Téměř všechno v české kultuře, co mělo význam pro život národa, se hlásilo či vycházelo z husitství. Jak by zněla česká hudba bez Smetanovy Libuše, v jejímž proroctví se ozývají tóny husitské doby? V cyklu Má vlast vrcholí v závěrečných symfonických básních Tábor a Blaník Smetanův vztah k husitství. Jeho česká krajina je prolnuta husitskými motivy.
Ve výkladu k symfonické básni Tábor skladatel poznamenal: "Skladba líčí pevnou vůli, vítězné boje, stálost, vytrvalost a tvrdošíjnou neústupnost (Smetana dvakrát podškrt!), kterou skladba též končí. Do detailů se nedá rozdrobit, nýbrž zahrnuje všeobecně slávu a chválu husitských bojů a nezlomnost povahy husitů"
Když má Smetana zvolit motiv pro pochod blanického vojska, které v nitru hory dříme a čeká, až "bude české zemi nejhůře", opět vyvolí husitský chorál a poznamenává:"NA PODKLADĚ TÉTO MELODIE, TOHOTO HUSITSKÉHO PRINCIPU, SE VYVINE VZKŘÍŠENÍ NÁRODA ČESKÉHO, BUDOUCÍ ŠTĚSTÍ A SLÁVA, vítězným hymnem v podobě pochodu končí skladba - a tak i celá řada symfonických básní Vlast."
Tak jak to bude s tou hymnou?!
Nebo taky Smetanu kvůli husitství zametou pod koberec jako Jiráska a Alše?
_________________ Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.
|