Právě je 17.10.2021 - 15:17

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 114 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Alois Jirásek
PříspěvekNapsal: 07.06.2021 - 07:23 
pavézník
pavézník

Tak já se přiznám, že krom Starých pověstí českých jsem od Jiráska nepřečetl v podstatě ani řádku. A i ty Staré pověsti české jsem přečetl hlavně proto, že jsem po otci měl a ještě mám nějaké staré vydání, které bylo bohatě ilustrované, Alšem asi??

PříspěvekNapsal: 07.06.2021 - 19:51 
hejtman
hejtman

Kata-he-kasa píše:
Tak já se přiznám, že krom Starých pověstí českých jsem od Jiráska nepřečetl v podstatě ani řádku ...
... no, tak to není zrovna dobrá vizitka pro návštěvníka a přispěvatele tohoto DF, Václave. :wink: :D
Mít z Jiráska přečteny "pouze" Staré pověsti české, je fakt zoufale málo. :!: Zejména s vědomím toho, že fundament jeho literární tvorby tvoří husitství. :idea:

BTW. Staré pověsti české pochopitelně neilustroval "jen" Aleš. Např. já je mám s překrásnými ilustracemi od Věnceslava Černého. Když jsem si jako malej kluk prohlížel jeho obraz bitevní scény lucké války, běhal mi mráz po zádech. :sick: :shh:

PříspěvekNapsal: 05.07.2021 - 22:32 
pavézník
pavézník

No to je tak. Již od mládí jsem rád chodil do knihovny a četl kdeco. Knihovna byla rozdělena na jednotlivá, tématická oddělení a byly dvě oddělení, kterým jsem se vyhýbal jako čert kříži, a to poezie a romány. Poezii jsem nikdy nechápal a nechápu dodnes a romány pro mě znamenaly četbu pro holky, tedy něco naprosto opovrženíhodného. No, a Jirásek byl právě v těch románech, že.

PříspěvekNapsal: 05.07.2021 - 22:36 
hejtman
hejtman

Té poezii bych s velkým sebezapřením jakž takž rozuměl. Ale romány?! :shock: :? To mi hlava nebere, protože bezpečně znám takové romány, které by holky nečetly ani za nic, nebo aspoň většina z nich. :idea:

PříspěvekNapsal: 05.07.2021 - 23:35 
pavézník
pavézník

Za to asi můžou sestřenice. Trávil jsem nima celkem dost času, jezdíval jsem tam na prázdniny. Jenže ony byly starší a četly právě ty romány, dívčí romány. Já v nich občas listoval, ale to se opravdu nedalo a tím pádem mi z toho nějak vyplynulo, že je to čtení pro holky :lol: , no.
Přečetl jsem něco od Julese Verna, jinak jsem si půjčoval knihy, kde jsem se mohl něco dozvědět. O historii, zeměpisu, přírodovědě, učarovali mně dinosauři, knížky s ilustracemi Zdeňka Buriana jsem si půjčoval opakovaně.
Od Jiráska jsem zkusil poctivě přečíst Psohlavce, už proto, že to byla povinná četba, ale nešlo to. Takže jsem jenom zhltnul pasáž o popravě Koziny a to bylo vše.
Několikrát jsem zkoušel Švejka, ale ani toho jsem nezvládl.
Asi jsem kulturní barbar :|

PříspěvekNapsal: 05.07.2021 - 23:52 
hejtman
hejtman

Kata-he-kasa píše:
... jinak jsem si půjčoval knihy, kde jsem se mohl něco dozvědět. O historii, zeměpisu, přírodovědě, učarovali mně dinosauři, knížky s ilustracemi Zdeňka Buriana jsem si půjčoval opakovaně ...
... tomu rozumím.

Kata-he-kasa píše:
... Od Jiráska jsem zkusil poctivě přečíst Psohlavce, už proto, že to byla povinná četba, ale nešlo to. Takže jsem jenom zhltnul pasáž o popravě Koziny a to bylo vše ...
Zkus Temno ... :wink:

Kata-he-kasa píše:
... Několikrát jsem zkoušel Švejka, ale ani toho jsem nezvládl. Asi jsem kulturní barbar :|
Nejsi,
i když zrovna s Tím Švejkem je to fakt divný. :!: :? :D

Předmět příspěvku: Vlnas o Jiráskovi
PříspěvekNapsal: 02.08.2021 - 10:54 
cepník
cepník

Už trochu starší článek Víta Vlnase "Obrana Jiráskova":
https://neviditelnypes.lidovky.cz/kultura/kultura-obrana-jiraskova.A120829_154444_p_kultura_wag

Předmět příspěvku: Re: Vlnas o Jiráskovi
PříspěvekNapsal: 02.08.2021 - 11:33 
hejtman
hejtman

Milan píše:
Už trochu starší článek Víta Vlnase ...
... tenhle text Víta Vlnase je cenný především tím, že pregnantně pojmenovává vztah Nejedlého k Jiráskovi. Ano, tato dvě jména nelze spojovat z principu v jakési ideologické a fatálně zjednodušující zkratce, jak se to s patologickou obsesí děje po listopadu '89:
"Zdeněk Nejedlý je sám o sobě složitější případ. Zde však jasně spáchal neospravedlnitelný zločin na nevinném, který se nemohl bránit. Důsledky tohoto jeho zločinu pak budou trvat do té doby, dokud čeští novináři nepřestanou vyslovovat jména Aloise Jiráska a Zdeňka Nejedlého jedním dechem v negativním, zjednodušujícím, a především nesmyslném kontextu."

A nádavkem Vlnas přidává dobrou radu:
"Nečtěte Jiráska, jestliže nechcete, neumíte nebo nemáte čas. Nekopejte do něj však. Kopete totiž do sebe."

PříspěvekNapsal: 09.08.2021 - 15:28 
cepník
cepník

A ještě jeden Vlnasův postřeh stojí docela za zaznamenání - totiž když srovnává "hříchy" jiných klasiků s Jiráskem ("...Na rozdíl od dalších veličin české literatury 19. století, jakými byli Neruda, Svatopluk Čech či bratři Mrštíkové, není v Jiráskovi třeba ani náznak antisemitismu..."). A přesto je to Jirásek, kdo to stále v obecném povědomí odnáší nejvíce (ačkoli vesměs za něco, co způsobili až jiní).
Tím určitě nevolám po odsuzování dalších umělců (případné omyly a viny nezamlčovat, přinejmenším ale uvést do dobových souvislostí...).

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 114 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]