Právě je 19.04.2024 - 17:49

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 107 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12.03.2005 - 14:36 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 17.01.2005 - 22:17
Příspěvky: 101
Sabin píše:
Jak už jsem tady několikrát psal, tak ten, kdo se zajímá a studuje historii českého národa, je vždy tak trochu Husitou. U tebe je to ještě hezčí, že ty jsi příslušníkem jiného národa, ale i přes to máš husitské srdce!
Pokud se někdy budeš chystat do Č.K. nebo Č.B. nebo prostě do jižních Čech, tak se klidně ozvi a něco vymyslíme. Neříkám, že je tady toho víc než v Praze, protože Praha je unikátní poklad, ale najde se toho tady opravdu hodně.
gp500 píše:
Nazdar bratre! Oslovovať ma bratr je pre mňa veľká česť. Symbolizuje to že moje srdce je husitské? Teším sa na stretnutie s tebou i s inými prívržencami husitov! Do Prahy určite pojdem v lete aj viackrát a mal by som ísť aj do Českých Budejovíc. To sa potom obrátim na Sabina.

Dík. Pekne sa to číta. Ján Hus a Ján Žižka sa mi uložili už od malička do srdca a teraz sa len vraciam sám k sebe na vyššej úrovni, už som zaradil husitov jednoznačne medzi moju životnú filozofiu...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Praha 12.-14.3.2005
PříspěvekNapsal: 17.03.2005 - 18:41 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 17.01.2005 - 22:17
Příspěvky: 101
gp500 píše:
Navštívim Prahu v tomto termíne, určite si pozriem a uctím Žižkov, Jana Žižku, Jana Husa a Jana Želivského na Staromestskom námestí a v Betlémskej kaplnke, pozriem Vyšehrad a tiež Nové mesto Pražské, radnicu a kostol Marie snežné (tam som ešte nebol). Ak má niekto záujem sa pridať budem rád. Ubytovanie v Prahe v železničnej ubytovni za 182czk.

Žižkov s Jánom Žižkom na koni som videl z rôznych pohľadov z mesta...Jána Husa som si uctil na staromestskom námestí a na staromestskej radnici. Bratři! V Husových sadoch je zničený pomník Jána Husa! Vandali zničilli hlavu a odstránili písmenká! Napriek tomu je vidno čo tam bolo napísané: M.Ján Hus Pravdu každému přejte! Bolí to. Bratři! Bol odstránený pomník Jana Želivského spred Novomestskej radnice a nahradený svetuškárskym stlpom! Nehorázna krivda! Tiež odstránili ďaľší pomník Želivského na ulici Jána Želivského a dali tam sochu nejakého dievčatka! V kostole Marie snežné som bol. Je to nádherný kostol aj pocit že tu kázal brat Želivský!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Praha 12.-14.3.2005
PříspěvekNapsal: 17.03.2005 - 18:45 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 17.01.2005 - 22:17
Příspěvky: 101
gp500 píše:
Sabin píše:
Nahlédl jsem do chytré knihy a musím se ti omluvit! Kostel Panny Marie Sněžné je pro veřejnost otevřený. V čem jsem se ale nezmílil je to, že patří nějakým kuklíkům, konkrétně františkánům. Na Novoměstské radnici je prý přístupná i vyhlídková věž, ale když jsem tam byl já, tak jsem se marně dobíjel a bušil na okovaná vrata. Nikdo mě nepustil dovnitř, natož na věž. Tak jsem si "jenom" vyfotil pamětní desku. Národní památník na Žižkově je veřejnosti nepřístupný, ale za ty fotky a výhled to stojí vidět. Když jsem tam byl tak jsem se hned vžil do minulosti (stejně jako na Sudoměři) a popisoval jsem přítelkyni tak vehementně průběh bitvy až si kolemjdoucí mysleli, že mám asi epilepsii. No a pak samozřejmě Betlémská kaple, Vyšehrad, atd. Pokud budeš na Hradě, obejdi chrám sv.Víta a zezadu na zdi je vytesaný kalich asi 1 x 0,5m. Docela jsem byl překvapený, že tam ještě vydržel. No a jestli budeš na Staroměstském náměstí tak se podívej na Týnský chrám. V průčelí mezi věžemi je zlatá socha Panny Marie, která byla ulita v roce 1621 (po Bílé Hoře) ze zlatého kalichu, který byl z tohoto místa ztržen. Tak to by asi bylo všechno co ti může Krumlovák doporučit, aby jsi viděl v Praze.
gp500 píše:
Navštívim Prahu v tomto termíne, určite si pozriem a uctím Žižkov, Jana Žižku, Jana Husa a Jana Želivského na Staromestskom námestí a v Betlémskej kaplnke, pozriem Vyšehrad a tiež Nové mesto Pražské, radnicu a kostol Marie snežné (tam som ešte nebol). Ak má niekto záujem sa pridať budem rád. Ubytovanie v Prahe v železničnej ubytovni za 182czk.

Dík za super info,určite všetko popozerám. Hej, aj som pozeral príručky a Týnsky chrám bol husitský, Jan Rokycana tuším arcibiskup...Jan Milíč tam kázal. Potom že je v staromestskej radnici obraz Jana Husa pred Kostnickým koncilom...rotunda sv.Martina ve zdi tam bolo 1414 prvý krát v Prahe podávané pod obojí.[/quote]
Kostol sv.Martina ve zdi je nádherný. Vnútri je chudobný, ale na stene je obrovský kalich. Konajú sa tu aj omše v nemeckom jazyku. Aj www.stránku má...Sv.Víta a kalich vzadu som nestihol, nabudúce v máji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Praha husitské pamiatky
PříspěvekNapsal: 17.03.2005 - 18:49 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 17.01.2005 - 22:17
Příspěvky: 101
gp500 píše:
Carolinum, Jan Hus tam bol rektorom 1402...Clementinum, mala by tam byť univerzitná knižnica (v nej som bol ešte pred 1989) a tam by mali mať obrazy pápeža ako čerta...Inak teraz som čítal o tých 30 000knihách ktoré spálili v Clementíne jezuiti. V 18.storočí zbúrali aj Betlémsku kaplnku. Jeden kostol na juhu Nového mesta by mal mať nástropnú maľbu Jana Žižku ako vypaluje nejaký kostol. Karlově.??? Galeria Panorama bitvy u Lipan aj tú pojdem pozrieť ako je výstavisko. A ešte sochy Želivského, Karla IV, F.Palackého a Jiráska. A ešte Strahovský kláštor, kostol sv.Juraja mala by tam byť národná galéria...národní muzeum...muzeumA.Jiráska Praha6

Bohužial len sochu Palackého, pekná, dôstojná, tiež Karola IV pred Karlovým mostom som videl. Navštívil som Klementínum a univerzitní knihovnu...len v nedelu bola zatvorená A bol som v nej pred 20rokmi aj knihu mám prefotenú odtial. Fromma v angličtine.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Praha husitské pamiatky
PříspěvekNapsal: 17.03.2005 - 18:50 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 17.01.2005 - 22:17
Příspěvky: 101
gp500 píše:
Budeme traja, nakoĺko nemajú voľné trojky, tak izby budú 2x2 takže jedna posteĺ je voľná.

Nakoniec som bol sám. Praha stojí za to ju navštíviť.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 17.03.2005 - 18:51 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 17.01.2005 - 22:17
Příspěvky: 101
BAD píše:
Bratři (snad mohu takto oslovit),
ani nevíte jak rád bych se zůčastnil. Je škoda že nemohu, ale určitě se někdy setnáme na jiném obdobném cestování.

Bad, bratr, určite!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Praha 12.-14.3.2005
PříspěvekNapsal: 17.03.2005 - 18:53 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 17.01.2005 - 22:17
Příspěvky: 101
gp500 píše:
gp500 píše:
Navštívim Prahu v tomto termíne, určite si pozriem a uctím Žižkov, Jana Žižku, Jana Husa a Jana Želivského na Staromestskom námestí a v Betlémskej kaplnke, pozriem Vyšehrad a tiež Nové mesto Pražské, radnicu a kostol Marie snežné (tam som ešte nebol). Ak má niekto záujem sa pridať budem rád. Ubytovanie v Prahe v železničnej ubytovni za 182czk.

Inak som pozeral mapu a Žižkov sa len tak hemží ulicami pomenovanými podľa husitov. Napr. takéto ulice: Roháčova, Biskupcova, Chelčického, Jana Želivského, Prokopova, U božích bojovníku, Tachovské námestí, Žižkovo námestí... Objavil som ďaľšie pomníky Jána Husa a to v Husových sadoch na Smíchove, Obora Hvezda je tam pomník Jána Roháča a husitskej ženy, je to na Bílej Hore. Tiež pomník husitské práče i keď neviem čo to je ale je to pri kostole sv.Metoda a Cyrila, ten je vidieť z Vítkova. Tiež pomníky Karola IV, F.Palackého a A.Jiráska.

O tom pomníku v Husových sadoch som už písal...Vandali!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Praha 12.-14.3.2005
PříspěvekNapsal: 17.03.2005 - 18:54 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 17.01.2005 - 22:17
Příspěvky: 101
Sabin píše:
Podívej se do naší Galerie, třeba tam najdeš také pár inspirací. Konkrétně jsou tam umístěny i fotky toho husitského práčete. Práčata byli pubescenti v husitském vojsku, které k boji používali praky (stejný druh jako měl David proti Goliášovi). Také tam máš fotky z Maroldovo Panorama bitvy u Lipan. Tu vřele doporučuji! Byl jsem z ní úplně hotový!
gp500 píše:
Inak som pozeral mapu a Žižkov sa len tak hemží ulicami pomenovanými podľa husitov. Napr. takéto ulice: Roháčova, Biskupcova, Chelčického, Jana Želivského, Prokopova, U božích bojovníku, Tachovské námestí, Žižkovo námestí... Objavil som ďaľšie pomníky Jána Husa a to v Husových sadoch na Smíchove, Obora Hvezda je tam pomník Jána Roháča a husitskej ženy, je to na Bílej Hore. Tiež pomník husitské práče i keď neviem čo to je ale je to pri kostole sv.Metoda a Cyrila, ten je vidieť z Vítkova. Tiež pomníky Karola IV, F.Palackého a A.Jiráska.

Pozrel som celú galériu a inšpirovala ma! Dik.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 17.03.2005 - 18:55 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 17.01.2005 - 22:17
Příspěvky: 101
Sabin píše:
Církev československá husitská vznikle krátce po vzniku Československa a v každém větším městě najdeš jejich kostel (samozřejmě, že v Praze jich je víc). Některé jsou však v žalostém stavu, protože stát rozděluje peníze docela okatě pro jednušky. Třeba v Č.B. dostali jednušky asi 350.000 a Husiti něco kolem 10.000. Snažím se při toulání po Česku tyhle kostely objevovat a fotit si je. První vlaštovky jsou také už umístěny v Galerii.
gp500 píše:
V Prahe som objavil viac kostolov Československej cirkvi husitskej, pôjdem pozrieť aj tie.

Videl som, pekné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 17.03.2005 - 19:02 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 17.01.2005 - 22:17
Příspěvky: 101
Bratři! Husitská Praha ma opäť očarila... Na záver som si kúpil videokazetu Ján Roháč z Dubé. Tak krásny a pravdivý film to je! Už som ho 5xpozrel! Najviac ma dojala scéna keď Ján Rokycana klesol na kolená pred táboritmi a vrátil sa medzi vydedených a bičovaných...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14.07.2005 - 20:07 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 17.01.2005 - 22:17
Příspěvky: 101
Objavil som ďaľší pomník Jána Husa: Braník, Branické náměstí. Pojdem pozrieť...v Prahe

_________________
Bok po boku svorne jdem, proti světu, proti všem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Praha 18.07.-19.07. 2005
PříspěvekNapsal: 20.07.2005 - 21:20 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 17.01.2005 - 22:17
Příspěvky: 101
Navštívil som opäť Prahu a opäť to bol vynikajúci zážitok. Staromestská radnica s Brožíkovými obrazmi, dozvedel som sa nové info o Husovi, a to že po vypočúvaní a odsúdení mu natiahli to červené rúcho čo tam visí na obraze v pravo hore a potom ho ostrihali aby nebolo vidieť plešinu, ako že je kňaz. On prišiel do Kostnice ako vzdelaný, kultúrny a mravný človek, rektor Karlovej univerzity a prišiel im vysvetliť božiu pravdu...Ján Žižka s palcátom by im to bol a potom aj naozaj vysvetlil...
Brožíkové obrazy sú tam aj Jiří z Podebrad a Ján Ámos Komenský, mimochodom v exile lebo 150 000schopných Čechov muselo emigrovať pokiaľ nechceli byť katolíkmi...
Aj na veži hore som bol, nádherný výhľad. Samozrejme Husov pomník tam stále je a okolo veľa kvietkov.
V obore hvezda som si uctil sochu Jána Roháča a husitskej ženy.
Samozrejme bol som na hore Vítkov a nadchýnal som sa Jánom Žižkom.
Tiež som navštívil husitské práča a husitský kostol na Karlíne. Aj som bol dnu a bol to skromný kostol vo výbave, žiadne obrazy, sochy a zlatými písmenami nadpis Miluj blížneho svojho ako seba samého.
Najlepší zážitok som mal pri ceste vo vlaku do Bratislavy, kde som sa zoznámil so staršou paňou, ktorá bola husitkou a bola v Prahe na Dejviciach niečo vybavovať.

Nestihol som Maroldovo panorama vo výstavišti ale nabudúce to bude to prvé čo navštívim.

Z Prahy som si doniesol dvd Ján Hus, a 2knižky o husitoch :D

_________________
Bok po boku svorne jdem, proti světu, proti všem.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.02.2006 - 12:07 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Na Pražském hradě probíhá od 16.2. do 21.5.2006 monumentální výstava Karel IV. - císař z boží milosti, kultura a umění za vlády posledních Lucemburků 1347 - 1437, která se již nebude opakovat a je považována za výstavu století. Dle letopočtu vidíte, že obsahuje husitskou éru až do smrti cisaře Zikmunda. Podrobnosti na http://www.karel-iv.cz/.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28.02.2006 - 14:00 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Urcite tam o vikendu zavitam a poreferuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Výstava?
PříspěvekNapsal: 07.03.2006 - 14:37 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jachym Hrabec píše:
Urcite tam o vikendu zavitam a poreferuji.

No tak, byls tam? Chybí nám referát, jsem zvědavý, neboť se tam chystám též. :?:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 107 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz