Právě je 20.04.2024 - 01:45

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 619 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 42  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: toto je sekulární fórum
PříspěvekNapsal: 22.06.2009 - 20:55 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Ad primum: To s těma evanjelíkama v lesích a s bečenim ber takto: Jsou moc zahleděný do minulosti, proto jsem tam šoupnul to béééé. Jeden konkrétní příkládek: VERITASka furt rejpe do Mariánského sloupu a podobnejch věcí. Obnova Mariánského sloupu je věcí katolickou, my taky nekafráme do toho, jestli by se měl strhnout Husův pomník neb nikoliv.
Ad secundum: Papežství, chlapečci a podobně - já nezapírám, že tyhle problémy i u papežů byly, pokud jsi si toho nevšimnul.
Ad tertium: K tomu zametání před vlastním prahem: Já nezodpovídám za poklesky ostatních katolíků, takže by si měli zametat ti, kdo nějakej nepořádek udělali. Nebo že bys aplikoval princip kolektivní viny? Kdyby ta kolektivní vina fungovala, tak bych taky mohl díky tomu vykutálenýmu účetnímu od ČCE tvrdit, že ČCE jsou banda defraudantů. A tvrdim to? Netvrdim!

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: toto je sekulární fórum
PříspěvekNapsal: 22.06.2009 - 21:08 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
... Jsou moc zahleděný do minulosti, proto jsem tam šoupnul to béééé ...
:shock: Ale tohle nemyslíš vážně, viď? To mě jen tak zkoušíš. Chceš mě snad vytočit a donutit, abych vzal Boží jméno nadarmo do svých nevymáchaných úst? ...
Katolíci svojí neutuchající, tendenční, stále stejnou a ublíženeckou kritikou husitství snad nejsou zahleděni do minulosti? ... :roll: :?
Například! A takových podobných příkladů ti uvedu 12 do tuctu. :twisted:

Taky bych moh' v této souvislosti na vás udělat "... bééé, bééé, bééé ...", leč to není můj styl, neboť toho vím o husitských "nešvarech" víc, než kdajaký, mnohdy jen pro tu kritiku kritizující katolík. :| :P


Jan píše:
... VERITASka furt rejpe do Mariánského sloupu a podobnejch věcí ...
Vím, VERITASka ti leží stále a dlouho v žaludku, jak dokládají tvé příspěvky o ní.
Ale jaksi nechápu souvislost s výše uvedenou debatou ... :oops: :?
Citace:
... Obnova Mariánského sloupu je věcí katolickou, my taky nekafráme do toho, jestli by se měl strhnout Husův pomník neb nikoliv ...
Obávám se, že to není jen věcí katolíků, protože ti ho asi nestrhli, že.
A není brečení nad rozlitým mlíkem strženého Mariánského sloupu vlastně taky dalším z příkladů (katolického) zahledění do minulosti? ... :wink:
Prostě tenkrát čas oponou trhnul a najednou zde byla situace o 180 st. otočená oproti např. době pobělohorské násilné rekatolizace. A nahromaděné vášně a zastydlé frustrace se zaměřily na katolický symbol.

Jan píše:
Ad secundum: Papežství, chlapečci a podobně - já nezapírám, že tyhle problémy i u papežů byly, pokud jsi si toho nevšimnul.
Ad tertium: K tomu zametání před vlastním prahem: Já nezodpovídám za poklesky ostatních katolíků, takže by si měli zametat ti, kdo nějakej nepořádek udělali. Nebo že bys aplikoval princip kolektivní viny? Kdyby ta kolektivní vina fungovala, tak bych taky mohl díky tomu vykutálenýmu účetnímu od ČCE tvrdit, že ČCE jsou banda defraudantů. A tvrdim to? Netvrdim!
Obávám se, že jsi nic nepochopil. :roll:
Měl by sis možná ten příspěvek přečíst ještě jednou a daleko pozorněji. Pak třeba i pochopíš, co jsem tím umetáním vlastních prahů měl na mysli ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ostatky sv. Pavla
PříspěvekNapsal: 29.06.2009 - 08:00 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Ano, toto já považuji za jednu z pozitivních zpráv z centra katolické církve.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: špatná zpráva
PříspěvekNapsal: 29.06.2009 - 08:35 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Naopak toto není úplně ta nejlepší zpráva pro církve v ČR.

Jen na okamžik si zkusme představit, jaké zlo může takový článek napáchat v myslích ateistické majority ČR. V době, kdy stále nebylo rozhodnuto o církevních restitucích, je to voda na mlýn nenávistným a závistivým lidem, kteří v české kotlině převažují. Je to ještě o to horší, že málokterý z těchto závistníků si dokáže představit, jak vůbec fungují fiskální záležitosti v rámci církevního subjektu.
Je pochopitelné, že výše uvedená kritika se nejvíce týká (až na jednu čestnou výjimku) největších církví v ČR, protože ony dostávají i největší podíl z onoho skromného koláče státních peněz věnovaných církvím.

v uvedeném článku jeho autor píše:
Ministerstvo připouští, že kontroly samo nedělalo, ale brání se tím, že podklady nevyžadovalo, protože byly vlastně zbytečné. Stát prý stejně církvím a náboženským společnostem dával méně, než na svou činnost skutečně potřebovaly. Dával jim prý jen minimální výši prostředků a ani nepřihlížel k inflaci.
Ano, i k tomu je třeba přihlédnout.

v uvedeném článku jeho autor píše:
NKÚ ve svém nálezu uvedl, že některé chyby ve financování církví plynou i ze zastaralosti zákona, kterým se tato agenda řídí. Pochází totiž z roku 1949. Ministerstvo připomnělo, že to měl změnit zákon, který již loni schválila Topolánkova vláda, ale parlament ho neprojednal.
A tohle vůbec žádný komentář nepotřebuje ... :roll:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ostatky sv. Pavla
PříspěvekNapsal: 29.06.2009 - 10:53 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
Ano, toto já považuji za jednu z pozitivních zpráv z centra katolické církve.

Pokud vím, tak se už dost dlouho tradovalo, že basilika sv. Pavla stojí v místech světcova hrobu. Mě tahle zpráva zas tak světoborná nepřijde, pouze se jen potvrdilo tradované, každopádně je to pěkné zakončení roku sv. Pavla v katolické církvi.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dokumenty - Protestantská revoluce
PříspěvekNapsal: 02.07.2009 - 02:22 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Sabin píše:
Na programu Viasat History v poslední době běží velice zajímavé dokumenty o vlivu protestanství na různá odvětví lidského (i posmrtného) života pod názvem Protestantská revoluce.
Každý díl rozebírá určité téma, které bylo papeženci svázáno a díky protestantismu se osvobodilo. Například splnoprávnění žen ve společnosti, očištění víry od modloslužebnictví, gramotnost prostého lidu, vítězství rozumu nad tmářstvím, apod.
Vřele doporučuji ke shlédnutí.
Jen bych si dovolil částečně pár poznámeček:
- splnoprávnění žen: Jo, dobrá věc, až na připuštění žen k duchovenské službě. Tohle připuštění totiž naprosto postrádá biblický základ a je tedy lidským nálezkem (v Písmu sice máme info o jáhence jménem Foibé, ale její funkci v Církvi se dodnes nepodařilo nikomu objasnit).
- očištění víry od modloslužebnictví: To se mi líbí specielně od tebe, však Jan Hus byl - z čistě protestantského hlediska taky modloslužebník, slavil svátky svatých, celebroval bohoslužby latinským obřadem (hlavně nezačni zase ty povídačky o tom že lžu a dej k lepšímu raději nějakou pohádku, třeba tu jak pejsek s kočičkou pekli dorta, tu miluju), používal klasik ornáty a podobně...
- gramotnost prostého lidu: To je asi tak jediný co ti celkem bez výhrad uznám.
- "vítězství rozumu nad tmářstvím" timhle se nádherně oháněla francouzská revoluce a zamlouvala tim masakry, takže tento termín jeví se mi poněkud zprofanovaným, nicméně čím kdo zachází tím též..., viz Robspierre...

Vřele doporučuji k přečtení: "Jak katolická církev budovala západní civilisaci"

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dokumenty - Protestantská revoluce
PříspěvekNapsal: 02.07.2009 - 11:46 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
... splnoprávnění žen: Jo, dobrá věc, až na připuštění žen k duchovenské službě. Tohle připuštění totiž naprosto postrádá biblický základ a je tedy lidským nálezkem (v Písmu sice máme info o jáhence jménem Foibé, ale její funkci v Církvi se dodnes nepodařilo nikomu objasnit) ...
V Církvi možná ne.
"Církev" s ní možná má problém ale církev bohudík ne, to mi můžeš věřit. Nechme však "sestru Foibé, diakonku církve v Kenchrejích" spát.

Dovolil bych si doporučit číst Písmo Nového zákona přece jenom trochu pozorněji. Proto posloužím v této souvislosti daleko závažnějším biblickým textem, než jenom nepatrnou zmínkou o Foibé v epištole Římanům, totiž prvním pastýřským listem apoštola Pavla, prvního teologa křesťanské církve, Timoteovi:

"Věrohodné je to slovo: Kdo chce být biskupem, touží po krásném úkolu. Nuže, biskup má být bezúhonný, jen jednou ženatý, střídmý, rozvážný, řádný, pohostinný, schopný učit, ne pijan, ne rváč, nýbrž vlídný, smířlivý, nezištný. Má dobře vést svou rodinu a mít děti poslušné a počestné; nedovede-li někdo vést svou rodinu, jak se bude starat o Boží církev? Nemá být nově pokřtěný, aby nezpyšněl a nepropadl odsouzení ďáblovu. Musí mít také dobrou pověst u těch, kdo jsou mimo církev, aby neupadl do pomluv a ďáblových nástrah. Rovněž jáhnové mají být čestní, ne dvojací v řeči, ne oddaní vínu, ne ziskuchtiví. Mají uchovávat tajemství víry v čistém svědomí. Ať jsou nejdříve vyzkoušeni, a teprve potom, když jim nelze nic vytknout, ať konají svou službu. Právě tak ženy v této službě mají být čestné, ne pomlouvačné, střídmé, ve všem věrné. Jáhni ať jsou jen jednou ženatí, ať dobře vedou své děti a celou rodinu. Konají-li dobře svou službu, získávají si důstojné postavení a velkou jistotu ve víře v Krista Ježíše." (1Tm 3, 1–13)

Pečlivě si přečti mnou zvýrazněný text, k němuž se katolíci "cudně" nechtějí znát. Tam najdeš odpověď najen na to, proč protestanti posílají ženy kazatelky a farářky do Boží služby, ale i na to, proč odmítají celibát jako něco nepřirozeného. Specielně oddůvodnění odmítnutí celibátu i pro ateistu musí vyznít docela logicky. :idea:
Ano, protestantské vnímání role ženy v církvi vč. odmítnutí celibátu bylo vskutku revolučním činem dávno před tím, než si civilizovaný svět začal vůbec lámat hlavu s feministicky pojatým zrovnoprávněním ženy ve všech oblastech společenského života. To se někomu, kdo to bude křečovitě nazývat "lidskými nálezky", nemusí sice ani trochu zamlouvat, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dokumenty - Protestantská revoluce
PříspěvekNapsal: 02.07.2009 - 19:59 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Přečetl jsem, přečetl, s oficielním katolickým překladem konfrontoval a došel jsem k tomuto: "Právě tak ženy v této službě mají být čestné, ne ..." - tato formulace se vyskytuje v katolickém překladu též, jenže tam zní: "ženy mají být čestné..." a o službě ani slovo. Můžeš tvrdit e jsme něco vypustili, stejně tak jako já můžu tvrdit, že tam někdo něco připsal. Čili se dostáváme do situace tvrzení proti tvrzení. Pak si neodpustím ono tradičně katolické, že totiž ve sboru apoštolů se žena nevyskytovala a když to otočím zpět na Písmo, tak v evangeliích není psáno, že by poslední večeři byl přítomen někdo další než Pán Ježíš a dvanáctero apoštolů, tedy se zase dostáváme do situace, že široko daleko se nedá doložit žádná ženská.
Píšeš také cosik o zrušení celibátu dávno před feministicky pojatým zrovnoprávněním ženy. Jenže celibát není otázkou feminismu. Celibát dodržují ženy i muži, přece. Jako oficiální jeho důvod se uvádí, že nelze stavět do roviny lásku k Bohu a lásku k životnímu patrnerovi lidskému. Nicméně celibát není nic nepřekonatelného. Katoličtí kněží východního ritu jsou ženatí a mají děti naprosto běžně, tedy pokud nepřijali během studií mnišství. Před přijetím svěcení mají možnost se rozhodnout zda se oženit a být ženatým knězem ve farnosti, nebo přijmout závazek celibátu. A nepletu li se, tak v Písmu stojí taky cosik o tom, že "Kdo má manželku, má žít jako by ji neměl."
Jo a k Tvé velectěné replice o tom, že jáhnové mají být jen jednou ženatí: Katolická církev rozlišuje trvalý a dočasný diakonát. Dočasný přijímá bohoslovec na dobu cirka plus mínus jednoho roku jako předstupínek k přijetí kněžské ordinace. U tzv. trvalých jáhnů je situace stejná jako u katolických kněží východního ritu, čili mají možnost se před přijetím diakonátu oženit a jako jáhni mohou pak z církevního hlediska naprosto legálně mít děti. Pakliže ale manželka dotyčnému jáhnovi zemře, tak je tam to biblické "jednou a dost" čili nový svazek manželský nepřichází v úvahu. Když se to veme kolem a kolem, tak teoreticky ovdovělý jáhen může (pokud je potomstvo plnoleté a soběstačné) požádat biskupa aby jej vysvětil na kněze. Takové případy se ale dějí zřídkakdy.
Uf, to sem se rozepsal.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: názor
PříspěvekNapsal: 05.07.2009 - 20:25 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
Ještě malou poznámku k ČEP. Když se svého času iniciativa v rámci ŘKC "Kairos 98" mj. vyslovila i k tomu, aby byl v katolické liturgii používán také ekumenický překlad Bible a rozvíjen ekumenický dialog mezi církvemi, je velice dobře pochopitelné, že to byly nepochybně první řezy pilkou, kterou si Kairos 98 pod sebou začal podřezávat onu pomyslnou "katolickou" větev.
Katolická církev nerada připouští jakési iniciativy "nabourávající jednotu Církve". A to taky není dobrý signál vyslaný směrem ven z ŘKC ...

Jsem rád žes zmínil "Kairos 98". Tahle iniciativa je problematická ještě jinak. Sám fakt, že je pod tím podepsán Ivan Štampach, což je bývalý dominikán (řádovým jménem Odilo), na nějž se vztahuje exkomunikace (jejíž platnost Štampach vehementně popírá) a má s katolictvím neslučitelné postoje a jednání (viz. zednářství...) a třeba taky tvrdí že nepřestal být římskokatolíkem, ač prokazatelně nějakou dobu působil v duchovní správě u starokatolíků. Jistě pochopíš, jak se katolíci k dokumentu pod nímž je podškrábnut tento člověk, budou přistupovat. Po jeho exkomunikaci jej sice nahradil jiný signatář, ale ono stačí, že Štampach tam podepsán BYL, i když už není. Hlavní problém je ale v tom, že text odporuje katechismu (třeba stran homosexuality). Troufám si říct, že ten ČEP tam nebyl nejvýraznějším problémem.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: kacíř Odilo
PříspěvekNapsal: 05.07.2009 - 21:11 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
... Tahle iniciativa je problematická ještě jinak. Sám fakt, že je pod tím podepsán Ivan Štampach, což je bývalý dominikán (řádovým jménem Odilo), na nějž se vztahuje exkomunikace (jejíž platnost Štampach vehementně popírá) a má s katolictvím neslučitelné postoje a jednání (viz. zednářství...) a třeba taky tvrdí že nepřestal být římskokatolíkem, ač prokazatelně nějakou dobu působil v duchovní správě u starokatolíků. Jistě pochopíš, jak se katolíci k dokumentu pod nímž je podškrábnut tento člověk, budou přistupovat. Po jeho exkomunikaci jej sice nahradil jiný signatář, ale ono stačí, že Štampach tam podepsán BYL, i když už není. Hlavní problém je ale v tom, že text odporuje katechismu ...
Vím, vím, netřeba školit ... :wink:
No, když to všechno nazveme pravými jmény, strhneme lajntuch katechizmu, podtrhneme a sečteme: prostě názorová pluralita (dříve se tomu někdy taky říkalo hereze) nemá bohužel mezi "ortodoxními" katolíky dodnes místo. To je vskutku tristní zjištění! Schizmatik Odilo Štampach byl zkrátka po vzoru středověkého arcikacíře exkomunikován.
No, a že je u zednářů? Tak to chápu, to velkej "průser". :roll: :lol: A "detail", že se mj. i zednářstvím zabýval (nebo dokonce musel zabývat) jako erudovaný odborník v religionistice, takže o tom narozdíl od mnohých katolíků něco ví, to ŘKC přehlídne jak širé pláně. Jak je vidět starokatolíkům tento jeho "hřích" jaksi nevadí.
Ale teď jsem si vzpomněl. :!: :o Nejsou náhodou starokatolíci taky ňáká sekta? ... :shock:

Jan píše:
... Troufám si říct, že ten ČEP tam nebyl nejvýraznějším problémem.
Asi nebyl.
Obávám se však, že jedním z nejzávažnějších problémů bylo prosazování prohloubení ekumenické dialogu, potažmo ekumena vůbec. To někteří katolíci těžko vydejchávají a neodpouštějí. ČEP pak s tím nepřímo souvisí. :idea: :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 06.07.2009 - 09:39, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kacíř Odilo
PříspěvekNapsal: 06.07.2009 - 00:16 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Zkusím reagovat v bodech:
- Ivan Štampach na Odila už nemá nárok, bylo to řádové jméno a to pozbyl vystoupením z řádu, takový jsou pravidla, v občance Odila nemá, to se u řeholních jmen nezapisuje.
- pokud vím, Štampach zednáře nejen zkoumal, ale stal se i členem zednářské lože, zednáři jsou vnímáni jako rozkladný živel, ve svém programu mají nepřátelství k víře.
- starokatolíci nejsou tak docela katolíci. Na vysvětlení je to složitější, např. vyznávají "neviditelnou církev" kterou tvoří všichni věřící v Krista bez rozdílu - opomíjejí to, že učení jednotlivých církví jde v některých věcech proti sobě.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kacíř Odilo
PříspěvekNapsal: 06.07.2009 - 09:59 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
... Ivan Štampach na Odila už nemá nárok, bylo to řádové jméno a to pozbyl vystoupením z řádu, takový jsou pravidla, v občance Odila nemá, to se u řeholních jmen nezapisuje ...
No, já mu klidně dál budu říkat Odilo, třeba navzdory "všem". A je mi celkem šumák, co má uvedenýho či neuvedenýho v občance. Většina lidí ho totiž stejně zná spíš jako Odila nikoli jako Ivana. Např. já ani nevěděl, že jeho civilní křestní jméno je Ivan. :wink:

Jan píše:
... starokatolíci nejsou tak docela katolíci ...
Myslel jsem si to. :!: :lol: :D :) :(

Jan píše:
... vyznávají "neviditelnou církev" ...
Je tady jeden starokatolík dokonce na fóru zaregistrovanej, znám se s ním na tykačku a nepřipadá mi, že by vyznával nějakou "neviditelnou církev".
Leda, že by to byl zase ňákej terminus technicus ŘKC. Třeba starokatolíci "neviditelnou církev" zaměňují či ztotožňují za Ecclesia triumphans, kterou my, co tady stále ještě tímto slzavým údolím chodíme, stejně nevidíme. Takže to snad není nic proti ničemu, ne? ... :idea: :D

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: neviditelná církev
PříspěvekNapsal: 06.07.2009 - 12:17 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
Jan píše:
... vyznávají "neviditelnou církev" ...
Je tady jeden starokatolík dokonce na fóru zaregistrovanej, znám se s ním na tykačku a nepřipadá mi, že by vyznával nějakou "neviditelnou církev".
Leda, že by to byl zase ňákej terminus technicus ŘKC. Třeba starokatolíci "neviditelnou církev" zaměňují či ztotožňují za Ecclesia triumphans, kterou my, co tady stále ještě tímto slzavým údolím chodíme, stejně nevidíme. Takže to snad není nic proti ničemu, ne? ... :idea: :D

Poslechni si někdy audiozáznam starokatolický bohoslužby. Jejich verze zpívaného Creda obsahuje: Věřím že je jediná svatá církev Boží, kterou všichni křesťané bez rozdílu tvoří." - nepoužívaj tohle credo vždycky, ale můžeš ho najít poměrně často - doporučuju prohlídnout audia bohoslužeb v archivu na www.nabozenstvi.com
Tím starokatolíkem myslíš jistě pana Smrčku z Tábora.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: neviditelná církev
PříspěvekNapsal: 06.07.2009 - 12:42 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
... Jejich verze zpívaného Creda obsahuje: "Věřím že je jediná svatá církev Boží, kterou všichni křesťané bez rozdílu tvoří." - nepoužívaj tohle credo vždycky, ale můžeš ho najít poměrně často ...
... marně tam ale hledám cosi o "neviditelné církvi" ... :? :wink:

Jan píše:
... Tím starokatolíkem myslíš jistě pana Smrčku z Tábora.
Pšššt. :!: Nemenovat. :lol:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 07.07.2009 - 09:19, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: neviditelná církev
PříspěvekNapsal: 06.07.2009 - 17:50 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
Jan píše:
... Jejich verze zpívaného Creda obsahuje: "Věřím že je jediná svatá církev Boží, kterou všichni křesťané bez rozdílu tvoří." - nepoužívaj tohle credo vždycky, ale můžeš ho najít poměrně často ...
... marně tam ale hledám cosi o "neviditelné církvi" ... :? :wink:
Právě to, že "všichni bez rozdílu". Tomu se říká neviditelná církev. Protože viditelně jsou to církve různé, ale vyznávají přesto, že jsou jedna církev. Což je z čistě praktických příčin nesmysl. Protože starokatolíci, pokud vím, věří v reálnou přítomnost Krista v Eucharistii, kdežto u některých protestantských uskupení je Eucharistie vnímána jen jako mrtvá připomínka bez reálné přítomnosti. Přesto i tito protestanté jsou křesťané, ale liší se v něčem tak zásadním jako je chápání Eucharistie, takže tam ta jednota v jednom společenství jaksi nesedí. Co vím, tak jen u unitářů (což už vůbec nejsou křesťané, nemají křest, jen nějakou "náhražku" bez potřebných náležitostí /lití vody nebo ponor do vody/, vpodstatě vítání občánků) mají u sebe pravidlo, že každý jejich člen si může věřit vpodstatě čemu a v co chce.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 619 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 42  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz