kde si s textem Písma dělá každý neumětel co chce.

Protestant píše:
no já opravdu nechci tady někomu radit jsem proti vám amatér,ale podle mne CČSH je a bude na ústupu. Byla založena někdy v roce 1920 z a to stejně vyvoláním velkého vlastenectví v národě po válce a euforii ze založení republiky. Vlastně to byli katolíci který chtěli kázání česky a odtržení od Říma. V podstatě národní církev,která se stejně nejdříve jmenovala CÍRKEV ČESKOSLOVENSKÁ. Proto já považuji jako největší protiváhu katolíkům církve např.ČESKOBRATRSKÁ CÍRKEV EVANGELICKÁ, JEDNOTA BRATRSKÁ atd.

Osobně je mi milejší Slezská církev evangelická, protože je tam jasnější věrouka, třebas z katolického hlediska v mnohém závadná.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ach ta naše povaha :-(
PříspěvekNapsal: 05.03.2009 - 15:08 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
...Problém nebyl v setkání samotném, problém byl právě v místě konání, takovéto aktivity do katolického kostela nepatří...
Byl jsem přesvědčen, že tomu tak bylo. Nebylo pak nutné znovu ten katolický kostel vysvětit? ... :(

Jan píše:
... Problém je v tom, že princip "sola fide" - pouze vírou, byl odsouzen tridentským koncilem jako blud, protože je nebiblický ...
Ty si asi nedovedeš představit, jak jsou pro prostestanty tyto "neomylné" závěry katolických koncilů irelevantní, nota-bene těch poreformačních. Jinak bys přece nemohl tímto argumentovat. :roll:
Stejně jako Tebe nezajímají argumenty protestantů, obdobně tak pro protestanty nejsou a ani nemohou být závaznými jakákoli usnesení nějakých katolických institucí a subjektů. To dá rozum. :!:

Jan píše:
...v listu sv. Jakuba v NZ přece čteme, že víra bez skutků je sama o sobě mrtvá....
... načež protestanti "kontrují" biblickým fundamentem sola fide, sestávajícím z těchto veršů epištoly apoštola Pavla Římanům: "Nyní však je zjevena Boží spravedlnost bez zákona, dosvědčovaná zákonem i proroky, Boží spravedlnost skrze víru v Ježíše Krista pro všecky, kdo věří. (Ř 3, 21-22)

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ach ta naše povaha :-(
PříspěvekNapsal: 05.03.2009 - 17:19 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
Jan píše:
...v listu sv. Jakuba v NZ přece čteme, že víra bez skutků je sama o sobě mrtvá....
... načež protestanti "kontrují" biblickým fundamentem sola fide, sestávajícím z těchto veršů epištoly apoštola Pavla Římanům: "Nyní však je zjevena Boží spravedlnost bez zákona, dosvědčovaná zákonem i proroky, Boží spravedlnost skrze víru v Ježíše Krista pro všecky, kdo věří. (Ř 3, 21-22)

Jenže Písmo se má chápat kontextuálně, čili jako celek a ne aby si z něj vytrhoval každej co se mu hodí do krámu. Já myslel, že to dělaj jen jehovisti, a vytrhávací praxe má zatím už takovouto historii...

Jiří Motyčka píše:
Jan píše:
... Problém je v tom, že princip "sola fide" - pouze vírou, byl odsouzen tridentským koncilem jako blud, protože je nebiblický ...
Ty si asi nedovedeš představit, jak jsou pro prostestanty tyto "neomylné" závěry katolických koncilů irelevantní, nota-bene těch poreformačních. Jinak bys přece nemohl tímto argumentovat. :roll:
Stejně jako Tebe nezajímají argumenty protestantů, obdobně tak pro protestanty nejsou a ani nemohou být závaznými jakákoli usnesení nějakých katolických institucí a subjektů. To dá rozum. :!:

Pravda. Jenže ono se furt prahne po jednotě a ta se bez věroučných ústupků dělat nedá. Otázka stojí, zda se má přizpůsobit tradice, jenž se počala začátkem 1. století po Kristu v Palestině, nebo zda se mají přizpůsobit "reformy" zrodivší se v 15. století v Čechách a v 16. století v Německu. Já si myslím, že starší má přednost a tudíž by se měli přizpůsobit mladší. Bez toho se ta jednota nikdá nevybuduje.

Otázka pro všechny: Jak si tedy představujete jednotnou církev? Jako platformu kde si každý věří čemu chce a jednota je jen "na papíře" nebo jednotu skutečnou, kdy jsou věřící skutečně "jedno srdce a jedna duše v Kristu"?

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 05.03.2009 - 21:40 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 10.07.2008 - 21:23
Příspěvky: 103
Bydliště: Police nad Metují
musím říci,že mne bavíš čím dál více. Jednotná církev? To si opravdu myslíš,že to někdy bude??? To je vaše zbožný přání. Jak to slušně napsat. Jsi mimo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ach ta naše povaha :-(
PříspěvekNapsal: 05.03.2009 - 22:13 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
Jenže Písmo se má chápat kontextuálně ...
Svatá pravda. :!:

Jan píše:
Jenže Písmo se má chápat kontextuálně, čili jako celek a ne aby si z něj vytrhoval každej co se mu hodí do krámu. Já myslel, že to dělaj jen jehovisti, a vytrhávací praxe má zatím už takovouto historii ...
... vidíš a já zase myslel, že s tímhle "vynálezem" přišli katolíci. A to by byla ještě delší historie ... :wink: :D

Jan píše:
...Jenže ono se furt prahne po jednotě a ta se bez věroučných ústupků dělat nedá. Otázka stojí, zda se má přizpůsobit tradice, jenž se počala začátkem 1. století po Kristu v Palestině, nebo zda se mají přizpůsobit "reformy" zrodivší se v 15. století v Čechách a v 16. století v Německu. Já si myslím, že starší má přednost a tudíž by se měli přizpůsobit mladší...
Když slyším o "jednotě" v těchto souvislostech, dostávám vosejpky velikosti rumovejch pralinek. Já bych raději mluvil "pouze" o ekumeně, a to zas nemaj rádi někteří katolíci. Dohoda těžká ... :(
S tou předností a přizpůsobením se je to však zajímavá myšlenka. A teď to nemyslím ironicky ale naprosto upřímně! Ale pozor! Nezapomínejme, že součástí této tradice je i jedna z nejhlubších krizí římské církve ve 14. a 15. století, jež zní hlubokým basem jako dunivá ozvěna až do 21. století. Ve své podstatě tato krize zrodila reformaci; to je axiom. Dokonce i hnutí valdenských zrodily nešvary v církvi.
"I tyto krizové fenomény jsou nedílnou součástí oné, tak uctívané a přeceňované tradice?", ptám se zase já ... :wink:

Jan píše:
... Otázka pro všechny: Jak si tedy představujete jednotnou církev?
Nijak!
Rozhodně ne takovou "jednotnou církev", v níž by nakonec všechny protestantské církve pod pláštíkem kvaziekumeny skončily ve všeobjímající náruči matky církve římsko katolické, jak to velice sofistikovaně a latentně mezi řádky naznačuje "Charta oecumenica". Díky za nabídku, takhle raději ne ... :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 06.03.2009 - 22:04, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ach ta naše povaha :-(
PříspěvekNapsal: 06.03.2009 - 20:59 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
Rozhodně ne takovou "jednotnou církev", v níž by nakonec všechny protestantské církve pod pláštíkem kvaziekumeny skončily ve všeobjímající náruči matky církve římsko katolické

"Aby všichni byli jedno." říká Kristus. "Aby všichni byli jedno.", ne aby se rozdrobili až kdo ví kam. To rozdrobené je třeba dát zasejc dohromady.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ach ta naše povaha :-(
PříspěvekNapsal: 06.03.2009 - 21:42 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
JM píše:
Rozhodně ne takovou "jednotnou církev", v níž by nakonec všechny protestantské církve pod pláštíkem kvaziekumeny skončily ve všeobjímající náruči matky církve římsko katolické
"Aby všichni byli jedno." říká Kristus. "Aby všichni byli jedno.", ne aby se rozdrobili až kdo ví kam. To rozdrobené je třeba dát zasejc dohromady.
Budiž, je to tvůj (váš) názor a já budu ten poslední, kdo by ti ho bral. Ale mohl bych taky něco peprného utrousit o kontextu Janova evangelia a vytrhávání čehosi z něho. Leč neučíním tak. :|

Ale neodpověděl jsi mi na otázku. Já na tvou však ano ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ach ta naše povaha :-(
PříspěvekNapsal: 06.03.2009 - 23:01 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
Ale neodpověděl jsi mi na otázku. Já na tvou však ano ... :wink:

To víš, nestíhám všechno :) . Tak tedy: Tradicí rozumíme to, co je součástí věrouky, nikoliv ty činy jednotlivců nebo skupin. Je to záležitost týkající se věrouky a ničeho jiného. Do tradice nepatří potírání názorových odpůrců.
Tedy nikoliv tradice jako historie, ale tradice jako kontinuální navázání na to, čemu se věřilo už před námi. Tadykhle mají kořeny dogmata - než se něco vyhlásilo za dogma, obvykle tomu předcházelo už dlouhé období kdy se tomu věřilo tak nějak "neoficiálně" nebo "polooficiálně", čili není to nic, co by se "uvařilo z vody". Například na to, že Panna Maria byla počata bez poskvrny prvotního hříchu, tomu se věřilo dávno předtím, než se to cirka před 200 lety prohlásilo za dogma. Kdo by tohle popíral jde proti tradici.
Pak tu máme tradici ve smyslu biblickém. Sv. Augustin nebo sv. Tomáš Akvinský jsou dodnes vnímány jako teologické kapacity, teologické - dalo by se říct "hvězdy první velikosti". A ta tradice zde spočívá v tom, že se z nich vychází, čili se nebuduje nic nového.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: tradice
PříspěvekNapsal: 06.03.2009 - 23:13 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Možná se budeš divit, ale já tohle všechno vím, to byla jen taková kontrolní otázka, na niž jsem chtěl slyšet tvoji verzi odpovědi, abych na ni mohl navázat. :wink: :)

Takže k věci, abychom to shrnuli. Tradicí jsou věroučné postuláty, dogmata a ty "jedině správné" výklady Písma, nikoli činy těch, kteří se více či méně na této skutečné tradici podíleleli a byli její součástí.
Ano, to je velice pragmatické. ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 10.03.2009 - 14:17, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 619 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 42  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 90 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz