Právě je 19.04.2024 - 11:44

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: noviny, časopisy aj. periodika ...
PříspěvekNapsal: 15.04.2005 - 10:18 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Už druhým rokem odebírám časopis Husita. Vydává ho Pražská diecéze CČSH a jsem s ním velice spokojen. Samozřejmě, že se v něm někdy najdou hluchá místa, ale většinou je velice zajímavý a proto jsem se rozhodl Vám ho bratři a sestry doporučit. Je rozdělen na několik částí jako např. rozhovory, hudba, filmy, historie, alternativní sporty, lidé a data, historie, reportáže, atd. Pokud by jste tedy měli zájem můžete si jej objednat na e-mailu husite@seznam.cz nebo na adrese Prezentační centrum Husita, Sbor A, CČSH, Na Petynce 47, 169 00 Praha 6 - Břevnov. Roční předplatné časopisu je pouhých (až se mi chce napsat směšných) 100,-Kč.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RE:
PříspěvekNapsal: 15.04.2005 - 12:58 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 27.03.2005 - 16:39
Příspěvky: 39
Bydliště: Opava
To jsem ale rada, ze jsem narazila na dalsi casopis, ktery se bude dat cist ;) Ja osobne odebiram zatim jen Narodni myslenku, ale todle si nejspis predplatim... asi to nevychazi mesicne, ze? To je ctvrtletnik?

_________________
Jsi Čech, Čech, Čech! Tak si toho važ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 16.04.2005 - 18:30 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 06.07.2004 - 07:55
Příspěvky: 91
Bydliště: Jižní Morava
Tak to jsi velice rád předplatím. Dík za radu bratře.

_________________
Když je národu nejhůř a matka vlast krvácí ....je na čase postavit se vzpříma a chránit jí svým tělem. Teprve tehdy člověk hledá víru, sílu a ideály, které může najít v našich bohatých dějinách. Především u "Božích bojovníků".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RE:
PříspěvekNapsal: 23.04.2005 - 20:56 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Ten časopis vychází tak jednou za dva měsíce (+- týden). Musíme být trošku tolerántí, nejsou to přeci vyučený novináři. Může tam psát kdokoliv chce.
Redwizara píše:
To jsem ale rada, ze jsem narazila na dalsi casopis, ktery se bude dat cist ;) Ja osobne odebiram zatim jen Narodni myslenku, ale todle si nejspis predplatim... asi to nevychazi mesicne, ze? To je ctvrtletnik?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RE:
PříspěvekNapsal: 02.05.2005 - 17:42 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 27.03.2005 - 16:39
Příspěvky: 39
Bydliště: Opava
Jasne, to chapu...

_________________
Jsi Čech, Čech, Čech! Tak si toho važ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 07.07.2006 - 10:36 
Offline
práče
práče

Registrován: 07.07.2006 - 09:57
Příspěvky: 21
Bydliště: Někde na JM
Je nějaký PDF časák na netu? Rád bych se na to mrknul. Mám o to totiž vážný zájem. Děkluji za případné informace.

_________________
Nic neskončilo ...jsme stále tady!
PRAVDA VÍTĚZÍ!
...miluj vlast, braň vlast a bojuj za vlast až do smtri!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: časopis HISTORY revue
PříspěvekNapsal: 02.07.2008 - 15:11 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
časopis HISTORY revue

V časopise History revue 5/2008 byl otištěn článek Tajemný život husitského hejtmana od pana Jana Bauera o Janu Žižkovi, na který musím tímto reagovat.
Již jsem si zvykl, že pan Bauer to Janu Žižkovi dává skrze své články a knihy “pěkně sežrat“. To není nic nového. Čím mě ale stále více a více šokuje, je jeho sdělování historicky nepodložených spekulací, jako by to byla skutečnost. S neuvěřitelnou jistotou sděluje laické (ale i odborné) veřejnosti informace o kterých skuteční historici mlčí, protože nejsou nijak doloženy.

Zde je několik příkladů a do závorky uvádím své komentáře:
1) Žižka a jeho druzi nenocují v hlubokých lesích nebo v jeskyních. V případě nebezpečí se uchylují na některý hrad svých šlechtických přítel (bezvýznamný zeman má mezi vyšší šlechtou své přátele a každé ráno dojíždí na své místo přepadů jako do práce?)
2) Trocnovský zeman dobře cítí, že je načase změnit prostředí. V Čechách má na něj spadeno spousta lidí (on byl jediný lapka? A když ne, tak byl tak významný?)
3) 15.června 1410 u vesnice Grunwaldu prodělává Žižka svou první velkou bitvu (opět ta neochvějná jistota)
4) Britský slovník The Dictionary of Religion, vydaný v roce 1887, uvádí, že Žižka válčil jako žoldnéř v anglické armádě ve Francii (toto je stejně tak doloženo asi jako to, že Žižka válčil v Uhrách)
5) Podle Britské univerzitní encyklopedie se Žižka vyznamenal v řadách anglického vojska v bitvě u Azincourtu proti Francouzům (je to lákavá myšlenka, ale opět jsme u stejného komentáře bodu 4)
6) Podle dalších zahraničních informací měl Žižka sloužit dokonce v Dánsku a v Dolním Sasku (viz. bod 4, ale na omluvu pana Bauera zde on sám uvádí, že české prameny o těchto zahraničním angažmá nic nevědí, prý až na to polské)
7) Možná ho Husovy myšlenky ani nezajímaly a teoretické spory mu byly lhostejné. Potvrzuje to přinejmenším událost z prosince 142O. Na hádání o obsahu husitského hnutí, mezi univerzitními mistry, pražskými a táborskými kněžími, mlčí. Prostě nemá co říci, ba ani zřejmě nerozumí tomu, o čem je řeč (tak tuto impertaci snad ani nemá cenu komentovat. Jan Žižka je prostě jenom zaslepený hlupák, který umí pouze vraždit lidi)

To by asi tak bylo vše k “odbornému“ článku zemědělského inženýra pana Bauera. Již se těším na další.
Co by jsme ale chtěli, aby otiskli v tak “odborném“ časopise jako je History, kde si na straně 9 ve článku Zaostřeno na osobnosti, konkrétně na Martina Luthera přečteme, že na reformátorské teze Martina Luthera navazuje řada evropských duchovních, též papežským koncilem odsouzený a upálený český kněz Jan Hus.
Na závěr už se snad jenom s pousmáním zmíním o úvodním obrázku kde nad husitskou vozovou hradbou “hrdě“ vlaje prapor s husou.
Dle úvodu šefredaktorky History neocení tento časopis jej odborníci mezi námi, ale je určen každému, kdo se zajímá o minulost. Dále uvádí, že časopis History revue je časopisem, který nemá na českém trhu obdoby (lépe bych to snad ani definovat nedokázal).
Z mého pohledu se jedná o další čaospis typu Spy nebo Žena pro život, který si ale hraje na něco odbornějšího.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: první číslo...
PříspěvekNapsal: 02.07.2008 - 21:44 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jak už bratr Sabin zmiňoval, paní šéfredaktorka Mgr. Ilona Kučerová v tomto prvním čísle uvedeného plátku doslova píše: "...dostává se vám do rukou první číslo časopisu, který nemá na českém trhu obdoby." Paní šéfová mi možná nebude ani věřit, ale právě tohle jí bezmezně věřím. :lol:

Sabin píše:
Co by jsme ale chtěli, aby otiskli v tak “odborném“ časopise jako je History, kde si na straně 9 ve článku Zaostřeno na osobnosti, konkrétně na Martina Luthera přečteme, že na reformátorské teze Martina Luthera navazuje řada evropských duchovních, též papežským koncilem odsouzený a upálený český kněz Jan Hus...
Mistr Jan Hus by se nestačil divit, na koho vlastně navázal, aniž o tom sám věděl.

Děkuji, Sabine, této perly jsem si málem nevšiml. Sama o sobě přesvědčivě dokládá, že tento "časopis" "neocení jen odborníci", jak píše paní magistra Ilona Kučerová.
Vážená paní šéfredaktorko, máte pravdu, po této hlášce ho určitě náležitě "ocení" nejen odborníci ale i jen trochu poučená laická veřejnost...

Musíme jen doufat, že neviditelná ruka trhu brzy tomuto vydavatelskému počinu nafackuje. :| :mrgreen:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 22.11.2012 - 16:56, celkově upraveno 5

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.07.2008 - 22:04 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Ale k věci...
Citace:
...5) Podle Britské univerzitní encyklopedie se Žižka vyznamenal v řadách anglického vojska v bitvě u Azincourtu...
K tomu viz též toto téma ...

Citace:
... 6) Podle dalších zahraničních informací měl Žižka sloužit dokonce v Dánsku a v ...
... Africe. :roll:

Citace:
...7) Možná ho Husovy myšlenky ani nezajímaly a teoretické spory mu byly lhostejné. Potvrzuje to přinejmenším událost z prosince 1420. Na hádání o obsahu husitského hnutí, mezi univerzitními mistry, pražskými a táborskými kněžími, mlčí. Prostě nemá co říci, ba ani zřejmě nerozumí tomu, o čem je řeč...
Ano, to je pravda. Je však třeba na tomto místě zároveň konstatovat, že Žižkovi, muži činu byly věroučné tahanice zvláště táborských kněží z duše protivné. Mlčel možná proto, aby nevybuchl hněvem a nepřipomněl jim, že tak by si to asi mistr Jan nepředstavoval. Neporazitelný odmítal zasahování táborských kněží do vojensko-strategického i jiného rozhodování a nesouhlasil s utvářením táborské teokratické republiky. Ale že by ho Husovy myšlenky nezajímaly, je přece jenom odvážná spekulace... :roll:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: další čísla ...
PříspěvekNapsal: 26.09.2009 - 22:19 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
JM píše:
... Musíme jen doufat, že neviditelná ruka trhu brzy tomuto vydavatelskému počinu nafackuje. :| :mrgreen:
No, zatím mu nenafackovala ... :?

JM píše:
Jak už bratr Sabin zmiňoval, paní šéfredaktorka Mgr. Ilona Kučerová v tomto prvním čísle uvedeného plátku doslova píše: "...dostává se vám do rukou první číslo časopisu, který nemá na českém trhu obdoby." Paní šéfová mi možná nebude ani věřit, ale právě tohle jí bezmezně věřím :lol: ...
No, možná si paní šéfová přečetla toto téma na našem fóru a šla do sebe. :oops: :lol:

Ale vážně. Nedávno se mi dostalo čirou náhodou do rukou další číslo tohoto časopisu a četl jsem tam se zájmem jakýsi článek o Lutherovi. Musím objektivně přiznat, že se mi docela zamlouval. Tak ňák nevím ... :?
A co ostatní? Setkali jste se s ním? Iohannesi? ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28.10.2009 - 01:41 
Offline
velitel vozu
velitel vozu

Registrován: 31.08.2009 - 13:47
Příspěvky: 324
Bydliště: Petrovice
Já jsem kdysi letmo prolistoval jedno číslo. Takový Blesk na poli historie.

_________________
De omnibus est dubitandum.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: bulvár o historii
PříspěvekNapsal: 28.10.2009 - 11:21 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Iohannes Cladis píše:
Já jsem kdysi letmo prolistoval jedno číslo. Takový Blesk na poli historie.
Děkuju, tak nějak.
I když, jak jsem uvedl v předchozím svém příspěvku, našli bychom tam jistě i výjimky, které budou potvrzovat pravidlo. Doufejme, že pokud se tento časopis vůbec udrží na trhu, bude těch "výjimek" přibývat na úkor těch ostatních.
Popřejme tedy upřímně paní šéfové, aby kvalitní články přestaly býti výjimkami ... :wink: :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: historický magazín Živá historie
PříspěvekNapsal: 06.05.2010 - 15:26 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
historický magazín Živá historie

V květnovém čísle tohoto magazínu vychází první díl seriálu o husitských válkách. :wink: :shock: :?

Tady si můžete po zadání vaši e-mailové adresy zdarma stáhnout vzorek prvních čísel magazínu (buďtě trpěliví, chvíli to trvá). A pak na str. 47 je článek "Husité proti prohnilé církvi" z cyklu "kořeny husitské revoluce" od Mgr. Lenky Peremské specializující se na dějiny středověku ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 06.05.2010 - 21:47, celkově upraveno 4

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 06.05.2010 - 18:34 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 11.12.2009 - 09:02
Příspěvky: 136
V už tu zmieňovanom "plátku" History revue č.2/2010
vyšiel trojstranový článok "Zapomenutá bitva Želenice 1438: Husité
se chytili do stejné pasti jako u Lipan"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.05.2010 - 21:49 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
JM píše:
... V květnovém čísle tohoto magazínu vychází první díl seriálu o husitských válkách ...

V 1. dílu nazvaném "Vzpoura proti zkažené církvi" na str. 9. píše pan magistr Jindřich Kačer, že "historik František Šmahel dokonce nazývá moderními termíny levice (pro radikály) a konzervativci (pro umírněné)."
Toto označení dle Kačera "není samozřejmě přesné", ale označení "přesné" nebo alespoň "přesnější" nám autor článku bohužel nenabízí. :wink:
Pana Kačera bych s dovolením upozornil, že tyto termíny nepoužívá jen Šmahel, tudíž je s velkou mírou pravděpodobnosti ani nezavedl, jak se nám možná snaží pan Kačer sugerovat. Nacházíme se v 21. století a jsem přesvědčen, že právě tyto termíny, moderní historiografií běžně používané, mohou spoustě lidí přiblížit odtažitou problematiku (nejenom) 1. třetiny 15. věku, i když někteří "moderní" historici se jim urputně brání.
K tomu viz také tady ...

Na str. 11 se šéfredaktor Kačer vyjadřuje i k Čáslavskému sněmu. Přiklání se spíše k názoru, že Žižka se sjezdu nezúčastnil a závěry sjezdu autor článku poněkud bagatelizuje, zdá se mi.
Ano, moderní historiografie význam tohoto zemského sněmu přece jenom snížila oproti starším interpretacím. Přesto sněm v Čáslavi má velice významné a nezpochybnitelné místo mezi mnoha husitskými sněmy.

Přes výše uvedené připomínky bych článek doporučil k přečtení.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 80 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz