www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

bitva u Poříčí nad Sázavou
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=10&t=2599
Stránka 1 z 1

Autor:  Jiří Motyčka [ 20.05.2020 - 23:46 ]
Předmět příspěvku:  bitva u Poříčí nad Sázavou

Velice stručně si připomeňme, co této bitvě předcházelo? Jaká byla situace v prvním pololetí roku 1420 v Čechách?
Žižka odešel z Plzně, v březnu zvítězil u Sudoměře a zakotvil na nově založeném a zcela husitském Táboře. Je vyhlášena 1. křížová výprava proti neposlušné kacířské zemi. Na počátku května král Zikmund, který se ze Slezska přesunul do Čech, získal bez boje Hradec Králové a někdy kolem poloviny května srdečně uvítala ryšavého Lucemburka Kutná Hora. Praze hrozí smrtelné nebezpečí, a tak v polovině května 1420 se Jan Žižka v čele vojska hnul z Tábora a vydal se na pomoc ohrožené husitské metropoli. Krátce poté dochází i k bitvě u Melechova a nakonec i k bitvě u Poříčí.

První střetnutí táborské husity v čele s Žižkou čekalo již před Benešovem. Hejtmanem místní posádky byl šlechtic z Horní Lužice pan Hanuš z Polenska, který sem byl převelen z Pražského hradu i se svými hornolužickými žoldnéři. Hanuš se snažil husity z Tábora zastavit ještě před Benešovem, to se mu však nepodařilo a naopak táboři v neděli 19. května 1420 pronikli do města z úplně jiného směru. Město vč. kostela sv. Mikuláše vypálili, klášter minoritů utrpěl taká značné škody, i když husité na něj přímo nezaútočili. Útok na Benešov byl vlastně mstou husitů Petrovi ze Šternberka.

Pak táboři pokračovali směrem na Prahu. Před večerem stále ještě 19. května přebrodili u Poříčí Sázavu s tím, že přenocují na pravobřežní straně řeky. Když tu náhle obdrželi zprávu o nepříteli, který k nim chvátal ze dvou směrů, totiž z Prahy a od Kutné Hory. Severněji od řeky, nevíme přesně kde, zaujali táboři obranné postavení. Husité byli přinuceni svést bitvu s katolickými oddíly, jejichž prvotním úkolem byla ochrana Benešova, což již nestihly. Katolické sbory byly vedeny Petrem Konopišťským ze Šternberka, Václavem z Dubé, Pippo Spanem z Ozory, Janem z Chotěmic a kutnohorským rychtářem Václavem Donínským.
Táboři se s velkou mírou pravděpodobnosti blížící se jistotě uzavřeli do vozové hradby. Během nastalé bitvy táboři podnikli proti nepříteli výpad pěchoty ozbrojené cepy, sudlicemi, kušemi, ale i ručnicemi a katolíci byli nuceni ustoupit. Husité setrvali na místě boje do rána, čímž se dle dobového úzu stali vítězi.
Husitské vítěze od Poříčí následující den v odpoledních hodinách přivítala Praha.

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/