Právě je 19.04.2024 - 08:49

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 390 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Hlavní stránky, fórum
PříspěvekNapsal: 02.08.2004 - 20:14 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 06.07.2004 - 07:55
Příspěvky: 91
Bydliště: Jižní Morava
Chtěl bych veřejně poděkovat klukům co tvoří tyto stránky. Jsou opravdu "super". Pěkně udělané, hromada "kvalitních" informací atd. Opravdu něco co náš národ už dlouho potřeboval.
Kluci opravdu vám děkuji a "prosím" pokračujte i nadále.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PODĚKOVÁNÍ.....
PříspěvekNapsal: 19.08.2004 - 13:22 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Díky Bade za slova chvály! Když se k člověku dostane takové poděkování, pochopí, že "neztrácel" čas nadarmo. Potěší to a vlije energii do další práce. Ještě nejsme zdaleka na konci a stále s Votanem budeme doplňovat nové informace k této slavné části naší historie. Pokud tě zajímají konkrétní rozpracované věci, tak Votan stále pracuje na zdokonalování bitev, dále má v plánu se podívat blíž na husitské rejsy. Já se chci nyní vrhnout na různé osobnosti hnutí (první by měl být Diviš Bořek z Miletínka) a společně také chceme ještě doplnit projekt o tom co se dělo během husitské revoluce v našich hradech, tvrzích a městech. Ten ale bude "nekonečný", protože těch objektů je až až.
Ještě jednou díky!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.05.2005 - 23:53 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Protože se domnívám, že o husitství něco vím a zabývám se tou touto tématikou bezmála 20 let, mým přesvědčením je, že právě toto období patří k nejvýznamnějším v naší národní historii. Národ s tak slavným obdobím dějin, tradicemi z něho vzešlými a událostmi, které tragicky zasáhly do osudu našich předků, se může směle porovnávat s takovými národy, jako je francouzský nebo anglický. Vždyť je třeba plně si uvědomit skutečnost, že před božími bojovníky, kteří se dokázali postavit „proti všem“, se třásl téměř celý tehdejší křesťanský svět reprezentovaný Svatou říší římskou i zeměmi mimo ni. Nebylo snad největším vítězstvím revoluce (bez ohledu na pozdější vývoj), že nejvyšší představitelé všemocné římskokatolické církve byli nakonec donuceni s husity jednat jako se zcela rovnocennými partnery? Husité se stali jednoznačnými vítězi na poli válečném a v učených diskusích i polemikách zůstali vítězi morálními. Z pohledu současné naší i zahraniční historiografie a s odstupem pěti století lze konstatovat, že husitská revoluce se stala nepřehlédnutelným fenoménem evropských dějin pozdního středověku. Na území Koruny české se zrodila reformace, která je po právu označována jako první a s hrdostí ji nazývejme českou. V rané fázi revoluce se objevily rovněž tendence směřující k reformě sociální, jejíž smysl předurčil M. Jan Hus a která vyvrcholila vznikem první spotřební komuny v evropských dějinách na Táboře i v jiných městech. Fatálním omylem rozhodujících čelných představitelů a ideových vůdců revoluce však byla snaha o reformu římskokatolické církve zevnitř za přispění účinného vnějšího tlaku, jehož síla spočívala především v husitském reformním programu, který celé hnutí sjednocoval. Nedílnou součástí tohoto programu mělo být (ale nebylo) úplné vyčlenění utrakvistické církve z lůna církve římské, jak se to podařilo později reformovaným církvím luteránské nebo kalvínské orientace. Lze však doložit, že i přesto se česká reformace stala inspirujícím zdrojem, ze kterého čerpala mladší reformní hnutí, zejména reformace německá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Tolerance
PříspěvekNapsal: 19.05.2005 - 23:58 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Na úvod musím zdůraznit, abych byl správně pochopen, že jsem vyznáním (resp. spíše důsledným přesvědčením) protestant. Můj otec mě nechal pokřtít ve „své rodové“ církvi a to Církvi československé husitské. Proč o tom vůbec mluvím? Protože, přátelé, bratři a sestry, trochu mne zarazily některé názory prezentované v příspěvcích, které jsou až militantně protikatolicky zaměřené. Rád bych věřil, že se nejedná o záměr. Velice mne překvapil často použitý pejorativní archaismus „jednušky“. Nevěděl jsem při čtení dotyčných příspěvků, zda se mám smát, či z toho být smutný. Neměli bychom být, přátelé, spíše tolerantní a praktikovat ekumenismus (ateista nebo věřící) a tím vlastně ctít odkaz M. Jana Husa, který byl, a na to nezapomínejmě, hluboce věřícím KATOLÍKem. Pro něho však nebyl hlavou církve papež ale Ježíš Kristus, s čímž nezbývá, než se upřímně ztotožnit. Jsem si vědom toho, že je stále „plno zlořádů“ mezi katolickou církví. Mám na mysli mimo jiné především „podnikatelské aktivity“ olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera, kterému toto vše prochází, podle mne, jen proto, že nad ním drží ochranou ruku primas český, kardinál Vlk. Přátelé, ruku na srdce, je vše v pořádku mezi protestantskými církvemi? Podívejme se např., co se nyní odehrává právě v CČSH, kde byl patriarcha ThDr. Jan Schwarz dočasně zbaven všech svých funkcí. Nechci býti arbitrem ani jedné z těchto kauz, to mi nepřísluší ani omylem a obě ponechávám bez komentáře. Kritizujme tedy, co kritiku zaslouží, ale buďme v názorech dotýkajících se konfese tolerantní a nemějme na mysli pouze představitele církví, ale i prosté věřící. Znám několik málo katolíků, kteří se snaží objektivně pochopit učení M. Jana a velmi velice si uvědomují, oč mu šlo především. Současná katolická církev přece nemá inkvizici, nepodniká válečná tažení ve jménu kříže, neupaluje čarodějnice, představitelé Tovaryšstva Ježíšova neprovádí drastickou rekatolizaci, atd. Papež Jan Pavel II. se právě k těmto nejtemnějším obdobím katolické církve postavil takovým způsobem, jako žádný z jeho předchůdců. Rovněž se přičinil o to, aby alespoň částečně byla očištěna památka M. Jana, kterého katolická církev zařadila mezi reformátory. Podíváme-li se na to očima „ortodoxních“ konzervativních katolíků prostě něco neuvěřitelného. Přátelé, bratři a sestry, respektujme ve jménu tolerance upřímné katolíky. Doufám, že za tento diskusní příspěvek nebudu kaceřován, snažil jsem se, řečeno novinářskou terminologií, o jeho co největší vyváženost a jak se mi to podařilo, posuďte s laskavým pochopením sami. Tento příspěvek není o nekritické obhajobě katolíků, ale o toleranci. Diskusní fórum a já si to pochopitelně uvědomuji, jednoznačně dokumentuje, že diskutovat zasvěceně o husitství a nedotknout se přitom náboženských a teologických souvislostí, není možné. A to je legitimní! Nebuďme však ve svatém zápalu, právě po vzoru některých katolíků netolerantní, buďme jim v tom i prostřednictvím našeho Webu příkladem. Nepřikládejme k ústům polnici, jejíž hlas znovu volá do boje „proti všem“, kteří nejsou byť jen náznakem zastánci husitství. Přátelé je jiná doba. Nezavdávejme příčinu ani ateistům, kteří nemohou vnímat věroučné aspekty husitství a kteří si tyto velice potřebné a inspirativní internetové stránky se zájmem prohlíží, třeba jako zdroj poučení o době husitské, aby spíše podlehli trapně primitivním názorům na novodobé „husity“, které se objevily v četu na téma Největší Čech.


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 15.04.2008 - 12:01, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 20.05.2005 - 11:43 
[Autor: JanSu] Datum: [05.04.2001 13:06:47]
Po preštudovaní vašich stránok musím skonštatovať že ponúkajú vcelku komplexné základné informácie o tejto významnej časti hystórie vášho národa. Privítal by som však viac podrobnejších informácií hlavne čo sa týka bitiek - ich priebehu, organizácie a stratégie a aj presnejšie info ohladne politickej situácie a pomerov v krajine či už z hľadiska európskeho alebo vnútorného. Musím bohužial skonštatovať že v učebnici dejepisu 7.ročníka ZŠ v čase keď som ju navštevoval bolo viac podrobnejších informácií a preto zatiaľ považujem vašu stránku len za základno-informačnú. V reakcii na p.Zdeňka, ktorý evidentne patrí ku skupine ľudí, ktorí sú radšej proti niečomu ako za niečo, by som chcel uviesť že si vôbec nemyslím že toto je nejaký fanklub Jana Žižku a ani si nemyslím že je to super-objektívna stránka. Toto diskusné fórum má podľa môjho názoru práve slúžiť na vymieňanie si názorov a kritici typu p.Zdeňka sú určite výtaný. Autor stránok ich tak môže dopĺňať o ďalšie informácie - napr. mňa by tak isto zaujímala druhá strana mince tzn. koľko bolo vypálených hradov,kláštorov,dedín hustimi. Pri študovaní literatúry som na podobné veci narazil a myslím že by sa dali uviesť aj na tejto stránke. Spôsob odchodu p.Zdenka z tohto fora je preto smiešny a detinský. Najviac ma však zarazila veta v ktorej sa p.Zdenek snazi prirovanat vrazdenie husitov s vrazdenim Fasistov a Komunistov v mene vznešených myšlienok. No tak to snáď nie hádam mi nechcete nahovoriť že myšlienka husitského hnutia sa dá akýmkoľvek spôsobom zrovnávať s fasizmom alebo komunizmom. Veď na fašizme nie je ziadna vznesená myslienka a komunizmus je len úbohé scifi, ktoré sa nedá uskutočniť - maximálne tak zneužiť. Záverom chcem len vyjadriť obdiv českému národu že sa dokázal postaviť na odpor zhnitému a skorumpovanému katolíckemu systému a vytrvať v ňom v čase keď celá európa bola "ustráchaná" a akékoľvek prejavy neposlušnosti sa tvrdo trestali. Aj vďaka husitskému hnutiu má dnes človek možnosť slobodného výberu čo sa týka kresťanskej viery a jej cirkví. K závečnému zamysleniu sa p.Zdenka "Selský rozum mi říká..." by som chcel dodať len toľko že keby sme sa mi Slováci po stáročia nesprávali a nemysleli ako sedliaci ale postavili sa na odpor a bránili sa útlaku - mohli by sme byť aspoň na úrovni ČR.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 20.05.2005 - 11:44 
[Autor: Antonín Šturma] Datum: [31.03.2002 23:37:08]
Zase jsem se po čase zastavil na této stránce a zjistil,že pořád se najdou lidé,kteří bez pořádného prostudování a pochopení té které doby dávaj zbrklé soudy. Tam kde řinčí zbraně se nikde nehraje fair-play. Navíc je smutné,že toto je bohužel jedna z mála stránek k této slavné době. Myslím pane Votane, že na vyražení zbraně z ruky všem těm rádoby znalcům,byste mohl tyto stránky rozšířit o období po husitských válkách(myslím období vlády Jiříka z Poděbrad),že my Čechové jsme byli první na tehdejším světě,kdo měl pluralitní náboženství,zatímco v Německu čekali ještě 100 let na Luthera, nebo 150 let ve Francii na hugenoty.Mohl byste do toho zamontovat,že Jiřík Poděbradský nechal razit mince ze zlata,že jako potomek krvežíznivých morových husitských ran vyslal poselstvo s nabídkou celoevropského míru,že až do roku 1620 byl mezi věžemi Týnského chrámu v Praze zlatý kalich místo nynějšího kříže,jak je to možné? A takhle by se mohlo pokračovat dál.Prostě ukázat přínos té myšlenky. Věřím v pochopení mých povzdechnutí od Vás.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 20.05.2005 - 11:44 
[Autor: L. Tanzmann] Datum: [17.05.2001 12:28:14]
Nemyslím si, že by tato triviální kompilace z učebnice dějepisu byla zvláště přínosná. Chápu výhody výtahu z literatury, ale autorovy bych doporučoval, aby doplnil svou bibliografii o autory jako Čornej, Fiala, Dennis a Šmahel. Vyhnul by se tím opakování mylných stereotypu o husitství. P.S. Prokop Holý nenahradil Žižku ve vedení husitských vojsk, protože Žižka byl od roku 1423 velitelem pouze Orebského svazu.V teto funkci Žižku nahradil kněz Ambrož.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 20.05.2005 - 11:49 
[Autor: zoui1990] Datum: [12.05.2005]
Diky za tyhle stranky jsou nenahraditelny,akorat by jste mohli pridat par pisni od ORLIKU moc moc moc dik :D


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 20.05.2005 - 11:50 
[Autor: zvelikedalky] Datum: [25.05.2002 17:27:47]
Chtel bych vyjadrit autorovi uznani a vdecnost za vytvoreni a udrzbu teto www stranky. Videl jsem kus sveta, zil mezi mnohymi narody Evropy, Ameriky a Asie a i nyni ziju mimo CZ. Mam dojem, ze kazdy jiny narod by byl hrdy na podobnou epochu svych dejin. Jenom my ne. Kdyz opominu vyznam tohoto hnuti pro sebeuvedomeni naroda, kdyz opominu velikost myslenek a charakteru Jana Husa, tak husite sami ukazali Evrope do te doby nemyslitelne zmeny v nabozenskem usporadani spolecnosti a take ve vojenske technice a taktice. A to prosim bez masoveho zotrocovani a vyvrazdovani okolnich narodu. Neni to duvod brat husity se vsim respektem? Ale my jakobychom doufali, ze skromnosti, prehnanou sebekriticnosti a ponizenou pokorou si vyslouzime respekt, toleranci a dokonce oblibu naseho evropskeho okoli, kdyz se budeme od husitu distancovat jako od cernych ovci nasi minulosti. Jenze tak to ve svete nechodi. Pro kazdy narod je znalost jeho historie nutna pro jeho budocnost, pro chapani prostredi, kde zije a pro chapani jeho potreb pro dalsi prezivani. Kazdy narod navic vyzdvihuje urcite casti sve historie, aby si udrzel sebevedomi, kdyz mu neni lehko. Tak jako to dela kazdy lidsky jedinec. V okamziku, kdy ztratime nasi historii, nebo ji zacneme videt pres pokrivene sklo, at uz nam ho nastavuji lide hloupi nebo zli, ztratime chapani souvislosti v kontextu naseho kontinentu, ztratime lasku k vlastnimu narodu a jeho kulture, ztratime duvody pro existenci naroda jako takoveho, ztratime narodni suverenitu a kdovi co vic. Jsou lide, kteri tvrdi, ze narody zaniknou, vsechno bude jednolita hmota svetovych obcanu. Mozna za tisice let, kdovi. Ale jakou kulturu ponese ten svetovy obcan? A proc by nas narod mel jit prikladem jako prvni? A kam vlastne?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tolerance
PříspěvekNapsal: 25.05.2005 - 11:06 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Na toto musím odpovědět sám. Musím se přiznat, že někdy mi v diskuzi stoupne do hlavy více krve než je zdrávo a nechám se unést, ale jsou situace ve kterých je to i zapotřebí. Je třeba i burcovat a probudit lidi ze setrvačnosti a ospalosti. Pokud jde o názvosloví jednušky, tak se pouze držím dobových vzájemných označení znepřátelených stran (Ŕímani, jednušky, papeženci x Husiti, Wiklifisté, kacíři). Možná to zní drsně a vypadám jako neústupný a netolerantní fanatik, který honí s cepem lidi po lese, ale to jen tak vypadá. Já jsem vlastně tolerantní jedinec a mám plno katolických přátel, dokonce i má matka a přítelkyně jsou jednušky. Na závěr chci říci, že nepovažuji označení jednušky jako urážku. Ještě chci říct, že pokud se jedná o mé příspěvky nebo články na naše stránky, vždycky je posílám přes svou dobrou duši Votana, který s klidnou hlavou vždy upraví mé rozohněné věty. Pokud ale jde o diskuzy, tak každý jede samozřejmě za své.
Jiří Motyčka píše:
Na úvod musím zdůraznit, abych byl správně pochopen, že jsem vyznáním (resp. spíše důsledným přesvědčením) protestant. Můj otec mě nechal pokřtít ve „své rodové“ církvi a to Církvi československé husitské. Proč o tom vůbec mluvím? Protože, přátelé, bratři a sestry, trochu mne zarazily některé názory prezentované v příspěvcích, které jsou až militantně protikatolicky zaměřené. Rád bych věřil, že se nejedná o záměr. Velice mne překvapil často použitý pejorativní archaismus „jednušky“. Nevěděl jsem při čtení dotyčných příspěvků, zda se mám smát, či z toho být smutný. Neměli bychom být, přátelé, spíše tolerantní a praktikovat ekumenismus (ateista nebo věřící) a tím vlastně ctít odkaz M. Jana Husa, který byl, a na to nezapomínejmě, hluboce věřícím KATOLÍKem. Pro něho však nebyl hlavou církve papež ale Ježíš Kristus, s čímž nezbývá, než se upřímně ztotožnit. Jsem si vědom toho, že je stále „plno zlořádů“ mezi katolickou církví. Mám na mysli mimo jiné především „podnikatelské aktivity“ olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera. (viz http://www.farnost-zizkov.cz/art/clanek.asp?id=449), kterému toto vše prochází, podle mne, jen proto, že nad ním drží ochranou ruku primas český, kardinál Vlk. Přátelé, ruku na srdce. Je vše v pořádku mezi protestantskými církvemi. Podívejme se např., co se nyní odehrává právě v CČSH, kde byl patriarcha ThDr. Jan Schwarz dočasně zbaven všech svých funkcí. Nechci býti arbitrem ani jedné z těchto kauz, to mi nepřísluší ani omylem a obě ponechávám bez komentáře. Kritizujme tedy, co kritiku zaslouží, ale buďme v názorech dotýkajících se konfese tolerantní a nemějme na mysli pouze představitele církví, ale i prosté věřící. Znám několik málo katolíků, kteří se snaží objektivně pochopit učení M. Jana a velmi velice si uvědomují, oč mu šlo především. Současná katolická církev přece nemá inkvizici, nepodniká válečná tažení ve jménu kříže, neupaluje čarodějnice, představitelé Tovaryšstva Ježíšova neprovádí drastickou rekatolizaci, atd. Papež Jan Pavel II. se právě k těmto nejtemnějším obdobím katolické církve postavil takovým způsobem, jako žádný z jeho předchůdců. Rovněž se přičinil o to, aby alespoň částečně byla očištěna památka M. Jana, kterého katolická církev zařadila mezi reformátory. Podíváme-li se na to očima „ortodoxních“ konzervativních katolíků prostě něco neuvěřitelného. Přátelé, bratři a sestry, respektujme ve jménu tolerance upřímné katolíky. Doufám, že za tento diskusní příspěvek nebudu kaceřován, snažil jsem se, řečeno novinářskou terminologií, o jeho co největší vyváženost a jak se mi to podařilo, posuďte s laskavým pochopením sami. Tento příspěvek není o nekritické obhajobě katolíků, ale o toleranci. Diskusní fórum a já si to pochopitelně uvědomuji, jednoznačně dokumentuje, že diskutovat zasvěceně o husitství a nedotknout se přitom náboženských a teologických souvislostí, není možné. A to je legitimní! Nebuďme však ve svatém zápalu, právě po vzoru některých katolíků netolerantní, buďme jim v tom i prostřednictvím našeho Webu příkladem. Nepřikládejme k ústům polnici, jejíž hlas znovu volá do boje „proti všem“, kteří nejsou byť jen náznakem zastánci husitství. Přátelé je jiná doba. Nezavdávejme příčinu ani ateistům, kteří nemohou vnímat věroučné aspekty husitství a kteří si tyto velice potřebné a inspirativní internetové stránky se zájmem prohlíží, třeba jako zdroj poučení o době husitské, aby spíše podlehli trapně primitivním názorům na novodobé „husity“, které se objevily v četu na téma Největší Čech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Jednušky
PříspěvekNapsal: 26.05.2005 - 18:49 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Neboj, Sabine, já rovněž nechápu označení katolíků za "jednušky" jako urážku. To rozhodně NE. Prostě přijímají podjednou a s tím nic nenaděláme. Ale mně jen toto označení připadá trochu hanlivě znějící a hlavně některým lidem, návštěvníkům těchto stránek méně známé a možná nic neříkající.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 05.06.2005 - 10:40 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
gp500 píše:
Trochu zavádzajúci výraz že Jan Hus bol hlboko veriacim katolíkom. A čo mal byť? Protestant? Alebo husita? Stačí že bol upálený ako hlboko veriaci stúpenec Viklefa. Kristus nepriniesol toleranciu ale meč! Vidím že misky váh sa jasne nakláňajú na stranu Jana Žižku! :!:

Milý bratře (neznám tvoje křestní jméno),
souhlasím. Ale tento můj příspěvěk nebyl o Husovi, ani o Žižkovi (o nich píši jinde), ale o nás, nic víc, nic méně! Předpokládám, že jsi mé příspěvky týkající se Husa četl. Z tvého příspěvku na téma Žižkova konfese tě cituji "Prišiel medzi nás nový bratr? Veľmi dúfam". Byl bych nerad, kdybys doufat přestal, velmi by mne to mrzelo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 05.06.2005 - 13:29 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 06.07.2004 - 07:55
Příspěvky: 91
Bydliště: Jižní Morava
Bratři, jen za sebe bych ctěl trošičku podtrhnout větu:
"Nepřikládejme k ústům polnici, jejíž hlas znovu volá do boje „proti všem“, kteří nejsou byť jen náznakem zastánci husitství"
Osobně nevidím nikde na této diskuzi či jinde na webu toto volání do boje. Pokud se zde někde vyskytují tvrdší slova či názory, tak si myslím, že jsou vedeny s rozumem. Tedy né proti lidem co nejsou zastánci husitství.
Tyto tvrdší výrazy jsou spíše vedeny a špatnosti dnešní doby a poduk autoři píší něco s tvrdším výrazem, tak mají chuť vyslovit svůj jasný a neústupný nesouhlas s něčím. Je také třeba podtrhnout větu bratra Sabina, který napsal "Je třeba i burcovat a probudit lidi ze setrvačnosti a ospalosti." ...toto je právě to co autoři svými některými tvrdšími výroky chtějí docílit. A já osobně si myslím, že v tom není nic špatného.

_________________
Když je národu nejhůř a matka vlast krvácí ....je na čase postavit se vzpříma a chránit jí svým tělem. Teprve tehdy člověk hledá víru, sílu a ideály, které může najít v našich bohatých dějinách. Především u "Božích bojovníků".


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.06.2005 - 21:58 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
L. Tanzmann píše:
[Autor: L. Tanzmann] Datum: [17.05.2001 12:28:14]
Nemyslím si, že by tato triviální kompilace z učebnice dějepisu byla zvláště přínosná. Chápu výhody výtahu z literatury, ale autorovy bych doporučoval, aby doplnil svou bibliografii o autory jako Čornej, Fiala, Dennis a Šmahel. Vyhnul by se tím opakování mylných stereotypu o husitství. P.S. Prokop Holý nenahradil Žižku ve vedení husitských vojsk, protože Žižka byl od roku 1423 velitelem pouze Orebského svazu.V teto funkci Žižku nahradil kněz Ambrož.

Rád bych upřesnil, bylo to vše poněkud složitější. Nemluvme o kněžích v souvislosti s převzetím uvolněného nejvyššího velení východočeského bratrstva po Žižkově smrti jako o jakýchsi vojenských velitelích. Byli to duchovní správci polní obce. A u sirotků se jím stal kněz Prokůpek. Tito duchovní správci byli jakýmisi politickými reprezentanty u vojsk, určovali směry vnitřní, ale hlavně zahraniční politiky, uzavírali smlouvy ap. Vojenské pravomoci však byly rozděleny takto. Velitelem hotovosti orebských měst se stal Kuneš z Bělovic, vrchním velitelem východočeské kališnické šlechty se stal Viktorin z Kunštátu a velitelem táborské části svazu se stal Bzdinka, tedy Jan Hvězda z Vícemilic.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jan Hus
PříspěvekNapsal: 15.09.2005 - 13:31 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
gp500 píše:
... Len jednu poznámku si neodpustím a to že sa mi rozbúšilo srdce pri pohľade na vetu že Ján Hus, citujem:
... M. Jana Husa, který byl, a na to nezapomínejmě, hluboce věřícím KATOLÍKem.
A nad touto vetou som sa rozčuľoval až do tejto chvíle keď som si konečne prečítal vaše odpovede. Nie že by bol problém vyriešený ale sa tu črtá šanca na vyriešenie. To je predstava...Hus ako katolík...zlá nočná mora. Ešte že doteraz nie je rehabilitovaný katolíkmi... ... ...
Poprosím Sabina keby zmazal anonymný príspevok odo mňa. Ďakujem.


Myslím, že problém je "vyriešený" a já bych si dovolil tvrdit, že s konečnou platností a to i s případným teologickým podtextem. Viz
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?p=9#p919


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 390 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz