www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

kontrafaktuální historie
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=13&t=1576
Stránka 1 z 3

Autor:  Jiří Motyčka [ 15.05.2010 - 10:27 ]
Předmět příspěvku:  kontrafaktuální historie

JM v tématu o Karlovi IV. 10. 7. 2008 píše:
... Dlouho mi leží v hlavě vložit např. do kapitoly "Volná témata" téma o kontrafaktuální historii a tam se vyřádit. :D Je tady relativně hodně příspěvků, které začínají tak fatalisticky: "Kdyby..." ...
... tak jsem ho konečně založil, abych vyrovnal "dluh" na tomto fóru.

Sem tedy můžete pokládat otázky, které začínají slovy "co by se stalo, kdyby ...", a hledat na ně odpovědi. Fantazii se meze nekladou ... :wink:

Autor:  Dáša Nová [ 15.05.2010 - 12:01 ]
Předmět příspěvku:  Záření hvězd a Lipany

Astronomové uvádějí, že 30. května 1434 stálo Slunce ve znamení Blíženců a Měsíc v ocase čili u konce Ryb (Nevíte, prosím, co to přesně znamená?) Rozhodně ale radikálové měli ten den velice špatnou intuici! Samozřejmě, že bitva u Lipan nebyla závislá pouze na záření hvězd, ale možná, že kdyby bojovali jiný den, nenechali by se tak hloupě vylákat z vozové hradby.

Autor:  Jiří Motyčka [ 15.05.2010 - 12:55 ]
Předmět příspěvku:  Re: Záření hvězd a Lipany

Dáša Nová píše:
Astronomové uvádějí, že 30.května 1434 stálo Slunce ve znamení Blíženců a Měsíc v ocase čili u konce Ryb (Nevíte, prosím, co to přesně znamená?) ...
Ano, to dokládá i Bartošek z Drahonic, soudobý kronikář ...

Dáša Nová píše:
... Rozhodně ale radikálové měli ten den velice špatnou intuici! Samozřejmě, že bitva u Lipan nebyla závislá pouze na záření hvězd, ale možná, že kdyby bojovali jiný den, nenechali by se tak hloupě vylákat z vozové hradby.
Obávám se velmi, že radikálové u Lipan by prohráli i kdyby byl pátek třináctýho nebo pondělí sedmýho. :)
A postavení hvězd to patrně taky neovlivnilo, i když co znamená ono postavení Slunce, pochopitelně taky nevím. Každopádně pro Miletínka bylo o poznání příznivější. :wink:

Autor:  Jiří Motyčka [ 19.05.2010 - 21:31 ]
Předmět příspěvku:  Husův proces ...

Kdo pozorně čte naše fórum, tak ví, že člověk obviněný nebo podezřelý z kacířství nemá dle kanonického práva před inkvizičním tribunálem nárok na obhájce ani ex offo.
Co by se však stalo, kdyby Husa mohl hájit a dokonce jím zvolený obhájce? Co by se stalo, kdyby Husa mohl obhajovat jeho přítel a brilantní právník oné doby doktor Jan z Jesenice.
Je oprávněný předpoklad, že by Hus proces vyhrál. :idea:

Autor:  Dáša Nová [ 25.05.2010 - 20:01 ]
Předmět příspěvku:  Lipany-kdyby vyhráli radikálové

Co by bylo dál, kdyby u Lipan vyhráli radikálové?
Je mi sice líto, že to nevyšlo, ale asi by to také nebylo napořád, katolíci by jistě zase sehnali nový křížáky a postupně by se snažili vybíjet další Čechy.

Autor:  Jiří Motyčka [ 25.05.2010 - 21:15 ]
Předmět příspěvku:  Re: Lipany-kdyby vyhráli radikálové

Dáša Nová píše:
Co by bylo dál, kdyby u Lipan vyhráli radikálové? ...
Jj, tahle otázka sem do tohodle tématu rozhodně pasuje.
Ale k věci. Dle mého názoru by zanedlouhlo nutně přišly jiné, další "Lipany", kde by to dopadlo velice podobně jako u těch skutečných. Viz např. i konec bratříků na Slovensku ...

Dáša Nová píše:
... katolíci by jistě zase sehnali nový křížáky a postupně by se snažili vybíjet další Čechy.
No, myslím, že po Domažlicích přešla celou Evropu chuť na další kruciátu. To až za Jiřího z Poděbrad, ale to byli ještě větší zbabělci, než ti do r. 1431 (viz téma o druhé husitské válce). Prostě Čechy v té "lipanské" době mohli porazit zase jen Češi.

Autor:  Jiří Motyčka [ 22.06.2010 - 23:34 ]
Předmět příspěvku:  rejsy do Uher

Stručně k tomu, co by se asi tak stalo, kdyby Vladislav Jegellonský nesouhlasil s přechodem husitů přes polské území v době zahraničních výprav do Horních Uher viz tady ... Tedy dle mého názoru celkem nic.

Autor:  Dáša Nová [ 11.08.2010 - 05:31 ]
Předmět příspěvku:  Bez Jana Žižky

Milí bratři, jak tak čtu Vaše poslední příspěvky k Janu Žižkovi jako největšímu Čechovi, napadlo mi, že bez Jana Žižky by husitství nemělo takovou sílu a bylo potlačeno hned při prvních srážkách. Že by tedy ani neexistovaly tyto stránky a v nich oblíbená rubrika ''husitské vojenství''...
Jsem samozřejmě přesvědčena, že to bylo Božské načasování, ale přesto si dovolím položit otázku:
Co by se stalo, kdyby Jan Žižka nevstoupil do dějin?

Autor:  Martin Picek [ 11.08.2010 - 11:18 ]
Předmět příspěvku:  Re: Bez Jana Žižky

Dáša Nová píše:
Co by se stalo, kdyby Jan Žižka nevstoupil do dějin?

To nikdo nedokáže říci a myslím, že už takhle tady někdy spekulujeme více, než-li je zdrávo :wink: . To, že Žižka vstoupil do dějin byla v prvé řadě zásluha krále Václava IV. Jinak by nejspíše skončil na kterémsi jihočeském popravišti. Další šanci poskytl Žižkovi Václav IV. tím, že r. 1419 zemřel a v následném chaosu se Žižka stal jedním z revolučních vůdců. Mimochodem, v pondělí 16.8. tomu bude už 591 let od Václavovy smrti.
Absence Žižkovy osobnosti by zřejmě znamenala jiný průběh počáteční fáze husitské revoluce a jiné rozložení kališnických sil, pokud se týče poměru radikálů a umírněných husitů. Je možné, že by se nenašel nikdo, kdo by dokázal zvítězit v sérii malých bitev a dobýt velké množství katolických měst a dalších pevností. Počáteční vzplanutí by snad i bylo udušeno v samém zárodku. Kdo ví? Stěží však dnes konstatovat, zda by to bylo pro národ lepší či horší.
Historie prostě byla taková, jaká byla a mnohé události ovlivnila jen souhra náhod. Některé historické skutečnosti se nám zamlouvají, jiné už méně. Podobně bychom mohli položit otázky: Co by se stalo kdyby Václav IV. nezemřel? nebo Kdyby místo něho zemřel Zikmund? Druhá z otázek nahrává představě, že by k žádné válce ani snad nemuselo dojít ...

Autor:  Jiří Motyčka [ 11.08.2010 - 18:10 ]
Předmět příspěvku:  Re: Bez Jana Žižky

Martin Picek píše:
... Stěží však dnes konstatovat, zda by to bylo pro národ lepší či horší ...
To je věčné dilema, které však já už dávno neřeším.
Mně "pouze stačí", že Žižka svojí velkou hřivnou přispěl k reformaci české, jejímž synonymem je "první reformace". Jakže k ní přispěl? No, sledujte se mnou:
Porážka prvních dvou kruciát -> Domažlice -> Chebský soudce -> Basilej -> kompaktáta -> Jednota bratrská -> Kutnohorský náboženský mír.

Ano, je to klikatá cesta vedoucí ke svobodě vyznání, kterým česká reformace nakročila do novověku a na jejímž počátku stáli Hus se Žižkou. To nejsou romantické představy novodobých "obrozenců" nekriticky adorujících husitství, to jsou, prosím, relevantní historická fakta.
Ano, byla to i cesta krvavá, ale nezapomínejme na to, že reformace evropská vygenerovala 30letou váku, jeden z nejkrvavějších válečných konfliktů v dějinách Evropy ...

Autor:  Dáša Nová [ 12.08.2010 - 18:49 ]
Předmět příspěvku:  Bez Jana Žižky

V rubrice Vojenský génius píše o Žižkovi Sabin dne 19. 5. 2004:
''...pokud se ale smaží v pekle, tak je to jenom díky tomu, aby jsme mohli mluvit ve své zemi svým jazykem, aby jsme byli ve své zemi svými pány a aby jsme mohli mít svobodnou církev bez ''neomylného'' papeže. Je těžké a možná zbytečné psát, co by bylo kdyby, ale stačí si vzpomenout na rozpínavost, panovačnost a pýchu Němců, zabedněnost a krutost Říma a nebýt Husitů, tak jsme dopadli jako Polabští Srbové.''
To je přesně ono, lépe bych to nenapsala!

Autor:  Dáša Nová [ 28.08.2010 - 12:33 ]
Předmět příspěvku:  Jeroným Pražský a husitské války

Když jsem četla poslední příspěvek o M.Jeronýmovi, napadlo mi, kdyby se mu podařilo z Kostnice uniknout, na kterou stranu by se asi v husitských válkách přidal.
Byl by táborským knězem jako Prokop Holý?

Autor:  Jiří Motyčka [ 28.08.2010 - 22:10 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jeroným Pražský a husitské války

Dáša Nová píše:
Když jsem četla poslední příspěvek o M. Jeronýmovi, napadlo mi, kdyby se mu podařilo z Kostnice uniknout, na kterou stranu by se asi v husitských válkách přidal.
Byl by táborským knězem jako Prokop Holý?
Myslím, že ne.
Jeroným Pražský byl spíše filozof a veskrze renesanční člověk a nebyl knězem, měl totiž pouze nižší svěcení.
Byl to velice vzdělaný a zcestovalý člověk, takže by své zkušenosti uplatnil spíše na poli diplomacie, a proto by jeho osud byl asi "podobný" Englišovu nebo Martina Lupáče. Prokop Holý by jeho schopností nepochybně využil ...

Autor:  Napo_Leon [ 29.08.2010 - 10:44 ]
Předmět příspěvku:  Re: Bez Jana Žižky

Dáša Nová píše:
V rubrice Vojenský génius píše o Žižkovi Sabin dne 19. 5. 2004:
''...pokud se ale smaží v pekle, tak je to jenom díky tomu, aby jsme mohli mluvit ve své zemi svým jazykem, aby jsme byli ve své zemi svými pány a aby jsme mohli mít svobodnou církev bez ''neomylného'' papeže. Je těžké a možná zbytečné psát, co by bylo kdyby, ale stačí si vzpomenout na rozpínavost, panovačnost a pýchu Němců, zabedněnost a krutost Říma a nebýt Husitů, tak jsme dopadli jako Polabští Srbové.''
To je přesně ono, lépe bych to nenapsala!

To je ovšem zase výklad jak z 19. století. Čechy by tohle mohlo potkat tak do konce 9. století, ale potom už ne. Proč? Protože Češi jak známo založili svůj stát během vlády Boleslava I., kdy vznikla hradská soustava, upevnilo se křesťanství, vzniklo pražské biskupství a vznikl v zárodku kult sv. Václava, který byl tmelícím prvkem Čechů. Polabští Slované si svůj stát nikdy nezaložili, ti žili až hluboku do 13. století v kmenových svazích. Češi měli před Polabským Slovany ohromný náskok a nehrozil jim podobný osud. Rozhodně ne v 15. století, když už byly všechny procesy vzniku středověkých národů v podstatě ukončeny. Bez ohledu na vyznání by katolická i kališnická šlechta tvrdě bránila germanizaci, která ohrožovala i jejich vliv. :wink:

Nebýt Žižky, tak by nedošlo k desetileté nadvládě polních bratrstev. :wink:

Nejzajímavější "kdyby" by bylo, kdyby měli Václav, Zikmund, Jošt nebo Prokop alespoň jednoho manželského mužského potomka, který by pokračoval v rodu. :)

Autor:  Jiří Motyčka [ 29.08.2010 - 14:24 ]
Předmět příspěvku:  kluci Lucemburci

Napo_Leon píše:
... Nejzajímavější "kdyby" by bylo, kdyby měli Václav, Zikmund, Jošt nebo Prokop alespoň jednoho manželského mužského potomka, který by pokračoval v rodu. :)

No, tak sem s tvým výkladem paralelní historie o nevymření "českých" Lucemburků po meči ... :wink:

Stránka 1 z 3 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/