Právě je 19.04.2024 - 07:07

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 120 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jan Bydlinský
PříspěvekNapsal: 24.08.2009 - 20:51 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Famm píše:
... Ale myslím si, že jsem zmínku o něm v odborné literatuře nezahlédl.
Ano, to se může klidně stát komukoli z nás, moji nepatrnost nevyjímaje. Přehlédnutí nebo nazapamatování si nějakého jména sporadicky se vyskytujícího i v odborné literatuře je normální lidskou chybou, či pochopitelným selháním.

Jirásek si tedy Jana z Bydlína nevymyslil, ani ho do Wikipedie nevložil nějaký "jeho fanda" a už vůbec ne "obdivovatel filmu nebo knihy 'Proti všem'", což je v této diskusi jaksi podstatné, že ... :wink:

P.S. Nad kurzívou psanými špekulacemi zvostává rozum stát. :roll:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 16.10.2009 - 21:05, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Jirásek-Tschorn
PříspěvekNapsal: 17.09.2009 - 14:55 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Nenašel jsem tu jednu knihu, která sem svým způsobem také patří, proto se o ní stručně "technicky" zmíním.

VOJNA
Česká vojenská minulost v díle Jiráskově
uspořádal: Dr. Rudolf Tschorn
655 stran
vydal: Vědecký vojenský ústav v Praze 1923
Obrázek

Kniha je rozdělena do dvou částí. Po úvodní části (Vojna a vojáci v díle Jiráskově) následuje výbor z díla Al. Jiráska (Po stopách české vojenské minulosti) a posledních 50 stran je věnováno vzpomínkám vojáků a legionářů v souvislosti s Jiráskem.

Výběr kapitol tématicky husitských na str. 173-285:
V předvečer husitských válek, Boží zástup, Z počátků Tábora, Bitva na hoře Vítkově dne 14. července r. 1420, Pověsti o Žižkovi, Na Tčevo, Jan Jiskra z Brandýsa, Stará vojna, Po stopách českého válečnictví v Polsku.

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jirásek-Tschorn
PříspěvekNapsal: 17.09.2009 - 15:50 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
Nenašel jsem tu jednu knihu, která sem svým způsobem také patří ...

Četl jsi ji, nebo jen prohlížel? ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Jan Bydlinský
PříspěvekNapsal: 17.09.2009 - 19:07 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Doporučuji nahlédnout do Vavřince, tedy do poznámek k němu a hle: Bydlín a Smolín jsou (či byly) vsi poblíž Tábora! :wink:

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jirásek-Tschorn
PříspěvekNapsal: 17.09.2009 - 22:43 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
Četl jsi ji, nebo jen prohlížel?
Mám ji doma, ale zatím jen listoval... :?

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jirásek-Tschorn
PříspěvekNapsal: 18.09.2009 - 10:22 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
JM píše:
Četl jsi ji, nebo jen prohlížel?
Mám ji doma, ale zatím jen listoval... :?

O. K. Tak až si ji přečteš, docela by mne zajímal názor Dr. R. Tschorna na Mistra Jiráska ... :wink:
Doufám, že se nezapomeneš s námi o to podělit.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: obsese
PříspěvekNapsal: 16.11.2009 - 22:46 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
Zase si moc četl Jiráska, že... Projevuje se na tobě levicová ideologická masáž...
Hele, s tím Jiráskem to už hraničí s nějakou obsesí, tak si to, prosim tě, hlídej. :wink:

Chudák Jirásek, on asi za to tak může, že si ho zrovna bolševik oblíbil, když už se nemohl bránit, neb byl v tý době dávno po smrti. Dnes, kdo ještě čte Jiráska, již nejde jaksi s (polistopadovou) dobou. No, a ten, kdo Jiráska nečte, nebo ho dokonce, aniž sám ví proč zavrhl, tak ten zase podlehl "pravičácké ideologické" masáži některých "odborníků" na historii literatury, z nichž někteří ještě před listopadem leštili kliky sekreteriátů kulturních tajemníků KSČ a subordinačně stojíce u dveří mačkali v rukou klobouk a šoupali nohama.
O té katolické protijiráskovské masáži po listopadu '89 netřeba psát, ta je naprosto zjevná a používaná při sebemenší příležitosti.
Ve světle výše uvedeného se ti klidně přiznám, že budu vždy stát na straně těch, kteří toho Jiráska moc čtou. A ty si těmto čtenářům říkej jak chceš, jim je to celkem šumák - nebo k smíchu. :D :P

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 19.11.2009 - 21:24, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: obsese
PříspěvekNapsal: 19.11.2009 - 10:27 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
Jan píše:
Zase si moc četl Jiráska, že... Projevuje se na tobě levicová ideologická masáž...
Hele, s tím Jiráskem to už hraničí s nějakou obsesí, tak si to, prosim tě, hlídej. :wink: ...

Je ovšem třeba si uvědomit, že Lojza Jiráskovejch byl předevšim spisovatel, a nikoliv historik. Čili to samo už trošičku ubírá jeho věrohodnosti, neb každej spisovatel si sem-tam něco ulže.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: obsese
PříspěvekNapsal: 19.11.2009 - 11:18 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
A je to přece obsese ... :cry:
Jan píše:
... Je ovšem třeba si uvědomit, že Lojza Jiráskovejch byl předevšim spisovatel, a nikoliv historik ...
Možná by sis měl znovu osvěžit Jiráskovo CV, nebo rovnou vrátit školné. :D Už jsme na fóru psali o Jiráskově vzdělání a původní profesi, nemíním se k tomu tedy vracet a už vůbec né v pokecovým tématu.

Pouze si dovolím k tomu připojit malou poznámku o zkušenosti ze současnosti, která s tématem Jirásek velice úzce souvisí. Totiž to, že v současné době může na nejmenovaném osmiletém gymnáziu klidně učit dějepis kantor s aprobací matematika - fyzika, pak vede k tomu, že se děcka o našich dějinách dozvídají neuvěřitelné bláboly, které se úplně náhodou a v naprosto jiné souvislosti pak dovím zase já ... :roll:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: obsese
PříspěvekNapsal: 19.11.2009 - 13:46 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
na nejmenovaném osmiletém gymnáziu klidně učit dějepis kantor s aprobací matematika - fyzika, pak vede k tomu, že se děcka o našich dějinách dozvídají neuvěřitelné bláboly,
Vzdělání nicméně není překážkou k tomu, aby popouštěl uzdu fantazii a promítal si své představy či přání do historie.

_________________
Ut omnes unum sint.


Naposledy upravil Jan dne 19.11.2009 - 13:58, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: obsese
PříspěvekNapsal: 19.11.2009 - 13:55 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
... Vzdělání nicméně není překákou k tomu, aby popouštěl uzdu fantazii a promítal si své představy ... do historie.
Jasně. :!:
Pak by to ale nebyl spisovatel, ale badatel někde v zaprášeným archivu, který píše studii nebo odbornou publikaci třeba, třebá ... k rebelii Chodů na Domažlicku, víme.
A Jiráskovi nebylo vedělání žádnou překážkou, ba právě naopak(!) s tím, že do svých historických románů, v nichž se držel tenkráte známých historických faktů, žádná svá přání nepromítal. To se tak může jevit akorát někomu, kdo podlehl "katolické masáži" ... :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: obsese
PříspěvekNapsal: 19.11.2009 - 13:58 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
... Pak by to ale nebyl spisovatel, ale badatel někde v zaprášeným archivu, který píše studii nebo odbornou publikaci třeba, třebá ... k rebelii Chodů na Domažlicku, víme.
A Jiráskovi nebylo vedělání žádnou překážkou, ba právě naopak(!) s tím, že do svých historických románů, v nichž se držel tenkráte známých historických faktů, žádná svá přání nepromítal. To se tak může jevit akorát někomu, kdo podlehl "katolické masáži" ... :|

Kdyby napřed napsal odbornou příručičku a na jejim základě se pak rozvinul v románovou tvorbu, nemuselo by to dopadat tak jak to dopadalo a dopadá.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: obsese
PříspěvekNapsal: 19.11.2009 - 14:09 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
... Kdyby napřed napsal odbornou příručičku a na jejim základě se pak rozvinul v románovou tvorbu, nemuselo by to dopadat tak jak to dopadalo a dopadá.
To jsou ale pouze ryze účelový konstrukce ... :roll:
Přestaň, prosím tě, takhle špekulovat a škrabat se pravou rukou za levým uchem, to opravdu nikam nevede. :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jirásek
PříspěvekNapsal: 22.11.2009 - 04:04 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Famm píše:
To, že p. Jirásek důkladně studoval prameny je obdivuhodné, avšak je otázka, zda si nevybíral jen to, co se mu hodilo a nevytrhával některé prameny z kontextu.
B I N G O !
Já se s jezuitou znám a ještě se mi nestalo, že by mi dupal po nohách okovanejma botičkama a nebo mi prohrabával doma knihovnu (pár "závadnejch" by se tam našlo). A stačí otevřít "Temno", případně shlédnout jeho filmovou verzi, a máme tam dočista jiné jezuity, než znám já. Čim to asi bude? Postoje k věcem závadným se od 18. století příliš nezměnily. Index zakázaných knih byl sice zrušen, vyvarování se závadných autorů je však dále vřele doporučeno.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jirásek
PříspěvekNapsal: 22.11.2009 - 12:35 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
... Já se s jezuitou znám a ještě se mi nestalo, že by mi dupal po nohách okovanejma botičkama a nebo mi prohrabával doma knihovnu (pár "závadnejch" by se tam našlo) ...
Tak to vzdej Bohu díky za to, že jsi se narodil v minulém století ... :wink: :lol:

Jan píše:
... A stačí otevřít "Temno", případně shlédnout jeho filmovou verzi, a máme tam dočista jiné jezuity, než znám já. Čim to asi bude? ...
:shock: Ty to fakt nevíš? :roll: Tak já ti to zcela zdarma naznačím. :wink:
Ty taky znáš úplně jinýho Husa, než znám já, než zná Sabin, Dáša, Vladimír a mnoho a mnoho dalších. A přesně tím to bude, víš. Myslím, že tahle "nápověda" by ti mohla stačit.
Tak zkus vo tom popřemejšlet, co to (s tebou) vyvede ... :D

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 120 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 122 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz