Právě je 19.04.2024 - 12:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Hodnocení knihy (1 až 5 jako ve škole)
1 33%  33%  [ 1 ]
2 0%  0%  [ 0 ]
3 0%  0%  [ 0 ]
4 0%  0%  [ 0 ]
5 67%  67%  [ 2 ]
Celkem hlasů : 3
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 11.10.2009 - 14:39 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Název: Výslech, odsouzení i upálení Mistra Jana Husa
Autor: Pogius
Vydalo: K.O.F.C.

Knížka je překlad originálu Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém, který byl sepsán očitým svědkem Pogiusem, převorem od sv.Mikuláše v Badenu.
Knížka má pouhých 120 stánek, ale zatím mě oslovila více než-li těch cca 50 knih, které jsem před ní přečetl.
Jedná se o dva dopisy Pogiuse, které napsal svému příteli Leonardu Mikuláši. V nich podrobně líčí svou cestu do Prahy, kde předal Mistru Janovi zvací dopis do Kostnice. Dále rozepisu jeho uvěznění v nelidských podmínkách, jeho statečnou obhajobu před koncilem a následně i vykonání justiční vraždy. Tedy věci které více méně již známe z ostatních knih. Co je však jiné a tím je úžasné, jsou doslovné citace Mistra Jana, jeho zastánců i odpůrců. Knížka vás přenese časem zpět a vy se stanete součastníkem tohoto procesu. Ze zaznamenaných projevů poznáte duševní rozpoložení zainteresovaných panovníků i duchovník a zjistíte (stejně jako já), že na jedné straně byly jednušky dychtící po Husově krvi a na straně druhé byly jednušky pro které byl Hus, se svým novým učením, zářivým světlem a kohoutem, který je probudil z temného snu.
Sám Pogius se zde svěřuje se svými vnitřními kroky, od nenáviti k Husovi až po jeho obhajobu před konečným odsouzením.

Vřele tedy tuto knížku doporučuji, takže pokud budete mít cestu do Betlémské kaple, obětujte malé množství korun a zainvestujte do ní. Opravdu nebudete zklamáni.

p.s. V diskuzní části o Husovi budu z této knihy citovat a to k problematice zda Hus byl či nebyl jednuška, dále k otázce kdy se Hus narodil a i k otázce jak vlastně Hus vypadal.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 11.10.2009 - 19:04 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
No já nevim, někde jsem četl, nebo slyšel, že je to podvrh z pozdější doby.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11.10.2009 - 22:57 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
... Vřele tedy tuto knížku doporučuji, ...
Sabin píše:
...Za chvilku ale uvedu dalši recenzi a to je bomba! ...
... jj, to si mirrro myslel taky, už v prosinci loňskýho roku. :!: :|

Jan píše:
No já nevim, někde jsem četl, nebo slyšel, že je to podvrh z pozdější doby.
Ano, je to skutečně plagiát. :!:

K tomu viz:
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?t=971

a nedávno taky tady (to bylo první upozornění):
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?p=7#p9477 , to jsem ještě ani ve snu netušil, že by se to mohlo objevit v recenzích ... :roll:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 29.03.2012 - 21:55, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12.10.2009 - 07:51 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Inu dobrá. Svými argumenty jsi mě přesvědčil. Naletěl jsem, uznávám svou chybu a tímto se omlouvám. Jsem jenom člověk, tudíž nedokonalý. Byl jsem tak nadšen, že jsem pro strom neviděl les.
Na druhou stranu je pro mě pozitivní zjištění, že ještě mám v sobě tu krásnou mladou naivitu a ne jenom tu starou sucharskou usedlost, která v poslední době teče tímto fórem a odhání mladé lidi. :wink:

Dobře, když tedy přijmeme, že se nejedná o historický fakt, určitě se tedy jedná o historický román. Tudíž, bych dal za 2, maximálně za 3. Ale hystericky ihned dát za 5, se mi jeví jako bezmyšlenkovité odsouzení. U Jana se to dá pochopit. I když je sice na lži zvyklý, v tomto případě se přeci jedná o Husa. U bratra Jiřího to ale moc nechápu. Šifra Mistra Leonarda je přeci docela hezky napsaná detektivka, tak proč jí také odsuzovat? ...

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: další nedorozumění ...
PříspěvekNapsal: 13.10.2009 - 12:06 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
... U bratra Jiřího to ale moc nechápu ...
Tak to je mi opravdu upřímně líto. :(
Nepřečetl sis zřejmě dobře, pokud vůbec, diaolg mezi mnou a mirrrem, který jsme o tomto dílku vedli již na poč. tohoto roku. Pak bys třeba leccos pochopil. Třeba to, proč jsem s ním o tom tak dlouze debatoval a neutnul tu diskusi v samém jejím počátku. Kdepak jsi byl např. ty? ... :wink:

Citace:
... starou sucharskou usedlost, která v poslední době teče tímto fórem ...
Vidíš, že můžeš tohle napsat právě ty, to zase "nechápu" já ... :P

Sabin píše:
... Ale hystericky ihned dát za 5, se mi jeví jako bezmyšlenkovité odsouzení ...
To u mne nebyla hysterie, ale maximální naštvanost, protože znovu musím připomenout, že stačilo si přečíst tento příspěvek z 10. října t. r. (napsaný ve VELICE smířlivém tónu a jen s malou špetkou ironie) a k tomuto nedorozumění (v odborném problému) naprosto zbytečně přecházejícímu do osobní roviny vůbec nemuselo dojít. :wink: :|
Abych projevil dobrou vůli, měním svoji klasifikaci danou "náhlým hnutím mysli" z 5 na 4 mínus ...

Sabin píše:
... Šifra Mistra Leonarda je přeci docela hezky napsaná detektivka, tak proč jí také odsuzovat? ...
Tak tohle raději no comment, moje reakce by mohla být opět "hysterická". :D

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 18.10.2009 - 21:15, celkově upraveno 7

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 13.10.2009 - 18:15 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Sabin píše:
jedná o historický román.

Myslím, že na román je to přeci jen poněkud stručný. Bral bych to spíš jako povídku.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 13.10.2009 - 21:48 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jan píše:
Sabin píše:
jedná o historický román.
Myslím, že na román je to přeci jen poněkud stručný. Bral bych to spíš jako povídku.

Souhlasím. Povídka je výstižnější.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25.10.2009 - 11:37 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Bratři, před dvěma dny jsem poprvé četla tento spis o Janu Husovi a včera jsem se dozvěděla, že je to plagiát. Dějiny totiž píší vítězové, podle nich se děti ve škole učí, co se stalo, tu myšlenku si pak nesou do života a zase ji předávají svým dětem a tak pořád dál. V době, kdy tohle dílo vzniklo, házeli katolíci na Husa ještě více špíny, nežli dnes. Dobří lidé, kteří měli dar řeči a psaného slova, se chtěli povzbudit v lásce k Janu Husovi, aby mohli žít ve štěstí a naději. Mysleli to dobře. Když jsem to četla, taky jsem chtěla žít morálně, čistě, statečně a hodně se modlit jako Jan Hus. Obzvláště mi zaujalo to, jak když na chvíli odvolal, protože byl v zoufalé situaci, cítil, jak se od něho Boží ochrana vzdálila. Přesně tak to totiž funguje. I když myšlenky přímo nevidíme, existuje také duchovní boj, když například spousta lidí vysílá zlo, na druhém konci světa z toho může vzniknout třeba přírodní katastrofa. Satan chce, abychom vysílali zlé myšlenky, ale Boží záměr je, abychom byli šťastni.
JE MI ÚPLNĚ FUK, JESTLI JE TO PLAGIÁT, DŮLEŽITÉ JE POSELSTVÍ, KTERÉ JSEM PŘITOM POCHOPILA.

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: význam
PříspěvekNapsal: 25.10.2009 - 12:44 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Význam a poselství tohoto záměrně vytvořeného dílka - domnívám se - nikdo z nekatolíků nezpochybňuje.
Katolící, kteří ho znají a kteří znají i jeho genezi, o něm říkají, že se jedná o protestantskou propagandu. Já bych pochopitelně tak nesmlouvavý v jeho odsouzení nebyl, i když tuším, že pravděpodobně bylo vytvořeno naprosto účelově. Že tento spisek obsahuje i zjevné historické nepřesnosti, ba přímo nepravdy, může být způsobeno pouze dvěma důvody, jež nechci dále rozebírat. Tím prvním je obyčejná neznalost historických fakt a tím druhým, daleko horším, byl zcela vědomý záměr, u něhož si nejsem vůbec jist, zda kostnickým mučedníkům mohl nějak pomoci. Na prahu 21. st. jim prokazuje, jak vidno, spíše medvědí službu, ale v době svého vydání jistě mohl někomu zcela jinému k něčemu pomoci, přestože kvalita tohoto plagiátu co se týče věrohodnosti je daleko horší než u Rukopisů ... :|

Aby nevznikl u neznalých a méně poučených čtenářů našeho fóra mylný dojem, že se snad jedná o skutečné svědectví očitého svědka, který se zúčastnil osobně kostnického koncilu, dovolil jsem si bez náznaku sentimentu a s věškerou naléhavostí na tuto skutečnost upozornit a akcentovat ji. Tuto zodpovědnost totiž ze mne bohužel nikdo nesejme! Kdo mne zná, ví moc dobře, proč jsem to musel udělat. Ti ostatní, pevně věřím, že to pochopí též.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.03.2012 - 09:21 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
"Pogius Florencský, vynikající spisovatel naší doby, napsal o smrti Jeronýma krásný list Mikuláši Mikulášovu, svému spoluobčanu, ačkoliv poněkud dle svého zvyku zdá se dorážeti na mravy duchovenstva." Historie česká, papež Pius II., str. 67.
Jak je to tedy s údajným výmyslem tohoto dopisu, když o něm píše osoba žijící v té době a další konkrétní žijící osoba, tedy Poggio Bracciolini z Florencie, se proti případnému podvodu neodvolal?

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: jak je to tedy ...
PříspěvekNapsal: 23.03.2012 - 19:24 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
... Jak je to tedy s údajným výmyslem tohoto dopisu, když o něm píše osoba žijící v té době a další konkrétní žijící osoba, tedy Poggio Bracciolini z Florencie, se proti případnému podvodu neodvolal?
Je to furt stejný a tato situace trvá už více jak 150 let.

Je třeba důsledně rozlišit dvě osoby:
1) Poggio Bracciolini - skutečný autor dopisu z r. 1416 o Jeronýmově procesu
a
2) anonymní plagiátor Pogius z první poloviny 19. st., který píše, resp. fabuluje "shodou okolností" taky o Jeronýmovi Pražském.

Z logiky věci vyplývá, že Enea Silvio Piccolomini, pozdější papež Pius II., má na mysli pochopitelně toho prvně uvedeného a toto téma v recenzích se týká toho druhého Pogia.
Z logiky časové posloupnosti dále vyplývá, že Poggio Bracciolini se v 19. století nemohl proti ničemu odvolat, neboť byl už skoro půl tisíciletí po smrti.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz