Právě je 19.04.2024 - 11:54

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Co vy na to?
Zmatené a naivní, přesto krásné. 0%  0%  [ 0 ]
Ta původní myšlenka je skvělá, je to psané od srdce. 20%  20%  [ 1 ]
Fakt o ničem, plácání blbostí. 0%  0%  [ 0 ]
Na to, že to psal 12letý "puberťák", je to hodně dobré. 80%  80%  [ 4 ]
Hezké téma a myšlenka, ale napsal(a) bych to lip. 0%  0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 5
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jen tak pro zajímavost...
PříspěvekNapsal: 03.05.2005 - 19:11 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 27.03.2005 - 16:39
Příspěvky: 39
Bydliště: Opava
Dneska jsem se hrabala ve starych dokumentech a co sem nenasla - moji starou slohovku ze skoly, psala jsem ju asi kdyz mi bylo 12. Proc to sem pisu? Protoze uz tehdy me strasne brali husiti, dejiny a vlastenectvi. Ta naivita a nepresnost, ktere v te slohovce jsou - za nektere veci z toho se opravdu "stydim", kdyz si ale tak rikam, ze jsem to psala ve 12-ti, tak me tak napada, kolik je 12-ti letych "vlastencu"? S nekterymi vecmi, co tam jsou - kdyz nad tim dneska tak premyslim - proste souhlasim a jsem tak trochu hrda na to, ze jsem tohleto psala uz ve svych 12-ti letech - dneska bych si totiz asi jen s tezi uvedomila, kdy vlaste ta moje "posedlost" dejinami (tedy predevsim ceskymi) zacala. Nekdy by bylo asi zajimave stejnou uvahu prepsat tak, jak to vidim dneska. Ta puvodni myslenka by byla ale urcite stejna.
A proc to sem ted davam? Jen bych chtela znat nazor "verejnosti" na takto mlade vlastence: ani nevim, co me k tomu privedlo, kazdopadne to nebyla jen chvilkova zalezitost ;o) No posudte sami moje "literarni dilo" a nadavejte, kritizujte, smejte se (fakt je to dost "naivni")... proste by me jen zajimala vase reakce tak obecne na tohle tema.


Už mnohokrát mě napadlo, jaké by to asi bylo, kdybych se ocitla v našich dějinách a mohla je svými zásluhami změnit. Jen si představte ten pocit, že si vaše jméno jednou někdo bude psát do sešitu z dějepisu a bude na ně stejně hrdý, jako například na Jana Žižku z Trocnova nebo Karla IV. Všechna historická období jsou zajímavá něčím jiným, mě však vždycky nejvíce lákalo období rytířských turnajů, slavných králů, husitů a křížových výprav. Proto se teď rovnýma nohama vrátím z 21. století rovnou do středověku .
Píše se rok 1415. Právě je úterý 6. července. V moha lidských duších teď panuje zloba a nenávist. Husité neboli kališníci, či utrakvisté, jak si později začnou říkat, zatínají pěsti nad papežem a s nevěřícíma očima se dívají na zapálenou hranici, kde vidí umírat svůj velký vzor – Mistra Jana Husa. Stojím tam a říkám si, že je daleko smutnější to vidět, než se o tom později učit. Jedno je však jisté: s papírem a tužkou v ruce nezměníte svět. Nyní jsem však tady. Mám s sebou pouze svou hlavu a znalost historie, což mě zvýhodňuje. Rozhodla jsem se ještě chvíli počkat a potom hurá předstihnout Johanku z Arku v její jedinečnosti. Neuplynula dlouhá doba a už se domlouvám s ostatními husity na společném programu – Čtyřech artikulách pražských. Když roku 1420 vznikl Tábor a narodil se Jan Žižka z Trocnova, domluvila jsem se s ním, že budu v husitském vojsku nejvyšším hejtmanem. Můj nápad se mu zalíbil a už jsem s písní na rtech „Kdož jsú boží bojovníci“ vedla husity rovnou na vozovou hradbu. Následovalo mnoho pro nás vyhraných bitev. Jednoho dne to však přijít muselo a přišlo. Jan Žižka padl a já jsem byla vybrána jeho nástupkyní. Když jsem tam tak stála, uprostřed bitvy s umírajícími spolubojovníky, náhle mě zaplavil pocit beznaděje: ano, jsem tady sice s možností změnit dějiny a snad by se mi to i podařilo, je to však možné? Nezmění snad osud jedné křížové výpravy celou historii? Právě jsem si uvědomila podstatnou věc: minulost je skládanka. Vytáhneme-li z ní jeden kousíček, zbortí se celá. A to přece nejde. Lidstvo by bez historie ani nemohlo existovat.
Na závěr musím dodat, že je mi lépe tady v současnosti, když ty zapeklité puzzle minulosti skládali jiní, jistě moudří lidé. Nyní jsem na ně ještě více hrdá, než předtím. Ať už jsou dané dějiny slavné, či nikoliv, dopadly tak, jak dopadnout měly a je velice dobře, že je nemůžeme nijak ovlivnit. Prostě se to už stalo.


Konec :o))

_________________
Jsi Čech, Čech, Čech! Tak si toho važ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Slohová práca
PříspěvekNapsal: 04.05.2005 - 09:17 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 17.01.2005 - 22:17
Příspěvky: 101
Pekné. Ako 12ročný som ani nevedel že existujem. Ja by som radšej žil v stredoveku ako dnes a to pre obyčajnú slobodu, dobrý vzduch a čistú vodu. Upálenie Jána Husa pociťujem rovnako ako keby som tam bol i teraz o 600rokov. A nielen upálenie ale aj jeho uveznenie a výsluch. Husiti, teda táboriti a sirotci a tiež bratríci, nemali šancu vyhrať a zmeniť myslenie ľudí ale aspoň ukázali svetu že je tu opozícia a nie všetci súhlasia s dejinami tak ako sa vyvíjajú.

_________________
Bok po boku svorne jdem, proti světu, proti všem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RE:
PříspěvekNapsal: 04.05.2005 - 18:24 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 27.03.2005 - 16:39
Příspěvky: 39
Bydliště: Opava
To sice ne, ale myslim si, ze v soucasne dobe by nas narod neco podobneho potreboval... Aspon aby lidi videli, ze se da neco delat - ne jen sedet na zadku a divat se, jak cela nase zeme de do kytek...

_________________
Jsi Čech, Čech, Čech! Tak si toho važ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04.05.2005 - 18:45 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 06.07.2004 - 07:55
Příspěvky: 91
Bydliště: Jižní Morava
Nemusí se sedět a dívat se. Kdo má trocha síli, víry a chuti, tak může něco i dělat. 8)

_________________
Když je národu nejhůř a matka vlast krvácí ....je na čase postavit se vzpříma a chránit jí svým tělem. Teprve tehdy člověk hledá víru, sílu a ideály, které může najít v našich bohatých dějinách. Především u "Božích bojovníků".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RE:
PříspěvekNapsal: 05.05.2005 - 08:18 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 27.03.2005 - 16:39
Příspěvky: 39
Bydliště: Opava
jj, skoda ze to takhle nevidi vic lidi :(

_________________
Jsi Čech, Čech, Čech! Tak si toho važ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Balzam na dušu
PříspěvekNapsal: 05.05.2005 - 21:04 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 17.01.2005 - 22:17
Příspěvky: 101
BAD píše:
Nemusí se sedět a dívat se. Kdo má trocha síli, víry a chuti, tak může něco i dělat. 8)
Keď čítam Badove príspevky, tak som rád že taký človek existuje. Budeme musieť naozaj niečo vymyslieť. Teoretické vedomosti sú enormne dôležité a skutočne chýba prax. Keby sme si aspoň mohli spolu zaspievať. Inak pozerám akurát največšieho Čecha a som spokojný zatiaľ s národom českým! Už 4osobnosti ktoré som tipoval sa umiestnili medzi prvými 100! A to čakám na Husa a Žižku!

_________________
Bok po boku svorne jdem, proti světu, proti všem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 06.05.2005 - 22:03 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 06.07.2004 - 07:55
Příspěvky: 91
Bydliště: Jižní Morava
gp500: Jsem velice rád bratře, že tě mé příspěvky zaujali. Osobně obdivuji jistou mírou každého kdo se na tomto webu nějak projevuje. Cítím, že se zde pohybují lidí, kteří "snad" jednou nejen společně posedí u jednoho stolu, ale také si spolešně připijí červeného vína z kalicha ...červené víno na znamení prolité krve našich husitských válečníků a z kalicha proto aby jsme dále oživily tento symbol.

Já jen budu doufat aby jsme se nakonec sešli a společně uctili památku představitelů husitské revoluce... Miluj pravdu, kaž pravdu a bojuj za pravdu ...až do smrti !

_________________
Když je národu nejhůř a matka vlast krvácí ....je na čase postavit se vzpříma a chránit jí svým tělem. Teprve tehdy člověk hledá víru, sílu a ideály, které může najít v našich bohatých dějinách. Především u "Božích bojovníků".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Spoločný stôl
PříspěvekNapsal: 08.05.2005 - 05:55 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 17.01.2005 - 22:17
Příspěvky: 101
Aj ja cítim potrebu po husitských bratoch a sestrách, chýba mi sociálna súdržnosť a spoločný boj za pravdu, za husitskú pravdu a preto som aj prišiel na toto fórum aby som sa prezentroval ako husita a aby som tu našiel husitských spolubojovníkov. Husitstvo je nesmierne inšpiratívne, ich myšlienky sú stále aktuálne. Kultúrna revolúcia, obroda, zmena, obrátenie človeka na rozvoj jeho osobnosti, na víťazstvo ľudských bytostných síl nad silou vecí, víťazstvo ducha nad konzumom je v dnešnej dobe veľmi aktuálna. A Ján Hus je čisté bytie, ktorého život možno brať za vzor a príklad ako sa má žiť.

_________________
Bok po boku svorne jdem, proti světu, proti všem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Nejvečší Čech
PříspěvekNapsal: 08.05.2005 - 06:07 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 17.01.2005 - 22:17
Příspěvky: 101
Klobúk dolu pred českým národom! Významné osobnosti sa dostali do prvej stovky, okrem Jána Roháča a Prokopa Holého všetkých 8 čo som tipoval sa mi aj umiestnilo. Dokonca Komenský, Karol IV, Ján Hus a Ján Žižka kandidujú na največšieho Čecha. Nechápem ako môžu porovnávať Husa s Havlom. To je ako voda a oheň. Boháč sa nikdy nedostane do kráľovstva nebeského a Havlovi išlo o jeho majetky. Ak mi to niekto vyvráti, budem rád. Vlastne som to tu napísal či by sa zase nedalo umiestniť na titulnú stranu link na največšieho Čecha?

_________________
Bok po boku svorne jdem, proti světu, proti všem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RE:
PříspěvekNapsal: 11.05.2005 - 18:15 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 27.03.2005 - 16:39
Příspěvky: 39
Bydliště: Opava
Ja mam na nejvetsiho Cecha valstni nazor a to takovy, ze je velice dobre ze se tam dostali lide jako Hus a Zizka, ovsem umisteni Havla me velice zklamalo a skovalo - pritom Kryl je az za nim a to by melo byt - minimalne - naopak. Jinak je mylsim asi 50 lidi, kteri by si toto oceneni zaslouzili - je velice hloupe volit nejvetsiho Cecha, protoze velkych Cechu jsou desitky...

_________________
Jsi Čech, Čech, Čech! Tak si toho važ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RE:
PříspěvekNapsal: 12.05.2005 - 08:50 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 17.01.2005 - 22:17
Příspěvky: 101
Redwizara píše:
Ja mam na nejvetsiho Cecha valstni nazor a to takovy, ze je velice dobre ze se tam dostali lide jako Hus a Zizka, ovsem umisteni Havla me velice zklamalo a skovalo - pritom Kryl je az za nim a to by melo byt - minimalne - naopak. Jinak je mylsim asi 50 lidi, kteri by si toto oceneni zaslouzili - je velice hloupe volit nejvetsiho Cecha, protoze velkych Cechu jsou desitky...

Plne súhlasím. So všetkým čo si tu teraz napísala. A najhoršie je že keď 5ľudí bude voliť Husa, 5ľudí Žižku a 6ľudí Havla tak Havel vyhraje. A to by bola katastrofa.

_________________
Bok po boku svorne jdem, proti světu, proti všem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RE:
PříspěvekNapsal: 12.05.2005 - 13:52 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 27.03.2005 - 16:39
Příspěvky: 39
Bydliště: Opava
gp500: jestli to Havel vyhraje tak budu velice smutna. Jednak nad tim, ze to vyhral misto nekoho, kdo by si to zaslouzil a jednak proto, ze nekteri nasi spoluobcane jsou tak zaslepeni, ze mu tam vubec poslali hlasy :((

_________________
Jsi Čech, Čech, Čech! Tak si toho važ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12.05.2005 - 19:48 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 06.07.2004 - 07:55
Příspěvky: 91
Bydliště: Jižní Morava
Havla uznávám jako osobnost Charty77. Jeho aktivity a boj v této chartě. Ale jako prezident se dle mě neujal. Prostě mu to nesedlo a působil spíše chaoticky než jako osobnost.

_________________
Když je národu nejhůř a matka vlast krvácí ....je na čase postavit se vzpříma a chránit jí svým tělem. Teprve tehdy člověk hledá víru, sílu a ideály, které může najít v našich bohatých dějinách. Především u "Božích bojovníků".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12.05.2005 - 21:02 
Offline
pavézník
pavézník

Registrován: 12.03.2004 - 08:35
Příspěvky: 160
Je celkem uznání, že jako jediný žijící se Havel dostal do první desítky, což ve stejných anketách ve světě se ještě nestalo. Osobně si myslím, že Havel byl osobnost jako první polistopadový president, ale v úřadu setrval příliš dlouho. Jeho chyby se tak jakoby "nasčítali". Za 50 let bude mít mnohem větší šanci, protože už si nikdo nebude pamatovat jestli sympatizoval se Zemanem nebo Klausem, koho si vzal jako druhou manželku nebo kolik dal milostí atd. Bude jako humanista a protiklad komunistické zlovůli chválen za klidné vedení nenásilných změn. Otázka je, jestli by nebyl užitečnější tenkrát někdo, kdo by pravomocí zneužil a tvrdě zakročil proti komunistům. Možná by nebyl oblíbený, ale asi užitečnější...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RE:
PříspěvekNapsal: 13.05.2005 - 12:52 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 27.03.2005 - 16:39
Příspěvky: 39
Bydliště: Opava
Dorful píše:
Je celkem uznání, že jako jediný žijící se Havel dostal do první desítky, což ve stejných anketách ve světě se ještě nestalo. Osobně si myslím, že Havel byl osobnost jako první polistopadový president, ale v úřadu setrval příliš dlouho. Jeho chyby se tak jakoby "nasčítali". Za 50 let bude mít mnohem větší šanci, protože už si nikdo nebude pamatovat jestli sympatizoval se Zemanem nebo Klausem, koho si vzal jako druhou manželku nebo kolik dal milostí atd. Bude jako humanista a protiklad komunistické zlovůli chválen za klidné vedení nenásilných změn. Otázka je, jestli by nebyl užitečnější tenkrát někdo, kdo by pravomocí zneužil a tvrdě zakročil proti komunistům. Možná by nebyl oblíbený, ale asi užitečnější...


jj, tak to je pravda. Myslim si ale, ze toho kladneho co Havel udelala je podstatne mene nez toho, co podrřbal. Nehlede na to, ze - i kdyz zrovna Klause nemusim - kdyz nas jede reprezentoval Klaus tak se nemusim stydet a pomalu zalyzat pod stul, narozdil od Havla. Havel je jiste osobnost, jak uz rekl BAD, ale prezident to nijak slavny nebyl, byl to panacek ktery poslouchal vsechno kdo mu co rekl. Takovy nastesti Klaus neni...

_________________
Jsi Čech, Čech, Čech! Tak si toho važ...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 59 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz